Neopouštěj mě

• USA Never Let Me Go (více)

V blízké budoucnosti pracuje jednatřicetiletá Britka Kathy H. jako pečovatelka dárců orgánů. Její práce je těžká, vyčerpávající a depresivní, neboť většina lidí, s kterými v sanatoriu přijde do styku, po nějaké době umírá. Když se mezi pacienty a umírajícími začnou objevovat i její bývalí spolužáci a známí, ponoří se Kathy do nostalgických vzpomínek na své dětství, na své dva nejlepší přátele Ruth a Tommyho, ale především na své neobvyklé dospívání na záhadami opředené internátní škole Hailsham. Kathy se probírá vzpomínkami na zvláštní posedlost školou umění, na učitele štítící se svých žáků, na podivné poznámky o poslání dětí i na šok, který Kathy pocítila, když jí toto poslání bylo vyjeveno. Nyní již Kathy nemá co ztratit, neb kruh jejího života se právě uzavírá.
Dystopický román Neopouštěj mě (Never Let Me Go) z pera anglického spisovatele japonského původu Kazua Ishigura se od svého vydání v roce 2005 hřeje na výsluní přízně literárních kritiků, kteří jej odměnili nominací na prestižní Man Bookerovu cenu a příčkou v žebříčku týdeníku Time „100 nejlepších anglicky psaných románů z let 1923-2006“. (kiddo)

sellsakul

Tak tento film vo mne vyvolal veľa otázok, ktoré asi nebudú nikdy zodpovedané, pretože je tak debilno a nelogicky natočený, že sa na tie otázky ani nedá zodpovedať. Nebudem to tu podrobne rozoberať, ale ako môže byť človek vychovaný, aby niekto druhý rozhodoval o tom, čo bude robiť a ešte aby to bez problémov spravil, aj keď vie, že zomrie a pri tom nepomôže ani svojej rodine, ale nejakému úplne cudziemu človekovi? Prečo na konci filmu Tommy a Kathy nenasadli do auta a nezmizli niekde do fucka? Tomu nechápem vôbec. Podobný film ako Bayov OSTROV, ale ozaj len námetovo podobný, pretože toto nemalo hlavu ani pätu a to OSTROV jednoznačne mal! ()

koog

Tenhle film má hluboké myšlenky, které v něm ne každý může vidět. Nehledejte v tom filmu odpovědi na otázky "Proč neutekli?" O tom ten film není. 'I remind myself I was lucky to have had any time with him at all. What I'm not sure about is, if our lives have been so different from the lives of the people we save. We all complete. Maybe none of us really understand what we've lived through or feel we've had enough time.' ---- Nezáleží na tom, kolik času máme, vždycky ho bude málo. Záleží jen na nás, jak ho využijeme. Jsem vděčná za každý moment ve svém životě, který jsem mohla strávit právě s ním. Herecké výkony jsou excelentní. Nádherná atmosféra filmu. Andrew Garfield opět dokazuje, že je 'pan herec'. Stagnace děje ke konci filmu dokonale koresponduje s tím, co se hrdinům děje. Scéna 'I need to get out.' byla pro mě tak intenzivní, že ji těžko dokáži popsat slovy. Možná to může být pro někoho emočně prvoplánové, ale mě osobně to skutečně zasáhlo. ()

Cloud

Mám rád dobovky. Mám rád romantické "ságy". Mám rád originální zápletky i tragické lovestory. O to víc mne mrzí, že postavy filmem jen proplouvají, neprojevují iniciativu. Radši mluví než aby něco dělali. Chybí mi "drámo", které by dotlačilo emoce. Chybí mi vzdor postav, případně vysvětlení proč nevzdorují. Chybí mi dokončení motivu "lidí podle kterých jsou dárci vytvářeni". Chybí mi větší tajemství. Chybí mi pořádné finále. Film mi přišel nejsilnější na začátku - během dětství. Ten byl po všech stránkách uchvacujíci. Rozhodně za * * * * * . Tam fungovalo tajemství, "drámo", emoce, romantika, vlastně vše. Pak už to šlo bohužel do kopru. :( ()

Michelle8

Chtěla jsem dát čtyři, protože knížka je přece jen knížka, ale nakonec mi to nedalo. Velmi zdařilé, velmi citlivé, velmi emotivní - aspoň pro mě. ()

Soweek

Depresivní romantické drama o nešťastné pozdě naplněné lásce je vcelku hezky zahrané a zrežírované, ale bohužel jsem se za velmi dlouhou dobu nesetkal s tak nudným a pomalu se rozvíjejícím filmem. ()

Šakalík

Působivý film, který pracuje s eticky problematickým tématem obětování jednoho života pro druhý. Komorně pojatý příběh se točí kolem mladé trojice, která patří ke skupině dětí ze zkumavek stvořených proto, aby v dospělosti věnovaly své orgány těm „skutečným“ lidem. Že je to odporné? Neetické? Tenhle film ale nemoralizuje. Neřeší, jestli to je správné. Prostě to tak je. Lidem to tak vyhovuje. A ty děti to taky neřeší, vědí, že tohle je jejich osud a nebojují s ním. To je taky na filmu nejlepší. Ten všudepřítomný opar neodvratně blížícího se konce, který ale není smutný, vždyť má svůj účel, přesto kdyby to šlo jen maličko odložit... Celý film provází nádherná hudba, která výborně spoluutváří poeticky zasmušilou atmosféru, a za zmínku stojí i zdařilé herecké výkony, a to především Carey Mulligan v roli Kathy, která má v sobě takovou osobitou jiskru. Celkově je tenhle film velmi zvláštní, jednak svým poetickým zpracováním, ale vlastně už samotným svým námětem. ()

ZkuKol

Téma a příběh, kteří předurčovaly filmu festivalové ceny a oslavy kritiků. Něco se ale nepodařilo. Já už jsem měl podobný problém s knižní předlohou. Obě díla se tolik snaží, aby nebyly dalším emocionálním ždímadlem pro Oscary, aby přesahu dosahovaly přirozeně, že je z toho paradoxně cítit chladný konstrukt a hlavně odstup od diváka. Celý film je vlastně emočně tak 1,5délky ruky od diváka, aby viděl, jak se herci snaží, jak je výprava pečlivá a hudba tklivá, ale na nic si nešáhnete, není to živé. Možná jde o druhý plán v souvislosti s osudy hlavních hrdinů, ale mne to vadilo. Navíci kamera je spíš pozorovatelem než zprostředkovatelem příběhu. Přesto je vidět kolik snahy do filmu bylo vloženo a že všichni své práce rozuměli. Jen se jim nějak nepodařilo brnknout na mé struny. Narodili se s jediným smyslem života a s tímto břemenem se musí vyrovnávat celé své krátké životy... 60% ()

Cejny

Zvláštně, ale zajímavě podaný a natočený snímek o jednom z dalších tabu témat. Děj se, pro někoho trochu nepochopitelně (mě těsně po závěrečných titulkách nevyjímaje) nevěnuje takovému všeobecnému nadhledu na problematiku dárcovství, kterou bych za normálních okolností čekal, ale věnuje se jen dárcům samotným. Jejich postoji, přístupu, prožívání života, smiřeni se svým údělem. Pořád mi to leží v hlavě a ještě nějakou tu chvilku ležet bude, ale zatím v tom vidím obrovskou vnitřní sílu, kterou oplývají jen vybraní jedinci a kterou nám chtěli tvůrci tohoto díla přiblížit a naznačit nám, že bychom se měli na chvíli pozastavit a zamyslet se nad sebou samými. 75 % PS: Myslím si, že nejlépe to svým komentářem vystihla kiddo. V žádném případě nelze Never Let Me Go spojovat s Bayovým Island nebo osočovat z "vyloupení" námětu. Oba filmy na tuto problematiku nahlíží z úplně odlišného úhlu. ()

fruitbueno

Celou dobu jsem to nechápala. Až na konci se příběh nějak stmelil. Potřebovala bych se podívat podruhé, aby film nabyl nějakého tvaru i pro mě, nechápavého a ignorantského diváka. Podruhé se ale asi jen tak nepodívám. Andrew Garfield ale jako vždy prima. ()

Babous

Film by se rád stal novým 1984 nebo Mechanickým pomerančem, ale tenhle sci-fi svět mě vůbec nevtáhl, nepřišel mi věrohodný a věřil jsem asi jenom Andrewovi Garfieldovi, který fakt umí hrát. ()

civrss

Nějak si vlastně nejsem jistý, jak na mě celý film působil. Většinou prostě vím, co mi vadilo a co se mi líbilo. Vím, že jsem nadšený z Andrew Garfielda, vyzdvihnul bych jeho výkon i nad Carey Mulligan. Tu však nehodlám shazovat, byla také výborná. Zahráno opravdu skvěle, milostný trojúhelník funguje nadmíru věrohodně. Horší je s celým příběhem. Mám pocit, který nemůžu dokázat ani odůvodnit a to, že ač jsem knížku nečetl (chystám se), dokážu celkem s jistotou říct, že ve filmu vyřízli velkou část. Možná se pletu, ale zfilmovanému příběhu ještě něco chybělo, nevím přesně co a upřímně doufám, že se to dočtu v knize. ()

danca044

Smutné drama o nedobrovolných dárcích orgánů. Carey Mulligan, Keira Knightley a Andrew Garfield byli skvělí a jen díky nim má tento film tak dobré hodnocení. Na konci mi ukápla i slza a i přes očekávaný smutný konec ve mně film zanechal hluboký dojem a jistě se řadí k těm lepším. ()

vitekpe

Je to takove smutne drama s modernim kabatem apokalypticke vize. Natocene dobre a vizual to ma slusnej, ...jen mi prijde, ze vsechny ty moderni britske filmy vypadaji na pohled tak nejak stejne. Pribeh mi prisel umelohmotny. Potesila ma oblibena Andrea R., byt jen v epizodni roli. Pokud chcete videt skutecnou pecku, jdete do Black Mirror. Protoze tenhle film by nebyl ani dobrym dilem z teto dokonale serie, za me podprumer. 2+ ()

marrjaana

Muže obsahovat SPOILERY. Docela mně zarazil fakt, že ani jednou se žádný z náhradních dílů nezmínil o tom, že by se pokusili o útěk nebo, že místo toho aby opakovaně trpěli tak nepřemýšleli o sebevraždě. Jinak děj je klasika romantické drama- dva se potkají ve špatnou dobu a když je osud znovu svede dohromady, tak zjišťují, že je již pozdě, ale zasazeno do působivých "kulis". ()

Firebug

Bohužel. I když snímek vybízí k zamyšlení nad hromadou otázek o morálce, předurčenosti, míře lidskosti, fatálnosti a neotřelou formou parafrázuje naše vlastní všední životy (Nejsme všichni zrozeni jen proto, abychom umřeli?), tak jako celek působí přinejmenším nedotaženým dojmem. Spíše jako kdyby někdo zfilmoval referát knihy a ne knihu samotnou (předlohu jsem mimochodem nečetl). Divákovi tak zůstává skryta nejen spousta faktů o fungování fikčního světa (Jde o klony uměle zbavené citů? Je jejich odevzdanost spjata s výchovou? Jde jen o metaforu našich životů, během nichž se jen snažíme dosáhnout toho, co se od nás očekává?), ale vlastně schází i úplný náhled do vztahů mezi postavami, které tvoří středobod filmu (Když Tommy tak miloval Kathy, proč byl s Ruth? Nebo Kathy jen využíval, protože chtěl dosáhnout odkladu? Neprotiřečí si náhodou ta snaha o odklad a dříve zmíněná odevzdanost?). Fakt zvláštní film, který se i přes svou fotogeničnost a relativně krátkou stopáž docela vleče. Navnadilo mě to na knihu, ale sám o sobě snímek moc nezaujal. 2,49* ()

coscarelli

Zaujimava a napadita tema (kniha, ci obloha), od reality nebude mat daleko(!) Filmove spracovanie (mimo knihu) pekne zrezirovane dokladne prehodnotene a nie zbytocne natahovane. ALE,(na keru prdel) opat, muselo ist o cmukycmuky zapletkarsku linku ("trojlistok") a tak osadenu do prijemne deprimovaneho, priam hororoveho melancholickeho obrazu. Zasrani japonci. ()

sedm.1

Never Let Me Go pro mě představuje ukrutně nezáživně zpracovaný filmový zážitek, jemuž byl ovšem předlouhou velice zajímavý a neotřelý námět, nicméně opakuji, to zpracování, to zpracování je fakt nepovedené, minimálně tedy alespoň co se mého filmového vkusu týče. Každopádně si ale nemyslím, že chyba byla v žánrovém přístupu, kdy se v podstatě ale vlastně ani nedalo příliš ubírat nějakým jiným směrem, než právě aby ústřední linii tvořilo romantické drama o třech aktérech, stejně tak jako mi nevadil ani všude přítomný melancholický podkres, problém jsem spíš měl, že je to celé jednak prakticky ve všech ohledech nefunkční a jednak v postavách, které na mě působili neuvěřitelně otravným a nepřesvědčivým dojmem, k čemuž pak k mému obrovskému a bohužel vyloženě negativnímu překvapení přispěl ale i casting, kdy výkony všech tři ústředních hvězdných herců musím označit za vyloženě nevýrazné a nevěrohodné. Ta nefunkčnost pak spočívala především v opravdu chladných emocích, kde si se všemi postavami mohl jejich osud hrát jakoukoliv nekompromisní hru, se mnou to ovšem ani nehnulo, stejně tak jako atmosféra, která se tu sice tvůrcům určitě podařila navodit, ale rozhodně ne v pozitivním dojmu, no a v neposlední řadě mi tu chyběly ale i nějaké skutečně silné dramatické okamžiky, respektive jakékoliv silné okamžiky, které by alespoň trochu narušily ospalost celé té podívané. Za mě se tak zkrátka jedná o strašně unavené, nevýrazné, nezajímavé a bez emoční filmové dílo, a já jen upřímně dost netuším, z jakého důvodu zde Never Let Me Go nasbíralo tolik pozitivních ohlasů, jelikož se rozhodně nejedná o kvalitní podívanou. ()

DavidS.

Bayův Ostrov bez akce a v britském retro hávu :) Teď ovšem vážně - poutavý školní prolog, emoční závěr, ale nic zajímavého mezi...V plném souznění s postavami vadí jeden zásadní rozpor . Dárci jsou schopni milovat, ale chybí jim svobodná vůle se vzepřít svému předurčení a od všeho utéct... Andrew hrozný ucho, Keira jen nepůvabná, ale zcela přesná Carey... ()

GeorgeHans

Ústredné trio je výborné a ani tomu zvyšku nie je objektívne veľmi čo vytknúť. Tvorcovia si proste zvolili odťažitý a chladný prístup k postavám aj k samotnému deju, a tak sa nedá veľmi predvídať, či vás spomínaný variant vedenia príbehu dostane alebo nie. Osobne som dostal trocha nedotknutý, i keď... pozerá sa na to dobre. 70% ()

Natalie Portman čeká Anihilace

22.10.2011

Klony Keiry Knightley útočí

Klony Keiry Knightley útočí

03.03.2009

Britská kráska konečně setřese dobový kostým a vklouzne do něčeho současnějšího, nebo možná dokonce futuristického. Zahraje si totiž v britském sci-fi thrilleru Never Let Me Go. Podrobnosti zápletky… (více)