Epizody(3)

Třídílný televizní mysteriózní film Ztracená brána je volným pokračováním divácky úspěšného třídílného televizního filmu Ďáblova lest.  Hlavními protagonisty detektivního příběhu s tajemstvím jsou znovu Ivan Trojan, Anna Geislerová a Jiří Dvořák. Zatímco první triptych byl spojen s existencí Ďáblovy bible, tento se dotýká záhady unikátního středověkého díla, Voynichova rukopisu. Odkud pochází podivná rostlina? Proč někdo opakovaně vraždí kvůli jejímu jedinému listu? V dramatickém souboji s neznámým vrahem odhalují vyšetřovatelé šokující souvislosti. Usilovně pátrají po tajemném pachateli, aby zastavili zlo. Sami se přitom dostávají do ohrožení. Vyšetřování je plné zvratů a nečekaných komplikací. Kulisy televiznímu filmu poskytnou staré části Prahy, dostaneme se i do spletité sítě chodeb v pražském podzemí, kde se děje cosi nevysvětlitelného. Znepokojivé stopy na místech činu zavedou našeho religionistu Ivana Trojana k Zednářské lóži, ale také na tajemné místo, kde se setká s podivnou bytostí. (oficiální text distributora)

Cejny

Další napínavá, zajímavá a zábavná trilogie od Jiřího Stracha. Výborná detektivka s ústřední dvojicí sympatických detektivů Geislerové s Dvořákem, doplněnou o českého "Langdona", ale v mnohem a mnohem lepším Trojanově podání. Stačí smíchat trochu záhad a tajemna z naší historie, se zajímavou zápletkou, a povedené krimi je na světě. 85 % ()

insurgentes

Mě se to líbilo, hlavně proto, že si Geislerová jednou umyla vlasy a asi pět minut v tom filmu vypadala jako člověk, dlužno teda říct, že až po tom, co se celá vykoupala v hovnech. ()

klúčik

Veľmi vydarený tv. film. Prvé dva diely boli fakt o napätí a naozaj som si ich užil. No tretí diel ma sklamal, bolo to už dosť mystické , a akosi sa ten záver vytratil. Aj napriek tomu sa mi to páčilo a dávam 75%. Z hercov ma zaujal najmä Jiří Dvořák. ()

dopita

Klobouk dolů, Jiří Strach opět natočil pecku. Jestliže u Ďáblovi lsti jsem měl pár nicotných výhrad, tentokrát mě nenapadá nic, co bych vytknul. Opět třídílná kriminálka a opět velmi povedená. Dokonce o něco lepší, než byla Ďáblova lest. Scénář dává smysl, famózní titulní trojice je doplňována i ve vedlejších rolích výbornými herci (a všichni jsou výborní) a režie je na špičkové úrovni. ()

patrikus

Po slabším Santiniho jazyku absolutní špička !!! Skvělá hudba, kamera, zpracování jako pro "celovečerák" a ten závěr.... no, paráda... Díky Jirko !!! Za rok opět pokračování !!! ()

F.W.Colqhoun

Strach má můj respekt nejen proto, že se svým nesporným talentem nemá tendenci prchat mimo televizní formát, který mu notabene tak sluší. Když správně určíte žánr, kterým nová trilogie je (mysteriózní detektivka pro čiré pobavení) a vysadíte mozkové funkce vyjma těch pátrajících po vrahovi, máte naději se skvěle bavit. Scénář sází svižné dialogy, protagonisté nestydatě hláškují a mezi ústřední trojicí Dvořák-Geislerová-Trojan to fantasticky herecky jiskří, i ostatní bojují srdnatě o divákovu přízeň, lokace hladí skrz kameru oko. Víc než na Brownovy deriváty jsem se s ohledem na mnohé prvky (tajemné vraždy podivnou entitou, hudba, knihy) upomínal na vynikající Polanskiho „Devátou bránu“, toho času nepochopitelně v modrých číslech, jež ale se šestákovou tematikou pracovala samozřejmě daleko obratněji v tom smyslu, že si Polanski ani jednou nenechá nahlédnout do karet, což třeba ten Strach v závěrech svých mystických trilogií bohužel činí. Jakmile začnete "Ztracenou bránu" hodnotit po stránce obsahové, která doufám edukuje jen na efekt, rozladěnost se nemůže nedostavit. Je sice znát, že autoři uskutečnili jistou rešerši, ale už z logiky formátu vyplývá, že na informační úrovni se divákovi dostane přinejlepším eklektického okultního mišmaše. V komentářích se to hemží žehráním na deficit logiky, ale to mi v detektivce vadí ještě tak nejméně, ha ha ha. Především mi ale připadá diskutabilní pod hlavičkou veřejnoprávní instituce byť ve třídílné detektivce na nedělní večer pracovat s teoriemi o židovsko-zednářských spiknutích a upřímně se bavit vousatými stereotypy (přestože mi jistá míra nekorektnosti připadá velmi osvěžující a pomrkávání do hlediště před obrazovkou nabývá kadence stroboskopu), už proto, že žijeme v době, která se vyznačuje obtížemi při vymezování hranic mezi fikcí a dokumentem; víme, kam to vede. Od ČT bych i na úrovni zábavné tvorby čekal spíš opak. ()

Sairina

První díl zatím skvěle navázal na výbornou atmosféru Ďáblovy lsti. Nejlepší jsou zatím rýpavé hlášky na počet dílů mezi Dvořákem a Křížem, taky mě rozesmála narážka na epizodní účast Trojana :) Uvidíme, co nám v následujících dílech tvůrci přinesou. Jinak mě také mile překvapila reálnost viz Voynich manuscript. Po shlédnutí všech třech dílů, musím uznat, že kvalita se nezměnila a Ztracená brána patří k nejlepším kouskům, které se dnes v české televizi dají vidět. ()

nylo

Pozvolnější a komornější děj mi tentokrát ne tak úplně sednul, taktéž klavírová vybrnkávačka...možná bych ubrala alkoholu, vulgarismů a kanálů, zvětšila pár hereckých partů (Kříž a Langmajer) a hudebně se vydala jinam, ovšem nejzajímavější věci nebývají ty úplně dokonalé:) 70% ()

ondrula

Při letmém shlédnutí traileru a přečtení si několika základních informací jsem se trochu nasral, jak někdo vůbec může myslet vážně podsunout divákovi takovou bezduchou vykrádačku Šifry Mistra Leonarda a všech jeho následných variací. Jiří strach se zřejmě začal prožívat coby Ron Howard Východního bloku a mastí jednu záhadologickou srágoru za druhou; nicméně jsem viděl, že tam hrají moji oblíbení herci, a tak jsem do toho šel. A měl z toho fakt divný pocity. Scénárista, režisér i herci se snažili o něco víc než obvykle, ale očividně to nestačilo. Přirozenost replik Ani Geislerový, herecký um Ivana Trojana a charisma Viktora Preisse byly asi to nejpříjemnější, co tento triptych mohl nabídnout. Zbytek je nějakej slabej. Galerie postav se rozpadá na kuriozní šablony, kterým nevěřím ani prd. Tak třeba rabín v podání Tomáše Töpfera v rozhovoru druhým postavám oniká a používá jidiš (což by sotva vyznělo uvěřitelně i v době před 100 lety). Jiří Dvořák je zase detektivem z chandlerovské drsné školy a jako takový musí být alkoholik, hulvát a neurotik, čímž si má získat sympatie diváka, byť v realitě by si zasluhoval spíš lítost či ještě spíš vyhazov. Pavel Rímský hraje drsnýho šéfa policie, čehož dosahuje svojí ultimátní nasraností, sprostotou a ochraptělou rozeřvaností, což působí obzvlášť nepatřičně. Pavel Kříž ztvárňuje slizkýho boháče, do kterýho je upřímně zamilovaná krásná Jana Pidrmanová, a to je pro mě asi nejmíň uvěřitelný mezilidský vztah ve filmu pro rok 2012. Představitelé tajných služeb s Hanákem v čele jsou tajemný a zakonspirovaný jako hovno a neváhaj na každou otázku odpovídat v jinotajích, což asi odkoukali ve špatných akčních filmech ze 70. let a je to fakt mazec. Matěj Hádek je jakožto člověk dost na pěst, ale tady ztvárňuje takovýho magora, že by ho mezi sebou policajti asi sotva snesli. No a k dovršení všeho se tam motá František Němec, kterej má jako bejt břevnovskej opat, a ten neváhá poskytovat právo azylu či vést mravopoučné polemiky, taky pecka. Nemůžu se zbavit dojmu, že všechny tyhle archetypy postav patří do kriminálky odehrávající se v Londýně, Paříži nebo Římě, ale jak se taková mela strhne v Praze, je to k smíchu. No a scénárista (potažmo autor knižní předlohy) si taky asi nedělal moc hlavu z reálií a psal očividně o životě na policejní stanici, v akademii, na univerzitě nebo v tajné službě (tam obzvlášť) tak, jak si to představuje a nikoliv tak, jak je to v realitě. Autor taky asi když vymýšlel příběh, soustředil se na jeho dějový zvraty a závěrečnou pointu smatlal tak nějak, aby se neřeklo, takže závěr je vyloženě zklamání. ()

Rejže

Tak takhle vypadá česká televizní lahůdka! Velmi oceňuji výkon Aňi Geislerové! Svoji roli drsňačky hrála s jakýmsi přirozeným citem a to se mi právě líbilo, že přišla s postavou, jakou u této herečky neznám! Ale i ostatní herci se předvedli parádně Jirka Dvořák, Pavel Kříž, Ivan Trojan a Viktor Preiss jsou česká esa, která měla čanci zazářit v lepším světle... A pořádné lokace, kamera a hudba dodaly super nádech celkové vizualizace :-) Když člověk neustále čeká od naší kinematografie nebo televizní tvorby něco pořádného, do čeho se s chutí zakousnout, tak je to Ztracená brána... A pochvala též patří na stranu scénáristy... jen jediná výtka by byla možná v závěrečné pointě. Konec je takový nereálně otevřený. Nereálně to myslím s tím, že si nedokážu představit jak by vypadalo pokračování, když Ivan Trojan je do výsledku zasvěcen? :-/ Jinak paráda! ()

bloodcountes

Sjela jsem to v jednom kuse stejně jako Ďáblovu lest a líbilo se mi to stejně a ze stejných důvodů. A opět mi vytanula na mysli hudba jakožto nejslabší článek řetězu. Ačkoli třeba to nechtěli tak (skoro až kýčovitě) hrotit jako Zimmer v Šifře? Každopádně by tomu pomohlo k dokonalosti, kdyby ta hudba byla lepší, s tím se nedá nic dělat. ()

Disease

Lepší než kdysi viděná Ďáblova lest, i když toho hraní na Amriku tam bylo trochu moc. Některé afektované herecké projevy mi trochu vadily. ()

lukasd

Ztracená brána působí mnohem profesionálnějším dojmem než Ďáblova lest. Především má lepší scénář a Strachovi se opravdu daří budovat napětí, divák do poslední chvíle netuší, kde se skrývá pravda. 85% ()

Garch

Žido-zednářské tajemno, katakomby pod Prahou, symboly a vstup do jiného světa? Tři díly s koncem-nekoncem. No, vidět se to dalo, ale od Stracha asi nejslabší - policejní ohledávání bez rukavic, no, nešť, ale časté pokusy o vtipné dialogy a žido-mystické pindy, nic moc. ()

mira007

Nejsem úplně fanda mysteriózních krimi, ale tahle se vcelku povedla. Zápletka je trochu komplikovanější než u předchozí trilogie, ale trojka Dvořák, Trojan, Geislerová funguje pořád. ()

laepus

Na české poměry je to více než povedená práce. Ďáblovu lest jsem zatím neviděl, ale určitě si ji v brzké době pustím. Skvěle zahráno, až na pár výjimek i povedené dialogy, které působí uvěřitelně a až na pár výjimek (zásah české tajné služby na Ruzyni působí trochu maloměstsky) celkově uvěřitelné - samozřejmě berme slovo uvěřitelné s rezervou - hromadné vraždy zednářů jsou samy o sobě dost bizarní věc, takže pokud se nad to člověk povznese, tajemna, napětí i detektivky si užije divák dosyta. ()