Jak jsme hráli čáru

Předloha:

Peter Pišťanek (kniha)

Kamera:

Diviš Marek

Richard Labuda, Milan Lasica, Libuše Šafránková, Ondřej Vetchý, Szidi Tobias, Milan Ondrík, Ady Hajdu, Ondřej Malý, Miroslav Noga, Robert Roth (více)

Malý Petr (Richard Labuda, vnuk Mariána Labudy) vyrůstá v péči prarodičů (Milan Lasica, Libuše Šafránková), protože jeho rodiče emigrovali do Vídně a od té doby se ho prostřednictvím úřadů marně snaží získat. I proto Petr vymýšlí nejrůznější způsoby, jak se přes čáru dostat, pro což má čím dál menší pochopení velitel místních pohraničníků (Ondřej Vetchý). Mnohem větší problémy má ale Petr s partou černogardistů, kteří si libují v trápení slabších dětí. Třeba i jejich občasným přivazováním k mučednickým kůlům. Mezi ty, kteří jsou na Petrově straně, patří „pomalejší" spolužák a velmi sympatická kamarádka, kvůli nimž se s černogardisty neváhá opakovaně a důkladně poprat. Jak se šedesátá léta chýlí ke konci a poměry v zemi se dramaticky mění, otevře se nakonec i před Petrem vysněná cesta přes hranice. Vyrazit na ni ale znamená ztratit prarodiče, kamarády a nezapomenutelná dobrodružství. Když je vám „náct", máte v životě přece jen jiné priority. (CinemArt)

rigby

Další film o těžkém životě za ostnatým drátem ke konci 60. let, tentokrát z klukovského pohledu. Některé okamžiky jsou hodně silné, ale jinak jde o silný průměr, který navíc občas i kolísá směrem dolů. Film jenom zdálky popisuje, nesnaží se řešit, citelně chybí hlubší pohled do problematiky, větší vcítění se do dětské duše. Divák je tak odsouzen po celou dobu víceméně nezúčastněně pozorovat. Až do šťastného konce, při kterém nechybí slzy. Ale jinak jde v dnešní nabídce české a slovenské kinematografie o velmi kvalitní dílo, které stojí za to vidět. ()

zigy

Proč musíme sledovat více než hodinu filmu pro děti, nebo spíš velké nudy, protože i děti se podle mě u toho musí nudit, aby potom došlo k tak parádnímu závěru??? Ten ovšem chytí za srdce, i díky skvělým hercům Vetchému a Lasicovi. Nemám nic proti dětským filmům, ale tady mě to nechytlo. Dabing katastrofa. Nechápu, že si na tom nedají víc záležet, to mají diváka za vola, který vše zkousne??? Suma sumárum: Výborný námět a závěr, slabé zpracování. ()

fafejt001

Nějak to kulhalo. . . . CHYBĚLA tomu opravdovost ,, autentičnost a rozhodně lepší scénář . Lasica , Vetchý dobré výkony ,, děti se snažili co mohli ,, také paní soudružka učitelka ,,, i ta liška pěkně zahrála . Záměr byl určitě udělat dobrý film , leč nějak to celé nefunguje . TOŽ SU ZKLAMANÉÉÉÉÉÉÉ . ()

kamals odpad!

Tak tuhle kycovitou klisojdni shitku s neuveritelnym dabingem jsem sice dokoukal, ale fakt jen silou vule, protoze jsem vcera byl ve Studiu L&S na Listech Emilovi, kde hral pan Lasica hlavni roli a pan Nvota to reziroval a byla to parada, tak jsem byl pln ocekavani, co spolu spachali na platno a ono takove hovno (s odpustenim), fakt tomu nerozumim, to je snad druhy treti film, kdy davam odpad, byt jsem videl i vetsi shity, ale tomuto prave jen za to zklamani, bezbrehe ;-). ()

ariari

práve tu vadí, že scéna klapka scéna klapka, ostrááá, ako inscenácia reznutá so seriálom . akési je to unylo plynúce od nikiaľ po nikam. skvelý výkon Libuše Šafránkovej aj MIlana Lasicu či výnimočného herca Ondreja Vetchého nemohol zachrnániť pokazený strih ani úbohé výkony priemerných detských hercov, ako keď vám stále berie ryba, ale napriek očakávaniu nevytiahnete šťuku, len takého ostriežika. Nejdem porovnávať, ale famózne hrajúce decká z filmu "Bilo" nás pět, či rovnaká téma slovenského emóciami nabitého rozprávania Chodník cez Dunaj (1989) sa naprosto nedajú zrovnávať s týmto priemerným a dogabaným filmom. napriek tomu treba ešte vyzdvihnúť hudbu ..skvelá kompozícia , skvelá nahrávka. ()

brasek

Snímok ma príbehom absolútne nezaujal. Mal som problém roztriediť deti, nevedel som kto je kto a čí... isté momenty, ktoré však nezasahujú priamo do deja a stáli za nimi herecké legendy sú naozaj podarené, ale je ich málo a nepridávajú snímku na požadovanú hodnotu. ()

Kozlowski8

Příběh chlapce, jehož rodiče emigrovali před totalitním režimem do Vídně a on zde zůstal s prarodiči... Snímek - kromě toho, že ukazuje život v rakouském pohraničí v době komunismu - je dějově chudý a nevěrohodný (například pasáž, kdy si rodiče pro chlapce jen tak v pohodičce přijedou - to přece mohli přijet už dřív, nebo mohl děda kluka odvézt dřív). Alespoň atmosféra, která celý příběh provázela, trochu pozvedla jinak podprůměrné dílo. 55%. ()

Salvator

Film je lidsky příjemný a baví i opakovaně. Současně se u něj ale nezbavíte pocitu, že řadu situací už prostě znáte. Jestli je to právě tím lidstvím nebo jen opisováním, zůstává otázkou. ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 8/10. ()

Sunwheel

Komornejšie a vážnejšie "Pelíšky", ktoré na jedno pozretie vôbec neurazia. Problémom je len vyznenie niektorých scén do stratena. Mohli sa viac rozpracovať a spraviť z toho kľudne dva filmy alebo okresať o pár scén a zamerať sa viac na chlapčenský príbeh. Trošku preháňanie v režime mi až tak nevadilo. Libuši som vôbec nespoznal (myslel som si, že ide o mierne upravenú Magdu) a ak v slovenčine a maďarčine skutočne rozpráva ona - klobúk dole! ()

PTuranyi

Dobrý film snažiaci sa pripomenúť obdobie v Československu krátko pred augustom 1968. Príbeh Petra Achbergera, ktorého rodičia utiekli do Rakúska a kým sa podarí vybaviť jeho odovzdanie rodičom, starajú sa o neho starí rodičia. Na rozdiel od filmov s podobnou tematikou je Peter ešte len školák, ale inak tu nájdeme všetky propriety tohto obdobia, ktorým sa tieto filmy venujú. Produkcii sa nepodarilo vyťažiť z prostredia ani príbehu žiadnu zvláštnu atmosféru ani dojem. Tak trochu ich snahu maria detskí herci, ktorí nie sú veľmi skúsení. Ani Milan Lasica tu veľmi nehviezdi v humornom zmysle, takže na pomyselnom tróne je maďarsky nadávajúca Libuše Šafránková. Film tak zostáva v tieni Pelíškov a Čiernych barónov. ()

Salvache

Obecná škola nebo Knoflíková válka z Wishe. Absolutně nevím, co to mělo vlastně být. A ne, koukala jsem v originale, takze spatnym dabingem to fakt nebylo. Strasne negativni film i tou hudbou, zanechal ve me neprijemne pocity, nechapu, proc je oznacen jako rodinny (asi protoze tam hraji deti ?). Jedna hvezdicka pro Libusku, jinak nestoji film za nic. ()

Verulinek13

Celý film, a vlastně ještě i teď, jsem bojovala s dabingem. Chápu, že film je určen i pro děti, které dnes bohužel slovenštině téměř nerozumí, ale jakpak by jí mohly rozumět, když jim všechno stále tak usnadňujeme?! Co se týče samotného filmu, zaujal mě. Sám malý Rišo (Richard Labuda) říkal, že tento film není komedie. S tím tak úplně nesouhlasím. Byly tam situace, které mě opravdu pobavily a baví mě do teď (opravdový Slovák a maďarština), ale zároveň se objevily situace, které vtipné nebyly ani trošku a způsobovaly dosti melancholické pocity. Tři a půl hvězdy. Po shlédnutí originální verze budou čtyři. ()

naytsirk

taková škoda.... jsem předsvědčený o tom, že kdyby to nebylo tak idiotsky předabovaný, tak to je o úroveň lepší.... ovšem i tak to bohužel nemění nic na faktu, že to byla vlastně děsná nuda a to od začátku až do konce..... ()

Meniha

Jsem absolutním odpůrcem předabovávání našich herců našimi herci. Nechápu, proč by nemohlo zůstat slovenské znění, nu ale budiž. Nicméně zrovna u Čáry na mne dabing působil velmi rušivě, nepřirozeně. Celkově film přechází mezi komedií a dramatem. Jedna ze závěrečných scén je až tak neuvěřitelně lidská, že mne napadlo jediné: kdo si to pak odskáče? Nevím, jestli to bylo hlavně dabingem, ale nějak se mi nepodařilo pořádně se vcítit do děje, byla jsem spíš vnější pozorovatel, děj mne jaksi nedokázal vtáhnout. Bohužel mi tento film na dlouho v mysli nezůstane, byť se o to snažil, téma není všední a navíc z naší historie, děj je docela uvěřitelný, ale stejně...Něco tomu filmu hodně moc schází, nějak jsem s hrdiny nedokázala soucítit. ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica