V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

Flakotaso

Nářez jak prase. Jeden z nejsyrovějších filmů, které jsem dosud viděl. Nepřikrášlené, drsné a opravdu věřím, že to tam tak funguje. Fakt to není hezký film, ale je dobré vidět po amerických flácích syrovou realitu. Vidím, že se natáčí druhý díl, uvidíme kam se ještě hranice dá posunout. ()

Ivoshek

Už dlouho jsem neviděl film, který by tak nekriticky vzýval násilí jako základní nástroj v boji dobra proti zlu. V tomhle případě vlastně ani ne tak základní jako spíš jediný. Tvůrci se na to dívají asi takhle - proti drogovým mafiánům ve favelách nic nezmůže ani běžná policie, která se buď bojí, nebo je zkorumpovaná, ani nejrůznější sociální pracovníci (kteří jsou tu nepokrytě vykreslováni jako naivní blbečci z bohatých rodin). Jedinou čistou a nezkorumpovanou silou je tak BOPE. Jejich styl práce je pro středoevropana trochu nezvyklý - zásahy vypadají tak, že postřílí vše, co má v ruce zbraň, podezřelé bez okolků mučí, vydírají (třeba "kyslíková dieta" s použitím igelitové tašky je asi v Brazílii oblíbená, ve filmu je vidět hned několikrát) a za určitých okolností neváhají ani využít k nezvyklým účelům koště ;-)). Připomnělo mi to inspektora Trachtu s jeho "...když ne sprostý vrah, je to přinejmenším sprostý podezřelý..." Vlastně mají podobnou roli, jako v amerických filmech třeba Batman nebo Soudce Dread, jenže u nich buď nejde násilí tak daleko (Batman) nebo tvůrci lehce pomrkávají, že to nemyslí úplně vážně (Dread). Tady je to celé myšlené naprosto seriózně - BOPE je tu policie, soudce, porota i kat v jednom. Scéna z pohřbu, kde brazilskou vlajku na rakvi překryjí vlajkou BOPE s lebkou dává v tomto ohledu celkem jasné poselství. Z hlediska zábavy jsem naprosto spokojen. Výborný akční thriller s přibalenou sociální studií zdarma. Neznaje místní reálie, nedokážu odhadnout, jestli je to v Brazílii opravdu takhle drsné, ale podle dalších zdrojů bych spíš řekl, že jo. ()

honajz

Vlastně takový obrazový docu-dramatický průvodce po favelách a bojích mezi vojenskými policisty a místními dealery. Nikdy nekončící boj, spousta mrtvých, spousta zmařených lidských osudů. Úplatní policajti, šéfové kriminálek, kteří vlastní odtahovky, a tak nechávají odtahovat auta v co nejvyšší možné míře. Bohatí studenti, obsahující lidská práva do chvíle, dokud jim někdo ve slumu nenamíří bouchačku do obličeje, nebo nepodpálí pneumatiky kolem těla. Jak probíhá výcvik v BOPE. A mezi tím si elitní člen jedné jednoty vybírá nástupce, protože chce být doma a jeho žena je těhotná, chce mít klid. Vybírá mezi dvěma nováčky. Na jednu stranu je to silné téma a fakt bych nechtěl soudit, kdo se chová víc jako hajzl, kde ten nekonečný kruh začíná a čím a jestli by se to dalo nějak, jakkoliv řešit. Na druhou jsem vážně měl pocit, že sleduju dokumentární drama a ti lidi mi tak nějak byli jedno. ()

Othello

Nebudu zastírat, že v první polovině filmu jsem byl pořád asi dvě minuty před odehrávanou scénou a trochu mě to lezlo na nervy. Kamera mátla svojí rozhozeností, zběsilý a ne zrovna šikovně návázaný střih, nesmyslný overvoice, zmatek v postavách i časových liniích a hlavně absence jakékoli zapamatovatelné scény tomu dost pomáhaly. Ovšem v druhé polovině se dostaví geniální, těžce nekorektní, brutální a eskalace násilí. ()

SOLOM.

Co se zpracování týče (kamera, herecké výkony) tak tento film byl spíše na průměrné úrovni, ale svým obsahem si v mých očích vysloužil o jednu hvězdu výše. Zkorumpovaná policie, úředníci či vláda nejsou problémem jen v Brazílii. Alespoň máme šanci vidět, jak to funguje a jaký problém mají ti, kteří chtějí zůstat čistí a když se nepřidají na špatnou stranu – je problém. Pak tu máme druhou stránku věci – chudí se musí přizpůsobit a spolupracovat, jinak nemají šanci přežít ve čtvrtích či oblastech, kde vše řídí tvrdá ruka. No a do třetice tu je zásahová jednotka vojenských policejních speciálních jednotek BOPE, kteří mučí, zabíjí na potkání a nehnou při tom ani brvou, přesto i oni mají svědomí a snaží se bojovat s bezprávím dosti drsnými metodami. V tomto prostředí to ale jinak nejde. Dvojice hlavních hrdinů (no spíš trojice – dva kamarádi a velitel) si mé sympatie získali mnohem více, než dětičky zbohatlíků a kráska z neziskové organizace – tihle naši „voliči Pirátů“ mají hlavy vymetené, život je pro ně jen hra, drogy, rádoby láska a mír, ale dokáží uškodit daleko více, než si myslí. Mají naprosto zkreslené představy o životě, povinnostech a svých právech, dá se s nimi snadno manipulovat, podporují nejrůznější zvrácené trendy „moderní doby“ a přitom si neuvědomují, že pošlapávají vlastní kulturu a práci svých předků. Tento film je v určitých místech, drsný, nelítostný, ale mnohem pravdivější, než většina dnešní tvorby a za to palec nahoru!!! ()

claudel

Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Film číslo 4 - Brazílie. Po islandském zklamání jsem si musel spravit chuť, proto jsem vsadil na jistotu. Elitní jednotku jsem chtěl hodně dlouho vidět a díky Tour jsem se k ní konečně dostal. Drsný příběh z Ria, jenž nám bez přiklášování nabízí pohled na každodenní realitu, v níž se nestíhají počítat zdrogovaní, zranění a mrtví. Wagner Moura je ve své roli naprosto špičkový. Díky Tour si taky mohu v duchu přemítat nad tím, do kterých států, jež jsem si vybral, bych se i rád podíval, případně bych tam rád nějakou dobu žil. O Brazílii, konkrétně Riu to druhé rozhodně neplatí a to první není v dohledné době na programu dne. ()

MáŠa

Nó, váhám s tím hodnocením, váhám, protože tenhle film není zas úplný popkorn, který by vás měl usadit do sedaček a vy si ho plně užít, ale sem tam taková vážnější realistická podívaná neuškodí, tak sem tak těch 5 hvězd. Koukat se na to dalo, jestli se všechno takového v Brazílii děje, jako že asi jo, tak to bylo velice podnětné, celkem dobře natočené, ale jestli se nechci utápit v depkách, jak je tenhle svět podělanej, tak teď chvilku budu zase koukat na popkorny :-) ()

JASON_X

Syrovější, drsnější i komornější variace na Cidade de Deus, který mi (těžko tomu věřit) najednou přijde téměř nasládlý a sluníčkový. A budu se Cidade de Deus srovnávat i dál, protože se to samozřejmě nabízí. Tropa de Elite postrádá tak pestrý a košatý scénář, zato je přímočařejší, akčnější. Vlastně akčnost a tempo jsou jeho určující prvky, nějaké vztahy a osudy postav jsou jakoby upozaděné, protože akčnosti podřízené. Další velký rozdíl je v tom, že v tomhle filmu je děj vyprávěný z pohledu muže/mužů zákona, a ne členů gangu/obyvatel favely. A zatímco Cidade de Deus bych charakterizoval jako film prolevicový, Tropa de Elite působí spíš jako náborová agitka "eskadry smrti" BOPE. Myslím, že všichni ti univerzitní studenti ve filmu zobrazení, vesměs dětičky z bohatých rodin a zároveň salónní levičáci, hulící trávu o sto šest a s okázalou pózou nenávidějící policajty, by tenhle film jednoznačně označili jako profašistický. Ano, takové je jeho vyznění: bezútěšnou situaci s chobotnicí drogových gangů a zkorumpované policie by nejlépe vyřešila tvrdá vojenská diktatura. ()

Morholt

Zatímco notoričtí protestanti proti policejní brutalitě začnou máchat žalujícími prsty, tak nejeden policista si povzdechne, že podobně nekompromisní přístup by nebyl od věci ani v našich ulicích. Asi nikdo z nás si nedovede představit, jak v slumech v Riu vypadá a chodí, ale tenhle film nám to alespoň částečně ukazuje a to natolik autenticky, že jsem kolikrát až zadržoval dech. Špína, hnus, korupce, vraždy, drogy, prostituce................zlatej českej rybník. Nehledejte žádný složitý příběh, ale nekompromisní řež v ulicích Ria, kde se střetává speciální jednotka BEPO nejen s gangstery, ale i s podplacenými policisty. Výborná věc. 85% ()

