Poupata

• angličtina Flower Buds
Česko, 2011, 94 min (Alternativní 91 min)

Scénář:

Zdeněk Jiráský

Vladimír Javorský, Malgorzata Pikus, Marika Šoposká, Josef Láska, Aneta Krejčíková, Kateřina Jandáčková, Jiří Maryško, Vladimír Polívka, Thi Minh Nguyen (více)

Příběh vypráví o těžké zkoušce rodiny, žijící v drsném průmyslovém kraji. Dcera Agáta touží po šťastném životě daleko od domova, ale nedokáže své touhy realizovat, syn Honza věří v sílu lásky bez ohledu na okolnosti, za jakých se zrodila. Matka Kamila hledí s jistotou do budoucna a ve své naivitě si nehodlá připustit bídu dnešního dne. Jediný Jarda, otec rodiny, ví, že svět ani sebe nezmění. Vědom si svého slabošství, nepokouší se o nic. Chorobná závislost na výherních automatech jej přivádí, stejně jako jeho nejbližší, do neřešitelné životní situace… Nevyhnutelná krutost, s jakou se příběhy všech postav prolínají, připomíná v mnohém britská sociální dramata devadesátých let, včetně černého humoru, který jednotlivé situace jaksi bezostyšně doprovází. (Česká televize)

petikacka

Budu velmi strohá stejně jako život, který žijou hrdinové snímku...Bída, šeď, žádné prachy, žádné východisko a zůstávají pouze sny, které to akorát umocní...I takhle lidi žijí a není jich málo, ovšem pro nás komentátory a "rádoby umělce" jsou pouze coby objekt k hodnocení filmu...No film mě rozhodně rozhodil a zároveň upevnil v přesvědčení, že se nemáme vůbec špatně a existuje spousta těch co jsou na tom podstatně hůř...Zároveň si uvědomuju, že každý svého štěstí strůjcem a jak si kdo ustele, tak si lehne...Za mě 90% ()

Filty

V podstatě je to jen několik na sebe lehce navazujících fragmentů. Žádný z nich nění pořádně propracován ani dotažen do konce, žádný hlavní děj, který by táhnul celý příběh a sympatie s charaktery (kteří se vlastně vůbec nevyvíjejí) je prakticky nulová. Přitom příběh otce a jeho rpoblému s automaty měl takový potenciál... ()

barteca

České sociální drama "až na dřeň ". Surové, syrové, opravdové. Bezchybný Javorský i další. Evokuje Slámovy Divoké včely. Škoda , že nás bylo v sále 9. ()

J R C Pecuchet

Tento film by si zasloužil Českého lva přinejmenším za scénář, režii a hlavní mužský herecký výkon pana Javorského ! Až krutě pravdivý snímek ze současnosti. ()

Fifer

Má to mnohé neduhy, ale jak psali mnozí, mezi ostatní bídou je to téměř klenot. Nejlepší scény: idylické vánoce s kurvou, finální ohňostroj a to, že místní frajer, o kterého se holky perou, je hulič bez peněz, který balí ženský na kouření nosem, jecheche, to je pane frajer! ()

Kjuk

Matka v tomhle filmu musela mít doma jistě všechno, co si kdy v životě přála! Zbouchnutou nezletilou dceru, syna se stryptérkou a starýho, kterej hraje automaty a dluží tisíce! Každopádně je vidět, že i takováhle rodinka si to umí udělat hezký! Trošku jsem nepobral ten konec a celkově to pro mě nebyl kdoví jakej zážitek. ()

ypres.bass

Původně jsem nechtěl hodnotit, ale jenom psát koment, ale nakonec to udělám naopak... ** je za film samotný, ale další ** jsou za to dokonale realistické ztvárnění neutěšného cyklu a spirály. Jo a přečtěte si co napsal Radek99, vystihl to naprosto přesně ()

Everyone

Kdybych se s podobnými zoufalci nikdy nesetkal (marihuana jako vedlejšák k 10leté nezaměstnanosti; dennodenní návštěva putyky; pojistka - nic nevlastnit a vše přepsat na někoho jiného, nejlépe na prarodiče; osobní bankrot; ve 40 letech prasklé střevo - následuje vystřízlivění - nástup do práce a dokonce sport = vyměněná osobnost a všechno najednou jde, stačí nebýt pasivní a neutápět se v sebelítosti a nic si nenalhávat - nehrát si na mistra světa, který všechno zná a ví - na sebevědomé machry a ve skutečnosti největší losery), tak bych nikdy nevěřil, že je toto možné. Spadnout do totálního dluhového srabu (díky gamblerství - již na základce se člověk učí, že s feťákem, alkoholikem, gamblerem a jinými supermany je nemožné soužití - tento film je toho důkazem), ze kterého není návratu a při tom lhát všem okolo, všem kteří vám důvěřují, hlavně rodině. Lidé (uklizečka, hradlař; děti flákači - syn - výdělek z pěstování drog; dcera nezaměstnaná, těhotná, do toho pije a kouří, budoucnost její a dítěte?), co nic neumí, protože k tomu nemají potřebný vzor (stačí se učit, vzdělání je totiž zadarmo, a s patřičnou kvalifikací pracovat... je to banální, ale v naší republice to stačí...a kdo chce, tak má jedinečnou šanci dostat se z tohoto bahna...nikde není psáno, že člověk bude mít miliony, ale že bude žít důstojný život...tato cesta je relikt socialismu, který skrze málo otevřené nůžky a sociální solidaritu poskytuje polštáře, který je milosrdný nejen k těmto lidem) v rodině, který by je z toho srabu dostal, tak si je hledají jinde. Často mezi vrstevníky, kteří jsou na tom úplně stejně, protože s jinými si těžko rozumět (tak to je i s přirovnáním, které jsem se nedávno dozvěděl od bratra, týká se výše platu a podle mého platí pro drtivou většinu lidí...Vaše mzda je jako průměrná výplata vašich 5 nejbližších přátel, potažmo i tedy život). ___ Na film se nedívá snadno. Je to nesmírně depresivní a tíživý snímek do osudů lidí, které se točí v dluhové spirále. Je fascinující, že stále věří v pohádku (obranný mechanismus) a spoléhají na fortunu, která je z té žumpy dostane. ()

Majkak

Výborná studie beznaděje závislosti, Jarda dost připomíná Bena z Leaving Las Vegas. Depresivní atmosférou se Poupata solidně přibližují k Requiem for a Dream. Oproti zmiňovaným filmům je tam až moc dalších postav a jejich osudů, které zbytečně rozbíjejí ústřední motiv a ubírají sílu hlavní výpovědi. Jakoby režisér neměl jasno, zda se chce soustředit jen na peklo závislosti nebo to zahrnout celé místní poměry. Vztah Honzy a Zuzany je až moc prvoplánový a určitě nejslabším místem filmu. Celkové vyznění je přes uvedené výtky poměrně solidní. ()

REP_ReZeNT

"Život se posunoval po stále stejných kolejích, ale pak vlak, který mířil ke hvězdám vykolejil .." Nevěřil jsem, že by mohlo letos přijít ještě něco, co by se neslo ve "stejných kolejích" jako Hřebejkova 'Nevinnost' a už vůbec ne film, který by se Hřebejkovi vyrovnal.  A ono se tak stalo. Poupata, český fimový debut, který ve Vás zanechá takovou zvláštní depresivní pachuť ještě na dlouhou chvíli po jeho skončení, jako by se to dělo právě Vám. Je to takový pohled do toho onoho "druhého, špinavého světa" hracích automatů, drog, prostituce, závislosti, je to předem prohraný boj, nahlédnutí do života, který ztrácí smysl. Film se snaží o vykreslení skutečné reality, je to něco co se děje všude kolem nás, jen je to natočené v mnohem dramatičtějším podání. Takový život na železnici, mezi několika kolejemi, které mají přecejen něco společného, tedy .. několik lidských osudů, ve kterých není jediná známka štěstí. Nežijí, přežívají, život se pro ně zastavil. Řeč je hlavně o hlavní postavě Vladimírovi Javorskýmu, který zahrál svoji roli jako opravdový herec. Po celou dobu jsem cítil tu bezmoc.  .. V poslední řadě musím zmínit i vynikající kameru, některé záběry byli vážně nádherné. Ten nejsmutnější ale zároveň nejkrásnější se odehrává v samotném závěru filmu. Krásná ukázka toho, že ne vždy musí padat slova, abyste pochopili to, co se vlastně děje. ()

Rokle

Depresivní až na kost. Určitou dobu jsem si říkal, že táta vyhraje ve Sportce a vše se k dobrému obrátí, ale jsem vlastně nakonec hrozně vděčný za to, že se tak nestalo. Tohle je ten moment, kdy se topíte a místo toho, abyste se pokoušeli mlátit rukama a doplavat ke břehu, tak bezvládně rezignujete a necháte se stáhnout dolů. Oceňuju, že debutant na celovečerním poli dokázal silnou látku zvládnout a během krátké doby představit pár mladých a starých jedinců v jednom malém městě v nejtěžších dnech jejich života. ()

fisikk

Spousta uživatelů tu píše, že Poupata přesně odrážejí situaci u nás a můžeme tyto osudy vidět všude kolem. A proto se ptám, proč mám na něco takového chodit do kina, když se mohu podívat z okna a vidět je každý den? Většinou z podobných filmů plyne nějaké ponaučení, povzbuzení, nebo odlehčení běžného života. Z neurčitého konce nic nevyplývalo, připomínal spíše dokument, který mi vůbec nic nedal, a proto považuji tento film za ztrátu času. ()

Akana

Nebylo to špatné, ale moje očekávání byla větší. Vladimíru Javorskému jsem podobnou roli už dlouho přál, protože ho považuju za jednoho z našimi filmovými režiséry nedoceněných herců, ale ani on nakonec nedostal tolik prostoru jak bych čekal. Některé souběžně se odvíjející příběhové linie dojem trochu tříští, ta se striptérkou je navíc mírně přespekulovaná a málo uvěřitelná. Z filmu sice je cítit ta zamýšlená bezútěšnost, ale ne v takové míře jak jsem očekával. Ne, že bych si liboval v depresích, ale v případě Poupat se mohlo ještě trochu přitlačit. Nicméně svoje silná místa film má a ty Lvy mu přeju. ()

rekkky

Vysloveně jsem se protrápil ke konci. Letargické ztvárnění sídlištního prostředí mě místy lezlo na nervy. ()

Rockerman

Smutný, až depresivní příběh gamblera a jeho rodiny. Otec je závislý na automatech a dluží spoustu peněz, syn se zamiluje do striptérky a dcera je nešťastná z nechtěného těhotenství. Zdá se, že jediná "normální" je tu matka, která nacvičuje spartakiádní skladbu po 25ti letech. Není to špatný film a Vladimír Javorský hraje svého zoufalce velmi dobře. Poprávu tak získal letošního Českého lva za tuto roli. Přesto Poupata zůstala trochu za očekáváním. Hodnotím lehce nadprůměrně. 3 a půl hvězdy. Tu půlhvězdu přidávám za závěr. Očekával jsem trochu jiný konec, ale i tento se vlastně dost nabízel. ()

Colleague

Celkem suveréně nejlepší český film roku 2011. Bohužel, jak už to u nás poslední roky bývá zvykem, tak konkurence moc našlapaná nebyla. Vysoce pozitivně hodnotím, jak film vystihuje typické české vlastnosti, jako je chamtivost, závislosti na hulení, automaty atd., pak by byla škoda se nezmínit, jak perfektně zahráli herci. Osobně se mi nejvíc líbilo, jak hrál flegmatika Josef Láska, a pak samozřejmě oceněný Vladimír Javorký s Malgorzata Pikus. Kdyby tak tohle byl lehký nadprůměr a ne film roku, to je takové zbožné přání. ()

vojo

Film z kategórie tých, po ktorých vám váš nie celkom šťastný život pripadá ako prechádzka ružovým sadom. Nuž aj takáto forma sebareflexie je dobrá... Rampy zdvihnúť a hurá vpred.... ()

agassi68

Konečne pekne depkovský príbeh bez afektov. Tá striptízová tanečnica už bola mimo "mísu". Zdalo by sa, že toľko smoly naraz sa nemôže prihodiť, no život prináša ešte horšie kombinácie. Javorský možno zahral životnú rolu. 85% ()

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů