Štěstí. Co je štěstí? Muuuška jenom zlatá…! Je celkem zbytečné tázat se, proč jsou filmy ze studentského prostředí tak oblíbené u diváků všech věkových kategorii. Každý z nás prošel (či právě prochází) nějakou školou a ve studentských filmech hledá odraz svých vlastních vzpomínek nebo čerstvých zážitků. Studující mládež pronikla do českého filmu mnohokrát. Ve 30. letech minulého století to byly především sentimentální historky o prvních láskách a popletených profesorech. Režisér Martin Frič natočil v druhé polovině třicátých let dvě výborné veselohry Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše, které byly inspirovány romány Jaroslava Žáka, dokonalého znalce středoškolského prostředí. Oba snímky dodnes patří k divácky nejúspěšnějším snímkům. Škola základ života má prostý děj, dokonale však vystihuje jednotlivé typy studentů i profesorů. Ladislav Pešek se představil v nezapomenutelné roli studenta, který neopomine jedinou příležitost k rošťárně, František Filipovský naopak hraje podlézavého šplhouna a udavače, Antonín Novotný zase obletovaného školního krasavce. Jejich důstojné pány profesory si s chutí zahráli František Kreuzmann, František Smolík, Ladislav Boháč, Jaroslav Marvan a Václav Trégl. Ředitele gymnázia si poté zahrál Theodor Pištěk. (Česká televize)

Eire

Skola zaklad zivota, Vysetrovani ztraty tridni knihy a Marecku.... To je absolutorium! Trochu sa tomu priblizili Skolopovinni.... ()

Karlos8

Nedbalá, lína a neprospívá. Škola je taková, jací jsou lidé v ni. Ať už žáci nebo kantoři. Osnova je dobrá jen v rukou dobrého vychovatele a naopak. Na druhé straně, co zmůže nejlepší učitel s nejlepšími osnovami, když stojí před tlupou trapných fotbalových idiotů. My nejsme ale všichni takový. Tvrdší, než cesta do hlubin študákovy duše, ale kvalitativně na stejném místě. ()

Facillitant

Pan učitel si sepsal smělé plány na několik let - dnešnímu divákovi jsou ale trochu k smíchu, protože potom přišla válka. Jaké smělé plány si ale děláme my nepočítajíce s tím, co přijde; nevíme ani, co bude zítra. ()

PetraMishka

Klasika, ve které jsou studenti stejné postavičky, jako jejich profesoři. Je tu plno památných scén, jako maminka zlepšující synovi známky, deklamace poezie o štěstí, nebo pan profesor, který se neustále ztrácí a nemá přehled o svých hodinách. Za celou dobu jsem se nenudila, má to spád, humor a i ten konec to takový potřebovalo, jinak by to bylo až moc smutné. ()

cimrman2.

Ach to školství, Komenský se obrací v hrobě! Nevím jestli to takhle opravdu fungovalo, předpokládám že ano. Bylo to nesmyslné memorování bez širších souvislostí a pochopení čehokoliv. Děkuji za dnešní dobu a za dnešní NE stále dokonalé školství. Cesta do hlubin ani tohle mě neoslovilo a nebavilo. Je tady pár skousnutelných vtipů ale jinak nic. Tohle je odvětví předválečného filmu které mě neslovilo možná i proto, že je to tak moc vzdálené dnešní době. Jsem rád že jsem mohl zhlédnout 2 snímky které ukazují marnotratnost tehdejšího vzdělávání, vracet se k nim už nebudu. Děkuji ()

jjjerry

Souhlasím že Cesta do hlubin študákovy duše je lepší, ale i tak je tento film nadprůměrný. Je to nestárnoucí klasika. Zajímavá je analogie k současným "školským" filmům, jako například Gympl. I po 70 letech je to stejné, ve škole učí mrzutí otrávení učitelé středního věku, co chtějí aby se studenti drtili bezmyšlenkovitě nazpaměť poučky a vzorce. Pak je tam mladý učitel který má pochopení pro sport, zájmy, nové věci. Pak je tam životem zkušený profesor. Žáci se také moc nezměnili, stále je pár šprtů, třídních frajerů apod. Jen si říkám, že je možná škoda, že se za tu dobu skoro nic nezměnilo, žádná škola hrou jak přednášel právě náš Komenský. ()

DonM

Nadčasovost, to je jeden z nemála aspektů, díky kterému tento símek ani po letech neztrácí na atraktivitě. Přece snad každý z nás vzpomene nejednoho pedagoga, který pro svou aroganci a neschopnost zžít se s osobností na něj příliš charismatického studenta, neváhá dát v šanc jeho budoucnost. A pořád jsou tu tací, kteří se stejně jako ve filmu neváhají za takového studenta postavit. Vezmeme-li v podtaz, že tato celá základní myšlenka je obalená laskavým humorem a doprovozena velmi zdařílimi hereckými výkony, nezbývá než zatleskat... ()

Laci

No koniec som nepochopil ale ináč celkom pohodová komédia, v ktorej si starší zaspomínajú na školské časy a mladší zistia, že ona sa ta škola za tie roky ani moc nezmenila- hlášky spolužiakov, profesori ktorých sme mali/nemali rádi... No a vždy sa našiel aj nejaký kreténsky spolužiak - bonzák. Akurát mi vždy v týchto filmoch vadia trošku pristarí herci, ale to je len detail :-) ()

Ilus

Jo, to byly časy. Za kritiku a zesměšňování sboru vyhazov. To by se asi páni profesoři divili, co si studenti dovolí dnes :-) ()

Zirael

Další naprostá klasika plná kultovních hlášek. Ale Cesta do hlubin študákovy duše se mi líbila o kousek víc jak dějem tak i trošičku odlišným obsazením. ()

gezper

V porovnání s často zmiňovanou Cestou do hlubin študákovy duše (a přiznávám že si oba názvy občas v rychlosti pletu, musím se vždy trochu soustředit) je to nepatrně slabší, strojenější. Ale i tak se jedná o srdcovou záležitost, pro kterou mám slabost a čas od času (intervaly nejsou nikterak dlouhé) si ji rád dám, a to nejen proto, abych obnovil kvalitu a konzistenci hlášek v mé hlavě. A taky bych se rád konečně dozvěděl, jestli vlk donesl domovníkovi to psaní! [90%] ()

vooddoo

Naprostá klasika českého filmu, přijde mi i v dnešní době velmi aktuální, s nezapomenutelnými hláškami a scénami... Akorát se mi trochu nelíbil konec filmu - takové propagandistické... ()

SuzukiZ

"Štěstí. Co je štěstí? Muška jenom zlatá." Kouzelná je také postavička prof. Koďouska, který má svoji budoucnost do detailu spočítanou :) ()

Tsuki003

Jéje, co já už potkala profesorů a učitelů a někteří z nich jsou opravdu zahořklí blbci. Ale je to člověk od člověka, těch výborných je taky dost. Tadyten film je celý takový usměvný. Komedie v dnešním slova smyslu to tedy není, ale s ohledem na trendy tehdejší doby si myslím, že se film povedl a nuda to není. ()

zigy

"Pane profesore, Čuřil mě zul!" "co je štěstí? Muška jenom zlatá!!!" "Ich habe gesagt!!!! Ich habe gesagt!!!!!!!!" "Básník na stará kolena zívá u jezera." "Slávisti jsou saláti!!"Je třeba něco dodávat? Snad jen to, že se za těch skoro 80 let od vzniku filmu na gymnáziích toho zase tolik nezměnilo (a v našem fotbale rovněž:):) Čuřil s Holousem tvoří nezapomenutelné duo. ()