Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Blízká budoucnost blíže neurčené země. Už třináct let pokračují teroristické pumové útoky. Lidé si už na ně zvykli, stejně tak jako na život v paranoiou prolezlém světě, vyznačujícím se depresivní architekturou, zdevastovanou krajinou a všudypřítomnými vykonavateli státní moci. Možná že si každý člověk našel nějaký svůj osobní únik. Tak jako nesmělý úředník Sam Lowry, který se ve svých snech pohybuje v idylické zemi, létá oblohou v andělském brnění a líbá nádhernou vílu. Probuzení je ovšem vždycky víc než tvrdé, návrat do reality přetěžký. Ale i v ní, byť je to neuvěřitelné, může člověka potkat kousíček naděje. Pro Sama je jí zjištění, že jeho vysněná víla skutečně existuje. Teď už jde jen o to ji znovu najít. Jenže to v hyperbyrokratizované společnosti nebude tak snadné... Černá komedie Brazil je po Žvahlavovi (1977) a Lupičích času (1981) třetím samostatným celovečerním filmem osobitého amerického výtvarníka a režiséra Terryho Gilliama. Deprimující a rafinovaně krutá podívaná se kvůli producentské opatrnosti společnosti Universal Pictures dočkala veřejné premiéry až téměř rok po svém dokončení. Snímek, inspirovaný Orwellovým románem "1984" (pracovní titul byl „1984 a 1/2"), v sobě kloubí satiru, parodii, fantaskní motivy i dadaisticky roztodivné citace, to vše dohromady je ovšem nesmírně působivým a bohužel až děsivě aktuálním zobrazením světa, kontrolovaného monolitickou organizací, a odlidštěné společnosti, žijící v permanentním strachu na pokraji apokalypsy. Film získal řadu mezinárodních cen, nominován byl i na dva Oscary (za nejlepší původní scénář, a nejlepší výpravu a dekorace). (Česká televize)

radimartin

Nejlepší film Terryho Gilliama (i dle jeho vlastních slov). Úžasný těžce totalitní příběh v aktualizovaných orwellovských kulisách s perfetkními hereckými výkony a velmi podařenou kamerou. ()

Weirdman

6/10... Gilliamovi nemožno uprieť jedinečnosť a svojráznosť jeho rukopisu a na Brazile vidno, že mu producenti asi až tak veľmi nedýchali na chrbát, lebo film je naozaj miestami strelený a dokážem si predstaviť, že pred bežných konzumných divákov priam nestráviteľný. Ale nemôžem sa ubrániť pocitu, že Gilliam si akosi neustrážil tempo, pretože mnoho záberov a scén je dlhších ako by si zaslúžili a film ide dopredu veľmi pozvoľna, chvíľami sa priam vlečie. A taktiež ma iritovala hlavná postava. Chlapík, ktorý sa správal na začiatku ako celkom racionálny a v systéme rozkukaný sa zrazu začal správať ako histerické a bláznivé decko. Asi bola táto pochybnosť postavy, Gilliamovým zámerom, ale mňa to teda dosť iritovalo... Ale na druhej strane, napriek spomenutým výhradam sa film určite oplatí vidieť už len pre úžasne nápaditú výpravu a trefnú postavičku Roberta De Nira :) ()

krivkin

já nevím - prostě zvláštní :-) čas od času si to pouštím, líbí se mi hlavní téma - takhle se mimo různé diktátorské režimy chovala ve středověku i církev... ()

Mustaffa

Zajímavé, mrazivé i vtipné. Zvláštní mix, ale viděl jsem po dlouhé době film, který se mi jen tak z hlavy nevykouří. Začátek dokáže vtáhnout svým vizuálním zpracováním budoucnosti a její představy jak by to mohlo vypadat, kdyby zvítězila totalitní byrokracie se strachem z ničeho nad vším rozumným. Černý humor přikládá pod kotlem z již tak děsivé podobnosti se současným světem. ()

jack_scott

vysoce umělecké, ale i poutavé a se zajimavými scénkami/hláškami. Každý si zde najde své... Nicméně pořád je to samozřejmě typický Gilliam, takže je to i lehce ujeté a lehce šílené. Proč ne. 80%. ()

Marquis

V době internetu, který začíná čím dál více sloužit pro přenos informací o nás, v době kdy surfování pokud nejsme hekři a nejdeme tvrdě po uhlazování našich stop se o nás dá poskládat psychologickej profil. Přitom hlavní mediální informační proudy jsou tvořeny na objednávku a ty vedlejší se dají umlčet internet dávni není tak svobodný jak by se zdálo. Stále častěji slyšíme o zneužívání dat o o 99 procentech k čemu je obří firmy a státy používají a co vše si mohou dovolit a dovolí nemáme ani potuchy. V době kdy všechny výplaty jsou kontrolovány bankami, které patří několika vyvoleným, v době vyhlášení krize, války kdykoliv a komukoliv. A jako v tomto filmu to 99 procentum lidí je úplně šumák, natož o tom mluvit nebo s tím něco udělat. Každá taková akce je ale okamžitě buď zdiskreditováne v tom lepším případě, v tom horším i krvavě potlačena. V době kdy se bez biometrických údajů nedostanete v Americe nikam a do ní taky ne. V době kdy při placení kartou vidí co jste si kupovali, kolik a jak často, kde a kdy proč. V době kdy se čipuje zboží a přemýšlejí jak to navléct aby po psech očipovali lidi. V době kdy přes satelit Vám vidí chlup v polévce. V době mobilních telefonů s trekovacím GPS. V době kdy 80 procent oběživa a obřích firem je vlastňěno 5ti procenty na vrcholku pyramidy. V době kde politikové jsou nastrčené figurky a schvalují zákony ne pro lidi, ale proti nim a to většinou šikovně pod záminkou jejich prospěchu. V době kdy je snahou centralizace. V době globalizace. V době honu na čarodějnice- pozor globální oteplování, pozor Usama bin Ladin- zabijema ve jménu ovládnutí území i svoje vlastní lidi- viz 11.9. atd. Mají nás v hrsti a mohou si dělat co se jim jen zlíbí. A to velice chytře, nenápadně, za to systematicky. Bojím se jak budou žít děti našich dětí. Pokud to tak půjde dál slovo svoboda, která je už teď v podstatě prázdný pojem, s kterým se ohánějí hlavně ti, kteří nás o ní více a více připravují. tak toto slovo změní svůj význam. SVOBODA JE OTROCTVÍ že? Jen si zkuste vystoupit z šedi, dostanete i dnes pěkně přes prsty, ale na rozdíl od minulosti už se nikam nejde schovat a bude to čím dál těžší. Kdo si myslí, že jsem blázen ať si vzpomene kde bylo lidstvo před sto lety. Je to v hajzlu. A Orwel to věděl už ve své době. S tím celou dobu žil a zemřel. Někteří ale nepochopili, že nemyslel jen komunismus, jak nám předkládají média, ale jakoukoliv totalitu, kterou je i ta naše demokracie. Doba pokročila a lidi se přes všechnu tu hrůzu stále nepoučili. Naženou nás klidně do války, do které se nikomu nebude chtít. ale půjdeme. Ti co zažili třeba druhou světovou už vymírají a logicky zbytek nemůže mít osobni zkušenost. a tak je čistě vymalováno a historie se může i přes- ironicky popíchnu- stovky protiválečných, protispolečenských románů, esejů, fejetonů od různých vizionářů jako byl třeba Orwell krásně zopakovat. Ale vždyť to byl blázen, depkař, nemyslel pozitivně, maloval čerta na zeď ne? A to je dle mého skutečný problém. Lidé si nepřipouštějí problémy, nechtějí je vidět, natož je řešit. Dalo by se napsat o každém vyjmenovaném problému tři knihy, které už stejně někdo napsal a celkově stejně nikdo nečetl, ale pro pochopení o čem tenhle film je a na co naráží to stačí. U nás pro příklad to bude tak, že budeme tak dlouho držet hubu,dokud si nebudeme moct přivézt svůj vozejček z Kauflandu. Katastrofa. Totálně mravně neuvědomělá a materiálně zpacifikovaná oblblá společnost. V tomto prostředí se ale těm co tak nějak vidí dál a sem tam si ještě skutečně uvědomí, že jsme mravenečci v obrovském vesmíru na planetě, žije nevesele, i když by to díky tomu co jsme si vybudovali mohlo vypadat na Zemi jako ráj. Nejsem optimistou. Poslední věc co o společnosti, z které si dělá tenhle film fackovacího panáka dodám, že lidi se chovají dost hrubě, drze a hovadsky, že si to snad i většina zaslouží. Stejně jako ti v tom filmu. Co s takovýma lidma chcete měnit??? Sny o změně lidského vědomí viz u nás toto hlásající Jarda Dušek, jsou už jen posledním výkřikem do tmy. Ale kdo ví, rád bych věřil. Nic jiného mne nenapadá. Jinak se ti v uvozovkách hodní z těch kurev urvi co urvi v budoucnu poserou. () (méně) (více)

nikkittka

Každý režisér má nějaký svůj absolutní majstrštyk,mistrovské dílo,které už zkrátka nemůže zopakovat,protože je nedosažitelné.Spielberg má Schindlera,Mendes Americkou krásu,Allen Annie Hallovou,Scorsese Taxikáře... A Terry Gilliam má Brazil.Fenomenální dílo,které nesedne každému,ale každý si z něj něco odnese. ()

reAnimat0r

Gilliam to proste vie!! Abstraktno epicke sci-fi, kde sa strati nejeden divak. Tak ma vyzerat zfilmovany napad bez okolkov. Film nie pre kazdeho telkozruta. Scenar, rezia, kulisy, bizarnost, zvratenost, nadhera. 10/10 ()

TinoArts

Tieto žánre idú dosť mimo mňa - nemám rád takéto toluénové filmy. Až príliš divné a bizarné. Niekedy si to pozriem znova, možno ma to chytí viac, zatiaľ ale pre mňa iba jemný nadpriemer. 60% ()

pojta

Pohled do budoucnosti v podání animátora a člena Monty Python. Má to Pythonovský nadhled na věc navíc herci ve svých rolích přímo excelují. ()

socket7

Depresivní a klaustrofobická pohádka. Orwellovská vize je zpodobněna skvěle, vše ohromně kazí předvídatelný a dost primitivní scénář. Po zdejších komentářích a doporučení od přátel jsem čekal mnohem víc. ()

Ridley Scott se vrací ke kořenům

Ridley Scott se vrací ke kořenům

05.06.2008

Tedy ke sci-fi. Vetřelec a Blade Runner Ridleyho proslavili. A teď by se k rodnému žánru rád vrátil. Prý to plánoval už dobrých 20 let, ale nedařilo se mu získat práva na předlohu, kterou už dlouho… (více)