Poupata

• angličtina Flower Buds
Česko, 2011, 94 min (Alternativní 91 min)

Scénář:

Zdeněk Jiráský

Vladimír Javorský, Malgorzata Pikus, Marika Šoposká, Josef Láska, Aneta Krejčíková, Kateřina Jandáčková, Jiří Maryško, Vladimír Polívka, Thi Minh Nguyen (více)

Příběh vypráví o těžké zkoušce rodiny, žijící v drsném průmyslovém kraji. Dcera Agáta touží po šťastném životě daleko od domova, ale nedokáže své touhy realizovat, syn Honza věří v sílu lásky bez ohledu na okolnosti, za jakých se zrodila. Matka Kamila hledí s jistotou do budoucna a ve své naivitě si nehodlá připustit bídu dnešního dne. Jediný Jarda, otec rodiny, ví, že svět ani sebe nezmění. Vědom si svého slabošství, nepokouší se o nic. Chorobná závislost na výherních automatech jej přivádí, stejně jako jeho nejbližší, do neřešitelné životní situace… Nevyhnutelná krutost, s jakou se příběhy všech postav prolínají, připomíná v mnohém britská sociální dramata devadesátých let, včetně černého humoru, který jednotlivé situace jaksi bezostyšně doprovází. (Česká televize)

campix

Další celkem kvalitní český film. Neokoukaný režisér a většina neokoukaných herců, co se docela solidně doplňují a společně je příběhové bahno stahuje čím dál více dolů. Škoda je že jsou poupata až tak strašně depresivní. V celém filmu se nestane jediná dobrá věc a hlavní hrdiny sráží jedna pohroma za druhou. Docela otřesný obraz společnosti. Ale špatný film to rozhodně není. Závěrem bych rád vzpomněl na opravdu komickou scénu s vietnamcem - zasranej sníh. ()

kusper

38. LFŠ České filmy nejsou z principu špatné. Nevím proč zrovna proti nim vedou uživatelé ČSFD tuhle štvavou kampaň. Nadprůměrný film. ()

zette

Problem ceskych socialnich dramat je ten, ze v drtive vetsine v porovnani s evropskou produkci pusobi velmi neverohodne. Tolik nestesti pripravit do jedne rodiny je skutecne unikatni a v tomto pripade jsem presvedceny, ze mene znamena vice. Javorsky je dobry herec, udeleni Ceskeho lva za tuto roli ale moc nechapu, sice se do sve postavy hodil, ta vsak jemu herectvi moc vyniknout nedala. Spousta nesmyslu (prodana lodka v lahvi za pet tisic, koupeni prostitutky) film pouze snizuje. Chvalim kameru, jinak velke zklamani, nechapu tolik oceneni... Slabe tri hvezdicky. ()

papaJA21

Herecké výkony jsou sympatické, především jsem rád viděl Vladimíra Javorského ve vážné roli, ale samotný film je příšerně vykonstruovaný na pozadí nereálných kulis. Režisér se snažil za každou cenu navodit atmosféru neutěšeného industriálního maloměsta, ale je to spíše karikatura. Jednání postav je tak absurdní, až to bolí, nedá se na to dívat. To co u Slámy funguje na základě vybroušených scénářů a jasného záměru něco sdělit, tady nesděluje prostě nic, maximálně režisérův záměr šokovat. Ve srovnání s filmem Dům bojujícím o lvy ve stejném roce a s podobným námětem určité sociální izolovanosti, je tento film opravdu odpad. O to překvapivější jsou jeho ocenění. ()

Hans.

Optimismus v tomhle filmu nehledejte. Ponurý, šedivý, ultradepresivní a to všechno kvalitně natočený. V našich končinách nadprůměrný snímek. ()

LenkaAK

Začátek filmu plný klišé a na tomto základě se odvíjí zbytek filmu. Javorský je sice dost dobrý, ale sám to zachránit nedokáže. Proč se musí filmy s touto sociální tématikou točit pokaždé na nějakém depresivním divném místě? Už je to trochu nuda. Nic nového se zde neobjevuje, stále se omílá to stejné jako v podobných filmech. Kde je nějaký autorský přínos se ptám. ()

smrt.ka

Těšila jsem se na ten film jak malý dítě, ale z celé LFŠ to pro mě bylo asi největší zklamání. Ten film rozhodně není špatný, vždyť tu máme na jednom místě nejlepšího současného českého kameramana, Javorskýho, song od Archive a docela dobrý scénář. Zároveň v té vší mlze nenucenosti příliš svítí ty momenty, ve kterých se po divákovi chce okatě něco cítit, některé dialogy jsou trochu křečovité, trochu přehnané (mladé postavy). A srovnávání se Slámou, který je holt v této vodě stará ryba, filmu taky moc nepřidají (pokud divák touží po satisfakci, něčem novém a Čtyři slunce se mu líbily). Každopádně jsem hrozně ráda, že byl Javorský oceněný, protože si to sakra zaslouží. ()

dr.fish

Pohlednice z industrializovaných regionů. Je dobré vědět, jak se s vzdáleností od Prahy snižují možnosti a stoupají existenční rizika. Člověk by málem zapomněl, média tohle příliš neukazují, když tak jenom v případě menšin. Ne všechny zítřky jsou růžové a i za práci striptérky může být člověk vděčný. Film otevírá dveře do světa, který jsem já v Čechách na vlastní kůži nezažil, svět zúžených východisek, zdánlivých i opravdových jednosměrek. Javorský je výborný. Ostaní herce jsem neznal, kvituji s povděkem, že občas je to bez hvězd. Dobrý film.75% ()

