Poupata

• angličtina Flower Buds
Česko, 2011, 94 min (Alternativní 91 min)

Scénář:

Zdeněk Jiráský

Vladimír Javorský, Malgorzata Pikus, Marika Šoposká, Josef Láska, Aneta Krejčíková, Kateřina Jandáčková, Jiří Maryško, Vladimír Polívka, Thi Minh Nguyen (více)

Příběh vypráví o těžké zkoušce rodiny, žijící v drsném průmyslovém kraji. Dcera Agáta touží po šťastném životě daleko od domova, ale nedokáže své touhy realizovat, syn Honza věří v sílu lásky bez ohledu na okolnosti, za jakých se zrodila. Matka Kamila hledí s jistotou do budoucna a ve své naivitě si nehodlá připustit bídu dnešního dne. Jediný Jarda, otec rodiny, ví, že svět ani sebe nezmění. Vědom si svého slabošství, nepokouší se o nic. Chorobná závislost na výherních automatech jej přivádí, stejně jako jeho nejbližší, do neřešitelné životní situace… Nevyhnutelná krutost, s jakou se příběhy všech postav prolínají, připomíná v mnohém britská sociální dramata devadesátých let, včetně černého humoru, který jednotlivé situace jaksi bezostyšně doprovází. (Česká televize)

k.rakonos

Jedno z nejlepších českých dramat všech dob. Paradoxně bez reklam, mediálního šumu a co se týká semilského kina i bez diváků. Skvělý námět, prostředí, V. Javorský i další neokoukaní herci. Autenticita. A realita rodin gamblerů a spol. je možná ještě tvrdší. Film, který opravdu hned nevymažete z paměti. Hazard hýbe ČR, jsme počtem automatů a heren na 1 obyvatele na 1.místě na světě, prosázíme oficiálně (takže jinak ještě mnohem víc) cca 150 miliard ročně. Takže film o nás. ()

majakmp3

Geniální připomenutí toho, že je život jednou z nejnebezpečnějších věcí vůbec - neznám nikoho, kdo by tu bestii přežil. Připravte se na velmi silný, atmosferický počin - deprese od úvodních titulků až po ty závěrečné. Ač by to mohlo vzhledem k depresivní atmosféře znít jako protimluv, film mě po všech stránkách příjemně překvapil. Převážně neznámí herci i neherci (Omlouvám se mistru Javorskému) odvádějí profesionální práci, citlivá kamera a skvělá hudba vše jenom podtrhuje. Dějová linie názorně a důsledně dokazuje to, že zítra bude hůř. Ve filmu jsem se občas smál a bavil, to když si vietnamský prodejce stěžoval na sněžení, nebo když naivní mladík přivedl domů lehkou dívčinu a sdělil matce a sestře, že tu bude nyní bydlet. Byl jsem překvapen, jakým naturalistickým způsobem režisér Jiráský pojal striptýz v místní hospodě, kde bylo vidět vše, a přesto to rozhodně nevyznělo lacině, nebo vulgárně. Ale to celé ani na chvilku nedávalo zapomenout na hlavní dějovou linii filmu, to že je život předem prohranou hrou, kde se střídá smůla s beznadějí a jestli se člověk může na něco doopravdy spolehnout, tak jedině na to, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Z kina jsem si odnesl silný zážitek, nepochybuji, že jsou Poupata nejlepším českým filmem roku 2011 - v mých očích možná nejlepším filmem minulého roku vůbec. ()

Stransky

Je tam striptérka, kterou by měla okamžitě najmout firma Wrigley. Konzumaci žvýkačky posunula do netušeného levelu a myslím, že po natáčení musela s vykloubenou sanicí spěšně vyhledat nejbližšího fyzioterapeuta. Jinak je to strašně depresivní, ale fajn. Viděl jsem dvakrát a asi ne naposledy. ()

OBU4JDLB

Dúfam, že takí blbí a povrchní ľudia, ako sú postavy tohoto filmu, v skutočnosti neexistujú a ak, tak ich je iba málo....skutočne depresívne. ()

strpozdiv

Existenciální, ne sociální drama. Jistě, ono se to všechno v té bídě ještě lépe vyjímá. Striptérka se filmem neustále nenápadně proplétá, jako by ani do děje nepatřila. Ta děvka pravděpodobně není důvodem proč se propadáme, jen si jí už každý osvojil. Někdo v číslech na výherním automatu, někdo v náhodném šukání na WC, chlastu, trávě... Nakonec se stává součástí štědrovečerní večeře a celé rodiny. Jako přijmutí chyb druhého, jeho prohry i s důsledky. Smíření a !zachování! rodiny, života a toho světla, kterého je prý tak málo . Kamera je věrná vzoru temných heren a pajzlů, ve všech interiérech nesvitne na okamžik sluníčko. Smyslem života není být šťastný, ale život sám. Život, kde na konci tunelu stojí jen vlastní rozhodnutí, jestli ho zachovat a dále umožnit někomu jinému. Někomu jinému, kdo má pořadník do stejné mlhy a bahna jako my. Střih. Co jsem čekal, dostal jsem, možná i něco málo navíc. Dám pět. ()

prskvik

Není to sice špatný ale očekával jsem přeci jenom trochu víc. Je to jen zmar a cesta do ještě většího zmaru a bahna. Ukázka toho jak to vypadá, když je člověk až po uši ve srabu a že to ještě není to nejhorší. Prostě jak vystřižený z pořekadla - "NIKDY NENÍ TAK ZLE, ABY NEMOHLO BÝT HŮŘ". Ty šťastný konce který ve filmech tak často vídáme, mají totiž k realitě většinou dost daleko a v tomto je film POUPATA asi mnohem pravdivější než ty přeslazený bláboly. Když jste na dně, zázraky se obyčejně nedějí a všichni od vás dají ruce pryč... Ten kdo umí plavat nechápe, jak se ten hlupák neplavec mohl potopit. Ale on to prostě jinak neumí, on neví jak nahoru. ()

Lazy87

Kupodivu je, že české filmy relativně o ničem jsou dobře koukatelné. Sice přes všechno řešení se nic pořádně nevyřešilo, ale já jsem ležel popíjel lahváče a bylo mi fajn. ()

Montmorency

Smutný, smutnější, nejsmutnější.....depresivní příběh jedné rodiny, který postrádá jakýkoliv jiný tón, než černý, tímto je to spíše jakýsi dokument, než film (snad jen nostalgický nácvik spartakiády byl zřejmě pokus o vtip - aha.....). Oceňuji výkon Javorského, jinak mi to nic nepřineslo....až se budu chtít podívat na pořádnou sociální depku, tak si pustím dokument Třeštíkové a nemusím na to chodit kina.. ()

eva.sa

Vcelku zklamání. Příběh dramatu by nebyl špatný, ale díky krátkému úseku zachycení osudů postav, to byl spíš dokument, který se patlal stále v tom samém. S klasickým českým koncem - tedy nijakým. ()

Tina.T

Viděno na KVIFF2012, před promítáním projev režiséra v pozadí s celým kordónem snad všech účinkujících - a po shlédnutí filmu musím konstatovat, že někteří své role ani moc hrát nemuseli. Váhám mezi 3 - 4 hvězdičkami, je to tak na 70%. Je to film, který vám ukáže, jak jsou vlastně báječné vaše životy a odcházíte spokojeni, že v takovém bahně nemusíte žít. A taky přivádí k zamyšlení, co by člověk dělal, kdyby se v podobných existenčních a citových problémech ocitl - jsou jen dvě řešení. Buď odhodit emoce a chladně se rozhodnout žít jinde a jinak (a v očích svých blízkých vlastně zradit), nebo se v tom bahně plácat s nimi a vědět, že není naděje se z toho vlastními silami vyhrabat. Čekání na zázrak nefunguje a divák se prokousává marastem existenčním a morálním, kam se všichni propadají čím dál víc. Evokuje to Slámovu prvotinu Divoké včely, postavy přežívají bez vlastní vůle a bez šancí s tím něco udělat. Ve filmu mi scházela nějaká naděje, někdo aspoň trochu normální, kdo by vyvažoval všechny ty ztroskotance, kdo by aspoň trochu připomněl, že nejen takto se dá žít a že vždy je možnost něco ve svém životě změnit. Jen k tomu tu odvahu a chuť najít. ()

StandikK

Český lev pro Vladimíra Javorského určitě zasloužený, ale pro nejlepší film? Asi český kinematografický film nedokázal v tom daném roce nic lepšího natočit :-( ()

Pattrick

Nemám rád české filmy, ale Jiráský natočil nepříjemné a dost realistické drama o jedné sociální rodině, které mě překvapilo hlavně svým přímým pohledem na věc a ukázalo přesně to, jak to v takové rodině může vypadat. První půlka je skvělá, ale v té druhé se nějak nepodařilo diváka dostatečně uzemnit silným závěrem, tady se nabízelo tolik možností, což je škoda, je to hlavně chyba scénáře, moc postav a některé prostě vyšly do prázdna. Když to shrnu, po dlouhé době český film, který mě nesral od začátku. 3* + 1 za Kyslíka a Krejčíkovou. ()

yrik

Konečně zase dobrý český film... A ne komedie...! Připomněl mi Divoké včely, které předčil... Javorského šance na vymanění se z nálepky Kyslíka... Snad první (?) film, kde dostala wietnamská komunita více prostoru... Jenom nedoporučuji koukat, pokud máte pravidelně užívat antidepresiva. ()

nauru

Povedené dílo, depresi u mě většinou český film nevyvolá. Schvaluji i obsazení a kvituji jejich výkony, všem bych věřil, že se takový příběh může stát. ()

JARDAHONDA

"Poměrně mrazivý příběh Poupat vypráví o těžké zkoušce rodiny, žijící v kraji drsných pravidel. Postavy žijí velkými ideály v kontrastu s malostí svých činů." Ne vše je vždy v životě růžové - o tom vypovídá i tento pochmurný snímek s aktuálním tématem současné doby. **** ()

dr_drep

Já si říkal, proč je mi postava toho hňupa v kostkované bundě tak nesympatická. On ji totiž hraje ještě víc nesympatický Maryško. Jinak V. Javorský byl naprosto vynikající. Scénář měl pár hluchých mést, ale i tak to je na naše poměry nadprůměr. Prostě slušná patologie. ()

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů