Den zrady

The Ides of March

Deň zrady

Drama / Thriller

USA, 2011, 97 min

Velmi kvalitní politické drama ze zákulisí americké politiky. Špičkoví herci, scénář se trochu moc spoléhá na náhody, ale nevadí. Stopáž je tak akorát, takže se snad nestihnou začít nudit ani ti, kteří k politice moc blízko nemají. 8/10(16.12.2011)

Další z řady Clooneyho příspěvků, poukazující na nešvary současné politiky, se tentokrát vydal cestou Michaela Claytona, což znamená perfektně uhlazené kravaťáky s vysokým koeficientem amorálnosti v těle, obrazovou strohost a diváckou nevolnost ze všech postav, které ve snímku projdou i jako křoví. [PS: Gosling kraluje, jen tak dále.](5.1.2012)

George Clooney ve svých režisérských počinech už nejednou dokázal, že mu rafinovanost není cizí a politická sonda se tak pro něj zdála doslova lahůdkovým soustem. Já ale zůstávám zklamaný a nutno přiznat, že dost zaražený z toho, že tentokrát se žádná rafinovanost nedostavila. To, že se bude rýpat do nejvýše postavených státníků, jsem čekal, ale že se ve druhé polovině půjde skrz průhledné zvraty ke ztrátám iluzí a zlomeným srdcím, je krok až příliš na jistotu. Nechat diváka nahlédnout do těch nejrychlejších slovních kulometů a pak polevit směrem k moralitě je zkrátka menší zrada.(4.2.2012)

Politika není sexy. Ani když ji dělá Clooney a řidič z Drive. 70%(5.2.2012)

Oscar 1 nominace: Scénář - A ... ... ... Zlatý Lev - výběr(24.1.2012)

• - Marisa Tomei a Ryan Gosling se spolu objevili již ve snímku s názvem Bláznivá zatracená láska (2011). (Chris Masters)

• - Originální název filmu Ides of March je reminiscencí na den zavraždění Julia Caesara, tedy 15. březen roku 44 př. n. l. Slovo "Idy" označovalo v římském kalendáři vždy 15. den v měsící březnu, květnu, červenci a říjnu. V jedné ze scén, kdy se Stephen Meyers (Ryan Gosling) dívá na mobilní telefon po smrti Molly Stearns (Evan Rachel Wood), lze na něm spatřit datum 9. 3. 2012. Závěr filmu, který byl situován od této scény do doby o několik dní později, by tak mohl na 15. března připadat. (Klot)

• - Film bol do kín distribuovaný pod krycím názvom Double Vision. (MikaelSVK)