Iggy

Akční scény jsou hodně realistické a drsné, vypadají dokumentárně, připomenou i akční počítačové hry. Příběh ale celkem všední, alespoň na Rio de Janeiro. Bezvýchodná skepse k možnému vyřešení problému brazilských velkoměstských slumů, kde vládnou ozbrojené drogové gangy. ()

ScarPoul

Nútiace k zamysleniu. Toľko brutality a toľko podvodov v jednom meste hraničí s neuveriteľnosťou. Odvrátené strany ľudskosti moc nevyhľadávam, ale ak už sa na nejakú odhodlám idem do nej na základe odporúčaní. José Padilha vytvoril brutálny a pritom v limitoch ľudskosti sa držiaci film. Zlo sa bojí len ďalšieho zla. Policajný špeciálny oddiel na ktorý musíte mať žalúdok a ktorý ide skrze krv a násilie k vyčisteniu. Sledujeme tri rôzne dejové línie. Hlavného veliteľa hľadajúceho náhradu. Dvojicu rekrútov snažiacich sa byť prespešný a nie skorumpovaný - Neto a Matias. A potom samotné fungovanie v spoločnosti podmienené rozdelením príbehu na to pred udalosťou a na to čo sa po udalosti stalo. Realistická, roztrasená kamera mala v tomto prípade na mňa omnoho väčší efekt, než čokoľvek od Michaela Manna. Pre mňa skvelé stretnutie s novou kinematografiou aj s novým režisérom. Zrod hrdinu v tomto ponímaní je hotovou lahôdkou. Teším sa na pokračovanie. ()

HateBreeder

Popravdě už jsem nečekal, že by mě mohl nějaký film z jihoamerické produkce poslat k zemi tak rychle, jako se to povedlo Městu bohů, ale teď to vyšlo podruhé. Tyto dva filmy se nesou ve stejném duchu i když každý vypráví vpodstatě úplně jiný příběh. TdE je sice více přímočarý, ale o to víc zde vyniknou silné momenty. Začátek je trochu zbrklejší (myslím, že zde mají malou výhodu ti, kteři viděli Cidade de Deus) a je nutná rychlá orientace se v "každodenních problémech jihoamerického velkoměsta". Ale poté film začne dávat smysl, všechno začne zapadat, člověk si začne uvědomovat problémy, touhy, cíle, hrozby... a životy všech lidí. Nejvíce na mě jednoznačně zapůsobil výcvikový tábor BOPE. Násilí plodí násilí, ale někdy není jiné cesty k dosažení míru, nebo aspoň v zabránění totální válce. Tyto dva filmy mi ukázaly, že Brazílie není pouze zemí karnevalů, krásných pláží, samby a pěkných dívek, ale také násilí, drog, zkorumovaných policistů a v neposlední řade také zemí skvělých filmů. ()

PROROK14

Slumy a život v nich ... drogoví králi ... vraždy a skorumpovaní policajti a ... Elitná skupina. "nie do tváre" 85% ()

malylada

V Brazílii je bordel s gangy, drogami a elitní jednotka BOPA se stará o jejich ničení. Naprosto drsná, až realistická brutální jízda brazilskými ulicemi. Ukázka neskutečného drilu, života policistů komanda a jejich praktik. Člověk by snad nechtěl uvěřit, že se to může podobat realitě......8/10 ()

BoPo

Začiatok 21. storočia priniesol dva výrazné brazílske zárezy do filmovej pažby. Město bohů (2002) a práve Elitní jednotku. Vďaka hlasu rozprávača sa nemusia vytvárať dovysvetľujúce scény. Robí to krásne plynulý dojem. Ruka v ruke s tým ide autentické prostredie a presvedčivé postavy. Aby toho nebolo málo, tak som dostal ideálne vyvážený pomer policajnej a súkromnej zložky životov hlavných hrdinov a výborne zvládnuté akčné momenty. Film, ktorý dostál svojej povesti. ()

bouncer

Neskutečně drsná akční jízda, která si nebere servítky z ničeho a trefuje se do zkorumpovaných policistů, prohnilých vůdců slumů, dealerů i samotných drasňáků z elitních jednotek. Hollywoodské akční slátaniny v čele s dílem Michaela Baye se můžou začít učit od mistrů... ()

Terva

O důstojnících BOPE v Riu, jejich život a boj proti zločinu. Já to vydržel asi hodinu sledovat a pak jsem to jen tak z povinnosti dokoukal. Roztřesená kamera, scény v noci, kdy není nic vidět a hlavně proč točej film o zkorumpovanej policajtech, vědí vůbec kolik dětí si z toho vezme příklad, myslím z toho špatného ne dobrého. Hudební doprovod skoro nulovej, efekty žádný. A všichni jen mluví a mluví o tom, jak bude líp. ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)