Poupata

• angličtina Flower Buds
Česko, 2011, 94 min (Alternativní 91 min)

Scénář:

Zdeněk Jiráský

Vladimír Javorský, Malgorzata Pikus, Marika Šoposká, Josef Láska, Aneta Krejčíková, Kateřina Jandáčková, Jiří Maryško, Vladimír Polívka, Thi Minh Nguyen (více)

Příběh vypráví o těžké zkoušce rodiny, žijící v drsném průmyslovém kraji. Dcera Agáta touží po šťastném životě daleko od domova, ale nedokáže své touhy realizovat, syn Honza věří v sílu lásky bez ohledu na okolnosti, za jakých se zrodila. Matka Kamila hledí s jistotou do budoucna a ve své naivitě si nehodlá připustit bídu dnešního dne. Jediný Jarda, otec rodiny, ví, že svět ani sebe nezmění. Vědom si svého slabošství, nepokouší se o nic. Chorobná závislost na výherních automatech jej přivádí, stejně jako jeho nejbližší, do neřešitelné životní situace… Nevyhnutelná krutost, s jakou se příběhy všech postav prolínají, připomíná v mnohém britská sociální dramata devadesátých let, včetně černého humoru, který jednotlivé situace jaksi bezostyšně doprovází. (Česká televize)

Cascabel

Drsná pohádka, solidní herecké výkony, výborně zachycená zimní atmosféra. Zvlášť vyzdvihuji poslední scénu, sice naivní, ale plnou naděje. ()

Pajdulakai

Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. To je zjevné motto filmu. Čistokrevná deprese, nepřesvědčivé herecké výkony, nepříliš zajímavý scénář. Přesto v rámci českého filmu vcelku kvalitní počin. ()

Stuck

Stále přemítám jak film hodnotit.. Za to, že je depresivní a o "ničem". Nebo že je pro nás spokojené alarmující a zrcadlem, jak by mohlo být ...žít někde jinde a narodit se někomu jinému. Zajímalo by mě za co přesně byl udělen ten Lev v kategorii nejlepší film.. Souhlas co napsal Tosim "K výrazným kladům snímku však patří na český film opomíjené téma a hlavně to, že se mi film jen tak z hlavy nedostane". Hulení, automaty, podvádění, nicotnost bytí.... Docela bychrád pokračování..abych zjistil do čeho se to dítě narodí.. Stále nevím co na to přesně říct..každopádně jste smutní a něco vás trápí či žere..pusťte si to a bude mnohem lépe.. ()

gezper

Tíživé sociální drama kde postavy tvoří až podivné panoptikum s extrémním počtem problémů a bezvýchodnosti na metr čtverečni. Nepřehnal to ale nakonec tvůrce s tou bezútěšností? Vietnamcovo "Do prdele se sněhem!" v akci je jeden z několika tragikomických prvků, které tuto vytrvalou depresi zvláštně narušuje. K tomu polootevřený či skoro neuzavřený konec. Každopádně technicky (kamera, zvuk) zvládnuto a ani herci to vysloveně nepotápí, naopak dodávají spíše na realičtnosti, v čele s Javorským - známým především jako Kyslík. Pří druhém shlédnutí bych šel dost možná s hodnocením trochu výše, ale pochybuji, že se k zopakování této depky někdy dostanu. [60%] ()

VLADEK

Pokud tenhle kousek má být nejlepší film roku 2011, tak opravdu nevím. Nicméně ve srovnání s ostatními jistě vyčnívá. ()

ludovit14

Film Poupata je vcelku zaujímavé dielo,Zdeněk Jiráský nám ukázal viacero príbehov ako sú:kam človek až môže zájsť popri HAZARDE(ktorý vedie až ku sklonom k samovražde).Ďalej dobre poukazuje na tínedžerov a ich feťácky život,a o ich snoch-láska,tehotenstvo,problémy s peniazmi ako aj naivita mladých ľudí.Videlo sa mi aj zapracovanie do príbehu Vietnamcov ako aj striptíz bol,,cool’’.HOD:55%. Príbeh nám síce nič nového nepovie,kedže je to už otrepaná pesnička-ale na jedno pozretie Poupata stoja zato.PS:škoda toho záveru:kde si myslím,že Zdeněk Jiráský nevedel ako má ukončiť film-neviem či voľba Vietnamského ohňostroja bola tou najlepšou voľbou. ()

kolodej1

kvalitní film, na české poměry pak v daném roce jeden z těch vůbec nejlepší. Jako tradičně výborný Javorský. Film z neutěšeného prostředí, který si vesměs všímá outsiderů a jejich života, omylů, chyb a pošetilostí, kterých se dopouštějí, často přitom v dobré víře. Zvlášní je, že tu prakticky nebyla vysloveně kladná postava. ale ono je to tak asi aspoň víc ze života ()

fafejt001

Jednoduché , nekonvenční , neveselé , výborný Javor , nečekaný závěr , prostě velmi dobrý film . Viděl jsem jej 2x a jěště asi , jej 2x uvidím . Stojí za to , Renato ,,,, to atˇ se mi to rýmuje . A kamera solidní , ale také tak trochu , Smutná . ()

KasaK

K tomuhle filmu mám (si vynucuji) tak trochu osobní vztah, protože byl natočen na Vřesové, (nejen) v hospodě mého kamaráda, kde to velmi dobře znám. Jak napsal Cival "jednotvárné depresivní bahno..." a to je právě to, co film dělá tak silným. Kdybyste tam žili, nebo aspoň byli, tak máte pocit, že jste se vrátili v čase a že jste v tom bahnu až po krk. Poupata poměrně přesně a s elegantní (tady vlastně nelze hovořit o nějaké eleganci) syrovostí vypráví příběh místních, který není zcela vůbec daleko od reality. Osobně jsem měl tu možnost se setkat s některými skutečnými charaktery a i přesto, že jejich příběh neznám, byl jsem donucen si na ně vzpomenout. Přesvědčivý Vladimír Javorský a skvělá kamera Vladimíra Smutného umocňuje atmosféru totální mizérie a snad všeho, co prostě nelze nazvat líbivým, kde pro kompletní prožitek už jen chybí ten smrad z místní elektrárny. V tomto snímku nehledejte něco jako vůli či naději, ale pouze zoufalství, naivitu a stupidní rozhodnutí. V místě, kde jste až po krk ve vlastním hov(bah)ně, ať už má jakoukoliv "barvu", nic takového asi ani nelze nalézt. ()

zigy

Jako kluk z rozvrácený rodiny má rád filmy o společenské spodině..:) (viz Visací zámek - píseň Průšvih). V poslední době byl natočen podobně laděný film Kobry a užovky. Zde je Javorský jediný opravdový herec, a pro tuhle roli losera se narodil. Zbytek jsou buď Poláci, Vietnamci, nebo děti....jo, ještě sviňák hostinský Veselý je hodně zajímavá role. Prostě taková normální rodinka: otec gambler, syn se bláznivě zamiluje do striptérky, a náctiletá dcera je těhotná. A co má s tím chudák máma, uklízející záchody na nádraží, dělat? Z filmu čiší deprese a zmar, ale chybí tomu košatější příběh. Tři hvězdy jsou za film kromě Krejčíkové, ta má za svoji striptýzovou scénu hvězd pět. Co říci na závěr? "Do prdele se sněhem!" ()

0kozel

Film zachycuje krátký časový úsek ze života méně šťastných lidí. Bez jakékoliv snahy něco přikrášlovat či idealizovat, prostě to působí příjemně realisticky až surově. ()

Sherty

Povedené sociální drama, které vybočuje ze zarytých kokejí podobných českých počinů. Až na občasně úsměvné reakce postav na dané situace je film velmi povedený. - 75% ()

gpx

‌Já tyhle hluboký životní dramata nějak nemusím. Můj vlastní život je dramatickej dost. Nepotřebuju na to čumět v TV. ()

Ironhead

Já mám tyhle český filmy z okraje společnosti na téma "všichni jsme v prdeli" rád a tohle do té škatulky přesně zapadá... ()

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů