Impérium - Mafie v Atlantic City

• USA Boardwalk Empire (více)
USA, (2010–2014), 52 h 34 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Terence Winter

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill (více)

Série(5) / Epizody(56)

Nový americký seriál s originálním názvem Boardwalk Empire, realizovaný v produkci HBO, se odehrává v době prohibice ve dvacátých letech minulého století. Na gangsterské kronice uváděné pod českým názvem Impérium - Mafie vAtlantic City,spolupracoval renomovaný Martin Scorsese. Jeden z nejuznávanějších amerických filmařů se podílel na scénáři i na produkci seriálu a režíroval jeho úvodní epizodu. U příležitosti zářijové premiéry díla na amerických obrazovkách Scorsese prozradil, že o spolupráci s HBO uvažoval už dávno. Mnohé ze seriálů z produkce HBO označil za “inteligentní, promyšlené a brilantně realizované”. Podle Scorseseho znamenají “nové možnosti pro vyprávění příběhů.”
Hlavní postavu pochybného politika Enocha “Nuckyho” Thompsona, inspirovaného skutečnou postavou E.N. Johnsona (1883 - 1968), který byl nekorunovaným vládcem podsvětí Atlantic City, ztvárnil Steve Buscemi. Ten prohlásil, že jde o jednu z nejlepších rolí jeho kariéry. Podle jeho slov byl Johnson “dvojjakou postavou s temnými stránkami, ale i se spoustou humoru a dobrým srdcem”. Seriál oživuje i postavy nechvalně proslulých gangsterů, jakými byli například Lucky Luciano, či Al Capone. Scénář dramatu, inspirovaného stejnojmennou knihou Nelsona Johnsona, napsal Terence Winter, autor slavné mafiánské ságy Rodina Sopránů. (oficiální text distributora)

Stíba

Boardwalk Empire je pro mě tím nejlepším možným seriálovým dárkem. Gangstersko-mafiánská tahanice rozprostřená do úchvatné mnohahodinové podoby, oplývající krásou v každém detailu. ()

Blaogranas

Seriál se dvěma úhly pohledu. Ze strany věrohodnosti si tvůrci dali opravdu záležet, to prostředí je opravdu dokonalé. Ze strany dějové už to taková sláva není. Když si dáme ruku na srdce, uvidíme, že v celé první sérii se téměř nic nestalo. Sem tam se někdo zastřelí, někdo podplatí, někdo ošuká, ale jinak se až tak moc neděje. Buscemi je neskutečný tahoun a více než 50% každého dílu se točí jen kolem něj, kdyby to byl méně charizmatický herec, tak nevim nevim. Zatím tedy trochu rozpaky 3/4 *, jestli druhá série nepřidá na dramatičnosti, spadne hodnocní na 3*. ... Tak moc nepřidala a do třetí se asi nepustím. Hrát to na setrvačnost nemá smysl. ()

LojZza

Po prvni serii naprosta spokojenost a volani po pokracovani. Steve Buscemi je v roli Nuckyho Thompsona perfektni. Pribehove neni sice prvni serie zadnej trhak, ale epizody mely mnohdy dost zajimave zvraty, ktere mne spolehlive prilepily k obrazovce. Koho bych jeste rad vyzdvihl (a kdo bohuzel nedostal tak moc prostoru) je postava valecneho veterana Richarda Harrowa (Jack Huston), kteremu chybi polovina tvare. Jeho projev budi litost a zaroven neskutecne mrazi v zadech. Co bych filmu vytknul je snad az mala variabilita lokaci. Vetsinou se sceny odehravaji na stejnch mistech. ()

ZackSawyer

Viděn teprve první díl a už teď to vypadá na mafianskou zatím komorní pecku... Buscemi je výbornej ale začíná se mi líbit i Al Capone. Bude to lahůdka, věrné prostředí, děj čerpá ze skutečných událostí, prostě zatím nevidím chybu a jsem natěšený jako prase na další díly ;-) ()

jacko

steve buscemi jede...prvni sezona za 80% ---- druha sezona ze zacatku slabsi, ale postupne se rozjela a konec stal za to... ()

Rockerman

Zatím jsem viděl jen 3 díly, takže hodnocení si nechám na později. Nicméně se zdá, že tomuto dílku nechybí téměř nic. Je tam akce, má to spád, je tam i cynický humor a trochu sexu. U mně si seriál zadělává na 5*. Tak všech 12 dílů je ze náma a je mi to trochu líto, protože to byl velmi kvalitní seriál. Stave Buscemi je jasná jednička, ale ani ostaní příliš nezaostávali. Myslím, že není co dodávat jasných 5*!!! Ani druhá série nezklamala a já proto nemusím měnit hodnocení. ()

Viky.05

Asi sem čekal víc přestřelek jak se sluši a patři na prave americke město na začatku 20. let minuleho stoleti plne Gangsteru a šlapek. Aspon že to je inteligentni- 1. řada za 4* ()

zipoo

První série (85%) je seznámením a přípravou na to, co se děje ve druhé sérii (100%). Je to příprava na dokonale napsanou jízdu plnou zvratů, napětí a akce. Každý díl hltám neuvěřitelným způsobem. Michael Pitt je excelentní. Třetí série mi přijde jak vystřižená z mafiánské učebnice Maria Puza. Jsou v ní všechny aspekty mafiánský války, ale nic to nepřináší. Když tuhle sérii přeskočíte, tak se na začátku čtvrté vůbec neztratíte. Čtvrtá série rozjela spoustu příběhů (hlavně u těch, co najdeme v učebnici dějepisu), u kterých jsem si říkal, že budou potřebovat ještě minimálně dalších 5 sérií, aby se dopracovali k nějakému konci. Pátou sérií se rozhodli, že seriál zavřou. Byl jsem zvědav, jak dokážou tolik linek zpracovat během 8 epizod. Lepší závěr si tenhle seroš snad ani nezasloužil. Smekám! Btw druhá řada je stejně nejšílenější masakr! ()

Torgal

Tento seriál sa mi pod kožu dostával sakra dlho a na konci prvej sezóny som z neho nebol nijak extra nadšený. Na konci druhej sa ale potvrdilo, že celok je viac ako len súčet častí. Najväčší problém tohto seriálu je pre mňa jeho tempo. Dej sa celú sezónu posúva dopredu len veľmi pomaly a potom je v poslednom diely schopný urobiť aj tri skoky. Voči výprave a hercom ale nemôžem povedať jediného krivého slova, podobne ako k dokonalej dobovej atmosfére. Už teraz sa teším ako sa za rok do Atlantic City opäť vrátim. 8+/10 Update po konci seriálu: Všetky klady a zápory prvých sérii ostávajú aj naďalej, tretia a štvrtá sezóna kopírujú priebehom prvé dve, ale pomalé tempo rozprávania začína vadiť čoraz viac. Postáv navyše začalo byť tak veľa, až sa jednotlivé epizódy utápali v bezvýznamných epizódkach (hlavne Van Aldenova línia je maximálne na päsť). Finálna piata sezóna bol už regulérny úpadok - tvorcovia sa snažili nasilu pouzatvárať všetky línie a tak surovo skočili o osem rokov dopredu. Vrcholom sezóny boli bezpochyby spomienky na Nuckove dospievanie, ale aj tak ostala po konci seriálu pachuť z nedôstojne ukončeného príbehu. 7/10 ()

Castielo

Překvapivě výborný seriál. Jak se krásně z neznámých lidí tvoří velké ryby v podsvětí. To se musí vidět. Intriky, byznysmeni a všudypřítomná whisky. Nemůžu jinak než 5* (ikdyž slabších) ()

iNKa 1104

Líbí se mi klid s jakým se tříští láhve o molo... aneb "vše má svůj čas". Jen lehké napětí, o to více překvapení v jednání a vývoji postav a všudypřítomná osudovost rozhodnutí v ruletě života. + Naprosto výtečné zpracování, výprava, herci... je zde cítit vymazlenost po všech stránkách. ()

bararich8

Velkolepá výprava, komplexní příběh a zajímavé charaktery postav, typická ukázka kvalitně odvedené práce od HBO. Hodil bych tam hned všech 5* ale, je tu jedno ale. Ještě před tímto seriálem jsem viděl australský seriál Underbelly, taktéž na mafiánské téma a zde Atlantic City dostává na frak. Ať už v atmosféře, příběhu nebo postavách. Takže 4* ()

hijacker

Skvělý seriál. Nepamatuji seriál, kde by mne hlavní postava "zlomila" na svou stranu stejně jako tady. Nucky Thompson je bezpáteřní bastard, nelze mu ovšem nefandit. Občas by nebylo špatné vyvarovat se zbytečných linií. Na druhou stranu seriál nádherně vykresluje situaci doby 20. let, kdy byl Volsteadův zákon ještě v plenkách a různé mafiánské organizace se právě tohoto opatření snažily využít ke svému prospěchu. Steve Buscemi se tímto výkonem dostává do mé TOPky. Naopak postavy Jimmyho či Margret mi neskutečně pily krev. ()

Kadas97

Každý kto hral PC hru MAFIA si tento seriál zamiluje. Brutálne herecké obsadenie počínajúc Stevom Buscemim a končiac Michaelom Pittom robí z tohto seriálu niečo viac. Prvá séria u mňa padla za necelý týždeň, človek pri tomto nepotrebuje jesť, piť ani spať. Seriál sa síce kvalitatívne nedoťahuje na vrchol kinematografie, ale nemá od toho moc ďaleko. Neviem o čom bude druhá séria, ale svojím spôsobom sa na ňu teším, ale mám aj obavy, že to nedosiahne kvalitu prvej a zabijem pri tom čas. Za prvú sériu 10 z 10 po druhej uvidím ako ďalej. ()

Patriot.X

Pro mě docela zklamání. Dokoukal jsem první serii a nejsem si jistý, že se budu pouštět do další. Zkrátka mě to nějak nebaví. V podstatě je to docela nuda. Představoval bych si, že v seriálu o mafii v době prohibice se toho bude dít přece jen trochu víc. Ale tady se spíš jen mluví. Dokonce jsem uvažoval, že dám dvě hvězdy, ale to si ten seriál přece jen nezaslouží, protože je profesionálně natočen a tak nakonec ty tři hvězdy dám. ()

anitae

Po první sérii 3,5* - nemůžu si pomoct prostředí i styl vyprávění se mi líbí, ale je délkou mi to připomíná Dallas:) ()

Killingjoke

Tak jsem dnes dokoukal seriál, který mne neodmyslitelně provázel několik televizních sezón. Navíc byl pro mne dnešní díl trošku šokem, protože jsem vůbec netušil, že je poslední (na rozdíl od předchozích sérií se končilo osmým dílem). Uzavřela se tak jedna velká kapitola, veliký příběh o vzestupu a pádu zločineckého krále Atlantic City Nucky Thompsona v bravurním podání Steve Buscemiho. Boardwalk Empire není jen seriál, tohle má stejnou kvalitativní úroveň jako hodně dobrý film, jen tenhle trvá nějakých 56 hodin :D HBO nám servírovala příběh, jenž částečně vycházel z osudů skutečných postav, částečně byl stvořen představivostí scénáristů. Mohli jsme tak vedle Nuckyho sledovat osudy takových person mafiánského podsvětí jako byli Al Capone či Lucky Luciano. Pokud někdo čekal obyčejnou gangsterku, mohl být asi nemile překvapen, protože tvůrci kladli velký důraz na psychologii postav a budování atmosféry, což mohlo pro někoho občas představovat pomalejší tempo příběhu. Já jsem však spokojen, protože i pomsta je pokrm, který nejlépe chutná za studena, a tak jsem na tuhle hru rád přistoupil. Odměna pak vždy přicházela v podobě neočekávaných a originálních zvratů. Samozřejmě, na štěkající samopaly, nabroušené skalpely a jiné vraždící nástroje v rukou pološílených gangsterů zde rovněž dojde často, vraždy však vždy mají v daném příběhu svůj smysl a nejsou zde pouze pro efekt. Prostě nejlepší pocta zlatému věku gangsterů jakou si jako fanoušek můžu přát. A ruku na srdce, ať přemýšlím jak přemýšlím, s výjimkou Road to Perdition mne nenapadá lepší gangterka z období prohibice od dob Neúplatných... ()

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

27.10.2022

Jen den po jmenování Jamese Gunna a Petera Safrana do rolí šéfů nově přejmenované divize DC Studios studia Warner Bros. tu máme také novinku ohledně dalšího chystaného spin-offu Batmana. Seriál… (více)

Sylvester Stallone míří do televize

07.09.2021

Kdo si zahraje Vránu?

Kdo si zahraje Vránu?

17.03.2015

Legendární comics Jamese O'Barra byl zfilmován už v roce 1994 a nezůstalo jen u toho. Následovaly tři pokračování a seriál, nelze však říct, že by z nich byl někdo nadšený. Vrána teď ale dostane… (více)