V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

Ellmariachi

Upřímně řečeno hodnocení nerozumím. Jedná se o solidní snímek, který se hraje na poměrně realistickou notu. Je drsný a syrový. Nehledá kličky ke šťastnému konci a jasně ukazuje jak je svět prohnilej. Nahlédnete do tvrdého výcviku jednotky, na její akce, na to jak získává informace a i na to jak řeší neposlušnost gangy. Jenže celý je to vyprávěný a to doslova dost nudně. Jakoby bez náboje a bez efektu, který by mě otevřel pusu dokořán a já jen nechápavě zíral. Prostě si z toho nic moc nezapamatuji. 65 procent. ()

Davson

Pod rouškou "drsné výpovědi o drsném světě" se ukrývá důmyslná fašistická propaganda, kult síly a tvrdých chlapů, kde představitelé anarchismu a levice - studenti středních vrstev - jsou vylíčeni jako feťáci, slaboši a poskoci drogových gangů a členové BOPE [kteří zásadně střílí první, nevyslýchají, ale rovnou mučí a nikoho nezatýkají, nýbrž rovnou odsuzují a popravují (příznačné, že mají ve znaku umrlčí lebku - stejně jako nacističtí důstojnící v koncentračních táborech)] jako ti jediní, kteří jsou schopni vyřešit palčivé problémy brazilských favelas. Zkorumpovaná policie je pak zcela průhledný symbol zahnívající, nefungující demokracie. Film nechce diváka donutit se zamyslet nad tématem, chce mu vnutit svoji ideologii a skrze jednoduše a jasně čitelné postavy, atraktivní prostředí, roztřesenou kameru dodávající dojem autentičnosti a neustálé komentování kapitánem Nascimentem se mu to obstojně daří. Stejně tak film nerelativizuje dobro/zlo, svět Tropa de Elite je jasně černobílý: současný stav = chaos a nadvláda drogových gangsterů ; pořádek = BOPE. 3* dávám jenom proto, že mě to málem taky přesvědčilo. ()

nirvanafan

Obvinění z fašistické propagandy si tenhle film rozhodně nezaslouží. Jestli jeho nebezpečí spočívá v možnosti sympatizovat s hlavními protagonisty, pak se podle mě jedná spíš o problém dutohlavosti diváctva než o problém samotného filmu, který se jenom nesnaží nic idealizovat. Elitní jednotka poukazuje na problém skrývající se v jádru samotné společnosti, v níž se tenhle drsný příběh odehrává. Jste chudý, drogový boss čeká jenom na vás, aby vás přijal do party. Jste bohatý, chcete si založit neziskovku? No, bez drogového bosse to nepůjde. Jste policajt a nechcete skončit s kulkou v hlavě? Nechte se uplatit. Jste policajt, nechcete skončit s kulkou v hlavě a chcete skutečně vymáhat zákon? Přesně pro vás je tu banda nařvaných zelenomozků, elitní jednotka, ve které vás vycvičí tak, že vystřelíte jako první, jenom u toho možná zařve i pár nevinných civilistů. Máme tu i různé úhly pohledu nejenom ten zatemněný, práškami na úzkost naládovaný svět velitele elitní jednotky nebo věčně zfetovaných kriminálníků, svůj prostor tu dostanou i normální občané. Komu se přeci jen elitní jednotka zdá sympatická a možná tak v první půlce i trochu působí, dostane do frňáku minimálně v podobě výcviku, který transformuje policisty na tupé armádní hlavy. No, a co se týče přeměny intelektuálního černocha v zelenomozek na konci filmu, což chápu, že už někdo může vnímat jako ultrapravicové vyznění? Vzpomeňte si, jakým způsobem došlo ke smrti jeho kamaráda. Co byste udělali vy, abyste si kvůli pocitu viny neprostřelili hlavu? Ano, správně, řešením je nasměrovat svou agresi jiným směrem. ()

Alementina

Pres veskerou zdejsi chvalu bohuzel musim konstatovat, ze me to vubec nezasahlo. Hodne jsem uvazovala nad tim, jestli dat tomu 3 hvezdicky neni malo s ohledem na to, ze tri hvezdicky davam obcas i totalnim pitomostem, ale ty pitomosti mi obcas nevadi shlednout znovu, tohle bych si ale znovu nedala, protoze bych u toho usnula. Obavam se, ze vetsina uzivatelu tu podlehla davove psychoze, ze videla "asi neco kvalitniho" tak tomu nejde dat prumer. ()

Freemind

Film, který vám nabídne všechno, co postrádají vykleštěné, schématické americké střílečky. Syrovost, nekompromisní podání násilí se všemi jeho důsledky, téměř citelné, lepkavé stříkance krve a špíny a nakonec naprosto přirozeně vyvstávající úvahu o smyslu pomsty a odvěkého oxymorónu - "války za mír". Vytknout lze snad jen místy trochu rozpačitou, roztěkanou dějovou linku, závěrečná dravá jízda ale vše opět soustředí do jednoho, konečného bodu. Klenot žánru. ()

Macejko

Najserióznejší hardcore shit za dlhú dobu. Autentické, atmosférické, nekompromisné, špinavé, krvavé, kruté. A dvojka má byť ešte lepšia? Bring it, José! ()

erased

Po Městu boha další uvěřitelný pohled na části Ria, do kterých by se neodvážil ani ten nejotrlejší dobrodruh. Ideologie stranou, zdejší pravicové a pořádně krvavé řešení společenských problémů si mě získalo svou černobílou jednoduchostí, zběsilostí akce (podpořenou skvěle zvolenou roztřesenou ruční kamerou) i celkovým pocitem autentického zmapování slumů, drogových dealerů a zkorumpovaných policistů. První polovina filmu sice kvůli představování postav a nastínění aktuální situace nemá šanci dosáhnout kvalit té druhé, díky téměř noirově stylizovanému vyprávění kapitána Nascimenta je však stále co vnímat. Ať už je to z obrazu téměř sršící pach střelného prachu, marihuany, potu, krve nebo pocitu dobře odvedené práce po posledním zmáčknutí spouště. ()

Naslund

Když někdo bere zákon do svých rukou a stává se soudcem zbloudilých oveček, automaticky si získává mé sympatie. Jednotka BOPE je zákon a nikdo rozumný se jí v žádném případě nepostaví. Kdo by rád byl zločincem, musí se připravit, že jednoho dne z ničeho nic zemře, aniž by se dozvěděl, že po něm někdo jde. Tato slova se váží především k druhé polovině filmu, která nepostrádá pořádnou akci, drsnost a skvělé hlášky. Ta první se věnuje spíše popisu prostředí města bohů a vztahy policie(dobrá) x zločinci x policie(zlá) x lidé x policie(neutrální). Vlastně ani není moc co hodnotit, protože herci většinu času jen křičí, potí se a střílejí. Myslel jsem si, že je to spíše chlapská záležitost, ale ze sálu vycházelo i mnoho spokojených divaček, takže kdo se neštítí drsňáčtějších filmů, Tropou určitě chybu neudělá. ()

Maq

Oceňuji tenhle akční film pro jeho naturalismus a zejména nezvykle chytrou zápletku. Všechno to kolem, konkrétně různé politické implikace, beru zdrženlivě. Ano, je to bordel a dějí se tam drsné věci. Ale nemyslím, že v řešení těchto problémů má někdo nějakou velkou spásnou pravdu. ()

Rakosnicek77

A když už jsem včera v hodnocení a komentáři tak vyzdvihnul Brazilskou kinematografii, konkrétně film Odpad, tak se nemohu nezmínit o ještě jednom klenotu tamní filmové školy. Film Elitní jednotka je po všech stránkách dokonalý, vykreslujíce realisticky drsný život ve favele a téměř marný, přesto vytrvalý boj tamní Elitní protidrogové jednotky! ()

movieband

Nepříjemná, nekompromisní a brutální podívaná, která se divákovi pomalu, ale s naprostou jistotou během filmu zarývá pod kůži, aby v něm po skončení filmu zanechala prapodivný pocit. Očima speciální jednotky je divák vtažen do světa korupce, nespravedlnosti, špíny a násilí, kde se hrstku mužů snaží najít cestu k očistě a držení pořádku ve společnosti a nebojí se přitom ušpinit si ruce krví. Výborné herecké výkony, tíživá atmosféra a realistické zpracování (občas lehce monotónní) dělají z Tropa de Elite jedinečnou a neopakovatelnou podívanou, která po shlédnutí působí jak facka. ()

YURAyura

2/10 V novodobější propagandisticko-agitační historii mají amíci Černý orel přistál, rusové Devátou rotu, dokonce i upozadění čechové Copak je to za vojáka?, tak proč by brazilci nemohli mít Tropa de elite. I když se jedná prvoplánově o policejní film na vážné téma, tato serióznost tomu jaksi proklouzává mezi prsty a výsledkem je jenom další oslava moci uniformovaného aparátu. Poselství o tom, že státní aparát je skrz naskrz zkorumpovaný, ale existují bílé vrány, bych si dokázal představit podané daleko líp. Proč musejí adepti zvláštní (policejní) školy projít nepřiměřeně drsným výcvikem, když je velká pravděpodobnost, že jejích životnost v aktivní službě může skončit hned na prvním zásahu? Proč psychicky labilní kapitán hledající náhradu, aby mohl v pětatřiceti odejít do důchodu, otravuje celou dobu hloupého diváka svým voiceoverem a dává neustále najevo svou namyšlenou nadřazenost? Když o tom tak přemýšlím - co by ten ve svém důchodu na stará kolena asi mohl dělat? Maximálně se přehoupnout na druhou stranu barikády a skončit jako jeho jiná postava v Carandiru nebo v nějaké bohatší čtvrti fungovat jako vrátný. Jak toto mohlo vyhrát nějakou cenu, to mi vážně hlava nebere. ()

Thomassi

Film, který si nebere žádné servítky. Pojednává o elitní zásahové policejní jednotce BOPE v brazilském Riu. Nečekal jsem, že by Brazilci mohli natočit tak kvalitní akční drama, které mě dostatečně upoutá tak, abych to mohl vychvalovat všude možně. Nevím co je na tom pravdy, ale ti chlápci se skutečně s ničím nemazlí. Zabiješ jim kamaráda a oni po tobě půjdou tak dlouho, až tě dostanou a to ještě nebude konec. Rozmlátí ti tlamu, strčí do pytle a pak to schytáš brokovnicí, v lepším případě. A o tom a o dalších událostech z jejich života je tento film. Za sebe říkám, že bych nechtěl žít v Riu ani za nic. Ten bordel v policejních kruzích, mimo jiné tady bravurně ukázáno, to je na blití. A jedině BOPE dokáže zakročit rázným způsobem. Příběh je skvěle prokládán akcí, i když té tam moc není, s osobním životem. Herci se výtečně vžili do svých rolí a tak to má vypadat. Velká spokojenost. ()

MATADOR

Tak asi tak ... mohla z toho být fajn naháněčka v Riu na papežova vraha, ale k tomu se snímek ani nedostane, jelikož nám předhazuje zbytečné problémy velitele čety. I přes onu uvěřitelnost je amatérismus do očí bijící a tak jsem se spíše nudil, než abych si užil pořádnou akci, kterou jsem z názvu očekával. ... ale některé scény jsou opravdu pěkné, v celku se ale ztrácí! ()

Easykk

Nášleh druhé poloviny filmu mě dostal málem na kolena, ještě že jen málem, jinak by to se mnou ten zbytek menisku co tam ještě mám asi doopravdy vzdal a vzal nohu na rameno a odkráčel někam kde nejsou slumy, protože tam by mu hrozilo, že si na něj došlápne BOPE a vystřelí mu i dřeň z kosti. Parádní film, kterému k dokonalosti chybí fakt jen kousek. Uvidíme co na to dvojka, už se na ni třepu.. ()

PogoJoe

Dvě vady: 1) prvních 40-50 minut většinou nuda, příběh mě moc nezaujal; 2) ačkoliv to byl pravděpodobně účel, vadila mi nepřehledná ruční kamera, která neustále lítala z jedné postavy na druhou a působila leda tak zmatek. Poslední 3/4 hodiny, od střelby ve favelu, přes výcvik až po závěrečný hon na "šéfa kopce" už mě osobně bavily a vylepšily tak výsledný dojem z filmu. Ten byl zajímavý i z dokumetnárního hlediska představy, jak to v téhle části světa chodí. Člověk, co viděl taktéž Město Bohů, se asi nevyhne srovnání - Město Bohů u mě vyhrává. ()

Duotone28

Silnejsi a tak autenticky zazitok z Ria de Janeira si po City of God nevedel predstavit...a ani ho uz necakal. To co videl teraz, ma ale uplne dostalo...presne to iste Rio de Janeiro, ktore poznate z mesta bohov je opat na scene...a aj s minimalne tak dobrym prepracovanym scenarom. Kludne si ho dovolim nazvat City of God 2. Ak je toto debut Joseho Padilha...tak klobuk dole....5*,nazdar ()

CageDepp

Na začátku jsem se nějak moc nebavil, ale postupně času se to zlepšovalo. A při poslední akci BOPE jsem snad přestal i na chvilku dýchat. Něco mi říká, že na 5 hvězd to není asi kvůli první hodině filmu. ()

FilmFan24

Příběh "Tropa de Elite", ukazuje, že je takřka ne-li vůbec nemožné udržet právo a pořádek ve slumech Rio de Janeira legální formou. Drsné a syrové dokumentárně laděné vyprávění kapitána Nascimenta, velitele týmu BOPE, který hledá mezi nováčky za sebe náhradu. Film, který není nad věcí, ale je přímou součástí naturalistického pohledu z kterého mrazí...Hlavní hrdina, vypravěč celého filmu, sám tvrdě a nekompromisně za pomoci hrubé síly, nastoluje pořádek v chudinské čtvrti. Drsné praktiky zkorumpované policie, která pomáhá a chrání především sebe sama, špína a hnus slumů, kde je všechno řízené dealery a překupníky a tvrdý výcvik adeptů BOPE...bylo toho teda dost! ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)