Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

Ridick

Podobne ako u M. Moora je strih účelový, ale ako ateistovi mi to vôbec nevadilo, ba priam som bo uchvátený sprostosťou amerických kresťanov (moslimskú argumentáciu beriem)... ()

GodComplex

Prekvapive extremne spatny dokument. V porovnani s podobnymi anti-krestanskymi kousky jako napr. prvni cast Zeitgeistu je tohle skutecne vysmech. Hlavni zasluhu na tom ma Bill Maher, ktery je jednak extremne nesympaticky, ale po vetsinu dokumentu predevsim neskutecne iritujici svym pristupem k rozhovorum. On nejde debatovat, nesnazi se klast vhodne otazky vhodnym lidem, to co predvadi je show pro kameru, kdy si vybere zamerne co nejvetsi dementy a sasky, kteri argumentovat neumi a i kdyz se o to snazi, tak on jim to nedovoli, skace do reci, vysmiva se a v podstate je hodi pred kameru s predem definovanym scenarem - "to je ale bullshit ten jezis/buh/cirkev.." clovek se snazi neco namitnout a on "jasne, podle bible chlapek zil ve verlybe, je mi to jasny, ty ses fakt dement...". Nemluve o tom, ze si to potom pekne zedituje podle svych potreb, klade duraz na tupe vyrazy, tiche pauzy nevedomosti atd. Tohle je jednostranny arogantni pristup uplne na nic a s realnym dokumentem to nema nic spolecneho. Ja s tim samozrejme souhlasim, krestanstvi, vsechny cirkevni systemy okolo i dalsi alternativni nabozenstvi jsou od pocatku jiz dlouhodobe naprosta parodie a jediny realny buh jsem ja, ale to, jak je to podano zde neni vubec efektivni ani zabavne. Jen iritujici. 2/10 ()

Riddick77 odpad!

Rozhodně velmi široké a diskutabilní téma, ovšem je škoda, že je zde podáno tímto způsobem. V žádném případě se nejedná o dokument. Bill Maher je možná komik, nicméně v tomto pseudo-dokumentu je důvodem k úsměvu spíše on sám a jeho způsob práce s informacemi. Každého inteligentního člověk přece musí urazit způsob, jakým si autor vybírá zjevně velmi neortodoxní hnutí, kterým věnuje čas, jak nereprezentativní jsou jeho rozhovory, ve kterých mimochodem zásadně nedává možnost respondentům se vyjádřit a celkově jeho způsob, kterým se snaží vystavět a vygradovat své dílo a závěrečnou řeč tak, aby potvrdil svou tezi o absurditě a iracinalitě náboženské víry. Koná tak především skrze cíleně vybrané argumentace a názory vytržené z kontextu. Už jen fakt, že není schopen odlišit víru a náboženství, je poměrně zásadní. Problém tedy je, že tento "dokument" nepřidává vůbec nic k diskuzi o iracionalitě či funkci náboženství ve společnosti, protože nepřekládá žádné relevantní argumenty, ale pouze účelově vybraná tvrzení. Maher působí jako představitel určité elity, která procitla a otevřela oči, a která se snaží zmobilizovat masy lidí a přivést je k pravdě a poznání (z jeho úst z ní slovo pravda vskutku směšně, škoda že ještě nepoužil objektivní pravda). Tudíž zrovna tak, jako jím předkládaní američtí tv-kazatelé nebo představitelé sekt, které zde představuje. Největší fail a nebezpečné "sebenaplňující proroctví", které Maher tak kritizuje na náboženství, posléze přináší on sám v tezi, že samotné náboženství a jeho povaha jsou příčinou násilí, terorismu a zkázy lidstva (hlavně jeho pohled na islám je vskutku dosti zjednodušující). Abych řekl pravdu, čekal jsem frašku a taky jsem jí dostal. ()

nirvanafan

Myslím si, že já a Bill Maher sdílíme na víru naprosto stejný názor. A ty jeho hlášky jsou neskutečný. Skoro se divím, že nedostal během natáčení přes hubu :D ()

Freemind

Maher podával svou "pravdu" agresivněji, než mnozí jeho oponenti, mnohokrát bylo zcela zřetelně vidět, že rozhovor s daným věřícím je radikálně sestříhán tak, aby ho co nejvíce zesměšnit, sám Maher má sice skvělý reflex a smysl pro humor, ale není to asi žádná velká hlava. Chtěl bych vidět, jak by podobný dokument natočil George Carlin. ()

Ender66

Celý čas sa tento "dokument" pohybuje na hrane. To že si Bill vyberá na rozhovory najväčších exotov to ešte tolerujem (aj keď by som bol zvedavý ako by chlapec so svojím "sedliackym rozumom" diskutoval s nejakým vyštudovaným teológom a znalcom písma). To čo ale predviedol v posledných piatich minútach kde sa snaží prezentovať svoju "víziu" sveta bez náboženstva (resp. neodvrátiteľný koniec sveta keď sa nám náboženstva nepodarí zbaviť ) pomocou citátov zo svätých kníh jednotlivých náboženstiev, šokujúcich záberov a prestrihov odpovedí interviewovaných ľudí to už bol čistý fail. Bill a ani väčšina ľudí čo som písali komenty asi nepochopili to hlavné. Viera je o tom, že človek v niečo verí. Keby si tým bol istý a mal na to dôkazy tak už by to viera nebola... ()

erased

Na jednu stranu perfektní stand-up show v terénu. Na stranu druhou odpadový rádoby dokument na úrovni Michaela Moorea. Billu Maherovi nejde upřít jedno: je chytrej. Celou hodinu a čtyřicet minut jsem sám sebe snažil přesvědčit o opaku ale nemělo to cenu. Neodporuje víře, tu naopak podporuje, odporuje dogmatickému náboženství. Duchovnímu náboženství neodporuje náboženstvím rozumu (ateismem), ale prostým pochybováním. A vtipem. Ten je paradoxně nejsilnější i nejslabší stránkou celého Religulous. Maherův účelový výběr oponentů i otázek tak sice pobaví, ale nepřesvědčí. A přestože se s jeho antireligionistickými názory do určité míry ztotožňuji, jako arogantní osoba s patentem na rozum se mi příčí. ()

fragre

Tenhle Maher je pěkně manipulativní, a shazování čehokoliv je u něj zřejmě už podmíněný reflex, takže se po půlhodině zajídá. Ovšem, často tak šermuje s pěkně manipulativními spolky (jejich představiteli), které dostat se k moci, zavedly by zřejmě režim, že by našinec vzpomínal na bolševika jako na milý a tolerantní režim . Navíc to vypadá, že většina amerikánských církví má za to, že marketing je součástí teologie. Slabé 3*. ()

Compote

80%...je mi jedno, jak moc se dá spekulovat nad výběrem účinkujících, mě to jejich zesměšnění a zesměšnění jakéhokoliv náboženství samotného, dělalo a vždycky dělá neobyčejně dobře. ()

SarumanKo

Nebezpečne kontroverzný dokument, ktorý nie je celkom možné nazvať dokumentom. Bill Maher a Larry Charles dokonalým a nesmierne vtipným dialógovým spôsobom poukazujú na ľudskú hlúposť v otázkach viery a vystihujú tým aj môj ateistický názor na všetky druhy cirkví. Realita môže byť občas zábavnejšia, ale i smutnejšia ako fikcia. (9/10) ()

esopesokeso

Bill Macher týmto dokumentom nadelí niektorím pekelnú dávku klistíru ducha svatého.Veľmi vipná záležitosť.Lepšie raz vidieť ako 100 krát čítať ;) Je mi už jasné ako tomu môže dať niekto odpad.. začneme týmto ...:))))))) ()

harfuska

Povrchný, samoúčelový kvázi dokument, ktorý neponúka žiadne rozumné odpovede, ale len zosmiešňuje náboženstvo a poukazuje na špatnosť fanatického jednania. Pan Bill nemá v rukáve žiadne poriadne argumenty, len sa chichoce na tom, ako dokážu ľudia využívať náboženstvo a manipulovať tak s veriacimi. Je to len fraška vytrhnutá z kontextu, ktorá nieje ani poučná ani zábavná. ()

K.I.N.G. odpad!

Především to, co jsem viděl, nemá vůbec žádnou filmařskou ani dokumentární hodnotu. Bill Maher je člověk, který má náboženské znalosti jako drtivá většina ostatních ateistů (rozuměj téměř žádné), působí neskutečně arogantně a dětinsky, ale co je ze všeho nejhorší, je to, že se tu netrefuje do vyšinutých náboženských fanatiků, ani naopak nediskutuje s teology a duchovně vzdělanými lidmi, ale cíleně si vybírá milé, neškodné, naivní věřící, kteří si svou víru nedokážou obhájit a na kterých si může tzv. honit svoje ego. Je mu totiž zřejmě jasné, že u "bystřejších" a nábožensky vzdělanějších lidí by se svými infantilními otázkami neměl šanci uspět, protože na každou z jeho otázek se dá spolehlivě odpovědět. Chápání Bible v metaforách je nad Maherovo IQ, věří stereotypům o náboženstvích a ještě mu to moc nejde ani s humorem. Jediné, co mi na filmu přišlo trochu znepokojivé, bylo, jaký je stav křesťanství v USA a jak jsou tam některé skupiny věřících zahořklé a nenávistné, ale zase je otázka, nakolik se dá vůbec něčemu z tohoto malého smutného filmečku věřit. Tento dokument nedá hledajícímu vůbec nic, filosofy přivede k šílenství nebo záchvatu hněvu, věřící ještě utvrdí ve víře (protože ateisté jsou zde prezentováni jako namyšlení neotesanci) a ateisti se evidentně baví při zesměšňování a urážení druhých lidí a při vnucování ateismu (ačkoliv by sami něco podobného nesnesli). A já? Nikdy jsem nedal odpad tak snadno. ()

stration

Jasně, je ta zaměřený jednostranně a mnohdy to věřící zesměšňuje, ale není tam nic, s čím bych nesouhlasil a ty otázky nikdo nezodpověděl. ()

PogoJoe

Pod tenhle film a jeho ideu bych se podepsal. Bill Maher satiricky popichuje ty všemožné náboženské trotly, příživníky a ignoranty, aby je přiměl používat selský rozum a uvědomit si stupiditu a iracionalitu náboženských dogmat a "pravd", bohužel bezvýsledně, protože nikdo není tak zabedněný a zatvrzelý jako přesvědčený věřící. Protože mi jsou názory Billa Mahera blízké, jeho humor a logickou argumentaci jsem si užil. Výběr individuí, s kterými si tu popovídal, je rozmanitý a interesantní a nemohl jsem si nevšimnout filmařských podobností s Boratem a jeho "rádoby-reálně-dokumentárním" stylem. Pokud ale věříte antievolučním žvástům a nesmyslům, typu Adama, Evy a mluvíché hada, zrození Ježíše z lůna muži nedotčené panny, apod., pravděpodobně budete Billa nenávidět, budete pobouřeni a pokud se dodíváte do konce, budete jen nesouhlasně a nespokojeně kroutit hlavou. Tento film ukazuje šílenost světa a zhoubu náboženského přesvědčení. ()

Toshiro

Vcelku hloupý a zbytečně agresivní anti-náboženský dokument. Jakýsi zhrzený bavič se pokouší dokázat co nejvíce lidem, že jeho "nic nevím" je lepší než jejich víra. ()

salalala

Asi se to se mnou nějak minulo. Není to úplně špatný, někdy je to vtipný a prostřihy ze starých filmů jsou trefný. Mým problémem je ale osoba Billa Mahera. Podle mýho do toho šel s tim, že z těch lidí zkrátka udělá blbce, a to jakkoli. Je vidět, že u některých to měl v plánu okamžitě, jiných si částečně váží a nechá je mluvit. Škoda, že nedal prostor druhé straně a nezpovídal nějakýho normálně a kriticky věřícího. To by asi byla těžší práce. Hodně tendenční, na druhou stranu ale zajímavý dokument, který si na můj vkus hodně půjčuje z Michaela Moora, kterýmu to žeru víc. Škoda, že si s tim tvůrci nedali víc práce. Na druhou stranu ale některý argumenty byly super a dostali věřící skvěle do úzkých. Podruhý vidět nemusím. 60%. ()

CageDepp

Dal bych 3 hvězdy, ale kvůli významu dokumentu musim dát o hvězdu víc. Jsem rád, že nejsem věřící. A jsem přesvědčen, že s věřícím bych nedokázal mluvit dýl, jak 3 minuty. V týhle době věřit v takovou blbost je hrozný. Ještě, že bůh vymyslel internet a můžu to sem napsat :-) ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010