Impérium - Mafie v Atlantic City

• USA Boardwalk Empire (více)
USA, (2010–2014), 52 h 34 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Terence Winter

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill (více)

Série(5) / Epizody(56)

Nový americký seriál s originálním názvem Boardwalk Empire, realizovaný v produkci HBO, se odehrává v době prohibice ve dvacátých letech minulého století. Na gangsterské kronice uváděné pod českým názvem Impérium - Mafie vAtlantic City,spolupracoval renomovaný Martin Scorsese. Jeden z nejuznávanějších amerických filmařů se podílel na scénáři i na produkci seriálu a režíroval jeho úvodní epizodu. U příležitosti zářijové premiéry díla na amerických obrazovkách Scorsese prozradil, že o spolupráci s HBO uvažoval už dávno. Mnohé ze seriálů z produkce HBO označil za “inteligentní, promyšlené a brilantně realizované”. Podle Scorseseho znamenají “nové možnosti pro vyprávění příběhů.”
Hlavní postavu pochybného politika Enocha “Nuckyho” Thompsona, inspirovaného skutečnou postavou E.N. Johnsona (1883 - 1968), který byl nekorunovaným vládcem podsvětí Atlantic City, ztvárnil Steve Buscemi. Ten prohlásil, že jde o jednu z nejlepších rolí jeho kariéry. Podle jeho slov byl Johnson “dvojjakou postavou s temnými stránkami, ale i se spoustou humoru a dobrým srdcem”. Seriál oživuje i postavy nechvalně proslulých gangsterů, jakými byli například Lucky Luciano, či Al Capone. Scénář dramatu, inspirovaného stejnojmennou knihou Nelsona Johnsona, napsal Terence Winter, autor slavné mafiánské ságy Rodina Sopránů. (oficiální text distributora)

-Marc-

Nový seriál z produkce studia HBO. Pod patronátem Terence Wintera, scenáristy a producenta Rodina Sopránů. Příběh se odehrává v Americe ve 20. letech 20. století, v době prohibice a rozsáhlé kriminální činnosti. Hlavní postava Nucky Thompson, jehož ztvárňuje hvězda Steve Buscemi, je obchodník, politik a gangster v jedné osobě a vládne Atlantic City. Seriál vychází z nového bestselleru Boardwalk Empire: The Birth, High Times and Corruption of Atlantic City od Nelsona Johnsona. Režie prvního dílu se ujal držitel Oskara Martin Scorsese, který je zároveň jedním z producentů seriálu. ()

Mafián

Tak zatím to vypadá na to nejlepší, co kdy HBO vytvořilo. Prostě se daly dohromady ty největší "mozky" a výsledkem je tenhle KLENOT. Scorsese nastavil prvním dílem laťku opravdu vysoko, doufejme tedy, že seriál bude takhle dobrý až do konce... ()

Pr4d3d

Na podobný seriál jsem čekal hodně dlouho. HBO znovu poslalo do světa vynikající seriál, který výrazně převyšuje konkurenci. Fantastická atmosféra 20. let spolu s krásnou hudbou a jako vždy skvělým Stevem Buscemim, který dostal přesně tu roli kterou si zaslouží. Scorseseho ruka je v pilotu vidět a doufám že i s ostatními režiséry bude seriál pokračovat stále takhle skvěle. ()

Rockerman

Zatím jsem viděl jen 3 díly, takže hodnocení si nechám na později. Nicméně se zdá, že tomuto dílku nechybí téměř nic. Je tam akce, má to spád, je tam i cynický humor a trochu sexu. U mně si seriál zadělává na 5*. Tak všech 12 dílů je ze náma a je mi to trochu líto, protože to byl velmi kvalitní seriál. Stave Buscemi je jasná jednička, ale ani ostaní příliš nezaostávali. Myslím, že není co dodávat jasných 5*!!! Ani druhá série nezklamala a já proto nemusím měnit hodnocení. ()

jura-roy

Atmosféra doby, kdy jeden myl ruce druhému a obyčejný lid šel spokojeně za svým pánem, je v Boardwalk Empire vykreslena až neuvěřitelně zvolna a lehce. Tleskám! ()

Hapretor

Rozhodně ne špatný seriál, ale také rozhodně ne výborný seriál. Steve Nabušte mi podle mě nebyl dobrá volba jako ústřední postava. Kvalitní herec to nepochybně je, ale svým kukučem se do takovýchto rolí prostě nehodí. A další připomínky: seriál a jeho prostředí mi přišlo takové "samoúčelné". Takový jasně vymezený prostor dění, který je omezen potřebou děje. Děj mi přišel (souhlasím, jak někteří píší) dost omezený, od toho ten vymezený prostor, chybí nějaká důležitější zápletka. Vše se točí hlavně okolo Steva Nabušte mi a to už v posledních dílech opravdu nudí. Navíc kulisy dělané počítačem? No fuj! Když točím dobovou gangsterku, tak proč nepostavit co nejreálnější model tehdejšího města - jako za "staré dobré filmařiny". Prachy by na to určitě byly. Dále: Postava Al Capona? Úplně zbytečná! Naprosto nevýrazná až debilní. Největšího grázla všech dob bych si i v mládí představoval úplně jinak. Paradoxně jako například Jimmyho Darmodyho. Nebyl mi sympatický od ksichtu, ale s ničim se nesral. A více než pan Nucky Thompson mi imponoval uhlazený hajzl a gambler Rothsteen. A ten bigotní detektiv? No to byl total kreten! SumaSumarum: Jestli bude další série, v klidu si ji nechám ujít. ()

Darkslayer

Začínal som na 4* ale pred koncom série musím zdvihnúť na 5*. Dôvodom na nižšie hodnotenie bolo najme pomalé rozprávčské tempo seriálu. Počas jednotlivých epízod sa toho až tak veľa neudeje a celkovo ladenie seríálu je rozvláčnejšie. No postupom času je jasné že spracovanie previšuje túto nedokonalosť. Seriál má skvelú výpravu, dobovú vernosť a výborné obsadenie proste radosť pozerať. A s príchodom druhej série sa možno zrýchli aj to tempo :). ()

Quijote

přeji jenom mám o chlup radši the sopranos. ale konec druhý řady mě rozsekal.. to se musí nechat. hbóčko představuje na seriálovým poli naprosto ojedinělou kvalitu. nepodbízivé, inteligentní, cynické, drsné, zábavné. 9,5/10 ()

RakeW

Po druhé sérii bych rád přidal jednu hvězdičku navíc, ale zdejší systém hodnocení mi to bohužel nechce dovolit. Naprostá seriálová bomba. // Třetí série spíš za čtyři, ale když to zprůměruju, pořád to ve výsledku vychází na plný počet... // Čtvrtá série je opět o něco pomalejší a roztahanější, ale pořád plná skvěle zahraných zajímavých postav v mnoha zajímavých situacích. A jako obvykle, ta pátá hvězda, která se během těch jedenácti dílů trochu ztratila, se v závěrečná epizodě znovu našla. Ale pevně doufám, že příští série bude poslední. ()

Hopkins

Vynikající seriál postava Nuckyho vás absolutně dostane a vtáhne do děje a těšíte se na další díl skvělá dobová atmosféra ještě lepší dobová hudba , jediné co tomu seriálu škodí jsou často hluchá nic neříkající a naprosto zbytečná místa v jednotlivých epizodách , která se dala vyplnit lépe zajímavěji . Kostýmy herců skvělé :o) až lituju že ty saka a boty se už dneska nedaj nosit vypadalo to dost šik :o) Rozhodně doufám že Buscemi dostane pokud již nedostal nějakou cenuz a tento seriál, který díky němu dávám do svojí topky jeho herecký výkon smekám. ()

rekkky

Stylová, atmosferická, vizuálně vyšperkovaná zábava, která těží z výborného hereckého obsazení a skutečnosti, že drsné někdy až brutální záběry dokážou nasměrovat dějové linky tak, aby vznikl příběh se spoustou zápletek jednak v politickém prostředí nebo v oblasti obchodu s alkoholem, jehož spotřeba byla během období prohibice pod zákonem. Všechny důležité události se odehrávají pod dohledem postavy jménem Enoch "Nucky" Thompson, kterého ztvárnil herecky velmi přesvědčivý Steve Buscemi. Jeho manipulace s lidmi a událostmi dokážou dokonale změnit příběhy jednotlivých hlavních postav. Například postavy James Darmody (Michael Pitt), Al Capone (Stephen Graham), Arnold Rothstein (Michael Stuhlbarg) povedeným způsobem posouvají mafiánský trojúhelník Atlantic City - New York - Chicago do fungující formy a plní funkci zdroje pro kriminální činnost a úspěšného převedení předlohy na televizní obrazovky. Výpravné, dlouhé, stylově zvládnuté záběry jen dokládají nastavenou kvalitu, která se drží prakticky od pilotního dílu u kterého se ujal režie legendární Martin Scorsese po celých 12 epizod první řady tohoto seriálu. HBO rozhodně zvolila správné projekty, protože seriály jako je Pacific, Boardwalk Empire nebo Game of Thrones jsou schopny konkurovat projektům ostatních vysílacích stanic což se projevuje mimo jiné na sledovanosti jednotlivých děl. Televizní zábava se rozhodně nemusí obávat o svou budoucnost. ()

GOREGASM

1. série - ***** (100%). IT´S NOT TV, IT´S HBO. Ať si kdo chce, co chce říká, HBO je v seriálech number one a stačí jí k tomu téměř bezchybná volba témat, stabilní skvadra režiséru a tvůrčí tým, kteří již prošli několika veleúspěšnými projekty (Sopranos, Deadwood, The Wire, Six Feet Under) a opět se potvrzuje, že dobře ví, na co má jejich fanoušek chuť. A tím je propracovaný příběh, který postupně rozvine hlavní příběhovou linii, do níž souběžně vplétá zhruba pět šest vedlejších dějovek a vše pomalu kulminuje až k precizně vygradovanému finále sezóny, které se nesnaží na rozdíl od konkurentů HBO samoúčelně šokovat, a přesto je pro věrného diváka zaslouženou sklizní. Přesně takto funguje Boardwalk, který dominuje nejen v stylově dobové výpravě a parádním castingu, ale především v již zmíněné komplexnosti příběhu, kdy se ve vašich očích jednotlivé postavy díl co díl formují a vy si některé z nich prostě zamilujete. Rozjezd ve velkém stylu. 2.série - ***** (100%) Tady se rodí další z HBO klasik. Prohibiční story se začíná chtě, nechtě brodit krví nepohodlných a jde do tuhého. Dějově je to opravdu nevyzpytatelné a jistotu přežití má jen Buscemiho postava. Do děje přibývají naprosto přirozeně zakomponované nové postavy (řízný řezník William Forsythe), kdy každá má nezanedbatelnou úlohu v soukolí příběhu. Přes veškerou brutalitu, násilí a intriky, které k souboji o moc se vší samozřejmostí patří, Boardwalk nabízí řadu komorních minidramat, které dodávají příběhu potřebnou hloubku. Ale to pro zkušeného HBO harcovníka není žádná novinka, protože právě pomalejší tempo přetékající výživným obsahem dělá z Boardwalk Empire seriálovou událost poslední pětiletky. Atmosférické finále mezi kapkami deště je pak včetně flasbacku Pittovy postavy tím pravým vyvrcholením. Thank you, Michael Pitt. 3.série - ***** (100%) Zajímalo by mně v jaké míře a jestli ještě vůbec Velký Marty na Boardwalk Empire dohlíží. Po The Sopranos, Six Feet Under, nebo The Wire jde totiž už nepochybně o další obchodní značku, která se svými kvalitami řadí mezi dříve zmíněné modly. Po třetí sérii už se to nebojím říci na plná ústa. Třetí série by mohla vyučovat v gradaci jak jednotlivých epizod, tak především celé sezóny, která diváka průběžně a nečekaně odměňuje momenty úlevy i obrazně řečeno nožem mezi žebra. Postavy už má člověk pod kůží, nejsou mu lhostejné a tím víc to potom všechno bolí. Steve B., Michael S., Kelly M a všichni jejich herečtí kolegové jsou ve svých rolích opět dokonalí a nové tváře v čele s tím obvykle nevýrazným Bobbym Cannavalem (jeho Gyp Rosetti je neskutečné zvíře) celkový dojem tučně podtrhují. Ne nadarmo se říká, že ty nejlepší věci se aktuálně píšou pro HBO, respektive televizi a nyní již ostřílení rejžové (Van Patten, Podeswa, Bianchi atd.) poněkolikáté potvrzují, že by se neztratili ani na velkém plátně. Pro mě je tohle "sedmé nebe"!!! 4. série - ***** (100%) Opět začínáme tzv. na zelené pláni. Ono, jak by také ne, když si uvědomíme dramatické vyústění na konci třetí série. Na níž čtvrtá navazuje v absolutně stejném duchu, tedy s postupným představením nových "hráčů" (ušlechtile fanatický Jeffrey Wright ruluje), rozdáním karet a s postupně se zvyšujícími sázkami. Vývoj na několika frontách je po "boardwalkovsku" obtížně předvídatelný a za co jsem strašně rád, je návrat do hry postavy Michaela Shannona a to ve velkém stylu. Jenom bych se opakoval, kdybych vychvaloval komplexnost této prohibiční ságy a jsem neskutečně vytočený, že pátá série, navíc utnutá na osm dílů, bude kvůli nízké sledovanosti poslední... Přesto jsem jako malý kluk natěšený na to, jak se dotočí svět okolo Nuckyho Thompsona. 5. série - ***** (100%) To, že se o ukončení seriálu rozhodlo ještě dlouho před natočením finální zkrácené řady, mělo kromě jedné velké nevýhody, a to že seriál skončí, mírnou výhodu v tom, že se měli scénáristi prostor, aby vymysleli jak udržet komplexnost celého Boardwalku a zároveň ho zapamatovatelně a silně uzavřít. Už plakáty lákaly sloganem "NO ONE GOES QUITLY", čemuž tvůrci bezezbytku dostáli. Samozřejmě se muselo prásknout časově do koní, ale zkratkovité vyprávění se nekoná. Naopak se až nečekaně často flashbacky vracíme do Nuckyho mládí, kde se precizně spojí spousta událostí a motivací právě Buscemiho postavy, kterými si prošel v předešlých sériích. Tento krok je odvážný, ale funguje miliónově, a nepřímo nechá vyznít tuto sérii jako sérii Nuckyho Thompsona ve vší jeho ambivalentnosti a rozporuplnosti. Jak jsem již zmínil, potichu se s námi skutečně nerozloučí žádná postava, ale každá zanechá svou v finální stopu a je moc vidět jak se tvůrci snažili dosáhnout co nejpůsobivějšího, zároveň ale i co nejuvěřitelnějšího výsledku. Možná nejvymazlenější seriál všech dob je u svého předčasného konce a já ho určitě nevidím naposledy. () (méně) (více)

Filec

Prvá séria-brilantné,druhá séria-zaostávala za prvou ale neostala nič dlžná svojmu menu, tretia séria-veľkolepé, postavy, príbeh, Steve Buscemi a neskutočné vyvrcholenie tretej série, teším sa na štvrtú. Najlepší seriál aký som kedy videl a sledoval som poctivo každú jednu časť...100% ()

Luk Skywalker

Je sice pěkné, že je seriál inspirován skutečným gangsterem či mafiánem (ale nebyl to Ital), ale když se tam fiktivní postavy míchají s reálnými a reálné události s fiktivnými, tak mě to akorát nutí hledat informace, jak to bylo ve skutečnosti (to samé bylo u Spartaka a v menší míře i u Tudorovců - vše vysílala u nás HBO). Seriál je povedený, erotiky tam není tolik, jak jsme u produkce HBO zvyklí, herecké projevy hlavním rolích na velice dobré úrovni (hlavně se mi ve své roli líbí Kelly Macdonald, Michael Pitt a Stephen Graham v roli Al Caponeho). Jen by to mohli být více akční, bo přestřelek či násilných vyřizování účtů je tam jako šafránu. Hodnoceno po první řadě. EDIT: V druhé řadě ubylo postav a věřte přirozenou smrtí to nebylo. Tento úbytek se netýká jen vedlejších postav, ale i postav hlavních. Hlavně závěr řady mě dostal, tohle by v reálu už bylo dřív nebo by to nenastalo, ale jedná se o postavu, o které jsem historickou zmínku nenašel, tak si tvůrci mohli dělat co chtěli. Do třetí řady se pustím možná někdy v budoucnu. ()

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

27.10.2022

Jen den po jmenování Jamese Gunna a Petera Safrana do rolí šéfů nově přejmenované divize DC Studios studia Warner Bros. tu máme také novinku ohledně dalšího chystaného spin-offu Batmana. Seriál… (více)

Sylvester Stallone míří do televize

07.09.2021

Kdo si zahraje Vránu?

Kdo si zahraje Vránu?

17.03.2015

Legendární comics Jamese O'Barra byl zfilmován už v roce 1994 a nezůstalo jen u toho. Následovaly tři pokračování a seriál, nelze však říct, že by z nich byl někdo nadšený. Vrána teď ale dostane… (více)