Impérium - Mafie v Atlantic City

• USA Boardwalk Empire (více)
USA, (2010–2014), 52 h 34 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Terence Winter

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill (více)

Série(5) / Epizody(56)

Nový americký seriál s originálním názvem Boardwalk Empire, realizovaný v produkci HBO, se odehrává v době prohibice ve dvacátých letech minulého století. Na gangsterské kronice uváděné pod českým názvem Impérium - Mafie vAtlantic City,spolupracoval renomovaný Martin Scorsese. Jeden z nejuznávanějších amerických filmařů se podílel na scénáři i na produkci seriálu a režíroval jeho úvodní epizodu. U příležitosti zářijové premiéry díla na amerických obrazovkách Scorsese prozradil, že o spolupráci s HBO uvažoval už dávno. Mnohé ze seriálů z produkce HBO označil za “inteligentní, promyšlené a brilantně realizované”. Podle Scorseseho znamenají “nové možnosti pro vyprávění příběhů.”
Hlavní postavu pochybného politika Enocha “Nuckyho” Thompsona, inspirovaného skutečnou postavou E.N. Johnsona (1883 - 1968), který byl nekorunovaným vládcem podsvětí Atlantic City, ztvárnil Steve Buscemi. Ten prohlásil, že jde o jednu z nejlepších rolí jeho kariéry. Podle jeho slov byl Johnson “dvojjakou postavou s temnými stránkami, ale i se spoustou humoru a dobrým srdcem”. Seriál oživuje i postavy nechvalně proslulých gangsterů, jakými byli například Lucky Luciano, či Al Capone. Scénář dramatu, inspirovaného stejnojmennou knihou Nelsona Johnsona, napsal Terence Winter, autor slavné mafiánské ságy Rodina Sopránů. (oficiální text distributora)

Reverger odpad!

Neskutečně nudné a opět jako ve většině případech, podle mě, kurevsky nadhodnocený...Chtělo se mi brečet, jenom kvůli tomu hodnocení, co si to tu vykouzlilo...Měl jsem dát v plánu jednu hvězdišku, ale řekl jsem si, že se dá i jiným způsobem vyspat... ()

andi666

Druhá řada už sice neměla takové grády jako první, ale jako celkově neskutečný seriál 90%. Měli by točit více takových. Doufám že se dočkáme dalších pokračování.. ()

peto580

Ozaj neviem. 5* mi príde veľa ale pri udelení 4* by som mal zasa pocit že seriálu krivdím. Takže kvalitka bez debaty len tie hviezdičky musím ešte premyslieť. EDIT: dávam teda 5. Teraz som začal pozerať 3sériu. je to síce slabších 5 pre niektoré hluché časti druhej série ale vstup do tej ďalšej seriálu vyšiel na výbornú. Až ma mrzí že odbachli toho nemčúra. Bol to klasik :D ()

geimz

1. séria : Od prvého po posledný diel neskutočne atmosférická jazda s takými postavami, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani režisér pilotu, majster Scorsese. Michael Pitt tu dozrieva do skvelého herca a stáva sa mojou najobľúbenejšou postavou seriálu. Naviac si tu opakuje bad-ass rolu Michael Kenneth Williams z majstrovského The Wire ako Chalky White, a ja len dúfam, že mu bude v ďalších sériách ponúknutý väčší priestor. Boardwalk Empire dokázal zachytiť atmosféru 20. rokov takmer dokonale, Steve Buscemi je vo svojej roli jedinečný, nekopíruje žiadnych filmových mafiánskych bossov, ale ide si po svojom a scenár je diel od dielu rovnako výborný. Sem s nášupom v podobe druhej série. 90% 2. séria : Ach, Jimmy, Jimmy. Mal si to zrátané odkedy si začal v druhej sérii ceriť zuby. Je to ale veľká škoda, pretože mimo toho, že to bola moja naobľúbenejšia postava, Jimmy bol tiež dôležitý pre dej a neviem si moc predstaviť smer, akým sa Boardwalk bude uberať ďalej. Vôbec celá druhá séria mala o dosť pomalejší rozbeh než prvá, no zase mala o to silnejší a tragickejší záver. Nucky tu dostal oveľa menej priestoru, čo je na škodu, keďže je hlavnou tvárou seriálu, a ani s Alom a Luckym sa dej neposunul takmer nikam. Mimo tieto mínusy druhá séria príliš nezaostáva za prvou, každý diel je konzistentne kvalitný, natlačený výbornými dialógmi a činy postáv sa (takmer) vždy dejú v rámci ich charakterov. Tretia séria však bude musieť predstaviť nového antagonistu, ktorý bude aspoň rovnako kvalitný ako Jimmy, inak sa Boardwalk Empire veľmi ľahko môže stať mdlým a naťahovaným. Verím však v silu scenáristov. A mimochodom, to odhalenie prečo vlastne Jimmy narukoval, je poriadne nepríjemné. 85% 3. séria : Táto séria mala opäť, ako tá predchádzajúca, veľmi pomalý rozbeh, až natoľko, že som si vravel, že v jednotlivých dieloch sa vlastne nič podstatné nedeje a príbeh nesmeruje nikam. V druhej polovici sa však pridal plyn a tempo sa exponenciálne zvyšovalo až do krvavého záveru. Gyp bol skvelý záporák (veľká zásluha samotného herca), Nuckyho čachre s Rothsteinom na konci chuťovkové (rovnako aj Rothsteinove s Luckym) a hlavne veľké plus za prepojenie takmer všetkých dejových línií do finálneho zúčtovania s Gypom a jeho mužmi. Len tá Margaret bola celú sériu dosť prebytočná. 90% 4. séria : Najväčší plus tejto série? Takmer žiadna Margaret. A konečne focus na Chalkyho. Spočiatku som Dr. Narcissom ako antagonistom série presvedčený nebol, no s postupným odhaľovaním jeho minulosti (a samozrejme aj minulosti Daughter) ako postava rástol a jeho konflikt s Chalkym sa vyostroval do takej podoby, ktorá čo do emocionálneho dopadu prekonala tretiu sériu. Boardwalk sa, ako inak, rozbieha pomaly, no zároveň graduje do neskutočnej výšky, a posledný diel štvrtej série môže byť dosť dobre najlepším dielom celého seriálu. Na tom má nemalú zásluhu duo (resp. duel) Eli/Knox, ale hlavne Richardov tragický záver. Ten ma vôbec úplne rozložil. 90% 5. séria : Boardwalk odišiel na vrchole. Flashbacky prekvapili, no vhodne dopĺňali prítomnosť, a v samotnom závere dostali aj poriadny zmysel. Vzhľadom na to, že posledná séria bola skrátená, nebol priestor na postupné budovanie napätia počas prvej polovice série, ale išlo sa hneď zostra. Nucky bol hlavne v posledných dvoch sériách veľmi pečlivo budovaná postava, a preto jeho rozhodnutia v tejto sérii dávali dokonalý zmysel a celý jeho odchod z mafiánskej scény bol opodstatnený. Van Aldenova smrť bola rovnako šialená, ako jeho život, a Chalkyho jedna z najemotívnejších. Tento seriál jednoducho vedel, akým smerom sa uberať, nebál sa ukončiť životy postáv skôr, než by to divák čakal, ale hlavne mal vynikajúci scenár, taký, ktorý sa v dnešnom seriálovom svete až tak často nevidí. Ešte by som jednu, dve série naviac ocenil, na druhú stranu však nedošlo k žiadnym naťahovačkám a BE zakončil na vysokú nôtu. Zvlášť celkom posledný záber je dokonalý. Verím, že za pár rokov sa stane z Boardwalku rovnaká klasika, ako zo Sopranovcov. 90% () (méně) (více)

JM87

Sem zatím u čtvrtýho dílu, ale je to perfektní. Tohle bude novej nástupce The Sopranos. Steve Buscemi jako Nucky je výbornej, Jimmy je super, Al Capone taky. Ty charaktery postav sou hodně vychytaný, jinak nic nemá chybu :))) ()

Gulde

Hodnocení po pilotním díle. Konečně jsem se dočkal seriálu, po kterém jsem dlouho toužil - o mafiánském podsvětí z 20.let minulého století. No, co dodat, zatím jsem zcela spokojen. // edit 8.10. 2018 po těch osmi letech by si to tu zasloužilo trochu rozvést. Boardwalk Empire byl pro mě snad vůbec první seriál, který jsem sledoval živě od první epizody až do té poslední o 4 roky později. Seriál se prostě trefil do mé noty - zasazení do 20. let a prostředí mafie v USA, zajímavé dějové linky, skvělé postavy, nečekané zvraty, místy brutální (ale nikdy ne v míře větší než bylo žádoucí), ale zároveň ukazující, že ne všechno je černobílé. Tenhle seriál pro mě má jen stěží opakovatelnou atmosféru. A nutno dodat, že Steve Buscemi dle mého tady našel svou životní roli, kterou ztvárnil dokonale. Prostě vynikající seriál! ()

WinstonS

Pro fanouška filmů o mafiánech absolutní povinnost. Po první "dialogové" sérii přichází "vstřícnější" druhá, která nabízí více dějových zvratů a zároveň i nečekaných spojení a rozuzlení. Nečekal jsem, že bych se někdy dočkal tak výpravné fresky na téma, které ve filmu miluju snad nejvíc. Nerad plýtvám slovem geniální, ale v této souvislosti nelze použít nic jiného. ()

maty39

Na to, jakou získal tento seriál pověst je Boardwalk Empire obyčejný mírně nadprůměrný seriál. Z technického a hereckého hlediska se mu nedá příliš co vytknout, snad jen poměrně laciná výprava. Co však Boardwalk Empire lze vytknout je absence nějaké nosné postavy. Postav zde máme až přespříliš, ale žádná není nijak zajímavá. Steve Buscemi měl být tím hlavním hrdinou Boardwalk Empire. Na to ale je příliš nevýrazný. Skoro se mi chce říct, že je vysloveně špatný. Vinu bych dával spíše scénáristům. Chtěli vytvořit výpravnou fresku, která by zachycovala vzestup organizovaného zločinu v USA, ale nějak zapomněli vytvořit postavu zajímavou pro diváka. Když porovnám s podobným seriálem Sopranos, pak rozdíl je nebetyčný. Tony Soprano je postava, kterou budete milovat nebo nenávidět, ale jedno je jisté... bude vás totálně fascinovat a vtáhne vás do děje. Porovnávat Tony Soprana a Buscemiho postavu je nerovný souboj. KO po prvním díle Boardwalk Empire. A dále se to nezlepší. Jinak v Boardwalk Empire není už nikdo kdo by stál za zmínku. Pokud má někdo chuť na mafiánský seriál, pak udělá lépe, když si pustí Sopranos. S filmy s mafiánskou tématikou raději Boardwalk Empire ani srovnávat nebudu. ()

panmroz

První sezóna - naprosté převálcování hereckého ansámblu Michaelem Shannonem. Ten představuje jedinou možně kladnou postavu prohibičního agenta, vyzáží někde mezi teenegerovskou filmovou hvězdou raných devadesátých a Frankenstainovým monstrem (blíž k tomu druhému), ač neschopná konkurovat svému soku, místnímu "kmotrovi" (nikoliv od Puza, spíše takový ti borci z ods a čssd různě po severních čechách a českobudějovicku), usiluje o tutéž vdovu; snažící se dělat svoji práci důsledně, tedy potírat kšefty s chlastem, na které se váže porušování i jiných zákonů, počítající spíše s dobrotou druhých, nikoliv s mocí peněz, kterou s sebou pletichy s alkoholem přinášejí. To vše, spolu s praktikující vírou a všudypřítomnou korupcí i v řadách vlastních spolupracovníků jej dovedou až na okraj (díl 10.) - myslím, že část režírovaná Bradem Andersonem (9.) vyniká naprosto vším, ale je možné, že jsem si toho všiml pouze proto, že jména jiných režisérů mi nic neříkají. No a té bejvalce od edimburgského feťáka Marka Rentona se musel splnit herecký sen mnoha dospívajících dívek - vášnivá líbací scéna se Stevem Buscemim - hned dvakrát! ()

wampire23

Vynikajúci seriál z mafiánskeho prostredia 20-tych rokov. Či už berieme skvelé herecké výkony, úžasný príbeh, réžiu, kameru, proste všetko. Jednoznačne najlepší seriál tohto roku a všetci netrpezlivo budeme čakať na ďalšie série. Ja najviac na Richarda Harlowa:D. ()

Pawlisman

Možná úplně nejlepší gangsterka na plátně. Především její začátky jsou strhující. Výhodu má samozřejmě v delší časové ose, kde se charaktery skvele vyvíjí a postavy jsou skutečně zpracované do hloubky. Svělé obsazení, hudba, přesah do všech složek tehdejšího života. Skutečně člověk tomu všemu absolutně věří. A to je hlavní. 9,5/10 ()

passat

Co mě nejvíce vadilo, tak jsou některé digitální scény na zeleném pozadí, ale jinak se jedná o skoro dokonalý seriál o mafii, kde je vše co k tomu potřebujete. Skvělá atmosféra, stylizace, hudba, děj a hlavně napínavý a nenudící příběh. Takhle bych si představoval Kmotra. 85% ()

Vitaminy

První série za pět hvězd, ale druhá pro mně jen za tři. Věčná škoda, že deset dílů z druhé série tvůrci tápali, ale naštěstí závěrečný díl to trochu zachránil.... :-/ ()

Bukk

Kdybych si mohla vybrat dobu, kde bych měla znova žít, asi bych šla do éry prohibice. Já vím, nebylo by to lehké, postavení žen nestálo za moc, ale jsou to tak osobité a šílené časy, že prostě člověk neodolá. Teď tedy k seriálu - chytla jsem se hned na začátku a s každým dílem jsem vymýšlela další a další manévry, které by se tam mohly objevit. A co? Až na výjimky všechno špatně. A s koncem druhé série naprosto souhlasím, kdyby se stalo něco jinak, už bych si říkala, že to stejně skončí takhle později. Spíš by to ubralo na principu, na kterém si všechny rodiny a další gansteři zakládají. (s03 s novou postavou fajn, ale pořád mi tam chybí ten Lucky a Al, rozhodně by si zasloužili víc) ()

scartino

Další dobrý nápad v podání HBO nezklamal. Zatím hodnotím jen první řadu, která mi přišla skoro bez chyb. Výborná atmosféra, do který nás dostal pilotem Scorsese, avšak po prvním díle jsem měl trochu pochybnosti, zda-li se mi naskytne stejná, nebo aspoň podobná podívaná, jako to bylo u zmiňovaného pilotu. A dočkal jsem se pouze pozitivních emocí. Mám rád dobu a styl americké mafie ve 20.-30. let , co se týče ať her(Mafia), či filmů/seriálů, jako je tento(Určitě mi udělal i radost mladý Al Capone ;D). A jako zábava na pozdní večery je tento seriál naprosto geniální. Jde vidět, že HBO seriály prosperují, tak snad se dočkáme i něčeho dalšího, jako je toto. 90% ()

andio

Přiznávám, že jsem viděl zatím jenom první sérii, a možná že když se k tomu jednou vrátím, dám i větší hodnocení, ale podle mě se to neskutečně vleče, herci jsou nezajímavý a Scorsese z toho vidět skoro ani není. Je jenom pár scén co se mi líbily, ale z toho by se místo tak dlouhý epizody dalo udělat i dvacetiminutovka na kterou bych koukal mnohem raději. 6/10 ()

kamil.i

V podstate bezchybná dvanásťhodinová gangsterka o prohibícii naporcovaná po častiach. Hodnotím tu len prvú sériu, tých ostatných sa zdržím. Prečo nemohlo ostať perfektné vyvrcholenie prvej série záverom tak skvelého seriálu? ()

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

27.10.2022

Jen den po jmenování Jamese Gunna a Petera Safrana do rolí šéfů nově přejmenované divize DC Studios studia Warner Bros. tu máme také novinku ohledně dalšího chystaného spin-offu Batmana. Seriál… (více)

Sylvester Stallone míří do televize

07.09.2021

Kdo si zahraje Vránu?

Kdo si zahraje Vránu?

17.03.2015

Legendární comics Jamese O'Barra byl zfilmován už v roce 1994 a nezůstalo jen u toho. Následovaly tři pokračování a seriál, nelze však říct, že by z nich byl někdo nadšený. Vrána teď ale dostane… (více)