Mylouch

Snaha o knoflíkářské proplétání příběhů v jednoduchém provedení a pár hereckých výkonů, které splynou s celkem, nenaznačujícím výrazný výtvarný styl. Hlavně ale trochu juvenilní vypravěčský styl s (kromě kamery) nepřesvědčivým řemeslem. 2-3* ()

Radiq

Takhle hnusnej film jsem už dlouho neviděl. Film plnej tragédů, socek, napůlhoumlesů, zmrdů, pasáků a děvek. A to všechno v rámci skutečnosti, protože takoví fakt existujou. K tomu to jejich dementní chování a to taky v rámci skutečnosti, protože takhle blbí lidi taky fakt existujou. K tomu stejně hnusny prostředí - nechutny železniční budovy, pajzly, hajzly. Ani nevim, jestli tam jsou nějaky kladny postavy. Možná jenom vietnamci, jinak tam všichni maj nějakou tu jizvu na duši. A kupodivu to se mi právě libilo, protože su rád, že nikdy neklesnu takhle nízko... ()

kocik1

Zachránit někomu život a pak mu ho vzít.... Omylem...., za ten svůj zpackanej. Michal David, který frčí v jistých kruzích do dneška....Viděno svého času v kině, scénář možná trochu nadsazený a možná ani ne. Každá mzdová účetní už dávno ví, že nejlíp oháknutí bývají ti, na něž chodí nejvíc exekucí. ()

RonaMidu

věřím (doufám?),že většina lidí si po zhlédnutí tohohle filmu může říct: Bohudík za to,kde,jak a s kým žiju...ale vím,že každý to štěstí nemá...... ()

anli

Sociální drama v mnoha obrazech a mnoha postavách.Režisér Zdeněk Jiráský tu vykresluje příběh jedné české rodiny.A je tu tolik beznaděje,deprese a mrazu.že jsem to už ve filmu dlouho neviděl.Příběh samotný je založený na rozkladu jedince,jeho přáních a jeho skutcích.A následné ovlivnění okolí,v tomhle případě celé rodiny.Hodně tady udělali herci a to všichni.Díky nim je film skutečné a uvěřitelné drama.Taky výběr exteriérů a zimní krajina dotváří onu bezvýchodnou melancholii dokonale.Někdo může namítnout,že se postavy chovají divně,ale stačí se rozhlédnout kolem sebe a hned člověk vidí,na čem je.Lidi jsou totiž zvláštní.Co mi ovšem vadí,je snaha za každou cenu zobrazit úplně všechno šedivě až černě.Tak to přece není.Vždy existuje rovnováha a naděje.Tady ovšem režisér žádnou nadějí ,aspoň malinkou,neukazuje,stejně jako jakýkoliv náznak z bezvýchodné situace,v které je tu téměř každý.Je to extrémní pohled na svět,bez radosti a lásky a schovává se v něm důsledná snaha zavděčit se především festivalovým porotám.Absolutně nachápu,koho napadlo,uvádět tenhle film před Vánoci.Vůbec tam v tu dobu nepatří.Ano,je to dobře natočený film,s opravdu zajímavými postavami,které hrajou skvělí herci.Ale to množství deprese,bezvýchodnosti a hnusu je na mě přespříliš.Po otřepání a loku domácího likéru dávám 65% a příště bych prosil malinkou jiskřičku naděje,nějakou pozitivní nebo pohodovou postavu(opravdu existují),nepřemýšlet o cenách,které mohu za film dostat a bude to dobré. ()

venison

Zajímalo by mě, proč se v ČR nemůžou točit pozitivní filmy.. Nebo alespoň občas použít happy-end.. To se česká kinematografie musí tak radikálně odlišovat od té americké? Ok, Amerika je velmi povrchní a přeslazená, ale ráda bych viděla jednou za čas i český film, který je zároveň kvalitní, hodnotný a má i kladný a jásavý konec.. Poslední dobou to v českých kinech vypadá tak, že čím depresivnější a tragičtější film natočí, tím je film lépe ohodnocen.. Dějově se nejedná o nic jiného než o to, že přijde jedna špatná pohroma za druhou na jednu "obyčejnou" rodinu.. Otázkou je, jestli si za to Ti lidé nemohou tak trochu sami.. Můžu svým patolízalským stylem života "nakazit" i své děti? Nebo nás formují nuzné poměry okolo? Mám "neštěstí" v genech? Od poloviny příběhu jsem měla sto chutí hlavní hrdiny něčím utlouci - každý svého štěstí strůjce.. Mám litovat gemblera? Jeho ženu, která kvůli skupinovému cvičení, kašle na rodinu a přehlíží zřejmé věci? Dceru, která se při sexu nechrání? Synáčka, který si musí "lásku" koupit? Sorry, ale k tomu mě fakt snímek nedonutil.. Každopádně herecké výkony pochvaluji - zejména mého oblíbence Vladimíra Javorského, který ovšem se svou rolí neschopného budižkničemu asi moc velkou práci neměl.. ()

noriaki

Nakonec je to za čtyři hvězdičky, ale hlavně díky hercům, než čemukoliv jinému. Poupata sama o sobě nijak výjimečná nejsou. Skandinávská kinematografie, jejíž díla mi film připomněly, mají podobných snímků tucty a často lepších. Všechny jejich typické znaky jsou i tady. Málomluvné a přemýšlivé postavy, narušené mezilidské vztahy, syrové naturalistické scény a všudypřítomný sníh a zima. Chybí jen ten pocit přirozenosti, ve kterém severská kinematografie exceluje. Postavy si zásadně volily ta nejneschůdnější řešení vedoucí přímo do mizérie, a scénář jejich beznaděj ještě prohluboval. Na konci se vše vyhrotilo do takového extrému, že kdyby příběh pokračoval ještě další půlhodinu, musel by se žánr změnit na psycho-thriller. ()

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů