Paranormal Activity 2

• USA Paranormal Activity 2 (více)

Nevěřili byste, jak strašidelné můžou být záběry z průmyslových kamer. Když před třemi lety debutující režisér Oren Peli představil horor, kde tyto záběry tvořily základní obrazovou složku, málokoho napadlo, že Paranormal Activity vstoupí do historie. Nicméně stalo se. Film za patnáct tisíc dolarů jich vydělal bezmála 200 miliónů, čímž se stal co do návratnosti investic jedním z nejúspěšnějších filmů všech dob. Navíc je považován za hororový vrchol, protože tuhle duchařskou historku ustojí jen ti skutečně nejotrlejší. Hlavní roli mají znovu hrát kamery, které mají znepokojeným majitelům ukázat, co nekalého se děje v jejich domově, když klidně spí. Lze předpokládat, že děsivější domácí video si lze představit jen těžko. O hrůzyplnosti filmu svědčí už to, že po stížnostech diváků přestala některá americká kina zařazovat do reklamních bloků jeho upoutávku... V prvním díle tvůrci využili osvědčenou metodu pseudoreálných záběrů, když záznam kamery prezentovali jako nalezený materiál. Do stejné řeky podruhé vstoupit logicky nemůžou, ani nechtějí, přesto Oren Peli tvrdí, že klíč k uchopení příběhu, který použili, nabízí mnohem děsivější možnosti. A protože příběh je až do premiéry filmu přísně střeženým tajemstvím, nezbyde než se přesvědčit na vlastní smysly. Přejeme vám příjemné spaní... (oficiální text distributora)

juta

Komentář obsahuje SPOILER. Na začátku nudné "domácí video" Každou noc problikávání těch samých záběrů vždy ve stejném pořadí po sobě. Nejprve vstupní dveře, bazén, kuchyň, obývák, schodiště, pokojíček a takhle pořád dokola i když se tam nic neděje. Závěr dost zvláštní. Nevím co se tam stalo, když na ně démon zaútočil. Démon je mohl klidně v tý tmě oddělat, ale to néé, démon se musel převtělit a zakroutit krkem až o pár týdnů později. Nevím co si o tom mám myslet. Zklamalo mě to. ()

Handle

Jednička byla o něco lepší, ale tohle se mi svým způsobem taky líbilo. I když některé scény tu vážně byly spíše k smíchu (někdy jsem se smál a bál zároveň) a těch lekaček, proboha! Na filmu jsem byl v kině, protože ten den pro mě nic lepšího nedávali, avšak o to víc ty lekací scény byly horší. No, bohužel druhý díl ale nic nového nepřináší, není ničím zvláštní ani převratný a tak můžu říct, že je to vlastně naprosto průměrný film, kterýmu pouze stačí dát nápis "Nejstrašidelnější horor roku" a vydělá opravdu hodně peněz... Jako marketingový tah je to výborný, ale jako film už tolik ne, i když opět nemůžu říct, že bych se nudil. 50%. ()

honajz

V posledních letech je o duchařské filmy zájem, a tak není divu, že se někdo pokusil o "realistický" pokus ve stylu Blair Witch. Zájem o duchařské filmy mezi filmaři byl vždy, ale ne v takové míře, jako když se pozornost obrátila na japonskou kinematografii a nevznikly první remaky jejich hororů. Zájem o duchařské filmy pak svým způsobem zaplavil nejen Hollywood, ale i část španělské filmové produkce. Tvůrci filmu Paranormal Activty u svého prvního filmu přišli s otřelým nápadem skloubit dohromady ony pokusy o "realitu", viděnou očima videokamery přímo na místě. Ať je to kamera televizních reportérů, party mladých, kteří si chtějí natočit svůj výlet do lesů nebo v tomto případě natočit řádění ducha v bytě. Samozřejmě také úsilí naráží na spoustu problémů - musíte vymyslet, proč by kamera měla pořád běžet, jak natáčet ve tmě, a v neposlední řadě, jak mít kameru zrovna tam, kde se něco děje, když se něco děje třeba na dvou místech současně. Z filmů, co jsem zatím viděl touto "metodou" natočené asi nejlépe dopadl norský Trolljegeren z loňského roku. U Paranormal Activity byl problém, že v podstatě místo toho, aby dal manžel kameru někam, kde se něco děje, měl ji v ložnici, a veškeré napětí plynulo z toho, že jsme jen slyšeli (!), co se děje dole v kuchyni a obýváku, zatímco v obraze jsme sledovali dveře ložnice, které se teprve po polovině filmu pohnuly, objevil se na nich stín, a konec jsme si stejně museli domyslet navzdory několika prezentovaným koncům. Druhý díl je prequelem jedničky a pracuje na stejném principu - do domu se nastěhuje nesympatická rodinka s pubertální dcerou a právě narozeným novorozenětem a posléze asi dvouletým chlapečkem (asi aby to bylo ještě drastičtější), a rodinka nedá kameru z ruky. Mají i vlčáka a posléze i kamery v každé místnosti v domě a venku u bazénu. A my sledujeme kolečko průmyslových barevných kamer se zvukem v pořadí kuchyně - obývák - ložnice - dětský pokoj - bazén - chodba a čekáme, kdy opět někde něco spadne... Přitom se neřeší - proč se v domě začaly dít podivné věci až dva roky po nastěhování, proč nejprve udělají zlé síly nepořádek v každičkém pokoji s výjimkou dětského, aby pak své působení umírnily a postupně dávkovaly v přijatelných dávkách... Zajímavé také je, že všude mají kamery, které jim dokumentují zvláštní jevy, ale jakoby ty záběry neviděli, nezhlédli, takže sobě nevěří, když někdo říká, co se kde stalo. A mimochodem - pořád se mluví o oběti za smlouvu se zlem, každému je jasné, kdo je oběť, ale přitom padají mrtví všichni kolem dokola. Díky tomu můžeme rodinku pozorovat v různých místnostech, ale opět není kamera vždy tam, kde se něco děje (něco bouchne v dětském pokoji, dítě začne brečet, ale my vidíme kuchyni, kde hospodyňka vaří). Strukturou, i když je zde tentokrát více lidí, je příběh stejný - opět čekáme u každého záběru na tajemné bouchnutí / světlo / tmu / pohyb / stín, opět manžel nevěří, že se děje něco nadpřirozeného, a opět se mezitím rodinka ráchá v bazénu nebo obdivuje malého synka. http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/paranormal-activity-2.html () (méně) (více)

Carol Pifková

Napriek tomu, že k prvému dielu som uviedla komentár, že si dvojku určite nepozriem tak nakoniec som bola k tomu prinútená nakoľko jediná miestnosť kam som sa mohla odsťahovať od telky bola malinká kúpelnička, tak mi nič iné neostávalo ako to so strachom pozerať. Áno, spočiatku nuda, ale neskôr som si sama uvedomila, že vždy ako uviedli noc č. XY tak som hľadala priateľovu ruku aby som ju mohla pevne zvierať. Kedže sa duchov bojím tak od scény ako bolo to posadnutie až po koniec sa ma priateľ musel pýtať či dýcham, čo samozrejme od strachu som aj pár krát prestala. ()

Hakha

Na filmy s duchařinou se vždy těším a tento film nebyl výjimkou a dostal jsem přesně to, co jsem očekával. Jestli jste viděli první díl tak víte co očekávat, jelikož v hororových sekvencí nedostanete nic nového, co by jste v předešlém díle neviděli. Příjemná změna je ta, že jak jsem se u prvního dílu u dialogových sekvencí nudil, tak zde jsou zajímavé (také díky charizmatičtějším hercům) a neměl jsem chuť jak v prvním díle tyto sekvence přeskakovat. Opět každou minutou film nabírá tempo, ale posledních deset minut, které byly v jedničce velice působívé, jsou zde o ničem. Nenudíl jsem se, místy se opravdu bál a tak hodnotím 3 hvězdičky… ()

• Snímek měl původně režírovat Kevin Greutert, který předtím natočil horor Saw 6 (2009). Studio Lionsgate si ho ale ve smlouvě pojistilo neprůstřelnou klauzulí také pro režii Saw 3D (2010), proto Greutert musel od Paranormal Activity 2 odstoupit. (Krouťák)
  • Výroba druhého dílu začala v květnu 2010 a trvala pouhé tři týdny. Natáčelo se ve čtvrti Woodland Hills v Los Angeles. (Hal_Moore)
  • Z prvních čtyř dílů série je tu nejvíce kamer (6). (t.mon)

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

06.11.2013

A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell (česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela… (více)