V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

Kothy

Hodně drsný film o brazilské elitní policejní jednotce. V Riu de Janeiru to není jednoduché, drogové gangy jsou tam na každém rohu. A policajty mají podplacené. Do elitní jednotky BOPE se dostanou jenom dva muži ze 100. Zbytek to vzdá. Protože tam potřebují jenom ty nejlepší. Nakonec se strhne krvavá přestřelka mezi policajty a gangy. "BOPE!" ()

Smok

Tak toto som teda nečakal. Konečne po dlhej dobe film, ktorý ma na plný úväzok zaujal a ako človeka, ktorý z Ria de Janeira pozná akurát tak sochu Krista s rozpaženými rukami aj dostatočne šokoval. Pán režisér nám každodennú drogovú realitu slumov naservíroval pekne bez servítky a nie moc prepečene. Porovnávaniu s City of God sa film nevyhne a v tomto dueli so svojim brazílskym bratom skvelo obstojí ak ho aj neprevyšuje. Skvelý Josého debut, teším sa na jeho ďalšie kúsky. ()

teutates

Realistický vykreslená Tropa de Elite, ktorá svojím pomalým začiatkom stupňuje dianie a začína BOPE. Skvelé prevedenie elitnej jednotky, ktorá bojuje s celým vedením a snaží sa o "poriadok" v uliciach Rio de Janeira... Snímok zahŕňa mučiace metódy, special výcvik / metódy, psychické rozpoloženie, korupciu, rodinu a v poslednom rade sociálne cítenie... Pomále tempo prvej hodiny brzdí film od úplneho vrcholu, avšak aj napriek tomu 8/10 ()

oje

Téma policejní čistky brazilského slumu je dobrým příslibem a Tropa de Elite ho rozhodně naplňuje. Nejde tu ale jen o prázdnění zásobníků do nebohých dealerů. Scénář nás provede ultra-drsným přijímacím řízením k řezníkům z Bope, nechá nahlédnout do zkorumpované policie i osobních životů, zasažených prací velmi či ještě víc. Nedokážu říct, která z těch částí mně bavila víc, protože všechny byly skvělé. Po pomalejším začátku gradoval snímek až do posledních vteřin a s ním i moje průběžné hodnocení. Poutavě a reálně se tak podařilo vykreslit drsné prostředí i stressové zaměstnání a není moc co vytýkat. Alternativa: Cidade de Deus. ()

nascendi

Zaujalo ma, že film bol nakrútený voľne podľa skutočnosti. A tá vysvetľuje dianie vo filme. Ak vládcovia na všetkých úrovniach nechajú skutočnosť dôjsť až do štádia znázorňovaného vo filme, potom je už naozaj neskoro na našu európsku prejemnelosť a ľudskoprávne riešenia. To už je džungľa, v ktorej platia úplne iné pravidlá. Inak film je pomerne jednoduchý, módne roztrasenú kameru v ňom považujem za samoúčelnú a vykreslenie postáv povrchné. Film ma nenadchol, opakovane ho vidieť nepotrebujem, ale tri hviezdičky naň neľutujem. ()

PetrPan

Realistický a autenticky působící nemilosrdný obraz rozkladu společnosti. Bojovat proti neřešitelnému zlu lze asi pouze aplikací šílenství ..rozuměj extremismu ( ale zcela osamocenému a ovládanému). Nikdy bych nevěřil, že to napíšu. ()

cukorek

Dobré filmovo spracovaný rez zásahovej jednotky BOPE, ktorý ukázal jej pôsobenie, drsné praktiky a ešte drsnejší a náročnejší výcvik (dostať do ruky odistený granát sa len tak pri výcviku nevidí). Nečudujem sa, že ľudia ktorý pôsobia v tejto "sekte" ako to bolo nazvané v tomto filme majú potom v osobnom živote psychické problémy. Príbeh na široký spektrálny záber na všetky zlé skutočnosti v Rio de Janeiro počnúc kriminalitou, korupciou až po drogy. Hlavným motívom bolo vykreslenie dvoch začínajúcich mužov v BOPE s odlišným tipom pováh, ktorý sa rozhodli v mene zákona bojovať proti spomenutím nástrahám, ale každý iným spôsobom. Na mňa to pôsobilo ako spojenie dvoch žánrov vojnový a akčný, takže ešte väčší úspech by to malo rozdelené napríklad na film o jednotke a na film o výcviku s podrobnejším a emocionálnejším spracovaním. 60% ()

Tomco

V uliciach Ria by prišiel o 20cm úd zrejme aj mladý Eastwood. Táto ultra drsná sonda do divokých ulíc krajiny Samby je krutým a podľa úvodných tituliek aj skutočným svedectvom udalostí, ktoré sú v tejto krajine na dennom poriadku. Keď si predstavím aké veci dokáže človek riešiť, tak oproti tomuto príbehu je to dosť na smiech. Ale k filmu. Vynikajúca kamera. Špičkovo nasnímané rýchle akčné pasáže. Scenár bez výraznejších hluchých miest, no prvá polovica je na tom o niečo horšie ako nadupaný, cca polhodinu trvajúci záver. Ten je už skutočnou filmovou lahôdkou. Maximálna spokojnosť aj po hereckej stránke pretože som mal pocit, že sledujem autentické osoby a nie hereckých protagonistov. ()

WANDRWALL

Od elitní jednotky se očekává perfektní výkon. Zásahy na hranici lidských možností. Ostatně proto jsou i chlapci perfektně vycvičení, lépe než zločinci. Horší je, když se v elitní jednotce pohádají a z lidí dobře cvičených se stávají zločinci. Zde je ovšem předložen příběh složitější. Jak mravně, tak fyzicky. A přece kdyby věděli, co je čeká, tak kdoví, jestli by do toho tihle hoši šli. ()

Slarque

Drsné akční drama z jednoho z nejnebezpečnějších míst na světě, favel Ria de Janeira. Všudypřítomná zkorumpovanost policie, území ovládaná jednotlivými gangy dealerů a mezi tím pár lidí, kteří se snaží všechnu tu verbež zlikvidovat. Samotný nosný příběh je také zajímavý, i když některé postavy byly dobře prokreslené a jiné jen tak lehce naznačené. Ale výsledek je velmi dobrý. Na Město Bohů sice nemá, ale to je přece jen hodně vysoko nasazená laťka. ()

Arsenal83

Film ma oslovil len málo príbehom a ešte menej obrazom. Dokonca by som povedal, že obrazom ma až rušil a kameraman ako by bol nejaký študent na základke točiaci starým mobilom. Napriek tomu som bol obohatený o zaujímavé poznatky. Napríklad, že Wagner Moura bol aj bez fúzov výborným hercom už pred Narcosom. Hoci s tými fúzami mu to svedčí oveľa viac. No a po druhé, človek si až odfúkne z toho, že skorumpovaná polícia nie je len u nás. Naopak, vidíme tu až mučiarenské taktiky boja a vypočúvania a tak hneď je vidieť, kde dnešní páni vyšetrovatelia v karpatskej demokracii berú inšpiráciu. ()

eLeR

Film plný akcie ... a kriku. Toľko kričali a rozprávali, že som na konci bola ohučaná. A ako vlastne vedeli tí z BOPE, že zabili naozaj dílera, všetko to bolo až príliš rýchle. Zabíjalo sa tam, ako na bežiacom páse. Nechápala som. A vraj natočené podľa výpovedí niekoľkých policajtov. No pekne. Do Brazílie teda nepôjdem, stačí mi, že som tam bola v rámci ambronovej Challenge tour. ()

Happens

Kde selže policie a systém, trh si poradí. Na oheň ohněm. V extrémně zločineckém prostředí vyrostly jednotky odkojené městskými válkami a ulicí. Fašistické postupy proti zločincům kočírují hlavní dějovou linii. Drsné prostředí, které inspirovalo vznik hry Max Payne III je určitě poutavé. Film je křížencem mezi Mizerové a Město bohů. ()

Chrustyn

Vizuálně atraktivní podívaná snažící se přiblížit drsný život policistů a speciálních jednotek v Brazílii. Celkovému ztvárnění nemám co vytknout a drsná atmosféra z filmu přímo teče ale příběhově mě film už tolik nezaujal. Snímek je rozdělen do několika částí, které zahrnují seznámení s hlavními aktéry, tvrdý výcvik i jednotlivé akce. Herci hrají věrohodně a těch pár akčních scén, které ve filmu jsou vypadá velice realisticky ale popravdě jsem se v některých chvílích dost nudil a říkal si, kdy už se něco začne dít. ()

klerik

Predovšetkým dráma, pretože akcia je hlavne na vytvorenie atmosféry (a je trochu neprehľadná). V žiadnom prípade od toho nečakajte film v gulervúcom štýle THE RAID. Myslím, že MESTO BOHOV bolo natočené i napísané omnoho šikovnejšie. Tu je však zaujímavé použitie klasických policajných tém v úplne inom význame (skvelý protiklad k dobrému ale šablónovitému S.W.A.T.). Atmosferické a uveriteľné... ()

bassator

43rd KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2008 - HORIZONS - Horizonty - 90%, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.45/997 ()

korbitch22

syrové,reálné ale hlavně brutální a surové:-)naprosto špičkový kus filmařské práce,dokonalé herecké výkony a skvělý scénář.jeden z nejlepších ne amerických filmů,kvalitou těsně za městem bohů. ()

jojinecko

4,5*/5 .... Ultimátny masaker... nečakaný a o to lepší. Film, ktorý ma zasiahol ako rana z pušky člena BOPE! Politicky brutálne nekorektný (NO A ČO!?!), nekonformný, neskutočne drsný a najmä - neuveriteľne autentický! Výkon Wagnera Mouru je to najlepšie a napresvedčivejšie, čo som za poslednú dobu videl, ten chlap má charizmu a vyzerá ako Marlon za mlada!:) Film, ktorý presahuje škatulky a ktorý STRIEĽA OSTRÝMI! ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)