Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

romajz15

No, pokud hledáte nějaký smysluplný nápad, tak možná prvních půl hodiny, ale to je tak všechno. Je to celé hlavně obrovská akční mela s úchvatnými efekty, ale je tady tolik naprosto WTF momentů, vydržel jsem Bombura kutálejícího se v sudu a rozmačkávájícího skřety ve Šmakově dračí poušti, vydržel jsem tlustého krále skřetů, který zavalil Společnost v Neočekávané cestě, ale nevydržím, když jsou takovéhle scény každých pět minut. Pokud se bojuje epická bitva, tak by se neměl celý kinosál prakticky nepřetržitě smát, asi je něco špatně. Film sice má hlavu a patu (začátek a konec ok) ale všechno mezi tím je naprosto bezpředmětná mela, jejíž klíčové události by se daly dostat do pěti minut. Když ale připustím,že tenhle film už v názvu říká, že půjde o jednu velkou bitvu, tak se spokojím s hlavou, patou a megaefekty a pokusím se ignorovat ty WTF momenty a dám 3* ()

Beatle

Pohledem kritické části svého vnitra, odešla bych z kina asi po půl hodině filmu. Hobit: BPA je asi první Jacksonův počin, který by si zasloužil Odpad! Jenže když se vedle mě v sále pořád někdo uchichtával, komentoval a dělal face palm, co 5 min, najednou jsem si uvědomila, že za ty prachy to prostě dokoukám. Myslím, že v momentu, kdy jsem se odprostila od překritizovaného myšlení a přijala sáhodlouhé close-up záběry, hloupé CGI a srdceryvné hlášky, film mě vlastně začal velice bavit. Už dlouho nešlo do kina s takovou parádou něco, co je tak zásadní klišé, až je to vlastně dobré. Všichni se teď snaží dělat super filmy založené na dramatu a akci, nebo naopak kopírovat takový ten severský styl filmů, kdy mají všichni depresi a skoro se tam nemluví. Hobit: BPA nakráčel do kin s vlastní myšlenkou, s vlastním epicky dlouhým provedením a jakýmsi staromódním, skoro až divadelním stylem, kdy každá žena má na sobě takový ten matný lesk a v detailních záběrech můžete vidět kažičký pohyb obočí i o milimetr, protože vás Jackson nechá na své charaktery civět ve vysokém rozlišení někdy až moc dlouho. Došlo mi, že prostě Jacksonova onanie v tomhle ohledu byla způsobena tím, že on se sám loučil se Středozemí (možná?), a chtěl si film udělat takový, jaký ho sám vnímal. Chtěl svým postavám dát svoje poslední sbohem....A já jsem mu to nakonec prostě sežřala...sežrala i s navijákem, se superhustou Galadriel, nafoukaným Thranduilem a prostě trpaslicky sexy hrdinným Thorinem. Člověk by ho půl filmu bil jak psa, ale pak nechtěl slyšet to pověstné "Farewell"...80% ()

philip.j.fry

Moc nevím, jak vyjádřit své pocity z filmu. Vlastně vůbec netuším, protože vjemů bylo tolik, že kdybych to měl vyjádřit, zapletu se do blábolů. Celý film mě provázela myšlenka, že je to naposled, co vidím nový film ze Středozemě. A to bylo smutné .Prakticky po celou dobu v kině ze mě byl zadumaný melancholik.Nejsilnější bylo posledních pět minut a titulky s vynikající písní Last Goodbye, kdy mi z přemíry pocitů na krajíčku,což bylo v kině poprvé. K samotnému filmu tedy moc co říct nemám, snad že začátek byl hodně profesionální ale krátký,potěšilo hraní Richarda aka Thorina a bitva samotná byla tak dokonalá, až jí něco chybělo. Samozřejmě že to není Pán Prstenů, ale mám takový pocit, že Pán Prstenů a Hobit jsou dva pojmy a každý má něco do sebe a oba jsou vynikající. Tak tedy sbohem Středozemi na velkém plátně. Sbohem a na nekonečně mnoho zážitků a pocitů spojených s tvorbou Petera Jacksona nikdy nezapomenu.Sbohem. ,,Will you follow me?One last time?" ()

venalce

Na Bitvě pěti armád je víc než na předchozích středozemských filmech znát, že ji natočil s láskou jeden velký hračička. Však si tady taky Peter Jackson dopřál nejvíce prostoru oproti knize (snad nikdo už nečekal, že by tenhle film byl věrnou adaptací). Ale není to špatně, to vůbec ne, protože Jackson Středozemi miluje a v tomhle filmu je to znát v tisíci drobných detailech. Hobitovská trilogie, to jsou filmy, kde se na ničem nešetří, což se pozitivně projevilo i na hereckém obsazení, protože tu není špatného herce (začínáme na těch opravdu dobrých a končíme u excelentních). Smaug dštící oheň a síru na Jezerní město je stále monstrózně impozantní a scény z Dol Gulduru nám ukážou známé postavy v nečekaném světle, ale asi nejzajímavější je pozorovat interakce mezi vůdci oněch různorodých armád. Ať už jde tradiční řevnivost mezi trpaslíky a elfy, kde na jedné straně stojí stále šílenější Thorin a na druhé arogantní Thranduil (který zde konečně dostal zaslouženého prostoru a ukazuje tak nesmrtelné elfy v úplně jiném světle) nebo Bard, který se teprve učí být vůdcem a tak potřebuje ztratit pár iluzí. A pak je tu Bilbo, který se svým civilním přístupem vnáší do chladného kalkulu boje o zlato a moc střípky lidskosti a stává se tak vskutku netradičním hybatelem dění. Postavy jsou tu na jedničku, stejně jako dechberoucí lokace. Nechybí poctivá porce hlášek a vtípků plus spousta vypiplaných detailů. Celkový dojem kazilo jen pár drobností - legolasovinky, romantická linka mezi Kilim a Tauriel, digitální vzhled některých lidských herců (elfové prostě trpí na photoshop) a pár nelogičností v chování postav. Hobbitovská trilogie celkově dojíždí na přílišné (a hlavně digitální) megalomanství, je prostě "jen" prvotřídním fantasy, ale nikdy nebude tak epická a legendární jako Pán prstenů, spíš je dobré brát ji jako nadstandardní rozšíření daného univerza. Nicméně jsem ráda, že se Peter Jackson nenechal zviklat všemi svými kritiky, natočil si tenhle film po svém a udělal tak na ně dlouhý nos. Jeho idea Středozemě je sama o sobě fantastická a obdivuhodná a jakýkoli zásah zvenčí by ji jen uškodil. ()

Natabar

Epilog hobití trilogie, jehož největší slabinou je právě ona epilogičnost. De facto samostatně nefungující film, který jen potvrzuje obavy mnohých, že rozdělit Hobita do 3 dílů byl totální nesmysl. Začít dvojku později a spojit s ní trojku, pak by to mohlo i fungovat. Takto se z trojky nuzně a žalostně stal film, kde jenom umře drak a bude jedna bitva. Nic víc. A to nestačí. ()

Sany33

Na konci druhého Hobita som bol zvedaví, kam sa bude príbeh ďalej uberať, keďže kniha končí približne tam kde končí druhý Hobit. No Peter jackson, ako zadubený Tolkienofil sa nedal zahanbiť a vytvoril bytku piatich armád. Mne sa celý posledný diel najviac páčil, trúfam si povedať, že sa mi páčil dokonca asi viac ako Pán Prsteňov. jednoducho veľké epické ukončenia veľkých epických sérií Jacksonovi jednoducho idú a inak tomu nie je ani v tomto prípade. Obrovské orgie čo sa týka veľkej bytky v závere filmu + množstvo mikro súbojov, k tomu všetkému Gandalfov návrat na scénu no jednoducho super. jediná vec, ktorú odsudzujem aj na Pánovi Prsteňov tak sj na Hobitovi sú orgasm scény, kedy hlavné postavy upadajú do akéhosi tranzu a hovoria z podvedomia, alebo majú divné epileptické záchvaty (viď Frodo v Pánovi Prsteňov), ďalší nie príliš lichotivý element, ktorý mi vadil bol Legolas, Orlanda som v Pánovi Prsteňov miloval a stal sa mojou obľúbenou postavou. To tomu tak nie je má na ksichte viac makeupu jak Sher a všetky akčné scény sú nie iba nevierohodné ale aj fušersky počítačovo odfláknuté. Inak podporujem celé Stredozemácke univerzum a dúfam že trilógia Hobit nie je posledné veľdielo s tejto krajinky plnej elfov, trpaslíkov, ľudí a samozrejme Hobitov. 89% ()

Yoda sama

V konečnom dôsledku nemám s tými digitálnymi orgiami problém. Ani s tým že umreli postavy ktoré nemali. Ani s tým, že to ostalo neuzavreté a potrebovalo by to tých tridsať koncov, čo mal Návrat Kráľa. Verím, že Jackson vie a to že sa kompletne oddal digitálnej technológii mi neimponuje tak, ako ostatným, tie Thorinove premeny budiš, tá dedinčanská vata okolo budiš, príbeh ako tak zachovaný, bitka bola fajn, finále na lade napínavé a skvelo natočené. V podstate nie som sklamaný, rád si to pozriem znovu a predĺženú verziu. Na kinematografickej hodnote Pána Prsteňov to nieje ani náhodou ale je to zďaleka najlepšie fantasy, aké za posledné roky vzniká. 7/10 ()

Nyck

Proč jenom čtyři hvězdy? Beru to jako zúčtování s celou Hobití trilogií, která jednoduše nedosahuje kvalit Pána prstenů, nic si nenalhávejme. Bylo by mi blbé dát třikrát 5* jako jsem to udělal u LOTRa. Nevadí mi, že Legolas skáče po padajících kamenech, je to přeci fantasy, nevadí mi ani nově zavedené postavy, ani digitální triky. Zásadním problémem Hobita je rozdělení na tři díly. Předloha není zdaleka tak rozsáhlá jako Pán prstenů, tudíž není čím stopáž vyplnit. Proto se zdá třetí díl natahovaný, proto samotná bitva, byť ze začátku monstrózní, končí spíš skromně. Jackson měl udělat jen dva díly, které by byly nabité a uspokojily by všechny fanoušky. Takhle je z toho trilogie, stále nadprůměrná, leč nepřekonávající Pána prstenů. Rád se ovšem do Tolkienova světa ještě vrátím. ()

Honzua

*Spoiler* Co na to říct? Nedávno jsem si pustil první trailer na prvního Hobita. Vzpomínám si to neuvěřitelné nadšení a záchvěv toho starého nepřekonatelného pocitu za doprovodu perfektní Misty Mountains. V té době nebyl ani stín pochybnosti, že by to Jackson nezvládl. Možná jsem si ho jen nedokázal přiznat, neboť indície existovaly (dozvěděli jsme se, že filmy budou tři, nikoliv dva) Teď je vše završeno a poslední díl mi nevyvrátil dojem, že Jackson nepřistupuje ke Středozemi tak jako poprvé. Co si pamatuji, tak Jackson Hobita odmítal natočit, dost možná si tehdy bezprostředně po původní trilogii uvědomoval tu neskutečnou práci, která stála za dokonalostí Pána prstenů, přípravy tuším tehdy sahaly do poloviny devadesátých let. Pak ho měl proto vystřídat Del Toro, kterého ovšem zdržely tahanice s právy zainteresovaných filmových studií. Ty jej nakonec odehnaly a Jackson se toho chopil dost možná proto, aby se Hobit nedostal do ruky nikoho jiného. Nevím. Ovšem nemůžu se zbavit pocitu, že jeho pozice se nesmírně změnila. I osobně. Hobit se také stal do jisté míry diktátem studií - za A) musela to být trilogie, abychom to pořádně vyždímali a za B) muselo to být naroubováno na původní trilogii. Tohle absolutně rozbilo Hobita jako funkční adaptaci literární předlohy a také zcela zabilo scénář, dramaturgii a tempo celé trilogie. Co nešlo zrecyklovat z Pána prstenů se dovycpalo šílenou dávkou akčních CGI scén likvidující to nádherné a hlavně hmatatelné kouzlo původní trilogie. Země Pána prstenů s poctivými novozélandskými lokacemi a armádou komparzistů byla vyměněna za zelené plátno s tunou nekontrolovaného digibordelu. Teď k poslednímu dílu...je nutno uznat, že se jej povedlo udržet jako nejsilnější část z celé trilogie. Jsem aspoň rád za poctivou výstavbu psychologie Bilbovy postavy, která v ruku v ruce se skvělým Martinem Freemanem zůstala jediným výraznějším zážitkem z posledního dílu. Tam ale bohužel končí veškerá pozitiva. Veškeré scény, jejichž účel spočívá v zasazení Hobita jako prequelu, jsou neskutečně křečovité a na sílu. Nejen, že jsou zcela chabě vyargumentované v kontextu Hobita (Erebor a Angmar), ale dle mého názoru ani neplní svůj účel dobře. Nemůžu se zbavit pocitu, že autorské zásahy do Tolkienovského kanónu si žádaly mnohem kritičtější a profesionálnější přístup. Se Sarumanem si Jackson skoro namazal jako Lucas a jak Arbiter správně poznamenal Sauron byl zlo tušené, nikoliv tak explicitně odhalené. Tím zcela nepasuje do začátku Společenstva (Gandalf přeci zjišťuje návrat Saurona až v období mezi první a druhou návštěvou Hobitína) a celá konstrukce tak stejně nefunguje. Za druhé konec zcela postrádá vyřešení všech ostatních linií. Kde je pohřeb Thorina? Kdo si uvědomí, že po vymření Thorinovy linie smrtí Kilího a Filího trůn Ereboru připadne Dainovi? To je jeden z nejdůležitějších motivů vnesených Tolkienem do Hobita z anglosaské historie, přičemž Kili rovněž neumírá po boku svého bratra statečnou obranou Thorina ale kvůli Tauriel, jejíž postava je vším jen ne postavou z Tolkienova pera. Ve filmu pak výše zmíněný motiv nejen, že nevyzní, ale není ani nijak dořešen - nikdo ani netuší, zda-li Dain přežil bitvu. To samé s Bardem a jeho rodinou. Co vůbec poklad, jak dopadne vůbec původní spor, který k bitvě vedl? Co se stalo s Arcikamem? Trestuhodné, když si uvědomíme, kolik prostoru bylo vycpáno nesmyslnou akcí. Rovněž překvapivé je, že Jackson už ani nedokáže natočit přehlednou bitvu, která dává smysl. Bitva pěti armád je hořkým sbohem bitvě u Helmova žlebu. Závěr už postrádá zcela jakoukoliv logiku, kdo s kým kde bojuje a která z armád kam postupuje. Všechno se ve výsledku slije v jeden neuvěřitelný digitální maglajz, jehož postavy jsou místo logických motivací vedeny naprostou nahodilostí. Plácány jedna přes druhou a korunované letkou orlů s Meddědovým výsadkem ala NAVY Seals. Navíc trojka nejvíce odhalila problém s výstavbou a tempem celé trilogie. Šmak a Bitva jsou nacpány do posledního a nejkratšího dílu načež zkratkovité zakončení celé trilogie je zcela nepochopitelné v kontrastu s neúnosně vycpanou jedničkou. Nemůžu se zbavit pocitu, že kdyby se ubralo toho šíleného tavení v Hoře ze dvojky mohl Desolation of Smaug skončit skolením draka a první roztržkou o poklad odstartovat poslední díl. V něm by bylo dostatek prostoru k dovyprávění celého příběhu, k jasnému a přehlednému rozuzlení bitvy, Thorinově pohřbu, korunovaci Daina, Bilbově návratu a reflexi a klidně i Legolasovy cesty za Dúnedainy. To se však nestalo a trojka na mě působí, že zhruba v polovině všichni zúčastnění ztratili dech a tak to nějak doplácali do konce pomocí mimózních střihů a promluv (Thranduil). Jackson pak není schopen udržet ani emocionálně nejsilnější scénu hobití trilogie, když opět recykluje tentokrát Boromirův scénář ústy umírajícího Thorina... Strašně špatně se mi to říká, ale pro mne se v Hobitovi vytratila poctivost a láska k tvorbě, které byly vyměněny za rutině zrežírovanou blockbusterovou megalomanskou digijízdu. Nejhorší je ovšem pro mne skutečnost, že autoři toho neuvěřitelného světa Pána prstenů se do Středozemě nevrátili způsobem, jakým by si to zasloužila. A to mě moc bolí. () (méně) (více)

VasaX

Poslední díl nesourodého hobitího salátu je snad ještě více kontrastní, než dvě porce před tím. Máme tu do sebe zakomponovanou trochu jemné fantasy poetiky, několik skvělých charakterových scén, několik plátků prequelovosti k LOTR trilogii, hrst epické bitevní vřavy, jakkoli nám padá mimo mísu a řádnou porci individuálních soubojových choreografií. Některé jsou sympatické, jiné přepálené a přitažené za vlasy, jako Legolasův obličej. Jmenovitě třeba zrovna ta, kde Legolas poskakuje po padajících kamenech. A mohl bych klidně jmenovat dál. Výprava je tu hezká, a bez všeho kontextu pořád zastávám to, že jde o líbivou zábavnou fantasy, kterou si v kině rád užiji. Čímž nevyvracím kontextuální kritiku, jen říkám, že není jen jeden způsob, jak na to nahlížet. Hobit má hodně pro i proti, a tento mix je v každém díle jiný, ale ani v jednom případě schopný trefit správný poměr. Škoda, i když já se u Hobití trilogie jednou rád znova zasměji. ()

yeniczek

Dokud nevyleze smysl dávající Extended cut, tak to na víc jak 6-7/10 nemá. Na to jsem se na takový film dostkrát za tvůrce i styděl a to Hobitovi ani Jacksonovi neodpustím. Tak za rok! Viděno dvakrát, poprvé bych šel ještě níže, ale podruhé 3D HFR a ta technologie je skvělá! ()

Mishqo

70% ... Najhorší diel trilógie. Fantasy sa premenilo na sci-fi najhrubšieho zrna. 4/5 stopáže sa pozeráme na nekonečnú bitku. Zle zostrihané, možno nezostrihaná verzia bude pôsobiť komplexnejšie a menej chaoticky. Po audiovizuálnej stránke však stále očarujúce a miestami humorné. Vrcholom bol pre mňa paradoxne dračí úvod. A milé osvieženie ponúkol románik Tauriel a Kiliho. Lúčim sa s týmto fantasy svetom až do kým mi neponúknete rozšírenú verziu. :D Neodpustím si poznámku na záver: Celé trilógia sa dala scucnúť na plnohodnotný zaujímavý 3-hodinový film a mohlo to vypáliť oveľa lepšie. ()

Brandon

Docela solidní Hobití závěr. Nicméně děj skončí a oni to natahují ještě dalších 20 minut. Komu tím chtějí prospět? 3,5* ()

Timak

Tak u mě je to stejné jako s Pánem Prstenů. První díl nejslabší a poslední nejlepší. Ale to je asi tak všechno, co tyhle filmy mají společného. Bohužel, Jackson to opravdu nedal a je až do očí bijící, kolik digitálních efektů použil a hlavně, jak nešikovně. Navíc budování atmosféry se mu také nijak nepodařilo a co si budeme nalhávat, pokud jste třeba nedopatřením neviděli druhý díl, tak Vám nic neuniklo. Trojka volně navazuje na jedničku. No prostě bláto, hnus, děs. Nejednou jsem se nachytal s myšlenkou, že del Toro by z toho opravdu nejspíš udělal spektákl hodný svého předchůdce. Takhle prostě z nostalgie a jakého si očekávání, že režisérská verze bude lepší, dávám 4* (Je to spíše za celou trilogii) ()

SadAngel

Jednu hvězdičku tomuhle filmu přidal pohled na Hurleyho odcházejícího z kina. A teď vážně. Fakt to bylo nutný? Proč? Hezký vobrázky, trocha romantiky, trocha dojetí a nic. Nostalgie až na kost. Jenomže celou dobu vás ve skrytu duše užírá fakt, že kdyby to byl jeden film, mohlo to bejt skvělý. Nebylo. Ani s přimhouřenýmo vočima. ()

VanTom

Nejnatahovanější nic z celé trilogie, příběh prakticky neexistuje, jen rozmáchlou bitvou kreslí tečku za dlouhou poutí. Ale jak jsem si k ničemu a nikomu na dva minulé pokusy nevytvořil pořádný vztah, nefungovalo to. Vždyť jsem ani pořádně nevěděl, kdo a proč se tu vlastně mlátí (jde o "strategickou" horu plnou zlata, jasně, jenže všichni včetně skřetů to berou nějak podezřele osobně)! A tudíž mi to bylo tak nějak jedno… ()

Pump

Zklamání. Po mdlém a těžko uvěřitelném začátku, kdy triky vypadaly spíše jako pro video film, další utrpení ve formě davů přeživších a jejich nářků. Nejhorší, a to doslova, byl jekot Bardových dětí. Ta holčička nehrála, jen křičela. Celé je to uřvané nic. Nastavovaná kaše s rychlolepidlem. Taková škoda! Mohl to být tak pěkný film. ()

Ceres

Závěrečná část trilogie Hobita měla být vyvrcholením, ale spíše je to pro mě velké zklamání, které jsem tak trochu čekal. Vizuál je nabušen, tam problém není, ale předloha na tento rozsah prostě neměla (but money talks of course) a ty změny v tomto díle byly prostě pro mě nepřípustné. Po dokončení trilogie LOTRa byl PJ pro mě jediný, kdo by mohl zfilmovat skvělou hobití knížku. PJ do projektu už ale nechtěl jít jako režisér, ale po problémech s přípravou filmu se sám se rozhodl režisérskou stoličku opět oprášit, aby investované peníze do filmu nebyly utopené. No a to tam lze všechno poznat, už to na mě nedýchalo tak jako v trilogii LOTRa, i když stále film má pár dobrých momentů, ale to kouzlo je prostě pryč. LOTR byl pro mě bomba, ale Hobit už mě vůbec nenadchnul, přesto jsem se rád vrátil do Středozemě a jsem rád, že projekt nakonec vzniknul. Teď už nezbývá než čekat, kdo zfilmuje další látku ze Silmarillionu, že by opět PJ?:-) Proč ne. ()

sskrblik

Knihy jsem nečetl, ale asi bych to měl napravit, už jen proto abych se dozvěděl jak to pan Tolkien celé skutečně zamýšlel. Poslední střípek do trilogie je v bitvách snad ještě epičtější než samotný Pán Prstenů. CGI samozřejmě bylo hodně, ale vzhledem k výborné úrovni to určitě dle mého názoru nevadí. Jinak se konečně se reklama na Nový Zéland zcvrkla na přijatelnou hranici, né že bych proti přírodě něco měl, ale v prvním a druhém díle toho už bylo až příliš a uměle Jackson natahoval děj. Byly tam blbosti, ale mělo ten správné tempo. Teď už jen čekat na HD sestřih od fanoušků v podobě jednoho smysluplného filmu. https://www.youtube.com/watch?v=lvB_nsKXew0 ()

Trustme

Jelikož tohle je poslední z epických fantasy bitev z říše chrabrých bojovníků, magických krajin a zhmotnění klukovských snů dávám pět hvězd. Je to zároveň i moje poděkování Peteru Jacksonovi za zpracování, sílu a zarputilost tohle přenést do obrazu a zvuku. Mám teď na mysli kompletní balík, který během dvanácti let tvořil a obětoval tomu čas - od Pána prstenů až po Hobita, což je šest filmů tvořící kruh, který vše propojuje. Bude mi smutno po tomhle světě, který už nikdo v žánru filmové fantasy nikdy nepřekoná. ...Došli jsme až sem a nyní přišel den, kdy si řekneme sbohem. Viděl jsem už mnoho míst, zažil jsem už mnohé smutky, ale nelituju a ani nezapomenu všechny ty, kteří po té cestě kráčeli se mnou... ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin