The ABCs of Death

• Slovensko Abeceda smrti (festivalový název)
Povídkový / Horor / Thriller / Animovaný / Komedie
USA / Nový Zéland, 2012, 129 min

The ABC's of Death je ambiciozním dílem, které bylo natočeno na části, na kterých se podílelo v režii přes dvě desítky světových talentů filmového žánru. Inspirován dětskými vzdělávacími knížkami ABC, je film složený z 26 jednotlivých kapitol, kde ke každému režisérovi je přiděleno jedno písmeno abecedy. Režiséři potom dostali volnou ruku jak vytvořit příběh, kde nesmí chybět téma smrt. (Nivenx)

honajz2

U NĚKTERÝCH PŘÍBĚHU SPOILERUJI, PRO ZÁŽITEK Z FILMU DOPORUČUJI PŘESKOČIT MŮJ VÝPIS POVÍDEK No, tak jsem si chtěl ověřit, jestli má volba začít druhým dílem byla dobrá a musím říct, že byla. Sice se tu nachází zajímavé příběhy, ale pak tu jsou ty nechutné a hlavně pitomé... A těch je spousta. Asi bych to mohl víc rozebrat, povídku po povídce, jak to u povídkových filmů dělám: A IS FOR APOCALYPSE - První příběh o počátku konce, asi. Nijak mě to nedostalo, ale ani neštvalo... (2*). B IS FOR BIGFOOT - Příběh o Bigfootovi, ale o mexickém... Tady nemám moc co psát, celé to bylo takové nijaké. (1*) C IS FOR CYCLE - Možná moc dlouhé, ale pointa celkem dobrá a plně vystihuje svůj název. (3*). D IS FOR DOGFIGHT - Tak tohle mě dostalo, jelikož to v krátkém čase má všechno - atmosféru, napětí a dokonce i děj. Dobře se na to dívá a ten konec je super. Rozhodně nejlepší příběh nejen z této abecedy, ale strčí do kapsy i nejlepší písmena z druhé. (5*) E IS FOR EXTERMINATE - Blbý příběh o pavoukovi, který je natočený tak strašně amatérsky, že se mi tomu ani nechtělo věřit... (odpad!). F IS FOR FART - No proboha... Japonsko. Tohle fakt nemůže vymyslet nikdo jiný... Prostě koko*ina o plynech a prdech... Rozhodně nejhorší příběh z celé abecedy, kdo tohle vymýšlí, proboha? (odpad!) G IS FOR GRAVITY - Tak za prvé, nerozumím tomu, jak tu většina komentujících nemohla pochopit děj...Je to jednoduché, chlap vytahuje z auta surf, pak tašku, ve které má několik těžkých cihel, tašku si vezme i se surfem do moře, do kterého potom spadne a... Došlo vám to? Jestli ne, ozvěte se mi v poště... Ale co bych ke G ještě řekl - na rozdíl od ostatních jsem z toho cítil takový nepříjemný pocit, když už nic jiného... (2*) H IS FOR HYDRO-ELECTRIC DIFFUSION - Režisér je asi furry, jinak si nedokážu vysvětlit, proč svoji část udělal zrovna takhle... Ale aspoň to nebylo tak blbé a dalo se na to v klidu dívat. (2*). I IS FOR INGROWN - Chlap ve vaně vězní ženskou a protože už to je asi dlouho, tak ji zabije. To je všechno. Blbost o ničem (odpad!) J IS FOR JIDAI-GEKI - Další japonský příspěvek, tentokrát o provedení samurajského trestu. No, popravčí má ze své povinnosti výčitky... Nic extra to není, ale dalo se to (2*). K IS FOR KLUTZ - Příběh o h*vnu. Ne, fakt, tady je souboj na záchodě mezi ženou a jejím výkalem. A tohle už ani není japonské, no, naštěstí je to animované, ale jinak... Strčte si ty fekality někam... (odpad!) L IS FOR LIBIDO - Když pominu ten fakt, že je to vlastně jenom ujeté porno, mělo to cosi do sebe... Hodně úchylná hra pro znuděné bohaté magory, jejíž obětí se stanou muži... Dokonce ta hra má nějaké stupňování a tím je to zajímavější, ale znovu už to vidět nemusím. (3*). M IS FOR MISCARRIAGE - Ti West je jediným režisérem z celé antologie, od kterého jsem něco viděl. A nechce se mi věřit tomu, co natočil. Tohle zhruba půlminutové, nehorázně amatérské nic fakt natočil on? To těch 5 000 dolarů musel někde prochlastat, jak to tady někdo už psal... Btw, další příběh se záchodem. Fekalisté tady vládnou... (odpad!) N IS FOR NUPTIALS - Další Asie, tentokrát Thajsko. Příběh o papouškovi, který kromě milých slovíček naučených za jednu noc vykecá tak trochu víc... Jediný příběh, co mě dokázal pobavit a celou antologie v mých očích zvedl o něco víš, po všech tě příbězích o záchodech... Po D nejlepší příběh. (4*) O IS FOR ORGASM - Artový horor(?). Spíš artové nic. No dobrá tedy, fajn, ale nějak mi uteklo, kde byla ta smrt, která by v Abecedě smrti být měla... Aspoň že ta kamera byla dobrá... (1*). P IS FOR PRESSURE - Příběh o tlusté děvce, která je najímaná těmi nejdivnějšími úchyláky. Možná bych tu vypsal, jak je to celé pitomé a blbé, ale nemám na to náladu... (odpad!) Q IS FOR QUACK - Celkem dobrý příběh o vytváření povídky na písmeno Q. Nic extra, ale celkem se mi to líbilo. (3*) R IS FOR REMOVED - V laboratoři je vězněno nějaké monstrum, co se jednou naštve, kompletně vyvraždí lidi v laboratoři, uteče, přejede se vlakem a jak umře, začne z nebe pršet krev. Ok... Tak jo, no... (1*) S IS FOR SPEED - Oceňuji, že někdo dokáže v tak krátkém čase vytvořit děj. Zpracování teda nic moc, ale příběh je celkem dobrý... (3*) T IS FOR TOILET - Jaj, zase ten záchod, tentokrát doslova. Modelínová animace o strachu ze záchodu, který se pak stane osudnym. Úplně špatné to není, ale moc jsem nepochopil ten zdejší obdiv. Pro tuhle abecedu naprosto průměrná povídka. (2*) U IS FOR UNEARTHED - Další z těch dobrých příběhů. Mohlo by se to o něco zkrátit, ale jinak se mi to líbilo a nápad to byl dost slušný - hon na monstrum z pohledu monstra. (4*). V IS FOR VAGITUS - Takový rodinný filmeček - pan režisér si do snímku obsadil svoje malé děcko, které tady má dost důležitou roli. Ale k příběhu: Jedná se o vyloženě sci-fi část, máme tady robota a všechny možné podivné existence, dokonce se to snaží o jakousi pointu. Bohužel, je tu provedená velmi slabě, ačkoli špatná úplně není... (1*). W IS FOR WTF - Tohle je prostě... WTF. Já si to říkal celý film a díky tomu je tak tahle část plně výstižná pro svůj název. Je sice strašně laciná, ale i tím je to prostě... WTF. (3*) X IS FOR XXL - Tak upřímně: Co chcete vymyslet na X? Mě osobně by napadl jenom xylofon, a ten byl v abecedě druhé. Jo, ještě ta zkratka Xmas, ale co k tom vymyslet? XXL je příběh o hodně radikální dietě, které zaručeně zabere, akorát ten výsledek vám hodně uškodí... X má však jeden velký problém - je strašně utahané. Než se to dostane k jedné části a k samotnému finále, prostě to trvá. Ale že je to to písmeno X, nadhodnotím. (3*) Y IS FOR YOUNGBUCK - Další nechutná povídka. Jo, po cestě k Y jsme jich tu několik měli (F, L, X), ale tahle je vyloženě jenom nechutná. Prostě pedofil pracuje ve škole jako uklízeč, sleduje jakýsi školní basketballový zápas... Pak už to nemá smysl rozebírat, je to hloupé, místy až nelogické a nic víc než to znechucení to v sobě nemá. (odpad!) Z IS FOR ZETSUMETSU - A Japonsko na závěr. A hodně šílené Japonsko, kde je možné všechno. ÚPLNĚ všechno. Nic pro mě, tohle je šílené až moc... (1*) Uff, tak, a je to. Slabší, než abeceda druhá, jelikož tady je víc odpadových příběhů. Na závěr sem dám moje seřezaní povídek od nejlepší po nejhorší: D, N, U, S, L, C, W, Q, X, J, T, H, A, G, V, B, R, O, Z, E, I, K, P, Y, M, F () (méně) (více)

kaylin

„The ABCs of the Dead“ je zajímavou mozaikou, kde je ale jeden pořádný problém. Není tu moc snímků, které by skutečně vynikali. Nemyslím si, že je to proto, že by byla krátká forma nedostačující, ale spíš je to proto, že autoři si chtěli hrát a vznikli z toho nápadité, ale nezajímavé kousky. Brutalita je zde častá, nudná a přehnaná, dobrá pointa se najde jen velmi málo. Jako ukázka různých stylů a přístupů zajímavé, jako konzistentní dílo ale neskutečně slabé. ()

J*A*S*M

Zklamání jak hrom. Příliš málo skutečně dobrých segmentů, nadvláda průměrných a podprůměrných + sem tam něco naprosto otřesnýho. Nápad oslovit hordu významných současných hororových tvůrců z celého světa, přiřadit jim písmeno abecedy a nechat je natočit krátký film s tematikou smrti, není sám o sobě špatný. Ovšem vznikla z toho neuvěřitelně nesourodá směsice kraťasů, jejichž kvalita je strašně rozkolísaná. Z těch povedených: Y Is for Youngbuck Jasona Eisenera, X Is for XXL Xaviera Gense, D Is for Dogfight Marcela Sarmienta, L is for Libido Timo Tjahjanta, U Is for Unearthed Bena Wheatleyho, Q Is for Quack Adama Wingarda. Tedy 6 z 26, což je žalostně málo. Dalších pár příběhů pak sice má něco do sebe a jsou pěkně natočené (I, O, T, H, R), ale mně osobně nesedly. A zbytek se pak potácí mezi nudným nezajímavým průměrem a nesledovatelnou trapností (F!!!). A takový Ti West musel svěřený rozpočet někde prochlastat, jinak si jeho zhruba půlminutové M Is for Miscarriage vysvětlit neumím. ()

JASON_X

Trochu (vlastně hodně) nevyrovnaná kvalita i nevyhraněný žánr/styl jednotlivých povídek, ale není se čemu divit, když je jich ve filmu tolik, co písmen anglické abecedy. Rozptyl v rozmezí horror, sci-fi, thriller, artovina, animák, groteska, nechutnost nebo i nezařaditelná nepochopitelnost. Na čtyři až pět hvězd v kategorii "kraťas" (napříč všemi žánry) vidím příběhy B, Q, R, S, U, V a X, na necelé čtyři pak C, I, N, P. Bezkonkurenčně nejnechutnější a nejdivnější je potom japonské (jak jinak) F. ()

wikked

Jako celek bohužel žádná sláva, dolů to stahuje množství skutečně podprůměrných segmentů. Za vidění určitě stojí zmiňovaný Dogfight, který je pěkně natočený, ale mám zde trochu problém s nelogickou pointou a faktem, že je obtížné točit se zvířetem, obzvlášť ve slow-mo, což je pak hodně vidět. Mým favoritem je tak Youngbuck, který je nejen výborně natočený, s pěknou pointou, ale má i nejlepší hudební doprovod v podobě úžasné retro písně Power Glove - Vengeance. Za zmínku dále stojí pěkná clay animace Toilet, úchylné Libido a syrové XXL. V další řadě stojí Removed, Unearthed, Pressure a Jidai-Geki. Suverénní dno pak vytírá WTF, Fart, Miscarriage a Zetsumetsu. ()

• V příběhu "W is for WTF!" je možné vidět na zdi studia pověšenou repliku meče z filmu Barbar Conan (1982). (Beckett51)
  • Na post 26. režiséra byl vypsán konkurz, který vyhrál Lee Hardcastle se svým příspěvkem z modelíny. (Corpsegrinder)
  • Každý režisér dostal 5,000 amerických dolárov na natočenie svojho dielu. (LV.Helter)