Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Blízká budoucnost blíže neurčené země. Už třináct let pokračují teroristické pumové útoky. Lidé si už na ně zvykli, stejně tak jako na život v paranoiou prolezlém světě, vyznačujícím se depresivní architekturou, zdevastovanou krajinou a všudypřítomnými vykonavateli státní moci. Možná že si každý člověk našel nějaký svůj osobní únik. Tak jako nesmělý úředník Sam Lowry, který se ve svých snech pohybuje v idylické zemi, létá oblohou v andělském brnění a líbá nádhernou vílu. Probuzení je ovšem vždycky víc než tvrdé, návrat do reality přetěžký. Ale i v ní, byť je to neuvěřitelné, může člověka potkat kousíček naděje. Pro Sama je jí zjištění, že jeho vysněná víla skutečně existuje. Teď už jde jen o to ji znovu najít. Jenže to v hyperbyrokratizované společnosti nebude tak snadné... Černá komedie Brazil je po Žvahlavovi (1977) a Lupičích času (1981) třetím samostatným celovečerním filmem osobitého amerického výtvarníka a režiséra Terryho Gilliama. Deprimující a rafinovaně krutá podívaná se kvůli producentské opatrnosti společnosti Universal Pictures dočkala veřejné premiéry až téměř rok po svém dokončení. Snímek, inspirovaný Orwellovým románem "1984" (pracovní titul byl „1984 a 1/2"), v sobě kloubí satiru, parodii, fantaskní motivy i dadaisticky roztodivné citace, to vše dohromady je ovšem nesmírně působivým a bohužel až děsivě aktuálním zobrazením světa, kontrolovaného monolitickou organizací, a odlidštěné společnosti, žijící v permanentním strachu na pokraji apokalypsy. Film získal řadu mezinárodních cen, nominován byl i na dva Oscary (za nejlepší původní scénář, a nejlepší výpravu a dekorace). (Česká televize)

mortak

Gilliam má osobitý styl a netvoří filmy tak, aby se líbily všem. Je to opravdu umělec a nikoliv řemeslník. Brazil dle mého spojuje nejlépe jeho martnotratné výbuchy vizuální kreativity s propracovaným scénářem (pomáhal Tom Stoppard). V totalitní společnosti můžete (a) nemít žádné sny (díky tomuto Češi prožili šťastně fašismus a komunismus - nahradili snění pivem a sexem) (b) realizovat své sny díky totalitě (Jack a jeho práce) nebo v boji proti totalitě (Harry) (c) držet své sny pod pokličkou, zatímco na povrchu platí: Držet hubu a krok! Sam bohužel své sny pustil ze řetězu. A to se trestá. ()

dr.fish

Takovéto filmy se už dnes netočí. Terry Gilliam prostě kašle na diváka, na nějakou stravitelnost. Natočí si to jak on chce a ostatní mu jsou zcela u zadku...ať se s tím poperou jak chtějí. Druhá polovina už je čistá halucinace. Nevím, jestli zrovna paralela s 1984, možná z toho ta totalita chvilkama vyčnívá, ale vládne tomu touha po něčem alespoň trochu hmatatelném, po něčem co má cenu. A to v té společnosti fakt ztělesňuje jedině tak Harry Tuttle. 70% ()

majo25

Uletené a bizarné niečo. Ale čo? Ako komédia sa to tvári, ale vtipné či dokonca zábavné to nie je. Tvári sa to ako sci-fi, ale od neho to má daleko, skôr také retro a divné fantasy. Filmu vládne antilogika a už spomenutá bizardnosť, ktorú vo filme priam neznášam. A ani spracovanie nie je silnou stránkou filmu. Hodnotenie: 30% ()

forsythia

Gilliamovy filmy jsou hořké a opojné. Šílená fantasmagorie, která člověka nakonec dostrká do kouta, aby pochopil, že se kouká na realitu. Dneska už by to takhle nenatočil a je dobře, že to nenatočil až dneska. Ne že by se mi jeho pozdější filmy nelíbily, naopak. Ale zkrátka buď už ty jeho vize nejsou tak divoké, nebo je dokáže krotit, nebo ho krotí někdo jiný. A nebo je prostě jenom starší. To je asi taky normální, že se člověk klidní, když stárne. Ale zpět k té nechutné realitě, co na vás čumí z potrubí. Pravda nejen v tom, že šílená fantasmagorie je nejpřiléhavějším obrazem totalitního režimu, ale taky v tom vyšťourání hluboko skrývaných nectností (co máme v sobě my, ne "oni") a fláknutí s nimi na světlo boží. A pak ta marnost počínání, když chce člověk proti tomu něco dělat...ach! ()

TomPrusik1

Smíchejte Orwellovo 1984, k tomu přidejte trochu absurdit z Kafky a na závěr dejte trochu toho monthypythonovského humoru. A vyjde vám Brazil od Terryho Gilliama. Pokud Gilliamovu tvorbu trochu znáte, tak jistě víte, že vás čeká plno absurdit, halucinogenních snů, bizardních postav atd. Zpočátku (a možná vlastně i po celý film) bude mít divák zmatek a nebude vědět, na co se vlastně dívá a o co tu sakra jde. Pokud vám ale svět Brazilu přiroste k srdci, myslím, že budete patřičně odměněni. Brazil má ukázat absurditu různých úředních pravidel, byrokracie a také výdobytků moderní společnosti. A právě před tím zároveň varuje, jelikož toto všechno může snadno člověka omezit na osobní svobodě (projevu, soukromí, vlastnictví atd.). Pokud znáte Orwellovo 1984, nebo jste četli něco od Kafky a sedlo vám to, nejspíše vám sedne i Brazil. Je to v zásadě dost podobné (hlavně dějově s 1984, i když jsou zde určité odlišnosti, ale hlavní linie je dost podobná). Celé to umocňoval ten humor, kterému jsem se ale spíš nesmál, ale vyvolával ve mě zvláštní, těžko popsatelné pocity. Vlastně ani nevím, co bych vytknul tomuto počinu. Vizuálně je krásný, propracovanost fiktivního světe (kde byste žít rozhodně nechtěli), hudba a herecké výkony rovněž (Robert De Niro odvádí na tak malém prostoru neuvěřitelnou práci). Přesto mě něco nutí mu dát ,,jen 4 hvězdičky" místo pěti, ač bych hrozně rád. Možná snad proto, že dějově je trošku slabší, chybí mu nějaká větší gradace (ta se ale solidně dožene od druhé části filmu). Pochopím jedince, kterým se film nelíbil a hodnotí ho nižším počtem. Brazil rozhodně není pro každého, je divácky náročnější (ne každému se bude líbit tento fiktivní svět) a nenachází v tom uměleckou krásu pesimistické vize budoucnosti. Na mě to ale fungovalo. 8/10 ()

charge

Gilliamovy absurdní nápady spolu s vedlejšími postavami jsou zde jako vždy geniální. Chyba ovšem je, že si na tom celej film zakládá a jen tím se snaží pobavit diváka. Brazil po celou dobu pokulhává nudným, roztahaným dějem a hlavní postavy mě zrovna taky nijak zvlášť nenadchly. Narozdíl od o dost lepšího Dobrodružství barona Prášila, je tohle docela slabota. ()

SoolenJV

Až příliš přeplácané a překombinované. Ohromí typicky Gilliamovská poetika a tím pádem nápadité zpracování. Myšlenkově to bohužel není nic moc originální, ale pointa dokáže překvapit. ()

tom88

Ťažko strávitelný snímok pre radového diváka, ale pre náročnejších jasná voľba. Film zamotá hlavu asi každému. Ja mám z filmu taktiež množstvo podivných pocitov, dobrých aj zlých. Brazil je úchylnosť a genialita Terryho Gilliama, ktorá sa nedá len tak hneť pochopiť a verím tomu, že mnohí to vypali počas sledovania filmu. Ja som v tom videl kus kvalitnej filmárčiny, množstvo podivných, ale originálnych nápadov, skvelých hercov, moc dobrú kameru a hudbu. Film má zaujímavé postavy, pobavili ma napr. dvaja opravári v červenom s dlhými šiltovkami, ale je tu viacej scén, kde režisér zasadil humor, ktorý sa môže zdať nevhodný danej situácii. Každopádne je to originálne a jedinečné, aj keď dej sa mi úplne nepozdával. Objavil sa taktiež chaos a nuda či zbytočnejšie dialógy. Ja som dlho nič podobné nevidel a asi ani neuvidím. Ťažko sa to hodnotí, ale určite je to nadpriemerná a nezabudnuteľná záležitosť.75% ()

stOKYi

Neviem kto na tom čo nepochopil. Len to bolo jednoducho dosť nudné. Ale zato musím vyzdvihnúť úžasnú výpravu, ktorej námet predpokladám že našiel Gilliam aj v jeho neskoršom ( o mnoho lepšom) projekte 12 opíc. Niektoré scény vydarené, dokonca aj vtipné. Vykreslenie systému sa mi tiež páčilo. Len jednoducho tomu dačo chýbalo. Dáka šťava, impulz ktorý by ma viac pripútal ku stoličke. Možno samotný námet úradníkov a ich papierovačky, podpisovačky a pod. blbosti ma privádzali do šialenstva a spáánku. Rozhodne "1984" bol čo sa týka týchto drobností oveľa lepší. A celok sa predsa skladá z drobností. Aj keď táá výprava tu bola úžasná. Film som dopozeral na 5 krát!!!!! ()

fantoci

Vizuálně skutečně velmi působivý film. Z příběhu by měl radost určitě George Orwell, mě na tom ovšem něco vadí, proto jen čtyři hvězdičky. I přesto je povinností každého filmového fanouška Brazil vidět, jedná se o skutečně nevšední divácký zážitek. ()

Decker

Mel jsem moznost videt Brazil "zatim" jen jednou a na prvni shlednuti mam trochu rozporuplny pocit. Ne ze by se mi film nelibil, to urcite ne, jen se nemuzu zbavit pocitu, ze mi ve filmu neco chybi. Nejaka jasnejsi nitka, viditelnejsi hlubsi smysl, anebo je to cele pouze ulitle dilko ulitleho rezisera, ktery ma svuj osobity smysl pro humor a vybaluje na divaky prehlidku svych napadu. Moc se mi libil Ian Holm a Robert DeNiro, ktereho jsem z prvu nemohl vubec poznat. ()

filmmovier

Tak tohle mi konečně od Terryho Gilliama parádně sedlo. Nevím, proč zrovna tohle a osobně je to pro mě i docela překvapení, ale on ten Brazil je fakt hodně dobrej film. Je to krásně střelený, hodně přehnaný, má to parádní temnou atmosféru a ten konec byl fakt parádní a úplně mě to dostalo, skutečně lepší než 12 opic, které jsou populárnější, ale mě se líbí víc tohle. Ani nevím, co k tomu napsat, ale ta vize budoucnosti je fakt hodně dobrá a snové scény skvělé. Skvěle mě bavil Jim Broadbent a spoustu scén je nezapomenutelných. Jen De Niro a právě Broadbent tam mohli být déle. Parádní sci-fi, sice jsem ho, podobně jako opice, napoprvé úplně nepochopil, ale jak příběh, tak zpracování mě prostě dostalo. Za mě 90%. ()

Ridley Scott se vrací ke kořenům

Ridley Scott se vrací ke kořenům

05.06.2008

Tedy ke sci-fi. Vetřelec a Blade Runner Ridleyho proslavili. A teď by se k rodnému žánru rád vrátil. Prý to plánoval už dobrých 20 let, ale nedařilo se mu získat práva na předlohu, kterou už dlouho… (více)