My děti ze stanice Zoo

• Západní Německo Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (více)

Tom478

Silný příběh podložený přímočarým pohledem na situaci kolem drog a mladých lidí. Kontrast mezi nevinným, sympatickým děvčetem a zhroucenou, "chodící mrtvolou" v jedné osobě je zvládnut působivě. Počáteční optimismus rychle vystřídá náhlé uvědomění si, které už je pouze doprovázeno sháněním "těžce vydřených" peněz a neustálým odkládáním toho osudového dne, kdy s tím konečně přestaneme ! Druhá polovina filmu ve mně dokázala probudit hlubokou depresi a úzkost. Co víc může filmový průmysl udělat pro to, aby varoval "znuděné děti" od těchto nebezpečných hrátek, než natočit takhle kvalitní snímek. "Jenom jednou." "To říkaj všichni" ()

macekjoe

Kniha i film mají co říct. Kniha má jisté výhody, hodně autenticity, osobních postřehů a pocitů Christiane v době dospívání. Na počátku se zdá, že se tématu drog vyhýbá, v zápětí jde vše rychle jako na horské dráze. Dle mého názoru velmi rychlé a sžíravé čtení, při kterém jsem chtěla hlavní hrdinku zachránit, ale zároveň Christiane považovat za jejího osobního kata, který si už svůj osud zpečetil. Film je ale také velmi zdařilý, skvěle zachytil atmosféru dobového klubu pro mládež, špinavé prostředí stanice metra, bezútěšnost bydlení panelákového typu a samozřejmě drogovou scénu (kde a jak drogy sehnat, jak si na ně vydělat atd.). Ocitáme se s Christiane cyklicky mezi odvykáním a užíváním omamných látek, mezi slibováním a abstinenčními příznaky. Kniha vyzní na konci mnohem pozitivnějším tónem než film, na jehož konci Christianino narkomanové peklo pokračuje. ()

BigJohn02

Přerod krásné třináctileté holčiny na vyžilou patnáctiletou feťáckou děvku v přímém přenosu v kulisách West Berlinu v dobách, kdy buzeranti nejuchali na náměstí, ale coby odporní zvrhlíci si kupovali feťácké trosky na nádraží. Kniha byla svého času bestseler, který každý četl, takže jsem se jí systematicky vyhnul, a tak nemohu porovnat s filmem. Zobrazená mládež nebudí soucit, ale odpor. Nicméně je fajn vidět Bowieho, který do filmu investoval, takže ho využil ke své prezentaci. ()

PaTa.Freya

Tenhle film to ukazuje tak skutečně, až je z toho člověku zle. A pak přijde uvědomění, že ono to skutečné opravdu je.... ()

anynkaaa_

Příběh mi přišel místy zdlouhavý ale i tak jsem v něm našla velký význam. Dokonce mám už sehnanou knihu, tak zkusím porovnat. V každém případě by to měl vidět každý, jak lehké bylo a je dostat se i v tak mladém věku ke drogám. ()

topol999

Jedna z mála knih, která mě skutečně bavila a se zájmem jsem ji hltal od počátku až do konce (pravda, ten konec o odvykání byl už dost nudnej). Nicméně, co se týká filmu, tak je pro mě celkem zarážející fakt, že to nemá cz dabing. S němčinou problém nemám, ale když vidím, na jaké kraviny se dělá, tak by si ho tenhle film zasloužil. Jak tenká je hranice mezi "kamarádem" v dobách těžkých a neschopností bez drogy přežít, nemusím vyzrazovat. Nicméně velice syrový, avšak skutečnost popisující snímek. V tomto případě mnohem upřímněji doporučuji knižní zpracování.  "Neboj, nikdy si píchat nebudu".  Ono kdyby se matka Kristýny více zajímala, nic takového by se té holce stát nemuselo. Kdyby jí propleskla, stejně jako to udělala mamka té její kamarádky když ji spatřila na káry na zastávce metra, tak by to dopadlo jinak.... Ale o čem by pak byla celá knížka?: Je moc dobře, že vznikla. 80% ()

Tristan_nsc

Neber herák, neber herák nebo se z toho zblázníš, ale je to marný, je to marný, je to marný. Příběh o přeměně fungujícího člověka na naprostou trosku se závislostí na opiátech. Snímek nabízí pohled na odvrácenou tvář Berlína a jeho tísnivou atmosféru drogově závislých, v podstatě ještě dětí. Jistou syrovost má, ale dle mého názoru je stále uhlazený pro širší publikum a např. snímek Mandragora, který vykresluje stejné téma, je mnohem syrovější a  svým koncem mnohem drtivější. ()

Yzzyoff

Velice sugestivní obraz drogové závislosti. Co se filmového řemesla týče, tak je to myslím velmi zdařilé. Ať už se jedná o herecké výkony (především Christiane a Detlev) ale i atmosféra, hudba Davida Bowieho. Na svou dobu bych řekl, že je to film i poměrně explicitní. Neuhýbá drogám, násilí a sexu, ale zároveň je nevykresluje stylizovaně, nebo s určitou fascinací, jako to některé snímky dělají. Srovnání s „předlohou“ mi ani nepřijde příliš logické, protože hlavní síla knižní verze je v suchosti faktů, které mluví za sebe, nikoli v uměleckém zpracování. Za mě jeden z nejlepších filmů na dané téma. ()

supg

Film je sice u nás klasifikovany jako od 18 let, ale povinne by ho měli pouštět všem dětem od 15. Protože, když to zanechalo takový odstrašující zážitek ve mně dospelakovi, který má rád drsné filmy, tak co by to potom zanechalo v dětech? ()