Poupata

• angličtina Flower Buds
Česko, 2011, 94 min (Alternativní 91 min)

Scénář:

Zdeněk Jiráský

Vladimír Javorský, Malgorzata Pikus, Marika Šoposká, Josef Láska, Aneta Krejčíková, Kateřina Jandáčková, Jiří Maryško, Vladimír Polívka, Thi Minh Nguyen (více)

Příběh vypráví o těžké zkoušce rodiny, žijící v drsném průmyslovém kraji. Dcera Agáta touží po šťastném životě daleko od domova, ale nedokáže své touhy realizovat, syn Honza věří v sílu lásky bez ohledu na okolnosti, za jakých se zrodila. Matka Kamila hledí s jistotou do budoucna a ve své naivitě si nehodlá připustit bídu dnešního dne. Jediný Jarda, otec rodiny, ví, že svět ani sebe nezmění. Vědom si svého slabošství, nepokouší se o nic. Chorobná závislost na výherních automatech jej přivádí, stejně jako jeho nejbližší, do neřešitelné životní situace… Nevyhnutelná krutost, s jakou se příběhy všech postav prolínají, připomíná v mnohém britská sociální dramata devadesátých let, včetně černého humoru, který jednotlivé situace jaksi bezostyšně doprovází. (Česká televize)

andydufrsn

Film jak od Bohdana Slámy – neutěšené prostředí a ještě neutěšenější lidské osudy. Přímo bych řekl zhmotnělá deprese a beznaděj. Vladimír Javorský vypadal tak věrně, jako by u toho automatu trávil všechen volný čas i ve skutečnosti. A i ostatní herci to zvládli na jedničku. Výtečná podívaná, která ve Vás dlouho zůstane! ()

rhodos

Režisérský debut a hned nadprůměrné filmové překvapení roku. Mrazivé, depresivní, ale přesto opravdové zajímavé sociální drama ze současnosti. Herecké výkony všech představitelů mají také palec nahoru, hlavně zarostlý Vladimír Javorský svým ledabylým ztvárněním je tak přesvědčivý, že ho vůbec nevnímáme jako herce, nýbrž jako realistickou postavu. Tento film, ale rozhodně nesledujte, máte-li špatnou náladu a chcete-li se pobavit. ()

quiz

Ne všechno oceněné... Režisér Zdeněk Jiráský se svým prvním celovečerním hraným debutem "Poupata" zařadil tak po bok jiných vystudovaných NErežisérů FAMU - nýbrž scénaristů-dramaturgů - jakými také byli např. A.Máša, P.Juráček, J. Hřebejk aj., což ovšem nic nemění na tom, že by filmy těchto tvůrců (např. A. Máša "Hotel pro cizince" nebo P.Juráček "Případ pro začínajícího kata") byly méně kvalitní. Zrovna tak prvotiny (celovečerní hrané debuty) nemusí být vždy - z filmového hlediska...řemeslo, forma...propadákem, jak už to v minulosti dokázali jiní např. F.Renč "Requiem pro panenku", B. Sláma "Divoké včely" nebo K. Babinská se svými "Pusinkami". V tomto případě bych ovšem zase až tolik netleskal i přes jakýsi předimenzovaný humbuk a gloriolu, který se kolem tohoto filmu vytvořil, zvláště po úspěchu získání Českých lvů a to hned ve čtyřech kategoriích - nejlepší film, nejlepší režie, kamera a hlavní mužská role. Jestliže se filmy hodnotí, prakticky ve dvou hlavních rovinách a to: a/ o čem ten film byl b/ jak byl natočen tak mi tady v první řadě chybí Český lev za scénář (i když jinde oceněný - cena Filmové nadace RWE a Barrandov studia), naopak mi "přebývá" Český lev za nejlepší film a za režii. Kameru bych hodnotil neutrálně...neurazí ani nepotěší...nenadchne ani nerozlobí, prostě tam tak nějak jenom JE - zrovna jako např. u M. Ondříčka (ale už to je pocta), který ovšem nikdy žádného Oscara nezískal, ani za Amadea. Cena za nejlepší hlavní mužskou roli - pro Vladimíra Javorského - je naprosto zasloužená. Výborně NAPSANÝ scénář/film se - se svojí ponurou, depresivní, prakticky bezvýchodnou atmosférou - tentokrát neodehrává...jak už se u nás pomalu stalo zvykem...na severu Čech, nýbrž v Západních Čechách, konkrétně na Sokolovsku a jako celková kulisa mu slouží tepelná elektrárna Vřesová. Když pominu herecký výkon pana Javorského, českého Raskolnikova - který prakticky kraloval celému filmu a vyčníval nad vším s čím přišel do styku - tak tady bych s pojmem VÝBORNÝ mohl skončit. Snad ještě ta nejmíň symatická role z celého filmu - striptérka Zuzana (Aneta Krejčíková) - byla právě proto tak nesympatická, že to celé odehrála tak dobře. Jinak kde nic, tu nic... z jakýchkoliv hereckých výkonů ostatních představitelů, tj. z PŘIROZENÝCH hereckých výkonů o co hlavně režisérovi zřejmě šlo. Najít přirozeného, ale přesto trošku herecky nadaného naturščika - jako u Formana - určitě není lehké, ale tady to napůl deklamování, recitování, rozhazování rukama za cenu dosáhnout té největší přirozenosti, působilo nanejvýš trapně zvláště potom u role Kamily - manželka Jardy - (Malgorzata Pikus). "Dnes zůstaneme doma a uděláme si pěkný večer"....a po chvíli...."Jé, já zapomněla, dnes to nepůjde musím jít fotit erotický kalendář". Film je celý poskládán z obrazů, ale to nakonec každý film, ale tady ty obrazy spolu "nemluví", nekomunikují, každý stojí sám za sebe, netáhne se mezi nimi červená nit (celým filmem), neprolínají se a u sebe drží jenom díky tomu, že existuje něco takového jako je STŘIŽNA. Tedy je to pouze a jenom o OBRAZECH a ne o FILMU. Celkově působí film příliš staticky a to díky dlouhým záběrům celků a polocelků, prakticky žádné prostřihy na polo- nebo detaily (mimo láhve s lodí). Nacvičování "poupat" na vystoupení....naprosto nudné, nezáživné scény (bez jakéhokoliv humoru, tedy i ČERNÉHO, bez soucitu, bez vyvolání jakýchkoliv emocí, bez držení palců někomu a nečemu), kde divák - než se vůbec trošku zorientuje - nechápe o co vůbec jde. Celý film tedy vidím jako dobře odvedenou amatérsko-opatrnou práci (ne diletantskou), kde šlo hlavně o to, neudělat někde chybu. Jako závěrečný absolventský film na FAMU je to ok., ale jako film ověnčený tolika Českými lvy je to naprosté šlápnutí vedle. () (méně) (více)

Tempter

Wtf? Je mi líto, ale o tym už pělo Zrní, ale to byla o dost lepší píseň... Hvězda jako varování, jinak jen doufám, že si snad někdo za to nemyslel na Oscara, ble :-D ()

Bránolog

Dobrá depka... Taková ještě trochu (no spíš hodně) syrovější Slámovina. Akorát Bohdanovi na konci vždycky blikne aspoň světýlko nějaké naděje. Tady je budoucnost černá jak noc... A tady mi sral otevřenej konec jako málokdy, fakt by mě zajímalo, jak to bylo dál. ()

pavlcek

Film, který naprosto zaslouženě sesbíral celou řadu cen. Je po všech stránkách velmi dobře provedený. Jediné, co by se mu dalo vyčítat je jistý kalkul s výběrem těch nejtragičtějších osudů. Za vypíchnutí stojí uvěřitelné herecké výkony. ()

nelja

Debutant hraného filmu Zdeněk Jiráský se rozhodl popsat životní peripetie těch míň šťastných, utápějících se v deziluzi nezaměstnanosti, rozháraných partnerských vztahů, nejrůznějších závislostech. Navěšel na ně podezřelé hadry (v případě hradlaře Jardy Hrdiny regulérně bezdomovecké), průmyslovou tíhu ruku v ruce se vším tím neutěšeným teď a repliky obkreslující celou tu zatracenou bezvýchodnost a bídu. Bohužel ale věrohodnost kolísá a často narážíme na to, že protagonisté přehrávají scény, na které přistoupit prostě nelze. To když si třeba mladý Hrdina (Josef Láska) nakvartýruje do značně zchátralého bytu striptérku. Vzhledem ke společenskému statusu rodiny a nízkému vzdělání (intelektuálním trhlinám) ještě jakž takž přijmeme, že se nikdo nezpěčuje, nebrání této nové obyvatelce. Problém nastává, když se samy postavy mají se svojí rolí zvnitřnit. Z rodu vyloženě nepřesvědčivých výkonů je kupříkladu zrovna ten striptérčin, nikoliv však vinou Anety Krejčíkové, která je v roli Zuzany dobrá, ale díky špatně napsaným dialogům. Když dojde k absurdnímu obchodu a ona se MÁ STÁT majetkem a dojnicí „ucha“ Honzy, nabízí to jen komediální rozměr, ale už po chvíli se všechna ta legrace vytrácí, jak herci bezradně přešlapují na místě, neschopní položit se do situace, uvěřit takovéto realitě. Vidíme je o sebe zakopávat a skoro je vám samým trapně z toho jak prekérní celá ta fraška je. Je to jakoby se nezletilé děti snažily přesvědčit vás o autenticitě jejich NEPEDOFILNÍHO pornografického materiálu. Jakoby se pokoušely imitovat vášeň dospělých. Neodmítám, naopak připouštím všechnu tu zvrácenost a upřímně věřím, že tohle se doopravdy děje, ale svět, který vykreslil Jiráský není pravdivý, je to jen špatně zahraný part. ()

Iloveporn odpad!

Javorského mám rád, sem tam dobrej záběr, ale spíš ty široký, situační. Jinak katastrofa. - Dnes má nějaký výročí kameraman, tak to dávají jako poctu. Dává to chuť podívat se na jiný jeho filmy, jestli i tam je kamera tak děsná. Příběh se ani neukázal. ()

andy60

"Hrdinové" z okraje společnosti, to není zrovna propírané téma. Už jen za to film zasluhuje uznání, navíc skvěle vygradované gamblerství, bez nějakých zbytečných morálních pouček. ()

Korpy22

Instantní deprese zamíchaná s kapkami vtipu. Sledujeme příběh rodiny, který je na pokraji sociálního vyloučení. To, jak se s tím jednotlivý členové rodiny perou. Pro někoho drsný příběh, nad kterým se zamyslí, pro někoho každodenní realita. Automaty, prostituce a chudoba jsou slova, která zhruba tak stejně jako poupata vystihují český národ. poupata a spartakiáda neodmyslitelně patří k minulosti a prostituce a hazard k přítomnosti. Realistická kamera, realistické herecké výkony a film, který prostě jen plyne a člověka dovede k zamyšlení. ()

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů