Jak jsme hráli čáru

Předloha:

Peter Pišťanek (kniha)

Kamera:

Diviš Marek

Richard Labuda, Milan Lasica, Libuše Šafránková, Ondřej Vetchý, Szidi Tobias, Milan Ondrík, Ady Hajdu, Ondřej Malý, Miroslav Noga, Robert Roth (více)

Malý Petr (Richard Labuda, vnuk Mariána Labudy) vyrůstá v péči prarodičů (Milan Lasica, Libuše Šafránková), protože jeho rodiče emigrovali do Vídně a od té doby se ho prostřednictvím úřadů marně snaží získat. I proto Petr vymýšlí nejrůznější způsoby, jak se přes čáru dostat, pro což má čím dál menší pochopení velitel místních pohraničníků (Ondřej Vetchý). Mnohem větší problémy má ale Petr s partou černogardistů, kteří si libují v trápení slabších dětí. Třeba i jejich občasným přivazováním k mučednickým kůlům. Mezi ty, kteří jsou na Petrově straně, patří „pomalejší" spolužák a velmi sympatická kamarádka, kvůli nimž se s černogardisty neváhá opakovaně a důkladně poprat. Jak se šedesátá léta chýlí ke konci a poměry v zemi se dramaticky mění, otevře se nakonec i před Petrem vysněná cesta přes hranice. Vyrazit na ni ale znamená ztratit prarodiče, kamarády a nezapomenutelná dobrodružství. Když je vám „náct", máte v životě přece jen jiné priority. (CinemArt)

MargaretNO

Zajímavý scéanář, ale škoda, že chudáky Slováky nadabovali. Znělo to totiž uměle a nepřirozeně. Že už si musíme dabovat ze slovenštiny, to je pro Česko velká ostuda a škoda. Začátek filmu se tak zvláštně rozbíhal a konec zase mohl vymáčknout ještě trochu více emocí. Každopádně bych ale zatleskala výkonu některým českým hercům a taky Milanu Lasicovi. ()

cumimnabednu

Podíval jsem se na tento film v televizi a byl mile překvapen. Od Obecné školy mi tu takový klukovský film z minulých let chyběl a kvalitativně to i k Obecné škole přirovnávám. Nečekal jsem nic a přitom mě film vtáhnul do děje a já ten klukovský příběh a dobu prožíval spolu s hlavními hrdiny. Moc se mi líbilo herecké obsazení, zejména dětští herci, skvělý výběr. Co bych mohl vytknout tak jen dvě věci. Film si zasloužil lepší dražší filmový formát a nějak jsem nemohl uvěřit roli Ondry Vetchého, alias majora u pohraničníků. Jeho syn furt nadával hlavnímu hrdinovi ohledně jeho rodičů v Rakousku a odněkud to musel mít, určo od fotra. Tak je pak divný, že se major Petra nakonec zastal a dokonce ho nechal projet do Raichu. Prostě mi to nepřišlo skutečný. Ale jinak super a moc jsem si film užil. ()

pankito

Příjemně plynoucí příběh kluka, který se zoufale snaží dostat za svými rodiči přes střežené hranice. K plnému počtu mi chybí pár dějových i stylistických detailů. Trochu mi vadila umělost některých dětských postav, nereálné dialogy a v pár případech umělé předabování, které na chlapeckou postavu nesedělo. Také poměr hudby v pozadí byl příliš hlasitý k dialogům a já musel pořád ztišovat, abych nerušil sousedy violovými akordy. Pár historických omylů/nepravděpodobných věcí (volné špacírování kolem kolem hranic, byť před pohraničním pásmem; velitel pohraničníků zesměšňující kolegy během školní besídky atd.) Abych pořád jen nekritizoval, chválím výkon Labudova vnuka i Milana Lasicu, který je pro role takových těch hodných a intelektuálních dědečku jako stavěný (Saturnin). Délka stopáže byla akorát a i když tomu něco chybělo, klidně bych se podíval znovu. 4 bodíky. ()

bratr_jezek

Dobu okupace přátelskou Rudou armádou jsme mohli vidět i v jiných dílech, z pohledu dospělých např. v seriálu Vyprávěj, z pohledu dítěte např. ve filmu Báječná léta pod psa. Zde se tyto dva pohledy střetly, bohužel předešlé snímky byly přece jen lepší. Ono vůbec se ve filmu skáče od tématu k témat a je v něm nahuštěno udavačství, přátelství, první láska, první setkání se smrtí, škola, šikana, přítel v kabátě "pohraničníka", ale i třeba souboj dvou dětských band, překračování hranic a jako bonbonek krádež pistole. Na stopáž filmu je jasné, že se klouže po povrchu a spousta zápletek vyšumí. Na průměr to zvedají některé herecké výkony, bohužel jistější jsou dospělejší hráči (Šafránková, Lasica a Vetchý) než jejich dětští následovníci. ()

babuca

veľmi dobré, výborná výpoveď o dobe. Nechápem tie nízke hodnotenia / asi to hodnotia hlavne ľudia, ktorým socík veľa nehovorí / v tom prípade to chápem. ()

burg

Tak jako žádná velká sláva, ale koukatelný to nakonec celkem bylo. I když podruhý už bych to vidět nepotřeboval. ()

Generi

Juraj Nvôta je krehký človiečik, ktorý zažiaril ako herec vo filme Ružové sny. Jeho potrebu kopať do mrtvoly - teda do socialismu- vôbec nechápem, je to také čecháčkovské a zbabelé. Možno sa o 30 rokov dozvieme, aký má pan režisér Nvôta názor na dnešok :DDD ()

jpapene

Dvojice Šafránkova a Lasica, byly tam krásné momenty. Lasica, Noga a pohraničníci také se v šenku pěkně doplňovali, trošku víc člověk čekal od mladého Mariána Labudy, i když neměl velkou roli. Ondrík jako rázný učitel tělocviku se představil, taky výborný. No a samozřejm... Vetchý krásně perlí slovy i gesty majora pohraničníka. Kluci a holky Naše mladé hvězdičky, dobře je vedl režisér Juraj Nvota. Je to koukatelný film i s opakovacíma glosama, takže vysoko 91%... Upozorňím jen malinko na český dabing, není nad originál slovensky a pěkná slovenština s mad'arštinou od Libušky Šafránkové, víc si film užijete. ()

mil@n

My jsme s klukama hráli čáru v 60. letech a kromě toho jsme dělali milion jiných věcí, které nikdo nenatočil a asi ani nenatočí ... ()

milos.bradik

Docela jsem si pošmákl, jednak mi v roce 1968 bylo 12 let, tedy zhruba stejně jako hlavnímu hrdinovi a  tak mi film z té doby připomněl mé dětství a to daleko lépe, které v této době točili komanči a které tu dobu ukazují velmi zkresleně. Také se mi velmi líbili Lasica a Šafránková a také Vetchý v poněkud netradiční roli. Velmi silných 80 %. Samozřejmě, že jsem viděl verzi nenadabovanou a to se odrazilo i na vyšším hodnocení, dabing by tomu určitě ubral. ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica