Poupata

• angličtina Flower Buds
Česko, 2011, 94 min (Alternativní 91 min)

Scénář:

Zdeněk Jiráský

Vladimír Javorský, Malgorzata Pikus, Marika Šoposká, Josef Láska, Aneta Krejčíková, Kateřina Jandáčková, Jiří Maryško, Vladimír Polívka, Thi Minh Nguyen (více)

Příběh vypráví o těžké zkoušce rodiny, žijící v drsném průmyslovém kraji. Dcera Agáta touží po šťastném životě daleko od domova, ale nedokáže své touhy realizovat, syn Honza věří v sílu lásky bez ohledu na okolnosti, za jakých se zrodila. Matka Kamila hledí s jistotou do budoucna a ve své naivitě si nehodlá připustit bídu dnešního dne. Jediný Jarda, otec rodiny, ví, že svět ani sebe nezmění. Vědom si svého slabošství, nepokouší se o nic. Chorobná závislost na výherních automatech jej přivádí, stejně jako jeho nejbližší, do neřešitelné životní situace… Nevyhnutelná krutost, s jakou se příběhy všech postav prolínají, připomíná v mnohém britská sociální dramata devadesátých let, včetně černého humoru, který jednotlivé situace jaksi bezostyšně doprovází. (Česká televize)

markotter

Pro mě jeden z nejlepších filmů za poslední leta. Doporučuju shlédnout s preventivní dávkou lexaurinu, protože jinak se Vám po Poupatech budou zdát hodně depresivní sny....Nejhorší na tom ale je, že to nebyla zase až tak asociální rodina - taťka ani nepil, jen hrál na automatech, matka utahaná z věčný starosti o rodinu, holka těhotná (ale už jí bylo minimálně 17), a kluk taky celkem normální, jen nešťastně zamilovanej. To vše zasazený do depresivní atmosféry severu, s výbornou kamerou a je to. Co bych filmu vytkl jsou nevyrovnané výkony herců - od výborného Javorského až po deklamace některých mladých hrdinů. ()

marek86

Pro mě naprosto neskutečně dokonalý film, který se skládá z malých střípků, ale dohromady postaví nádhernou mozaiku. Je to zároveň velmi depresivní film, od atmosféry poslední zaplivané putiky, zimy, až po opuštěnou železniční stanici. Zdeněk Jiráský zde naprosto věděl co dělá a povedlo se mu. Samotou kapitolou je poté výkon pana Javorského. Nebojím se říci, že je to jeden z největších výkonů, co jsem kdy od herce viděl. On si tím snad musel projít, ten jeho výraz kdy prohrává na ruletě peníze, to není herectví, to je autentičnost. Opravdu klobouk dolů. Pro mě absolutně největší zážitek z českého filmu za poslední dobu. Moje hodnocení 10/10. ()

ttchor

Zobrazenie trpkej „reality“ malého pohraničného mestečka na osudoch jednej rodiny v čase Vianoc, kde problémy a starosti zúčastnených umocňuje všade prítomná zima. Po výbornej úvodnej dramatickej časti, ktorá si vystačí skoro bez slov na to aby zaujala sa náhle ocitneme asi pod vplyvom kocoviny v úplne inom filme...Vidíme zrazu nepochopiteľné situácie (Vietnamec á la Knoflikáři, mladý hrdina á la Taxikár), či ľahko predvídateľné scény, ktoré budú nasledovať. Niektoré časti scenáru by sa dali porovnať v poslednej dobe z „čoraz populárnejšími“ seriálmi našich komerčných televízii. Nepresvedčivé sú aj niektoré dialógy a s nimi spojené slabé herecké výkony najmä mladých predstaviteľov. Stopáž filmu evidentne nestačí na témy, ktorých sa dotýka. Sledujeme tak zlepenec tém (gamblerstvo, problémy mladých ľudí, vietnamská komunita), ktoré sú plytké a veľmi zjednodušené. Akoby to že sa odohrávajú v totálnom zapadákove malo postačiť na ich reálnom vyznení. Ako celok to pôsobí bezkonzistnenčne s pramálo výpovednou hodnotou a bez katarzie. ()

Philip_Fry

Nakonec jsem se rozhodnul pro podprůměrné hodnocení, ale vesměs to bylo jen tím, dle mého, nedotaženého konce, asi jsem čekal nějaké větší rozuzlení... ()

Menno

Kdyby se ze scénáře vyškrtla celá dějová linie se striptérkou (v podání naprosto strašné Anety Krejčíkové) mohl to být mnohem lepší film, respektive věrohodnější. Ale znáte to, kdyby... ()

alonsanfan odpad!

Takové to české domácí mrmlání a vrtání se depresích a hovnech. Postavy si dokonale užívají jací jsou to vlastně chudáčci, ovšem bez sebemenší snahy něco na svém osudu změnit. Je to absolutní odevzdání se do rukou Božích, karmy, fatalismu, osudu nebo jak jen chcete nebo takové to ono to nějak dopadne. Jenže ono čím víc se do hovna drbe, tím víc smrdí a z tohoto filmu šel puch přímo nesnesitelný. Film mě přenesl svým duchem (nebo puchem?) do 90. let, kdy se tvůrci v povídkových filmech pokoušeli vystihnout ty největší bizarnosti lidských osobností i osudů a vyžívali se v jejich vytváření a zhmotňování pod heslem čím divněji tím lépe. Ano myslím všechny ty Knoflíkáře, Samotáře a podobné áře... V tomto filmu se ovšem vše děje tak nějak samoúčelně, bez jakékoli invence či nápadu. ()

Inozuka

Poupata mi přišly jako kompilace Slámových sociálních dramat a starších generačních výpovědí Davida Ondříčka. Sice depresivní s dobrou industriální atmosférou, přesto takový nevýrazný a snad i trochu povrchní pohled. Třeba takové Kobry a užovky jej s přehledem válcují. Výborný je Vladimír Javorský, který opravdu válí a jeho gambler je špinavý jako zatuchlý vzduch nonstopu po ránu. Lva si právem zaslouží. ()

kraval

Civilní syrové drama o neutěšených lidech z neutěšeného prostředí, jež depresivně pomalu plyne a jež narušuje několik “extrémů” příliš tlačících na pilu (stereotypní Vietnamec opakující “do prdele se sněhem”, ochrnutí nebo striptérka). ()

rivah

S odstupem podruhé zhlédnuto přidávám hvězdičku, tohle dokudrama (Jiráský je spíš dokumentarista) dozrálo a si to zaslouží, i když je přetaženo do černa a bezvýchodna. ()

john.h

Dost dobře natočená vánoční deprese a po dlouhé době český film, který je kvalitativně srovnatelný s podobnými zahraničními filmy. Podle autorů byla navíc většina interiérů autentických, což u mě zvedlo už tak dobrý dojem z celého díla. ()

karlee

Nebylo to tak zlé, jak jsem čekal podle ukázek, některé momenty se mi líbily (např. ohňostroj). Ale občas to trochu sklouzává do sociální karikatury (striptýzová a spartakiádní linie). Neokoukané tváře herecky nezklamaly, šlušná hudba i atmosféra. ()

TommyDiamond

Další český film o osudech obyčejných lidí v dnešní době. Vše bylo ukazáno doslova natvrdo mluva, prostředí i postavy. Příběh mi přišel dosti nudný a konec byl hodně vlahý.......bohužel víc než průměr to není. Celkově 50% ()

markyzgero

tak jo. všichni si teď vezmou slámovy brejle a budou točit filmy z bezútěšnýho prostředí, kde jedinou formou sebevyjádření je protočení čertovejch válečků. všichni víme, že "kyslík" je dobrej herec, ale pod nánosem stupidních klišé se i jeho výkon vytratil kamsi do hic sunt leones, a proto ho možná dostal... ()

Giacomo

Zcela otevřeně nehledě na jiná uznání. Tendeční, trapně šedé, výstřední oničem. Děkuji a podruhé ne.. ()

carott

Proč vždycky když někdo chce natočit realistické drama z našich luhů a hájů tak to dopadne přesně takhle. Sice depresivní nálada z toho přímo čiší, zejména díky průmyslovému okolí, do kterého je děj zasazen, ale absolutně zde postrádám nějaký vývoj děje a osob. Ukončit film jen tak, ať si divák laskavě vše domyslí, je nehorázná stupidita. Bohužel tento film je propadák, i přes pokus ztvárnit zajímavé téma. ()

TSZ

Asi už dost stárnu, ale zatímco dříve jsem obdobně koncipované "nezávislé" snímky z duše nesnášel, dnes mi tento žánr nikterak nevadí a pár vyjímek se mi i poměrně dost líbí. Poupata vypadají, jako by je režíroval Bohdan Sláma a ačkoliv tomu tak není, dosahuje tento film kvalit nejlepších slámových snímků. Prakticky celý film se odehrává v dost hnusných interiérech či exteriérech, depresivně působí i bezvýchodný život všech postav. ()

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů