V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

jahol

V řadě ohledů příbuzné s Městem bohů, také velmi silné, brutální, zcela bezvýchodné, ale jako celek nikoli tak působivé. Možná proto, že se děj soustředí na o něco starší hrdiny. ()

Marek1991

Poviem vám to takto, keďže Tropa de Elite sú pre mňa osobné filmy, film je spracovaný o realite v Riu, v slumoch tam zvaných favely. Krutá realita boja polície a gangstrov, často aj hlúpych detí, ktoré unikajú pred chudobou do drog a zločinu. Avšak nerieši sa tu pravý problém s kriminalitou a drogami, to skôr odporúčam druhý diel. Veľa akcie aká tam v skutočnosti, v tejto krajine s horkokrvnými ľuďmi je. Je tam idealizmus, snaha zlepšiť pomery, ale ako je ukázané neplatí to o všetkých. Sú tam veci, ktorým človek neverí, že boli naozaj, ale ako to paradoxne býva, z veľkou pravdepodobnosťou boli. Ako úvod do tejto problematiky je to výborný film. ()

corpsy

Nemal som na takýto film náladu? Ináč si neviem vysvetliť, že to na mňa, tak ako na väčšinu ostatných, nezapôsobilo. Drsné, nekompromisné, ale nudné a naviac s otravným komentárom hlavnej postavy. ()

PauloZ

Nebýt tak ukecné, nezáživné a vcelku nudné první hodiny, která sice objasňovala celý děj, ale bylo to fakt únavné, nic se tam nedělo a navíc ta portugalština je teda něco, tak bych určitě hodnotil jinak. Druhá hoďka už celkem šlape, přidává se akce, drsné momenty (výcvik jednotky je hodně hard) a celkově se něco konečně děje. Kdyby to mělo 90 minut s rychlým rozjezdem, tak by to vyznělo stejně a přitom bych se bavil od začátku do konce. Na druhý díl su zvědavý, doufám, že bude svižnější. PS: Město bohů je drsnější, propracovanější, zajímavější a o dost lepší než tohle. ()

ConanVJ

Hodně syrový a drsný film z neméně tvrdého prostředí, plného korupce a drogové nadvlády nad slumy v Riu. Film je pěkně natočený a má i povedenou akční část. Za mě 86% :) ()

Kryton

Film se pořádně rozjede a stane zajímavým až v druhé polovině filmu. Neříkám, že seznamování s prostředím a s postavami filmu není zajímavé. Naopak je prostředí slamů a té pravé Brazílie lákavé. Výcvik a následná honba za králem slamu - nedýchal jsem! Realistická sonda do Brazílie jakou vám olympijský výbor sotva ukáže. Příjemné překvapení! ()

baribal

Měl jsem docela velkou nedůveru v tento film, brazilské filmy jsou pro mě moc "neukázněné", všichni kričí, žádný řád nebo aspon chvilka klidu. Začátek filmu byl trošku pomalý a bez akce, to se změnilo na konci a film nabral obrátky, finále mě doslova pohltilo a díky němu jsem byl spokojen. ()

Krt.Ek

Pokud to v Brazílii opravdu vypadá jak prezentuje tento film, tak jsem ohromně rád, že žiji v naší malé české kotlině. Nedělám si iluze, že u nás přehnaná policejní byrokracie, která brzdí proces ochrany občanů či korupce neexistuje, ale určitě není na takové úrovní jako ve výše zmíněné zemí. Ale zpátky k filmu. __ Elitní jednotka je jednoduše nesmírně zábavný film, který občas ztrácí na dechu díky Nascimentovým otravným vnitřním monologům. Tvůrci si je sice obhájí, ale mě do ucha vůbec nesedli. Přesto mi to nezabrání dát plný počet, jelikož jsem nikdy neviděl tak politický nekorektní akční snímek. Přeji si jen víc takových filmů. 85% ()

agentmiky

Brazilci se neočekávaně vytasili s parádním filmem, který ve mě zanechal silné pocity. Ono je docela důležité si čas od času dát film z jiné země, neboť se divák také něco dozví. To stejné platí i pro mě. Film mi velmi věrohodným způsobem přiblížil každodenní život v těch nejchudších oblastech Ria (favelách), s čím se tam musí potýkat strážci zákona a celkově úplně odlišný způsob života tamních obyvatel. Jsem tak rád, že v Brazílii nebydlím, protože bych nechtěl na každém rohu potkávat kluka s automatickou puškou, který by mi bez nějakého zaváhání mohl hlavou prohnat kulku. Vůbec to nezávidím tamní policii, neboť se musí potýkat s dvěma problémy, a sám ani nevím, který z nich je ten horší. Buď jsou to různí gangsteři a jejich pomocníci, kteří nemají moc v lásce muže v modré uniformě, nebo dokonce i zkorumpovaná část policie, těch, kteří by měli proti tomu spíše bojovat. Herecké obsazení nadmíru sympatické, Wagner Moura zaválel. Film na mě po celou svou stopáž dýchal svou atmosféričností. Akční momenty v nepřehledných polorozpadlých budovách perfektně natočené. Už se nemůžu dočkat, až uvidím i dvojku. Jednička si ode mě odnáší 88 % ()

Rosana

Tento film mi dlouho po shlednutí ležel v hlavě. Surově naturalisticky jako by nic ukazuje násilí a nechutnou nenávist mezi lidmi. Je to drsný film a doufám, že má od pravdy hodně daleko! ()

-Ravee-

Neskutečně realistická a bez jakékoli naivity odvyprávěná výpověď o situaci v chudinských čtvrtích Ria a o práci jednotek BOPE.. Pakliže bych měl jmenovat jeden snímek, který mě za poslední dobu vyloženě šokoval, byl by to právě "Tropa de Elite", který ve mě vyvolával hluboký pocit nevolnosti a zároveň vděku za to, že v tamějších "favelách" nežiju.. Jediné co bych vytknul je jemně nedotažený a trochu uspěchaný závěr.. Ve všech ostatních ohledech je "Tropa de Elite" mistrně natočené akční drama, které v mnohých chvílích působí spíše jako dokument.. ()

frashmaker

O chloupek lepší než Město Bohů. Krapet čitelnější, pro mě zajímavější děj a bylo v něm jak napětí tak i docela dost srandy. Jestli je to pravdivý obraz policie v Rio de Janeiru, tak nechci vidět, jak dopadne olympiáda... ()

Ozo

Kdyby mi před pěti lety někdo tvrdil, že jednou budu (alespoň pomyslně) stát na straně fašistický policie (tady dokonce vojenský policie), tak se mu od plic vysměju. Ale je to tak. Protože mi jsou některý reálie hodně povědomý (zfetovaný studentíci sloužící coby překupníci drog, neziskovka tvořená partičkou zbohatlickejch smradů) i tady z tý republiky, tak stoprocentně věřím, že v Brazílii to takhle skutečně funguje. A protože mi drogy nejsou cizí, ale zároveň mi vzali pár kamarádů, tak jsem v tomhle případě plně na straně samozvaných soudců z BOPE. A co se týká provedení (kamera, téměř reálné záběry), tak to je vskutku brilantní. ()

SaNcHeZ_cz

Drsné podmínky brazilských slumů jsou jevištěm pro zkorumpovanou policii a drogové dealery. Tam kde selhávají policejní složky nastupují lebky, speciální komando vojenské policie. Drsné a nekorektní, nebýt lehkého kolísání tempa zvláště v první půli, bylo by to na pět. ()

mysiak

Syrovo skvelý akčný film..nikdy som sa necítil tak blízko filmu..môj prvý styk s filmom z Brazílskou kinematografiou..a skvelo strávený...veľmi dobrý akčný film ()

Asgy

Hodně slibné tempo stanovené na začátku sice celý film nevydrží, ale jako další sonda do slumů v Riu se film povedl. Jsou zde sice i slabší místa a někoho možná zaskočí i brutalita BOPy, ale tuhle práci těm lidem nezávidím. ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)