Poupata

• angličtina Flower Buds
Česko, 2011, 94 min (Alternativní 91 min)

Scénář:

Zdeněk Jiráský

Vladimír Javorský, Malgorzata Pikus, Marika Šoposká, Josef Láska, Aneta Krejčíková, Kateřina Jandáčková, Jiří Maryško, Vladimír Polívka, Thi Minh Nguyen (více)

Příběh vypráví o těžké zkoušce rodiny, žijící v drsném průmyslovém kraji. Dcera Agáta touží po šťastném životě daleko od domova, ale nedokáže své touhy realizovat, syn Honza věří v sílu lásky bez ohledu na okolnosti, za jakých se zrodila. Matka Kamila hledí s jistotou do budoucna a ve své naivitě si nehodlá připustit bídu dnešního dne. Jediný Jarda, otec rodiny, ví, že svět ani sebe nezmění. Vědom si svého slabošství, nepokouší se o nic. Chorobná závislost na výherních automatech jej přivádí, stejně jako jeho nejbližší, do neřešitelné životní situace… Nevyhnutelná krutost, s jakou se příběhy všech postav prolínají, připomíná v mnohém britská sociální dramata devadesátých let, včetně černého humoru, který jednotlivé situace jaksi bezostyšně doprovází. (Česká televize)

hadouken

Vlastně ani nevím proč, ale tento typ filmů mám rád a řekl bych, že jsme v něm velmi dobří. V podstatě se jedná o téma, které jsme už viděli v několika filmech za poslední roky, ale téma sociálně slabších rodin, pachtící se ve svém světě, s myšlenkou a vědomím, své nicoty a prázdnoty, je něco co nás bude bavit, co nás baví, i když po Poupatech mám opět pocit toho, že můžu děkovat za to jak a kde jsem se narodil, možná už pouze to je důvod se na to podívat. Musím pochválit mladé herecké výkony, Aneta Krejčíková bylo skvělá, Jiří Maryško také... Vlastně všichni mladí. No a myslím, že o Vladimíru Javorskému nemusím ani mluvit... opět poezie. Celkově pro mě velké překvapení a plný počet. ()

srolyma

V severních Čechách by chtěl žít každý. Zvlášť v čase předvánočním, kdy je pohádková industriální krajina pokryta třpytivými vločkami mastného šedobílého sněhu a do ticha jemně ševelí zvonky signalizačního zařízení na přejezdu. Práce tady žádná není, takže můžou lidé celý den popíjet kvalitní lihoviny v útulném teple hospůdky, hravé povahy se zabaví u hracích automatů, pro umělecky založené duše je tu každý týden striptýz, ženy se sportovním duchem nacvičují nezapomenutelnou spartakiádní skladbu. Asijští obchodníci vám místo kvalitních značkových napodobenin nabízejí neméně kvalitní černý čaj. Prostě ráj na Zemi. Není divu, že se sem poslední dobou sjíždí tolik předních (i zadních) českých tvůrců, aby idylický život v tomto koutu naší země přiblížili i nám ostatním, méně šťastným. A všechny ty filmy jsou si pak podobné jako vejce vejci. Takže závěrečné resumé – jediné, čím tento film vybočuje z českého průměru je výkon Vladimíra Javorského, jinak nic překvapivého. ()

lobo87

Pre mňa veľmi priemerný film. Dlho som ani nevedel, o čo vlastne ide. Nevýrazné herecké výkony (v porovnaní s Domom) a slabší scenár. Najviac zaujala Aneta Krejčíková so svojim... umením... 55% ()

Luswani

Zima, sníh, industriální krajina, vlaky, hulení, alkohol, automaty, dluhy, smrt... Ingredience, s nimiž se povedlo namíchat hodně hořký koktejl. U filmu Čtyři slunce jsem psal, že je to koncentrát deprese. To jsem ale ještě neviděl Poupata. Naprostá beznaděj, bezvýchodnost a zoufalství převedené na filmové plátno. 80% ()

anticapa

To vše už bylo dávno řečeno (minimálně Slámou).... Nebýt Javorskýho, jako by film nebyl. Jestli tohle vyhrálo Lva 2011, tak to byl hodně slabej rok... ()

Mr.Keli

Super atmosféra, skvělí herci, bezvýchodné drama, které má co říct a nebojí se to říct na plnou pusu. 80% ()

reno.d

Na český poměry fakt hlubokej zážitek a jak již tady někteří zmiňovali,asi na hodně dlouho se mi usadí v hlavě! ()

Crybaby

Chladná atmosféra reality spojená s veľkým množstvom smoly vytvára na efekt dobrú drámu s prijateľným príbehom a koncom. ()

Bajislaw

Česká nelaskavá nekomedie. Poupata jsou skrznaskrz ponurý, depresivní film plný postav, které by zasloužily pořádný průplesk. V kontextu tuzemské tvorby poměrně výjimečný počin, který si zaslouží pozornost a uznání. V hlavní roli exceluje Vladimír Javorský. ()

Phex

Ta pasivita postav všech postav je až přehnaná...tímto a také závěrem bez nějaké výraznější pointy nebo změny stavu se to liší od filmů Bohdana Slámy, které mi to připomělo nejvíc. Jinak proč "holky" fotí kalendář když to jejich cvičení nic nestojí. ()

Alden_Larson

Úžansý snímek. Troufám si říct že téměř perfektní. Zápletka je skvělá, je emočně rezonantní a postavy jsou moc dobře napsané. Film vypadá fantasticky, spousta nádherných záběrů a kompozic. Herecké výkony všech jsou skvělé a film má skvělou atmosféru. 9/10 ()

moommi

Tenhle film si drží stejnou linii děje, asi jako když se vypne kardio a na obrazovce plyne jen jednotvárná rovná čára. A i když už se ,, něco" dít začne, s tou čárou to absolutně nehne a tak se nekoná vlastně žádné vzrůšo co by vám ten stejnej tón trochu zčeřil... ()

Retimo

Paradoxně jsem od filmu o kterém se mluví jako o českém filmu roku čekal ještě větší syrovost,něco po čem se budu cítit aspoň trošku podobně jako na konci např. Requiem za sen.Samozřejmě pokud jste omezenec,který si myslí,že se má špatně(ale při tom máte 400Kč aby jste mohl vzít přítelkyni na film a koupit si popcorn s colou),tak ve vás tento film nechá "hluboký" zážitek.Pokud,ale máte aspoň trochu přehled o dění kolem vás,tak zjistíte,že je to jen malá sonda do toho co je něčí běžná denní rutina a spíš než film vás zarmoutí to,že je potřeba takové filmy vůbec točit,aby si někteří uvědomili,že opravdu jsou lidé,kteří jsou na tom hůř než oni.Na snímku oceňuju hlavně téma přistěhovalství-a to že i ti Vietnamci,které potkáváme každý den v tom samém stánku mají také nějaké své problémy,potřeby a touhy. ()

casyy

Krystalicky koncentrat deprese, hnusu a zoufalstvi bez spetky nadeje (navic gradace te tragedie s blizicim se koncem uz je cisty masochismus). Jirasky jen popisuje, neanalyzuje, nepremysli o pricinach a nenabizi vychodiska. Opravdu nevim, proc se na takove hnusne filmy divat. Nebo proc je vubec tocit. ()

meatball

Přes opravdu skvělé zpracování není moc vidět, jak je příběh odfláklý. A nevěří mladým. Vladimír Javorský je skvělý. ()

rigby

Javorského postava vyčnívá z tohoto příběhu, který jinak tvoří velmi povrchně ztvárněné postavy. Špinavý film, docela zajímavý příběh i postavy, to vše by si zasloužilo mnohem větší propracovanost. Takto film jenom náznakem klouže po povrchu a po shlédnutí toho moc nezůstane. Ale je to milý náznak, že na českém dvorečku se možná jednou dočkáme něčeho výjimečnějšího. ()

Marchellonzo

Kdyby mi film neprošel jedním uchem dovnitř a druhým ven a přitlačil na stránkách na nichž padá, mohl mít hodnocení o hodně lepší. Dialogy v některých částech byli na jejich vážnost dost k smíchu a já se jen mohl bezmocně plácnout dlaní přes čelo a dumat jak mohl někdo tak tupý scénář napsat. Jinak je film velice atmosféricky sytý a v některých momentech (např. konec) ukazuje svoji sílu, ale potenciál jež snímek měl tvůrci zmačkali a hodili do koše, aniž by si toho byli vědomi. ()

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů