Den zrady

The Ides of March

Deň zrady

Drama / Thriller

USA, 2011, 97 min

Ryan Gosling zažívá neuvěřitelný rok, je to právě on, kdo The Ides of March silně táhne kupředu. I ten výborný George Clooney mu tady dělá spíše druhé housle. I přes vynikajícího Goslinga jsem však čekala více. První polovinu jsem měla strach, že půjde o klasické politické drama, ve kterém se budou vést dlouhé a odborné politické dialogy, které ale divák, který se až tak politice nevěnuje, zapomene už po pěti minutách. Po určitém zvratu film začne nabírat na obrátkách a postavy, kterým z počátku fandíte, se zcela promění a začnou chodit přes mrtvoly. Scénář, režie, herci, to všechno je naprosto v pohodě, přesto mě však film vůbec nepohltil. Snaží se toho říct hodně, jenže řekne jen to, že politika je špína, ale to přece všichni víme. Velmi nejisté 4*.(15.12.2011)

Velmi kvalitní politické drama ze zákulisí americké politiky. Špičkoví herci, scénář se trochu moc spoléhá na náhody, ale nevadí. Stopáž je tak akorát, takže se snad nestihnou začít nudit ani ti, kteří k politice moc blízko nemají. 8/10(16.12.2011)

Moc pěkně natočené i zahrané, ale chybí tomu silnější základy. Na můj vkus moc prvoplánové. Konstatování, že politika je sviňárna, je dost málo...(14.1.2012)

Vedrá špiny, ojebávky, úlisnosti, špinavosti, pretvárka, prázdne reči, mamon a sen o sláve a moci. TO je politika. Všade. Bez rozdielu!(14.1.2013)

Odejít při promítání na toaletu, vyměnit si s partnerem pár tichých slov, hledat pop-corn na dně krabice - to vše znamená nezvratnou informační sebevraždu, kterou by na sebe mohl divák nechtěně přivodit. V této politicko-dramatické smršti se střílí od boku a ostrými náboji v souboji, z něhož může vítezně odejít jen ta největší svině. P.S. Rozhovor Clooneyho a Goslinga v kuchyni sahá na paty předloňskému kostelovému meetingu v Postradatelných!(20.2.2012)