Impérium - Mafie v Atlantic City

• USA Boardwalk Empire (více)
USA, (2010–2014), 52 h 34 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Terence Winter

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill (více)

Série(5) / Epizody(56)

Nový americký seriál s originálním názvem Boardwalk Empire, realizovaný v produkci HBO, se odehrává v době prohibice ve dvacátých letech minulého století. Na gangsterské kronice uváděné pod českým názvem Impérium - Mafie vAtlantic City,spolupracoval renomovaný Martin Scorsese. Jeden z nejuznávanějších amerických filmařů se podílel na scénáři i na produkci seriálu a režíroval jeho úvodní epizodu. U příležitosti zářijové premiéry díla na amerických obrazovkách Scorsese prozradil, že o spolupráci s HBO uvažoval už dávno. Mnohé ze seriálů z produkce HBO označil za “inteligentní, promyšlené a brilantně realizované”. Podle Scorseseho znamenají “nové možnosti pro vyprávění příběhů.”
Hlavní postavu pochybného politika Enocha “Nuckyho” Thompsona, inspirovaného skutečnou postavou E.N. Johnsona (1883 - 1968), který byl nekorunovaným vládcem podsvětí Atlantic City, ztvárnil Steve Buscemi. Ten prohlásil, že jde o jednu z nejlepších rolí jeho kariéry. Podle jeho slov byl Johnson “dvojjakou postavou s temnými stránkami, ale i se spoustou humoru a dobrým srdcem”. Seriál oživuje i postavy nechvalně proslulých gangsterů, jakými byli například Lucky Luciano, či Al Capone. Scénář dramatu, inspirovaného stejnojmennou knihou Nelsona Johnsona, napsal Terence Winter, autor slavné mafiánské ságy Rodina Sopránů. (oficiální text distributora)

Babous

Zápletka zpočátku slibná, atmosféra bouřlivých dvacátých let skvělá, ale všechno se to utopilo ne v chlastu, nýbrž v citových okecávkách. Kdyby se to více soustředilo na gangstery a ne na vztahy mezi Nuckym a tou ženskou, hodnotil bych líp. ()

BMAJTZ

Jeden z nejlepších mafiánských seriálů který jsem kdy viděl. Herecké obsazení výtečné a o příběhu se není třeba snad ani zmiňovat. Tento seriál obsahuje vše co by správný akční drama seriál měl mít. Intriky, akci, napětí a promyšlený příběh. ()

kenkaku

Boardwalk Empire je u mě klasický příklad nezvládnutého vyprávění seriálu. Po první řadě jsem byl nadšený a rozhazoval hvězdičkami. Prakticky VŠICHNI tady hodnotí právě a pouze po prvních 12ti dílech (ne po 48 a hezky s 12 měsíční přestávkou mezi každou řadou). Všeho bylo akorát. Druhá řada posunula děj a již lehce začala "smrádnout". Ve třetí řadě jsem poprvé začal zvažovat, že se na seriál vykašlu (nejvíc mi hnula žlučí ta ignorace zásadních událostí z konce předchozí řady) a čtvrtá mu komplet podřízla větev. Dál se nedívám. Seriál se totiž propadl do rozvleklé podívané s asi milionem postav a tuctem dějových linií, které jsem nucen sledovat, kdy trvá asi tak polovinu série se alespoň zorientovat kdo je kdo. Bohužel na to aby jeden přišel na to proč postavy dělají co dělají je už pozdě. Nemám naprosto tucha kdo je čí spojenec a jak se ocitl v této situaci (pokud to zrovna na sebe neřekne), protože na obrazovku kráčí jedna postava za druhou a chová se naprosto samozřejmě (některá klidně i v polovině série) a od diváka se čeká, že hned ví kdo to je a jakou má za sebou minulost. Nulová šance pro ty co do sledování seriálu "nastoupili později". Díky tomu se prakticky děje vše a nic. Takže to považuji za zcela promarněnou příležitost rozjet originální sérii. ()

Sdoom

Mafiánská tématika po stopadesátéosmé, takže nic nového a zbytečnost? Ale kdeže...díky seriálové délce se mohou tvůrci vyřádit na propracování děje a charakterů a činí tak s velkou bravurou. Postavy mají svou minulost, vyvíjí se a leckdy překvapují. Steve Buscemi zde dokazuje, že patří k herecké špičce a nepotřebuje to přitom dokazovat v nějakých hollywoodských spektáklech. Velmi zdatně mu sekunduje Kelly Macdonald v roli Margaret, která je také jasným tahounem. Naopak ne úplně mi zde sedí Michael Pitt. Někdy možná až přespříliš důsledná propracovanost a detailnost jde na úkor tempa a spádu, takže v některých chvílích sklouzává dění malinko do nudy. Proto zatím po první sérii opatrné 4 hvězdičky, ovšem celkově velká spokojenost. Edit 17.4.2014: Tak druhá série už má daleko lepší tempo, ostatní klady zůstávají, takže hodnocení se pomalu, ale jistě sune k 5 hvězdičkám, uvidím, co na to 3. série. Edit 10.6.2014: Třetí řada si drží kvality řady druhé, uprostřed chvílemi trochu zdlouhavé, ale závěrečné díly mě přikovaly ke gauči ve velkém stylu. Naprostá paráda! Hodnocení po třetí řadě by pravděpodobně stačilo na 5 hvězdiček, nicméně zatím poslední série byla o poznání slabší než předchozí. Zejména ze začátku jako by tvůrci trochu tápali, o čem vlastně mají vyprávět. Postupně to sice opět dostává ty správné grády, zejména v závěru, ale vyvrcholení už není zdaleka tak úžasné. Nicméně do mé Top 10 Boardwalk bez diskuse putuje. Edit 10.11.2014: Poslední série rozhodla o mém konečném hodnocení, s radostí tak zvyšuji na plných pět! Možná vůbec nejlepší série, která naprosto famózním způsobem uzavírá celou ságu. Fantastická práce s flashbacky, ve kterých je řečeno vše podstatné, ukázáno, jak se formoval Nuckyho charakter a vysvětlena spousta věcí. Nepamatuju si žádný film ani seriál, kde by bylo proniknuto tolik do hloubky hlavní postavy. Vše se logicky a zároveň velkolepě uzavírá, herci hrají stále jako o život a já se tetelím blahem. Až je mi skoro smutno, že už je konec. (HD, orig.) ()

insurgentes

Dobrá sonda do historie největší "demokracie", kde nejneschopnější geronti ovládali ty nejschopnější grázly, a velká iluze pro všechny, kdo si myslí, že "Amerika se změnila". Amerika se nezměnila, dokonce ani nikdy neprovedla tu nejmenší sebereflexi (prohibice...) a dál suverénně vyváží svoji svobodu tanky a raketami všude tam, kde to ještě není tak skrznaskrz prohnilé. (Jenom na nás, knedlíky, tanky nepotřebovali, my jsme si policejní auta pomalovali těma jejich heslíčkama sami a dobrovolně - halt jako za posledních 200 - 300 let vždycky, když se objevil antikrist ve svatém rouše). Právě proto bychom se na tenhle seriál měli podívat, možná by se to pár lidičkám v hlavách seskládalo, co že to vlastně je ta naše knížecí "orientace na Západ", co se na nás valí jak lavina. Ale uznávám, že je tam spousta - doslova kilometry - rozvláčných dialogů o hovně, aby se nahnal čas, takže plný počet ani náhodou. ()

Kaceris

Seriál z obdobia prohibície, ktorý hereckými výkonami a atmosférou ktorú vytvára uchváti až tak, že po zapnutí jedného dielu si neviete dať pokoj. Každá postava má svoje miesto, Richard Harrow, Nucky Thompson sú ale pre mňa aj tak najlepšie postavy. Vynikajúce, čo viac ešte povedať. Určite jeden z najlepších seriálov súčasnosti. Tak teda konečne dopozerané. Škoda že prvá polka poslednej série ma až tak nebavila, za to druhá to napravila viac než dosť. Krásne strávených 56hodín. ()

Arkanoid

Je to o chlapoch, či už moc a chlapské vlastnosti majú alebo nie a ženy tu majú ozaj malé miesto. Seriál o slávnych mafiánoch z časov prohibície ponúka zaujímavé postavy s významným psychologickým rozmerom, ich charaktery nie sú však tak starostlivo budované ako v Breaking Bad, ani ich vzťahy nie sú také hlboké a s filozofickým presahom ako v Hanniballovi. Boardwalk Empire ponúka noblesných mafiánov gentlemanov, podnikavcov, ktorí sa v dosahovaní svojich cieľov štítia len mála vecí. Megaprojekt HBO nezaujme tak ako GoT, ale pozornosť si predsa len získa starostlivo budovanými intrigami, silou postáv sebavedomých ľudí, demonštráciou sily krvavou akciou a zdá sa že verným stvárnením osudov reálnych postáv (no samozrejme, vyskytnú sa aj tie fiktívne). Enoch Nucky Thompson, Arnold Rothstein, Lucky Luciano, Mayer Lansky, Joe Masseria, Johnny Torrio, Al Capone, Dean O Banion alebo aj taký Elliot Ness nám predstavia svoje plány a my sledujeme napĺňanie ich osudov. Postavy zobrazujúce skutočných mafiánov ponúkajú pestrú škálu charakterov, od pokojných pováh starostlivo zvažujúcich každý krok, cez gamblera, ktorého vzrušuje risk a fanaticky sa sústredí na výhru, neľútostných predátorov odstraňujúcich všetky prekážky v ceste za svojím cieľom, až po nepredvídateľných krvilačných surovcov, schopných v amoku zabiť podriadeného len kvôli pocitu náhlej zlosti. Niektorí bossovia svojou psychológiou zaujmú, no nie vždy pri nich tvorcovia idú do hĺbky. Všetky reálne postavy zobrazené v tomto seriáli však spoľahlivo prekonáva fiktívny charakter s menom Richard Harrow. Síce vedľajšia postava, no svojou tichou, zádumčivou melanchóliou spôsobenou zmrzačením tela aj duše dokáže vyvolať oveľa intenzívnejšie city ako ktorákoľvek postava hlavná. Predložený obraz prohibície, éry alkobarónov sa oplatí vidieť či už z pohľadu režijnej alebo scenáristickej stránky. ()

KoRner

Po skončení prvej série som ostal trochu zaskočený, alebo tiež sklamaný. Čakal som totiž väčšie finále, ktorá by ma prinútila netrpezlivo čakať na ďalšiu sériu. Buscemiho postava je podľa mňa prílišný mäkkýš, záchranca vdov a ochranca práv černochov. Najradšej som mal (neoriginálne) postavu Al Caponeho a jeho slizkého kolegu Jimmyho, bez nich som sa v seriály dosť nudil. Škoda, že Lucky Lucianovi nie je venované viac priestoru. [72%]. SÉRIA 2 - Drsné, krvavé a špinavé. Konečne to, čo od gangsterky očakávam. Z Nuckyho sa tu stáva konečne plnohodnotný mafián. A ten záver! Wau! [95%] SÉRIA 3 - Al Capone Rising. Aj cez ultraotravnú dejovú líniu Mišiš Šróderovej ešte lepšia než famózna druhá séria. Rosetti je ako hlavný záporák Nuckymu dôstojný protivník. A o Frankensteinovi som vždy tvrdil, že je najnebezpečnejšia postava zo seriálu. Dokázal to bravúrne. Už len čakám kedy sa zobudí Lucky Luciano. Žeby vo štvrtej sérií?! [100%] 4 - Dosť o ničom, postavy sa nepohli vpred, ale točia sa okolo. Aspoň keby to bolo akčnejšie, ale veľa častí mi príde ako vata. [75%] SÉRIA 5 - Krátka osemdielna séria prepletajúca minulosť s prítomnosťou. Len akoby tvorcovia už nevedeli prísť na nový dej, tak to skúšali takto. Nenudil som sa, ale predsa mi to moralizovanie prišlo do ičí bijúce. A čakal som čosi dôstojnejšie. [85%] ()

Tjaden

Po první sérii musím říct, že tenhle seriál je opravdu bomba! HBO holt seriály umí, a to nejen z 2. světové války. Boardwalk Empire je sice komornější, než jsem čekal, ale vykreslení doby a skvěle zahrané postavy mi zabraňují v tom, abych kritizoval absenci větší akce. Buscemi v hlavní roli skutečně září, ale i vedlejší role mají čím oslovit. Mě zatím nejvíc zaujal "two faces" zabiják Richard Harrow, jen škoda, že nedostává více prostoru. Teď už jen čekat, s čím příjde druhá série... ()

jondoe

Nemam moc rad seriali a vlastne malokedy sa stane ze niektory dopozeram do konca a tesim sa kazdu cast ako male decko. Boardwalk Empire ma vsak pritiahol najma vdaka reziserovy uvodneho dielu a uz ma nepustil. Filmy z prostredia mafie uprednostujem pred vsetkymi inymi zanrami a tento serial sa nadmieru vydaril. Martin Scorsese navodil tu najspravnejsiu dobovu atmosferu. Scenarista odviedol uzasnu pracu a velmi sa mi pacil napad pozvat vsetky skutocne gangsterske mena do jedneho snimku. Z hercov som si najviac oblubil Steveho Buscemiho, ktoremu akoby bola rola Nuckyho na mieru usita. Dalej sa mi velmi paci postava, ktoru vyborne hra Michael Pitt. A celkom ma dostala aj povabna Kelly Macdonald ktora ma taky nadherny prizvuk, ze by som ju mohol pocutvat cely den stale dookola. Prva seria ma skvele postavy, vybornych hercov, ktory hraju skvele postavi a velmi dobrych reziserov. A tak zostava dufat ze aj druha seria sa ponesie v podobnom duchu. Uz teraz sa jej neviem dockat. ()

DavidS.

Výprava, dobové reálie, režie i herci jsou tu opravdu excelentní a obstály by i mimo rámec televizní produkce...Bohužel děj se až příliš točí v kruhu a moc nerozvíjí...Jsme svědky neustále se opakujících komorních výjevů z večírků, bordelů a jednotlivých postelí namísto ságy v kmotrovském stylu, či něčeho na způsob Neúplatných...Činy vlastních aktérů mnohdy vyšumí doztracena či nemají žádný reálný dopad...Přesto více než slušných 70%... ()

WDY

Poctivej Buscemi, poctiví tvrďáci-měkáči, poctivá doba žejo. Poctivý vyprávění, poctivý gansterský klasiky i neklasiky, poctivej seriál žejo. ()

korndaddy

Díky pane Winter. Po odehrání hry Mafia, sem cítil, že spousta věcí mi v mafiánských (gangsterských) filmech chybělo. To, co mi chybělo, bylo přesně to, čeho se mi v seriálu Boardwalk: Empire dostalo a to v dostatečné dávce. Nádherné zpracování a vystihnutí 20. Let minulého století, nádherné kostýmy, účesy a všechno co k této né příliš bezpečné době, ve které se to díky prohibici hemžilo ´´obchodníky´´, kteří chtěli ovládat trh s nelegálním obchodem s alkoholem patřilo. Když přidáme kvalitní scénář, který ani v jednom dílu nenudil, překvapoval a nutil k dalšímu koukání, ba dokonce přetáčení jednotlivých scén a znovukoukání s otevřenou pusou, k tomu režie šlapala na výbornou, celý tým producentů, kameramanů, kostymérů a všech, co se kolem seriálu točili, tak to jelo jako dobře promazaný stroj. V neposlední řadě i herecké výkony byli na jedničku v čele s vynikajícím Stevem Buscemim a (pro mě velkým překvapením) Michaelem Pittem. Tím nechci říct, že ostatní herci nějak zaostávali, ba naopak. Dokonce i ona promenáda se mi líbila. Zda v tom byl záměr, nebo ne, ale jakási umělost (či nedokonalost zpracování) se mi prostě líbila, protože skvěle kontrastovala s pochmurnou situací, která se odehrávala v té době. Velice mě potěšilo zapojení skutečných mafiánských osobností viz Al Capone, Torrio a ostatní. Kdyby šlo dát víc hvězd jak pět, tak by to ode mě dostal právě tento seriál. Prostě nádhera. Nezbývá se jen těšit na druhou sérii a doufat, že Capone dostane prostor, jenž by odpovídal jeho formátu a že bude přinejmenším stejně dobrá, nebo dokonce lepší. ()

medlo

Tak takto nejak by som si predstavoval filmovú podobu hry Mafia. Samozrejme o čosi akčnejšie. No jednu vec čo nemôžem odpustiť tvorcom je pokračovanie druhej série. Nevedel som o tom a v poslednej časti som čakal nejaké veľké vyvrcholenie. Na moje sklamanie sa nič také neudialo. No peniaze vládnu svetu, takže si počkáme ako seriál upadne do šedého priemeru. ()

Ragdoll

Natočit seriál o začátcích prohibice byl výborný nápad, až se divím, že to někoho nenapadlo mnohem dříve. Je to ovšem dobře, protože bůhví, jak by to dopadlo bez vynikajícího Steva Buscemiho, který se do této role narodil a těžko by jsme hledali někoho vhodnějšího. Navíc se mi vzhledově strašně líbí provedení ulic, domů či bilboardů, je to jako hrát znovu Mafii s novější grafikou a jiným příběhem. A dialogy jsou opravdu královské, ty člověka zabaví natolik, že mi jedna hodinová epizoda uběhne mnohem rychleji než trapné dvacetiminutové How I Met Your Mother. Jen po shlédnutí čtyř dílů bych byl rád, kdyby vzniklo několik dalších sérií, aby jsem se dokázal zabavit alespoň na dva dny :) a CSFD by opravdu měla upravit Topku, aby se do ní vešlo nejméně dvacet seriálů, takhle mám velký problém s jejich zařazováním. A řekněte mi, kdo, třeba jen jednou, někdy nezatoužil být mafiánem! 100%. ()

Wimy

Seriál to není vůbec špatnej, příběh je docela poutavý i herecké výkony jsou na slušné úrovni, ale je to strašně rozvleklý a kromě pilotního dílu jsem se vždycky aspoň nějakou část dost nudil. Dával sem tomu šanci, když se na režii podílel Scorsese, ale ani po 7 dílu mě to nějak víc nenadchlo a dávám lepší 3*. ()

Nassau

Hodně stylový seriál. Steve Buscemi jako král Atlantic City je jednoduše skvělý. Životní role? Sám to tak říká a já nemám důvod mu nevěřit. Každopádně by se nemělo zapomínat ani na Michaela Pitta a pořádně vyšinutého Michaela Shannona. 1. série 80%, 2. série 75%, 3. série 80%, 4. série 80%, 5. série 60% ()

jirijost

Hrál jsem počítačové hry Mafii jedna i dva a ty se mi moc líbili. Byl jsem tedy natěšen co mi nabídne tento seriál a zklamaný určitě nejsem. Spíše naopak Boardwalk Empire mě ještě příjemně překvapilo. Zajímavý herci a hlavně prostředí ve kterém se natáčelo je úžasně zpracované. Prvních pár dílů je spíše takové malé seznámení s postavami a učení se jejich jmen, protože ty Mafiánské vztahy jsou opravdu propletené a tak vám chvíli trvá než se do toho dostanete. Pak se ale seriál dostává do plného proudu a já jsem každý díl sledoval s napětím co se bude díl dál, to hodnocení co tu je opravdu sedí a Boardwalk Empire si zaslouží vaši pozornost. ()

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

27.10.2022

Jen den po jmenování Jamese Gunna a Petera Safrana do rolí šéfů nově přejmenované divize DC Studios studia Warner Bros. tu máme také novinku ohledně dalšího chystaného spin-offu Batmana. Seriál… (více)

Sylvester Stallone míří do televize

07.09.2021

Kdo si zahraje Vránu?

Kdo si zahraje Vránu?

17.03.2015

Legendární comics Jamese O'Barra byl zfilmován už v roce 1994 a nezůstalo jen u toho. Následovaly tři pokračování a seriál, nelze však říct, že by z nich byl někdo nadšený. Vrána teď ale dostane… (více)