Alphaville

• Francie Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution (více)

Tajný agent je pověřen likvidací diktátora. Francouzské vědecko-fantastické podobenství.  Inspirací k filmu Alphaville byla pro Godarda básnická sbírka "Město bolesti" Paula Eluarda, jenž píše: "Čas hovoří slovy, jako je láska." Alphaville je hlavním městem galaxie, z něhož vše řídí superpočítač Alpha 60. Láska je zde zakázána, a spolu s ní všechny emoce a přesahy exaktního myšlení. To vše ve "vyšším zájmu", čas byl redukován na současnost, spojení s minulostí bylo zničeno profesorem Vonbraunem. Tajný agent Lemmy Caution přijíždí do Alphaville, aby v zapalovači přinesl onen prométheovský oheň v poznání minulosti a poezie, který by zničil toto technokratické přežívání.
Hlavní postavu agenta Lemmyho Cautiona ztvárnil Eddie Constantine, který byl v té době hvězdou francouzských béčkových gangsterských filmů. (Česká televize)

krvavamera odpad!

Radikální hodnocení. Ale jde o nejhorší scifko, co jsem kdy viděla. Začínám si myslet, že jde i o nejhorší film. Dlouhé záběry hlubokých očí Anny Kariny to nezachrání, naopak po kratší úvaze působí velmi povrchně a trapně. Nová vlna je muss, ale pomalu si začínám myslet, že Godard je normální magor. Jsem zvědavá, co o něm napíšou v prosincovém čísle filmového časopisu www.25fps.cz. ()

Brylin

Tajemně podmanivá atmosféra Alphaville a hluboké černé oči Anny Kariny mě pohltily. Film ale zůstává experimentálním poselstvím a přes vynikající režii mě příběh zdaleka nezaujal tak jako jeho vizuální stránka. Tři hvězdičky. ()

Filomena.I.

Propletenec žánrů od mafiánské gangsterky, detektivky, dramatu a nevím čeho ještě po pohádku o krásce a netvorovi s tím rozdílem, že netvor zde zachraňuje krásku - z galaxie prosté toho nejušlechtilejšího citu. Město s totalitním zřízením (polopaticky ztvárněným - cedulka SS, komanda, „hlídači“ /a nebyl náhodou na jedné fotce B. Engels?/), pro diváka umocněné nepříjemně oslňujícím blikajícím světlem mučícím a obrázky v negativu. *** Vše ovládající kompjútr Alpha 60 (Alfa jako první číslo v řecké abecedě možná jako symbol prvenství, jedinečnosti, božství, nadřazenosti…?) /pojmenovala jsem po něm svůj starobylý mobil/ vydedukovav ve své chladné logice nebezpečí síly a moci slova, mnohá z nich zakáže. Přesto právě SLOVO se stává jeho zkázou… *** Nepřizpůsobiví odsouzenci padající do vody - symbol očištění, znovuzrození, nového života. *** Nastíněná hrozba z přemnožení moderních technologií, kdy člověk přestává býti člověkem a stává se necitelným strojem je poněkud přehnaná, rozhodně však není sci-fi. *** Jean-Luc Godard se zřejmě nestane mým oblíbencem, nuž pro poselství v tomto filmu - člověk nemůže existovat bez POESIE (kultury, lásky: „Žít znamená vykročit k těm, které milujeme“ /i k těm, které nemilujeme/...) - dávám 70 %. *** P. S. Jisté je, že „nejstarší řemeslo“ nezanikne ani v té nejvzdálenější budoucnosti… ()

TomasKotlant

Velmi podnětné, krásně absurdní a při tom navíc zábavné. Akorát posledních dvacet minut trochu drhne a nevyústí to příliš kreativně, díky čemuž přišlo Alphaville o pozici v TOP10. Ale myslím, že by nebylo logické, kdyby z toho byla Alpha 60 příliš smutná. *** Ve zkratce: Svědomí. Říká vám to něco? Slovník vám poradí, nežijete-li v příliš přetechnizované době. ()

Jurkodak1

Na první pokus mě film nezaujal a myslel jsem si, že je Godard debil, pak jsem se ale podíval na jeho další filmy a pokusil jsem se tento film dokoukat na pokus druhý a uvědomil jsem si, že pokud tento film budu vnímat stejně jako "Případ pro začínajícího kata", to znamená že to musím brát tak, že hlavní hrdina se ocitl v zemi, které vládne diktátor a vše co dělají občané je našima očima i očima hlavního hrdiny bráno jako absurdní, tak teprve tehdy se mi film začne líbit, což se splnilo, i tak ale ubírám hvězdičku za zpracování. ()

Akana

Antiutopická vize citově prázdné technokratické společnosti, jejíž členové buď prošli důkladným brainwashingem nebo likvidací. Takové téma není ničím novým, ale Godardovo jméno zaručuje, že podobnou sci-fi jste asi ještě neviděli. Je to spíš taková experimentální kafkovina, kterou leckdo nezkousne, ve skutečnosti je ale základní myšlenka překvapivě prostá a Godard nečekaně sentimentální. Nehořím zrovna obdivem k jeho nemilosrdným intelektuálním požadavkům na diváka, ale v tomhle případě jsem si to docela užil. Atmosféra byla chvílemi skutečně tíživá (na tom hodně zapracoval hlas Alfa 6O) a zcizující prvky mi nevadily, na to už jsem si u Godarda zvyknul. ()

yamk5

Alphaville nie je o film noir ani o sci-fi. Zabudnite na mysteriózny dej filmu. Alphaville je filmová báseň, ktorú treba čítať pomaly a pozorne. Nie konzumne a netreba čakať zábavu. Ale kto čakal od tohto filmu kopec zábavy, tak by mal prestať čítať kritiky a zájsť si do "mulťáku". Len málo z "novej vlny" z šesťdesiatych rokov kdekoľvek (či Francúzsko či ČR) je živých aj teraz, totiž ich metafory nestratili význam, to nestratil zatiaľ len Alphaville. ()

Biopler

Toto dielo sa nesmie brať vážne, lebo ani ono samo sa vážne neberie. Na druhej strane ak niekto vymyslí fiktívny svet a la "mesto-stroj", tak mi vadí ak to nedomyslí do dôsledkov. Nemôže predsa takúto architektúru narušiť osamelý jazdec, ktorý sa všade niekde vopchá, vždy v správny čas, žiadna ochranka mu nerobí problém... toto je až smiešne naivné. Spôsoby akým sú jedinci trestaní/netrestaní (Natachine slzy) v prísnom prostredí logiky sú nelogické, taktiež ako občas jedná Alpha 60 je na zamyslenie, ako kľučkuje, akoby sa sama otriasala v základoch. Ale inak má film originálny ráz. Kvázi detektív má pištoľ po ruke, občas ju použije, no ináč zdoláva nepriateľa frázami, poéziou, novými slovami... to všetko zabalené v čistokrvnom noiri kde primárne prvky ako tma a svetlo majú v snímke navyše dôležitý filozofický rozmer. Prďácky Eddie Constantine má seba samého ako Ivana Johnsona na saláme, a normálne svojim herectvom film vyťahuje z črtajúcej sa ťažkopádnosti. Z tej ho vytrháva aj dramatická hudobná zložka, ktorá dáva diváka často do pozoru. A bonusom je hotová múza Natacha v podaní Anny Kariny, o ktorú sa oplatí zabojovať. ()

arkie

Človek cíti ten potenciál, ale nakoniec mu neostane nič iné, než sa buď tváriť ako intelektuál, ktorý do toho filmu "vnikol" alebo priznať nepochopenie. Podľa mňa bol tento film len strata času. ()

Joski

Noir / Sci-fi pecka:-) Typicky čudný Godard! Alphaville má svoje neopakovateľne čaro. Kto ho videl v kine asi vie o čom hovorím. Absolut kinoklub:-) Pre náročnejších divákov! ()

Lupes

Přiznám se, že skrytý myšlenkový obsah mě zpočátku příjemně pobízel k přemýšlení, absence pochopitelných indicií a neurotický střih mě však postupně znechutily a film se proměnil v neuvěřitelnou nudu. Co stojí za vidění? Všimněte si kamery (Raoul Coutard), ta je výborná! Možná vás donutí si film v některých pasážích zastavit a nádherné černobílé obrazy si prohlédnout. ()

lenzi

Vraj mysteriózny sci-fi film. No neviem. Keby bol aspoň toľko sci-fi, čo uletený, tak nič nepoviem. Ale ak film, ktorý by mal mať v sebe aj futuristický aspekt, ponúkne scénu a kostýmy, ktoré ho úplne potláčajú, tak to považujem za dosť veľkú slabinu. ()

rottik-cb

„Dobře, děkuji, prosím.“ Předesílám, s francouzskou novou vlnou ani s panem Godardem problém nemám, ba naopak. Bláznivý Petříček (ze stejného roku!) nebo U konce s dechem se mi hodně líbily, a udělila jsem jim vysoké hodnocení. Problém mám s tímhle filmem. Obecně nemám moc ráda sci-fi, a existenciální road-movie scifi je na mě asi trochu moc :) Nevadilo mi, že při každém náznaku, že se by se příběh mohl někam posunout, režisér vložil několikaminutový dialog o ničem nebo na plátno promítnul hromadu vzájemně nesouvisejících symbolů. Pár nápadů mě dokonce zaujalo- rozšířené hotelové služby, sranda-automat „Vhoďte jednu minci“, smutek způsobený nedostatkem elektřiny nebo strašlivý popravčí bazén. Také ústřední duo bylo fajn, a Anna Karina jako vždy překrásná. Co tedy bylo špatně? Vadilo mi, že se z filmu, který měl podle mě velký potenciál, stal paskvil, paradoxně postrádající logiku. Vrchol všeho byla pak závěrečná patetická záchrana díky poezii a lásce. Jakmile jsem si v komentáři uživatelky belldandy přečetla cosi o sémiotice a mém „oblíbeném“ Barthesovi, začala jsem tušit, odkud vítr vane... Tohle ne, pánové. 92. ze 1001 ()

hero_bk

Po dlouhé době jsem u filmu usnul, ač celkem nerad. I když mě film docela bavil, tak ta francouzština v podobě pomalého monotónního hlasu počítače byla naprosto uspávající, a tak z poslední půlhodiny vím jenom pointu, na kterou se mi zrovna podařilo probudit. Dávám dvě hvězdičky, protože ačkoliv má film všechny prvky, které mám ve filmu rád, něco tady nefungovalo... Na druhou stranu nemůžu dát ani odpad, i když jsem usnul, protože ve filmu bylo mnoho prvků, které mne velice zaujaly: Značky Jih/sever, opačné pohyby hlavou, stálé opakování vět... Edit: Po druhém shlédnutí zvedám na 4*. Ty myšlenky ve filmu obsažený jsou hodně zajímavý a donutí přemýšlet. Paradoxně filmu hodně pomohl dabing, protože není tak strašně únavný jako francouzština... Ať už kapitalistický nebo socialistický režim, když se snaží získat moc nad obyvatelstvem, nedělají tak ze zlého úmyslu. Jsme jedinečný druh a ten je třeba chránit, i proti jeho vůli... ()

Taffey

Gigga Punding - ty vole, zmiňovat se, u tohoto filmu, o Německé kapele téhož jména, to může jen naprostý pohlupavec. ()

Zemřel režisér Jean-Luc Godard

Zemřel režisér Jean-Luc Godard