Batesův motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller
USA, (2013–2017), 36 h 1 min (Minutáž: 39–47 min)

Hudba:

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey (více)

Série(5) / Epizody(50)

Krev je hustší než voda aneb Jak to bylo před Hitchcockem. Hitchcockův klasický horor Psycho (1960), natočený podle románu Roberta Blocha, patří do pomyslného zlatého fondu světové kinematografie a od doby svého vzniku vybízí k různým pokračováním, přepracováním i bezostyšným napodobeninám. A tak máme Psycho II (1983), Psycho III (1986), Psycho IV: Začátek (TV-1990) a také remake režiséra Guse Van Santa (1998), pyšnící se tím, že sleduje mistrův originál záběr po záběru (není to do důsledku pravda).
Seriál Batesův motel „vychází z postav Blochova románu Psycho a ze způsobu, jak byly zobrazeny v Hitchcockově stejnojmenném filmu". Jeho tvůrci Carlton Cuse, Kerry Ehrin a Anthony Cipriano zvolili v poslední době oblíbený přístup tzv. prequelu, tedy rekonstrukci předcházejících osudů hlavních protagonistů. Děj ovšem přenesli do současnosti a také změnili jeho místo. Příběh se neodehrává ve smyšleném kalifornském Fairvale, nýbrž ve fiktivním oregonském pobřežním městečku White Pine Bay. Tam přijíždějí čerstvě ovdovělá Norma Batesová (Vera Farmigaová) s šestnáctiletým synem Normanem (Freddie Highmore) a zabydlují se v motelu, který Norma koupila z manželovy pojistky a kde chtějí oba začít nový život.
Norman se seznamuje se spolužačkami Bradley (Nicola Peltzová) a Emmou (Olivia Cookeová) a Norma zase poznává především místní představitele zákona, šerifa Romera (Nestor Carbonell) a jeho zástupce Zacka (Mike Vogel). Norman působí navenek normálním dojmem, ale je z něho cítit všudypřítomné napětí a jeho vztah k matce je přinejmenším zvláštní. Do děje první řady významně zasáhnou bývalý majitel motelu a také Normanův starší sourozenec Dylan (Max Thieriot), který se k nim nastěhuje. Poklidné městečko, kde se zdánlivě nic neděje, skrývá některá nepěkná tajemství, jež fungování Batesova motelu přímo ovlivní. (Česká televize)

Taron

Dokonalá záležitost. Skvěle propracované postavy a snad ještě lepší obsazení. Veru Farmigu jsem měl rád i před zhlédnutím tohoto seriálu, ale to, co předvádí za mistrovský výkon tady, se asi nedá srovnat s žádnou jinou její rolí. Myslím, že Norma je její životní postava... Děj seriálu je parádně vygradovaný (jediné slabší místo je asi část třetí série, kde se příběh nijak výrazně neposouvá, ale závěr této série to plně vynahradí a od této chvíle si seriál nasazuje už jen vyšší a vyšší laťky). Opravdu speciální, často až nechutný, ovšem velice silný vztah matky se synem se v průběhu velmi zajímavě až děsivě vyvíjí... Náhled do Normanovy hlavy je neskutečně věrohodný a člověka u sledování seriálu hodně často mrazí. Bates Motel je ponurý, vyhrocený, napínavý, dojemný, odporný, zvrhlý a často i vtipný... V podobném žánru podle mě nemá konkurenci a nechápu, že jsem se o něm nedozvěděl dřív. Ještě teď mě při pomyšlení na některé scény mrazí... Prostě Psycho. (PS: zkuste se vyhnout četným komentářům založeným na zhlédnutí pilotu nebo prvních pár dílů, je to jako hodnotit Titanic potom, co se Jack dostane na palubu = demence) ()

hasacisko

Kedze psycho a celkovo Hitchcock je moja srdcovka, tak som si od tohto serialu vela sluboval a musim povedat, ze ma nesklamal...Kvalitne diely budujuce charaktery a vrcholiaci v stvrtej serii, piata uz bola trochu nadpraca a kludne by sa dala zhustit do 3-4 casti a malo by to ovela vacsi drajv... Skoda aj ze sa tvorcovia nedrzali originalu, myslim, ze by to bolo este putavejsie. Ale inak velmi atmosfericke... ()

MT_Y

Může a Zřejmě BUDE OBSAHOVAT SPOILER!!!!!! V prvé řadě, bych to ne přirovnává, jakýsi kontext je podobný, ale člověk to prostě musí hodnotit jako prostě "něco jiného"... Vera Farmiga podle mě je prostě skvělá herečka a jako v záporných rolích ji mám opravdu rád (prostě pro mě je to PANÍ herečka), každopádně chci tím říct že seriál mě bavil hlavně kvůli ní a spíš druhého syna... Náš malý Karlík je zde prostě šíleným magorem závislí na své matce (ne že by za to. Asi úplně mohl)... První a asi druhá řada dle mě super, ostatní už bylo takový jako "furt dokola" řekněme, ale tím neříkám že to byla nějaká extra katastrofa... Asi úplně k tomu nevím co bych víc řekl, herecké obsazení, nevím já jsem "Karlíka" neměl rád už v "Karlikovy a továrna..." a ani tady mi nepřišel o nic lepší (můj názor), za to u mě vede Vera Farmiga a jakože ten druhý syn, ostatní postavy co se tam mohly atd... Nezaujali... Kamera a střih nebylo to nejhorší 3/5 řekněme... Takže celkově bych to dal asi na 3 hvězdy a 47% ()

Bilky

1. Séria dopozeraná len s vypätím síl. Jedná sa o parazitujúci mix troch žánrov a z každého si berie klišé a bohužiaľ upravuje postavy takže ako prequel celé zle. Z Normy urobili scenáristi miesto dominantnej a ráznej ženy iba psychicky labilnú pipinu, z Normana už v 17tich vraždiaceho pošuka a z provinčného mestečka kdesi v horách metropolu zločinu a križovatku obchodu s mariškou a bielym mäsom. 8 mŕtvol, bez vyšetrovania a prítomnosti FBI zaraďuje tento seriál vierohodnostou kamsi do suterénu a posledné diely som sa len usmieval nad naivitou a zbytočnou košatosťou scénara. Veľká škoda potenciálu Very Farmigy a jej filmových synov, lebo aj tie bizarné scény, ktoré im diktoval režisér a scenárista zahrali výborne. 1. Séria mňa spoľahlivo odradila: 45% ()

matow

Tak neviem,išiel som do toho trochu skepticky a teraz hltám jeden diel za druhým,zasa ma raz tí hollywoodskí scenáristi dostali...ale to vám poviem Norman Bates a jeho mamička to je mi teda vydarená dvojka. ()

brasek

Norm a Norma... psychopat a jeho psychopatická mater, absolútne perfektne zvládnuté postavy, ktoré sú pozitívne nesympatické. Vera Farmiga je MILF-ka a mrcha, jej seriálový syn Freddie je ksichtom presne vyšinutý. Mierne mi vadí situovanie príbehu do súčastnosti. ()

Dacsus

Twin Peaks jak vyšitý - a názov psycho tomu sadne jak prdel na šerbeľ. Herci sú výborní všetci, ale to čo tam predvádza Vera Farmiga, to je čosi úžasné. ()

FOndra

Po třech sériích můžu konstatovat, že je to velmi zdařilé dílo. Hlavní herecká dvojice funguje na jedničku. Nechybí atmosféra ani zvraty. Vytknout se dá snad jen místy pomalý vývoj událostí ... ()

SuzieS

Ctu si zdejsi komentare, a jsem presne ta osoba, ktera to vydrzela jen do 6.epizody. (Jak pise RedAK, prvni dve serie jsou celkem takove nijake)... mozna to jeste prehodnotim, a zkusim se pres to prokousat .... ovsem budme k sobe uprimni, prokousavat se 20 hodin nejakym serialem... uz jsem asi moc zhyckana (ted urcite jsem moc zhyckana). Hlavni postavy mi zezacatku sedly, ale postupem casu si k nim vytvarim cim dal vetsi odstup. Zapletka je fajn, nektera temata dokonce velmi zajimava, ale vadi mi chovani temer vsech postav.... taky mi vadi podivna podkreslovaci hudba, vadi mi velmi cudny vztah matky ze synem, a taky to, ze si nektere postavy dost pletu mezi sebou. ()

Dzusifruit

Prvé štyri série som dokázal zožrať za jeden víkend bez prestávky. Chytil ma ako veľmi dobrá kniha, kedy nemôžete prestať čítať a jednoducho ju musíte dočítať dokonca a potom som už len polroka čakal na poslednú sériu a dal si maratón až keď vyšli všetky diely. Musím sa ale priznať, že zo začiatku som pretáčal časti, ktoré sa týkali Dylana a celkovo mesta, ktoré riešilo svoje problémy nakoľko ma to prilíš nezaujímalo. Je pravda, že sa to rozbieha pomalšie, to mi však nevadí, veď je jasné, že zmena charakteru nepríde z hodiny na hodinu. Herecké výkony sú na takúto produkciu viac než dokonalé a nečudoval by som, ba priam až by som sa čudoval, keby nedostali nejakú tú nomináciu s víťazstvom. Niet čo nepochváliť, seriál si získal viac než moje srdce a piata a posledná séria bola krásnym zakončením a rozlúčením sa s fanúšikmi od prvej až po poslednú časť. Nemôžem povedať viac... Závidím Vám ale, ak ste tento seriál nevideli a môžte si ho teraz vychutnať kompletne aj so všetkými pocitmi, ktoré sú na prvýkrát vždy najkrajšie a ktoré mne budú neskutočne chýbať. Zbohom Norma / Mother, zbohom Norman, zbohom Dylan, zbohom Romero, zbohom BATES MOTEL. ()

jackalsc

SPOILERY Vcelku jsem nakonec potěšen. Ačkoliv bych uvítal jakési zkrácení tak na 3-4 série, konec měl vrcholovou kvalitu. Je zajímavé sledovat stav věcí pozpátku, a také v poslední epizodě, kde se vlastně toto stane tím naprosto úžasným a smutným stylem. Vera Farmiga dostala takovou zvláštní roli, je to prostě hysterická matka, která začne vřeštět, když není po její a je perfektně napasovaná na kompletní změnu charakteru v době smrti Normy Batesove. 4 série špička, 5 série naprostá špička, někdy tak neskutečně creepy až z toho mrazí. Freddie Highmore předvedl naprosto excelující emoční výkon. Úžasné byly záběry, jak to vypadá když vidí svou matku, která tam není( brutální byl záběr kde se pral sám se sebou na stole před Dylanem), těchto momentů bych uvítal mnohem více, protože přesně tyto budují tu děsivou atmosféru. Alex Romero- Nestor Carbonell zde předvedl naprosto úžasnou práci, je to sice vedlejší postava, ale oživil děj neskutečným způsobem. Už jen díky jeho promyšlené nátuře, jak je Alex Romero prezentován, Carbonell předvádí úžasnou práci. V mnoha seriálech mi tato postava chybí, je těžké ji popsat, ale zde je vložena naprosto famózně. Také i způsob jak se prchavě loudí do života hlavních postav a hned po dosáhnutí cíle se naprosto odtrhne. Ve čtvrté sérii je tak dobře popisován ten psychický teror, že jsem opravdu ze srdce přál Normě aby to s Alexem vyšlo a filmaři naprosto parádně využili tuto příležitost aby se daný divák cítil ještě hůře a na konci nenáviděl Normana, konec už připomíná jakýsi hon na monstrum, které má tak dokonalý pud sebezáchovy, že je vám z toho naprosto mizerně a v závěrečných dílech si přejete aby ten bastard chcípl- a přesně tak to má být! První série beru jako velice nutné k pochopení vztahů a budování jakési atmosféry jak to tady vlastně funguje, ačkoliv jsou opravdu někdy nudné. Rozhodně si myslím, že seriál si zaslouží více pozornosti a to hlavně díky všem hereckým výkonům a hlavně atmosféře, která je zde ztvárněna né-li bravůrně. Hlavně díky tomu si seriál drží svou úroveň a nenechá se zahrabat občas omáčkovým scénářem. Na závěr: Já si fakt myslel a byl jsem připraven na to, že Dylana prostě zabije, byl jsem opravdu překvapen :D 85% ()

MadyDollar

První série podle mě byla vynikající, pak ten prostředek pro mě nebyl úplně to pravý, vadila mi hodně ta omáčka okolo, hodně peplácaný, hodně postav a vedlějších zápletek, místama mi vadil nádech spíš Růžovky než Psycha. Nicméně v půlce čtvrtý série se to zase vyhoupne hodně vysoko a pátá série je bez výjimky jedinýho dílů naprostá dokonalost. Samozřejmě největší spokojenost s obsazením Normy a Normana, perfektně ztvárněný i napsaný, klobouk dolů před herci i tvůrci. ()

prezyvkos

až na to, že sa tvorcovia nedržia doby pred Psychom, veľká spokojnosť. po pilote za štyri. čakám a dúfam, že autori to nepokašlú ()

macoslavek

po první sérii pořád nevím, co si mám myslet o higmorově výkonu.. farmiga každopádně jede na výbornou.. pořád mi tam ale něco chybí, tak snad v příští sezóně.. ()

Allein4

Jsem spokojen. Má to napínavou atmosféru, úžasné herecké výkony (zejména Vera Farmiga) a vyvíjející se příběh. A jsem rád, že seriál přežil i do druhé sezóny, protože u těchto žánrů se to stává spíše výjimečně. ()

Drky

Parádní obsazení dvou hlavních hrdinů. Jejich role jsou zahrány opravdu přesvědčivě. Ze začátku velká spokojenost. Vzhledem k tomu, že jsem nikdy nebyl fanouškem hororu psycho, tak jsem ani přesně nevěděl co můžu od seriálu čekat a byl jsem trošku mimo jak se začla osobnost Normana pomalu přetvářet v psychopatickou. Konec série byl parádní a myslím si, že ta druhá bude ještě lepší. Hodnocení 4* a 85% ()

pepca72

Po 6 ti dílech dávám 4 *. Herecký koncert matky Normana v podání Vera Farmiga a Normana samotného v podání Freddie Highmore, je kulervoucí. Zasazení děje do současné doby, smartphony a podobně, je odvážné ale příjemné, a neruší, naopak přidává snímku koolovost. Nezbývá než se jen těšit na další a pozvolné probuzení ďábla v duši a mysli mladého Normana Batese. Za 4 * jen proto, že seriál není u konce a pokazit se dá vše. Ale věřím, že tomu tak nebude. ()

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga