Poupata

• angličtina Flower Buds
Česko, 2011, 94 min (Alternativní 91 min)

Scénář:

Zdeněk Jiráský

Vladimír Javorský, Malgorzata Pikus, Marika Šoposká, Josef Láska, Aneta Krejčíková, Kateřina Jandáčková, Jiří Maryško, Vladimír Polívka, Thi Minh Nguyen (více)

Příběh vypráví o těžké zkoušce rodiny, žijící v drsném průmyslovém kraji. Dcera Agáta touží po šťastném životě daleko od domova, ale nedokáže své touhy realizovat, syn Honza věří v sílu lásky bez ohledu na okolnosti, za jakých se zrodila. Matka Kamila hledí s jistotou do budoucna a ve své naivitě si nehodlá připustit bídu dnešního dne. Jediný Jarda, otec rodiny, ví, že svět ani sebe nezmění. Vědom si svého slabošství, nepokouší se o nic. Chorobná závislost na výherních automatech jej přivádí, stejně jako jeho nejbližší, do neřešitelné životní situace… Nevyhnutelná krutost, s jakou se příběhy všech postav prolínají, připomíná v mnohém britská sociální dramata devadesátých let, včetně černého humoru, který jednotlivé situace jaksi bezostyšně doprovází. (Česká televize)

Heroine odpad!

Že je to zpackaný pokus o vykradení Britského stylu dramatu, že je to nudné a blbé, to nechám stranou. Není to nic extra, když se sejde scénárista patla a režisér matla... Co mne ale doslova překvapilo, to byla neskutečně amatérská kamera, téměř nulový střih, a zcela nulové ozvučení filmu! Herci hráli blbě, a k tomu jim nebylo to jejich nudné klábosení ani rozumět! ()

MickeyStuma

Film o běžných životních problémech   obyčejných lidí a o tom, jak se s tím   vyrovnávají. Někdo se může ztotožnit s   určitýma postavama, protože to, co oni   prožívají všichni moc dobře známe. Natočeno   je to zručně, herecké výkony jsou   vynikající, úžasná kamera, skvělá hudba.   Prostě BEST. Tento snímek mě svým pojetím   chytil a už nepustil a to až do svého   zdárného konce. A hlavně dovedlo k hlubokému   zamyšlení. Skutečně jsme každý strůjci   svého štěstí a nikdo jiný. Život je plný   překážek, které někdo překonat umí, někdo   ne. A o tom všem pojednává tento fenomenální   snímek. ()

TETŘEF

Jsem rád, že takhle v ČR někdo točí. Ale sociální drama, které je jenom černé je stejně "nerealistické" jako romantická komedie, kde je všechno žluté a na konci se políbí. ()

Rockerman

Smutný, až depresivní příběh gamblera a jeho rodiny. Otec je závislý na automatech a dluží spoustu peněz, syn se zamiluje do striptérky a dcera je nešťastná z nechtěného těhotenství. Zdá se, že jediná "normální" je tu matka, která nacvičuje spartakiádní skladbu po 25ti letech. Není to špatný film a Vladimír Javorský hraje svého zoufalce velmi dobře. Poprávu tak získal letošního Českého lva za tuto roli. Přesto Poupata zůstala trochu za očekáváním. Hodnotím lehce nadprůměrně. 3 a půl hvězdy. Tu půlhvězdu přidávám za závěr. Očekával jsem trochu jiný konec, ale i tento se vlastně dost nabízel. ()

Charlie84

Ano, takto pravděpodobně vypadají Vánoce na Ostravsku. Nemůžu se ale zbavit pocitu, že mezi všemi těmi hracími automaty, nechtěnými těhotenstvími a invalidními vozíky zažívá místní rázovitý lid i řadu méně vypjatých situací, které nám scénárista tají, asi abychom během sledování někde nezahlédli nějakou tu naději. To by pak přece nebyla ta pravá totální depka! Ale uznávám, je to dost chabá kritika. Natočit totiž příběh (nejen)o tom, jak si šestnáctiletý šikula u rodičů ubytuje striptérku a prodávat jej jako vážně míněné sociální drama, aniž by to vyvolávalo salvy nechtěného smíchu, to za ocenění skutečně stojí. Ale více než třemi hvězdami asi ne. Přidávám ještě malé bezvýznamné plus za všechny scény s asiaty. ()

FOCKE_WULF

Mělo to atmosféru, ale chyběly tomu grády, možná i trochu solidnější scénář. Líbil se mi socka Javorský, jeho družka Malgorzata Pikus a taky striptýz slečny Anety Krejčíkové.___Po druhém shlédnutí navyšuji hodnocení, ta atmosféra zmaru je prostě příliš dobrá, nelze odbýt jen třemi hvězdami. ()

Ygnor

Jaká deprese? Tak se tady u nás na Ostravsku žije...(určitě i jinde). Pro ty šťastnější kouty naší země je to jako příběh zvířatek ze Zoo. Skutečnost, se kterou se musím setkávat, je ještě někdy mnohem, mnohem horší. (Po druhém shlédnutí, kdy jsem se mohl soustředit na detaily, posunuji na příčku nejvyšší. Vánoční Pelíšky mají u mne odvráceného souputníka!!) ()

cerbygerby

Vladimír Javorský tuto roli zahrál jako kdyby jí snad zažil i doopravdy, přesně se na tu roli hodil... ale to bylo asi jediné pozitivní a koukatelné na tomto filmu, jinak to bylo celé takové zpomalené a trochu i o ničem.. jen člověk chce vědět jak to celé dopadne, proto tomu dám průměrné 3* a 50% ()

GlamourCat odpad!

Samozřejmě, že první na koho jsem si vzpomněla, byl Mike Leigh. Můj oblíbený. Někdo viděl nějaké jeho filmy a rozhodl se to udělat "počesku": Bez vkusu, citu. S hlavními postavami se nedá soucítit, všechny ženy ve filmu jsou bez jakýchkoliv morálních zábran... Hodina a půl nudy, bez atmosféry. ()

Kingjiri

Zásadnější výtky mám jenom ke scénáři. Největší problém pro mě bylo přijmout fakt, že se v jedný rodině ve stejnej čas řeší tolik životních problémů najednou. Přičemž Agátiný potíže na mě nijak zvlášť nezapůsobily a Honzův "nákup" životní lásky mi přišel dost ujetej. Na dějovou linku s Jardou se tim pádem dostalo mnohem míň prostoru, než jakej by si díky svýmu potenciálu zasloužila. Za nekoukanej schopnej casting, pěknou filmařinu a skutečnost, že český sociální drama evropskejch parametrů se nevidí každej den, však přihodim čtvrtou slabší hvězdu. ()

tranquill

Sociální drama o životní beznaději, kterou si ale sami hlavní hrdinové přivádějí. Dá se říct, jejich volba... I když i těch, kteří volí jinak, se někdy těžce dotkne. Vladimír Javorský výborný, možná to chtělo víc skutečných herců, kteří by mu dokázali sekundovat. ()

anitae

Předvánoční období, dluhy, automaty, hulení. Děsná štědrovečerní večeře, těhotná dcera, syn si přivede domů kurvu. Mimochodem Anetě Krejčíkové to v roli striptérky moc dobře šlo. Do prdele se sněhem! ()

Melvej

Tohle pouštějte dětem místo těch pohádek z Hollywoodu, protože pak by alespoň mohly mít o životě trochu jinou představu. Poupata jsou tvrdou realitou, která je divákovy předhazována podobně tvrdým způsobem. ()

closed.eye

Dílko lze vystihnout jedinou větou: "Když se to sere, tak se to sere...", díky bohu za (byt' tragikomický) chvilky s majitelem butiku Tamány :-). Nekončící depka, sled dnů typu "Dnes by bylo nejlépe nevstávat z postele, máte kritický den, na co sáhnete, to se nezdaří..." a nějak stále nepřichází kýžený "Už vím, co s tím...". Bylo toho na mě trošku moc, což myslím filmu uškodilo, mám ráda otevřený konce, ale potřebuju od scénáristy aspoň jemnej nástin dalšího možnýho vývoje všech těch průserů. Lepší tři hvězdičky... ()

kwaicheng

Názorná ukázka toho, jak to tady všude kolem bude vypadat za pár let díky Kradouskovi, Nečasovi, Janouškovi, Grossovi, Bémovi, Bendovi, Johnovi, Píčovi, Klasnovi, Kopičíovi, Škárkovi, Žakovi a dalším blbum zmrdum a kundám zasranejm. Je to vpravdě exkurze do budoucna, takhle za chvílu nebude jen tolik lidí jako teď ale nemlich všeci krom pár pohlavárů který si utahovali opasek. Todlencto je kurva realita všedního dne, ne zasraný filmy typu Líbáš jako píča, Pícháš jako ponocnej, Medvídek Grizzly, Ženy v prdeli, Muži v nasermi, Hovno ve větráku případně tv produkce První rozkrok, Ordinačka na pochcaným dvorku, Ulice debilů, SračkoHelena apod. ()

Drtic

Smutné, pochmúrné, ale zdúraznil by som to pochmúrné. Typický film ktorý sa snaží zdeptat dívaka a že mu to ide. Teda na mňa film zapôsobil aj tým, že si na nič nehraje a všetko je zobrazené bez obalu a tak ako to môže v živote chodiť. Prostredie k atmosfére výrazne prispieva a ešte do toho zapojiť aj vianoce je skvelé. Ja hovorím, že áno môže byť. ()

Searison

Sociální drama u kterého zamrazí... Vladimír Javorský je tak realitstický, že Vám přesně připomíná ty "týpky" co vycházejí ráno o 6 z non-stopů :) ()

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů