Poupata

• angličtina Flower Buds
Česko, 2011, 94 min (Alternativní 91 min)

Scénář:

Zdeněk Jiráský

Vladimír Javorský, Malgorzata Pikus, Marika Šoposká, Josef Láska, Aneta Krejčíková, Kateřina Jandáčková, Jiří Maryško, Vladimír Polívka, Thi Minh Nguyen (více)

Příběh vypráví o těžké zkoušce rodiny, žijící v drsném průmyslovém kraji. Dcera Agáta touží po šťastném životě daleko od domova, ale nedokáže své touhy realizovat, syn Honza věří v sílu lásky bez ohledu na okolnosti, za jakých se zrodila. Matka Kamila hledí s jistotou do budoucna a ve své naivitě si nehodlá připustit bídu dnešního dne. Jediný Jarda, otec rodiny, ví, že svět ani sebe nezmění. Vědom si svého slabošství, nepokouší se o nic. Chorobná závislost na výherních automatech jej přivádí, stejně jako jeho nejbližší, do neřešitelné životní situace… Nevyhnutelná krutost, s jakou se příběhy všech postav prolínají, připomíná v mnohém britská sociální dramata devadesátých let, včetně černého humoru, který jednotlivé situace jaksi bezostyšně doprovází. (Česká televize)

Fafyna

Pořádná dávka zimní deprese a beznaděje, která člověku zaleze pod kůži. Tohle je typ filmu, kterej stačí vidět jednou - a dost. Zase jsem se ujistila, že nikdy nemůže bejt tak špatně, aby nemohlo bejt ještě hůř.. (4* pro Vladimíra Javorskýho!) ()

Mijagi

Sociální drama odehrávající se v kulisách industriálního města. Jako husté černé mraky visí na pozadí zašlé tovární komplexy, odkaz na smělé plány funkcionářů dob minulých, podle nichž měl těžký průmysl místním obyvatelům přinést stálou obživu. Neudržitelná vize nechávající za sebou po kratším období blahobytu zdevastovanou krajinu a vyprahlé duše lidí, jenž jí uvěřili, a kterým paradoxně nezbývá nic jiného, než vzpomínat na chvíle, kdy fungovala, např. skupinovým cvičením za doprovodu budovatelských písní. Film Poupata si doslova libuje ve složitých osudech jednotlivých postav, nenabízí žádné východisko z jejich těžkých životních situací, a když už si divák myslí, že se nelze dostat níže, následuje další nečekaný propad směrem k absolutnímu dnu společnosti. Na můj vkus z příběhu číší až moc pesimismu, režisér to žene do těžko uvěřitelného extrému a nenabízí žádný pozitivní prvek, z toho důvodu ubírám jinak po všech stránkách kvalitnímu filmu jednu hvězdu. ()

Bgraphy

Vynikající! Surové vylíčení deprese, dekadence, beznaděje muže, otce, člověka. Ilustrace uzavření se a mlčení v situaci, kdy dojdou slova, zoufalství. Vánoce, ztráta zaměstnání, ideí, snů, kdy zbyde jen ticho, samota a čisté zoufalství, smutek holého bytí, lásky, odpuštění, pokory. Krásný, smutný, vánoční příběh plný zoufalství, drama něhy lásky, odpuštění, lidství. Excelentní herecký projev vyvolávající silné emoce a empatii. Velmi, velmi silný zážitek, zanechávající dlouhodobý dojem, myšlenku. Silné, kormutlivé. Tohle se povedlo! ()

J.e.r.e.c

Já jsem Uschi, a ty jsi až po uši v hovnech, řekl by Jules protagonistům Poupat, a měl by pravdu. Je to snímek český jako knedlo, vepřo, zelo, ale přitom na míle vzdálen všemu, co jsem u nás za poslední roky viděl. Možná připomene „Štěstí“, ale naŠtěstí bez bláznivé šukající Geislerové. A na rozdíl od Lišky a spol. tady nikdo žádné štěstí nenajde. Přestože jsou na tom všichni blbě až příliš předpisově, měl jsem zase po nějaké době u našeho filmu pocit, že koukám na skutečné osudy skutečných lidí. Výborně zahrané, trumfovým esem je samozřejmě Javorský, který se pro role zoufalců snad narodil. 75 % ()

Daginka

Hořce podávaná stupňující se deprese. Kdovíproč mi to připomíná filmy Chytilové, což je zřejmě způsobeno tou mrazivou atmosférou, s jakou je film servírován. Určitě kvalitní snímek, který na mě působí jako instantní deprese. ()

SAJA

Ale ano, proč ne?...A wono to půjde a ne, že ne pane režisére a scenáristo v jedné osobě... jako debutfilm chválihodné a čpí z toho talent, což se v dnešní době moc nenosí a vidí poskrovnu...Mělo to hlavu i patu, i když depresivní jako prase porážkové váhy a navíc bez jediné špetky něčeho pozitivního. Ale pro mne to bylo věrohodnější a stravitelnější než kupříkladu slavná a opěvovaná Vejdělkova veledíla... Taková lepší trojka* ()

joelly01

Ne, cesi proste socdramata neumi. Vsechno porad na jedno brdo, nic noveho, zadna inovace. Proste zase stejna nudna a jednotvarna sablona porad dokola. Pribeh? Zadny neni! Panoptikum ruznych nesympatickych socek, gambleru, vyhulencu a jinych luzru, bydli v nejakem hnusnem a tmavem meste, vsichni vypadaji desne umastene, vsichni jsou porad strasne zpruzeli a tohle se tam toci hodinu a pul aby pak na nastala jakasi katarze = nejaky bizar (tady konkretne banda skaredych a oplacanych zenskych pod taktovkou jakesi stareny nacvicuje jakousi sestavu na Poupata od Michala Davida, inkl. spartakiadni dresy) jez je stridan se zabery na nejakou desnou dramatickou scenu (bacha spojler = smrt). Porad ty same blaboly. Porad ty same Divoke vcely, Diry u Hanusovic, Vaclavove.... Javorsky vyborny. Ale jinak? Pche! ()

Amonasr

Poněkud bezútěšný film o lidech ze sociálně slabého prostředí s hořko-úsměvným nádechem. Natočeno i zahráno je to výborně, jen člověk nemá potřebu se k tomu někdy vracet, pokud tedy není zrovna duševní masochista nebo si nepotřebuje dokazovat, že na tom můžou být jiní i hůř. ()

MyrnaAlec

Žila byla jedna rodina někde v Ústí - otec gambler, obětavá matka trpitelka, těhotná dcera a syn zamilovaný do striptérky. Nevábné interiéry, sníh a realita. Geniální apokalyptická scéna z kasina, kde stroj požírá jednu tisícovku za druhou a v pozadí radostně blikotají reklamy. ()

RoninNiro

Depresívna sonáta, opus na ponurnosť a beznádej, absolútne temno v priepasti, ktorá sa vám otvára pod nohami. Nákladná železničná stanica, krčma tej najhoršej cenovej skupiny, staničné záchody, železničné podchody a mosty a šeredný byt hlavnych protagonistov , to sú miesta, ktorými bude neustále blúdiť kamera a ktoré budú prehlbovať pocity depresie a beznádeje hlavných postáv. Podľa mňa úžasne spracovaná apokalypa jednej rodiny. Klobúk dole, aj keď tento film by pokazil dobrú náladu aj Danovy Nekonečnému :D. ()

transbeskyd

Jak už tu bylo řečeno, tenhle film se zaryje pod kůži - je uvěřitelně depresivní a místy dost sarkastický. Jen možná bez té závěrečné scény s holkama (která to sice jakože rámuje) bych se obešel. Ty dvě holky mi tam vůbec přišly slabý, parádní byla naopak striptérka. Dobrý biják a navíc se vším všudy náš:) Jsem rád, že sociální drama umí u nás slušně udělat i někdo jiný než Sláma resp. jeho Liška Vilhelmína - Gajslerka:) ()

miki68cz

Brutální sociální drama aneb román ze života. Povedený pohled odspoda na reálný život bez pozlátka. 90 minut stačilo, delší metráž by skazila dojem. Výborný Javorský, ostatní nezůstávají příliš pozadu. Dobrý film, DOPORUČUJI ()

arkis

Režisér Zdeněk Jiráský si za svoju prvotinu vybral sociálnu drámu a pri jej realizácii urobil niekoľko šťastných rozhodnutí: 1. Obsadil ju nehercami, ktorí presvedčivosťou a autentickým jazykom umocňujú civilnú atmosféru. Pravdaže, okrem ostrieľaného herca Vladimíra Javorského, ktorý v úlohe vyhasnutého lúzera podal ďalší z nezabudnuteľných výkonov. 2. Od začiatku evokuje bezvýchodiskovú situáciu, ručnou kamerou neľútostne sníma neprikrášlené reálie, no pritom diváka citovo nevydiera ani nič zbytočne nekomentuje. 3. Surovosť a nepoetickosť žánru odľahčuje bizarnými obrazmi (tehotné školáčky, opití koledníci, krčmový striptíz) a čiernym humorom. Výsledkom je sebaistá sonda do jednej ťažko skúšanej rodiny, ktorá „smrdí životom“ a v hlave doznieva ešte dlho po opustení kina. ()

Fajt

Vynikající film, který detailně vykresluje syrovost dnešního života (dříve nepozneného) v naší "skvělé" demokracii. Životní role výborného V. Javorského. ()

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů