Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká... (CinemArt)

majkl78

Noo,podruhém shlédnutí..docela panoptikum..téma ,Lídy Baarové.proč?Paní, která ,nevěděla?Jinak zpracování jak pro ein kessel buntes...já,nveěděla....jak tohle někdo vůbec může natočit?Je daleko víc témat..k zpracování..z nelehkých dob..druhé sv..v. ()

v.indruchova

Tak jako byla ztvárněna Baarová zde nebylo tolik poutavé. Osudy její a ostaních stojí za zamyšlení. Kdo ví jak mi bychom se zachovali. Doba Měla své, jako každá.Moždá kdyby ten příběh uchopil jinak stal by se jiskřivější. Odvyprávění příběhu "dokumentárním stylem" se mi nezdá šťastné. ()

ButterflyEl

Nemůžu říct, že jsem zklamaná. Spíš řeknu, že jsem to očekávala už po shlédnutí traileru a bohužel jsem se nezmílila. Hodně promarněná šance. Život a mysl této slavné herečky se stal pro mnohé otazníkem a ve filmovém zpracování se s tím dalo pracovat daleko lépe. Obrovskou chybou je čeština. Kříž alias Hitler mluvící česky je směšný, zahraniční herci velmi nepovedeně nadabovaní (navíc, proč tak známými dabéry? S méně oposlouchaným hlasem by to aspoň tak nebilo do uší). Film mi také přišel velmi krátký, toto téma si rozhodně zasloužilo alespoň dvě hodiny a možná by tak byly lépe vystřihnuty důležité momenty. Což mě vede k dalšímu prů*** tohoto filmu a to je hudba. Heroismus některých scén podtržený příliš hlasitou hudbou (oproti zbytku filmu je to hodně znát), někdy zazní hudba, když nemá a někdy zase nezačne hrát, když by se hodila. Pokus o vnesení několika moderních prvků do filmu (mini Spoiler: příjezd od Berlína, výtisky časopisů a plakátů, oheň v Goebbelsově domě - to vypadalo velmi lacině a úplně zbytečně)... Všechny tyto aspekty z toho původně velkofilmu udělaly televizní film, který naprosto ztratil na věrohodnosti a vlastně jediné, co si z toho filmu odnáším, není názor na Lídu Baarovou, ale na zmaření tak skvělého potenciálu. Mohl to být český film roku, škoda. ()

Vierzbowskii

Základním problémem snímku je, že je špatně zvolen formát a zařazení. Nejde tedy za 1) v žádném případě o film, ale o televizní a docela výpravnou /na české poměry) incenaci, za 2) nejde o drama, ale o komedii. Kdyby tohle tvůrci řekli rovnou, bude hodnocení určitě lepší. ()

Priest

Doufal jsem, že prvotní recenze, které se zde objevily nebudou přesné, ale opak je pravdou. Takhle promrhaná šance na český válečný film, který si myslím, že docela umíme, hodně bolí. Ten pokus o rádoby vtipné dialogy se nezdařil. Hold co naplat, jsem rád, že sem si na tento film vybral body a nemusel sem za něj platit. ()

grejfurt odpad!

Myslím, že za 80 miliónů se dá udělat i s přihlédnutím k "dobovce" poněkud jiný film. Je to jen "macha". Pokud by s přihlédnutím ke snaze udělat dobrý klip o Baarové existovalo půl hvězdy, dám jí za reklamní kampaň kolem premiéry. ()

MyPupa

Film hodnotím pozitivně, i když pár výhrad bych našel. Je patrné, že byl tvořen pro evropské rozměry, aby uspěl i tam. Děj měl spád. Jen si myslím, že Goebbels byl vykreslený mírněji, než tomu skutečně bylo. Paradoxně se mi více líbila starší postava Lídy Baarové, než její mladší kopie. Celkově hodnotím na 75%. ()

Monditrade

Nechápu některé komentáře, ale film se Renčovi opravdu povedl. Táňa hraje opravdu bravurně a na její výkon je radost koukat. Kříž se pokusil hrát Hitlera takového, jaký opravdu byl - tedy takový suchar, když byl v blízkosti žen. Role se zhostil dobře. Další plejádá herců se vyjma trapné Stašové svých rolích též zhostila dobře. Film má i dobré exteriéry mimo nezdařeného pokusu o levný trik ve formě videa ze starého Berlínu u kterého se člověk opravdu musí smát.....kdyby se tam nesnažili vměstnat Lídu a pustili to jen tak, efekt by byl lepší a nevypadalo by to tak levně....jinak celkově moc povedené... ()

Cardas

Vznikla mi v hlavě otázka: co je na Lídě Baarové tak fascinující, že o ní vznikly dva filmy? Její krása? Její herecké umění, které nás dokáže magicky očarovat na filmech, kde hraje, ještě dnes? Mně Lída Baarová neočarovala ani svou krásou ani svými magickými hereckými schopnostmi. Je pro mně opravdu zajívamá jen kvůli té bulvární epizodě s Goebbelsem. To je trapné poznání, které vlastně je společné pro oba ty filmy. Lída Baarová nás zajímá proto, abychom si mohli položit otázku, jestli je vinna ona, protože stála na straně, která po mnoha dalších pákách ubližovala lidem, nebo jestli jsme vinni my, protože stojíme na straně, která před mnoha dalšími pákami ubližovala Lídě Baarové. Četl jsem někde na internetu rozhořčené hodnocení kritizující Renče za to, že nevybředl z toho goebbelskovského tématu, ačkoli v dlouhém životě Baarové to byl jen krátký úsek. Ale to je pokrytecké hodnocení. Nás Lída Baarová a její herecké umění (nebo neumění? - je to sporné) nezajímá. A nezajímá nás vůbec, jak žila svůj život mimo to krátké období. Já jsem si to uvědomil, když jsem viděl, že vlastně i pro Třeštíkovou to takhle je. Věnujeme pozornost i něčemu jinému, nějakou chvíli, ale to jen alibisticky, protože proč bych se měl zajímat o to, čím se někdo vůbec neliší od všedního každého jiného člověka? Lída Baarová se vyznačuje ne tím, že byla skvělá herečka anebo že byla krásná. Byly mnohem lepší herečky, a podle mne byly i mnohem krásnější, ale to je samozřejmě věc vkusu. Ale tvrdím, že ona se od ostatních lišila, a navždy lišit bude nejvíc ze všeho tím, že spala s Goebbelsem. To je prostě tak. A teď jde o to, co nás v souvislosti s ní bude nejvíc zajímat. Jaká jsou tedy možná témata a důvody k zájmu o ni a zájmu o natočení filmu Vidím dvě: 1) Buďto otázka její viny/neviny - tj. to, do jaké míry Lídu Baarovou za její románek s Goebbelsem obviníme a do jaké míry jí pochopíme a odpustíme. 2) Nebo otázka naší viny/neviny - tj. to, do jaké míry sebe jako nástupce tehdejší společnosti obviníme za stupidně bulvární krvelačnost vybitou na mladé sebestředné blbce, anebo do jaké míry sami sebe pochopíme a dokážeme sobě odpustit, že zatvrzujeme svá srdce v některých případech představujících nepřekročitelnou symbolickou hranici nepřijatelné zrady nejpodstatnějších lidských hodnot. Mně přijde druhá otázka zajímavější. Domnívám se, že kdybych 15 let přemýšlel, jak téma uchopím, asi bych našel tvar, který by dilema, o němž mluvím, vyjádřil lépe, než oba filmy, které jsem viděl včera. Ale oba tvůrci těch filmů prostě asi měli jiný záměr, než bych chtěl, aby měli. Třeštíková se chtěla dobrat co možná nejbližšího pohledu do hlavy Lídy Baarové a konfrontovat ho se skutečností, protože si je vědoma, že to, co si o sobě myslela, ještě nemusí být skutečná pravda o ní samotné. Náznaky toho, že stejně tak to platí i o nás, tam v tom jejím zpracování byly. No ale nemyslím, že úplně dostatečně. Renč se chtěl podle mne dobrat spíše diváckého vzdechu "Tý jo, to je síla...". Na některých momentech se mu to povedlo, já jsem křišťálovou noc odnesl mrazením v zádech. Ne, tady to ještě nemyslím pejorativně. Tady to podle mě nebylo od něj zahnaný do nějak extrémního záběru, přesto ten silný dojem vyvolal. To asi bylo udělaný dobře. Ale postelová scéna "Lída + Josef" podle mně byla toho bulvárního druhu. Ne, ani tady nešlo o nějaké sexuálně narualistické detaily, ale přesto šlo o detaily bulvární. Možná i v tom je ten zakopaný pes, - klasicky mívá postelová scéna za cíl vyvolat touhu, pochopit touhu postavy... Tady ale ne... Je tu postelový záběr na koženou ortézu na Goebbelsově pajdavém kotníku. No, cílem asi bylo, aby si divák řekl, že to je síla, a pocítil odpor. Nejspíš. To není korektní, si myslím já. Je to vedeno snahou nepochopit motiv jednání těch postav, které zobrazuji... Je to projev toho, že režisér své postavy nehájí, zrazuje je (pocitově "koukněte, nejen že je to fašoun, ale ještě k tomu - vždyť je to přeci odporné..."). Takže takový obraz asi na příběhu Lídy Baarové nebyl tím důležitým, ale stálo to za natočení Filipově duši, která tušila duši diváka... . Mojí duši netrefil, já tohle neocenil. Pokud cílem nebylo vyvolávat odpor a znechucení zobrazením fyzické nepřitažlivosti Goebbelsova těla, pak jsem v tom záběru pro sebe nenašel ani jiné opodstatnění. Že by mi to např. pomohlo pochopit civilní skutečnost, - ne, bylo to mimo. Nepomohlo to ani odpovědět na otázku viny Baarové, ani na otázku viny naší (nebo ... teď začínám váhat... myslím tím, co když nám Renč schválně ukázal na tomhle záběru, jakým se věnujeme banalitám, které pak ovlivní náš postoj... no, ale spíš ne). Celkem vzato, oba filmy mi přišly docela šikovně natočené, ale vlastně zůstaly na povrchu, umím si bez nich život dost dobře představit, takže celkem chápu Horáčkův pocit, že ztratil sledováním Renčova filmu dvě hodiny života (jenže tady do toho vstupuje nejspíš i politická rovina, protože v tom cítím osten Havlova odkazu proti Zemanově chráněnci). Mně sledování jakéhokoli filmu vyprovokuje k nějakému myšlení, takže to za ztracený čas nepovažuju. Ale nemáte-li zájem nějak se namáhat úporným vymýšlením, co vlastně chtěl básník říci, tak asi možná opravdu nemá smysl nechat si Renčovým filmem vypravovat, že se stalo něco, co dávno víte, že se stalo (a to pomíjím určité faktické nepřesnosti). () (méně) (více)

Qer

Dlouho jsem váhal, jestli dát Lídě tři nebo čtyři hvězdy. Přece jenom se však jedná v našich končinách o nadprůměrný počin, který svou výpravou strčí do kapsy vše ostatní z poslední doby. Ale kam se podělo těch údajných 80 milionů, to je mi záhadou. Film rozhodně působí dobově, o tom žádná, ale některé prvky jsou jako pěst na oko. Tomu nejhoršímu určitě vévodí amatérsky otřesné vklíčování postav do záběrů ze starého Berlína. Tohle že spolklo tolik peněz? Ještě by bylo dobré dát některým postavám více prostoru na úkor možná až zbytečných záběrů ze současnosti. Jinak asi není nic moc co vytknout. Herecké výkony slušné až skvělé (Kříž ze začátku působí trochu směšně, ale nakonec je jeho výkon vlastně docela fajn), Táňa Pauhofová je rozhodně dáma se vší noblesou, kde díky všem těm dobovým kostýmkům a kožešinám stoupá její přitažlivost k výšinám. Hlavní "ďábel" je představen skvěle a tak, jak by se na ministra propagandy zrůdného režimu slušelo. A Simona Stašová je prostě stálice a o jejích kvalitách nemůže být řeč. Těžko soudit skutečnou Lídu Baarovou, ale ta filmová možná zaslouženě pikala za svou nerozvážnost a možná trochu záměrnou slepotu. A vrátilo se jí to dvojím metrem, kdy extrémistický režim nahradil sice opačný, ale stejně extrémistický jiný režim. Za mě spíš 3,5 hvězdy, ale přejme mu to, protože to byl pro Renče tak jako tak riskantní krok, který vlastně úplně špatně nedopadl. Nabízí totiž i spoustu skvělých nápadů, které zase jen tak v budoucnu v českých filmech nebudeme vídat. ()

CernyMr

PROPADÁK! Neuvěřitelná nuda, nepodložená fakta, pravděpodobnost je "ta tam"! Byl jsem neuvěřitelně zklamán tímto filmem (ačkoli jsem po hodnocení prezidenta nic víc nečekal), tak jsem zjistil, že milostné scény se dají vyobrazit obličeji v ohni, výkřiky "dědečku" by mě měly ranit, ale to se nestane, protože film na city hraje jen místy (na city diváka). Herecké výkony pěkné, ale to je asi tak vše... Radši se podívejte na něco jiného. ()

Zofinka2

Na film jsem chtěla jít ze zvědavosti. Přesto, že bych od něj vlastně nic nečekala. Ale četla jsem kdysi knihu o Lídě Baarové - měla těžký a dramatický život. Tak jen pro srovnání bych ho chtěla vidět... Když tady čtu ty komentáře, tak mě přešla chuť na film jít. Naštěstí ne všechny jsou negativní. Věřím ale, že Táňa zahrála Lídu B. dobře. Myslím, že je dobrá herečka. Nakonec na film asi půjdu, abych si na něj udělala svůj názor a napsala ho sem. Co mě zarazilo, je napsání od některých hodnotitelů odpad!, aniž by film viděli. Jen proto, že nemají rádi Renče? Nemůžu hodnotit, když jsem film neviděla. A dávat odpad proto, že nemám rád režiséra a snižovat tím hodnocení filmu. Jak jednoduché je kritizovat. Co dělají a dokázali ti lidé, kteří to dělají? ()

sarianna

V první řadě bych ráda podotkla, že někteří zdejší přispěvatelé se asi, mírně řečeno, zbláznili, když jsou schopni prohlásit, že se jedná o nejhorší počin české kinematografie. Já osobně jsem viděla mnohem, ale opravdu mnohem větší otřesnosti, na které se skutečně nedalo dívat. Problémem tohoto filmu však je, že s sebou nesl velká očekávání a ta, bohužel, naplněna nebyla. Film sám je plný dobrých momentů, avšak je zde několik zcela zásadních faktorů, které přebíjejí vše dobré a film shazují zcela zbytečně mnohem níž, než by mohl být. 1. Naprosto otřesný dabing Karla Markovicse alias Josepha Goebbelse - Viktor Preiss???? Já proti němu nic nemám, ale při vší úctě už je starej a má i naprosto adekvátně starej hlas. Díky němu tak Goebbels (kterýmu tehdy bylo zhruba čtyřicet a vládl údajně velmi podmanivým hlasem) promlouvá stylem přestárlýho Willyho Foga a nebo jak lakonicky pronesl po první Goebbelsově větě můj manžel: "Jistě, pane ministře". Nejhorší je ale moment, kdy se Goebbels rozvášní a Preiss začne strašně stařecky a uslintaně dýchat, to se fakt nedalo. Na něco takovýho by mohla vlézt pouze otrlá profesionálka. Sečteno podtrženo dabing zabil veškeré scény Lídy a Goebbelse a to je velkej problém, když je to vlastně pointa celého filmu. 2. Film byl málo egocentrický - tím myslím, že Lída byla sice ve většině scén, ale nebylo až tak poznat, že se jedná o hlavní hrdinku, zkrátka nedominovala. A to by měla už jen z podstaty toho, jaká to byla ve své době hvězda, a že je film o ní. S tím souvisí i to, že většina vedlejších postav se jí s přehledem vyrovnala. Možná to bylo scénářem, možná tím, že Táňa Pauhofová na to prostě nemá. 3. Film byl nekonzistentní - vyprávění děje neprobíhalo plynule a hladce, jak by mělo. První polovina na mě dělala dojem hraného dokumentu ve typu Hun Attila či Kleopatra a Markus Antonius ( a to včetně zakomponování Lídy a její matky do dobových záběrů předválečného Berlína). Druhá polovina už vypadala jako hraný film a celkem zajímavé drama, ovšem konec a vůbec celý Lídin pád (rozuměj pobyt ve vězení) byl naprosto odfláknutý. Já bych čekala, že bude víc drásající, ale nemůžu si pomoct, tak hrozně to nevypadalo, i když se Michal Dlouhý snažil. A scéna se záchranou na poslední chvíli byla naprosto zbytečná.(Mimochodem proč, když ve spoustě momentech se film až otrocky drží Lídiných pamětí, se pak objeví naprostý blbosti jako poprava nebo zkomolená informace o potratu). 4. Nevyrovnané herecké výkony - skvělá Vlasáková, Dvořák, Dobrý, dobrá Procházková a Gedeon Burkhart (to bylo překvapení), průměrná Pauhofová, Mádl a Kříž, rozpačitá Stašová a Fialová, no ale také naprosto děsivá Klausová (i ty čtyři věty stačily), strašný představitel Miloše Havla, hrozná Vágnerová a bohužel taky dost slabý Táborský. Ovšem velmi nečekaně mi nevadil Martin Huba. 5. Výčet dalších problémů filmu jako zcela mimózní sexuální scéna s plameny a tak dále. A bych jen nekritizovala, výprava je dobrá, kostýmy vyloženě super a vůbec se na to vizuálně hezky koukalo.Některé jednotlivé scény byly bezvadné (setkání Lídy s Magdou u lahvinky "šnapsu", Lída na castingu, Křišťálová noc....). Ale kvůli výše zmíněným nedostatkům to prostě nestačilo. Skoro by se chtělo říct, že tohle si Lída nezasloužila. A nebo zasloužila? () (méně) (více)

durkes

Po týchto komentároch som čakal nejakú tragédiu, čakalo ma však veľmi príjemné prekvapenie. Hodnotím tento počin ako najlepší český film roku 2016 s kvalitnými hereckými výkonmi. Myslím, že už nič lepšie tohto roku český film nemôže ponúknuť. Je tragické, ak niekto v superlatívoch hodnotí rómsku gebuzinu, ktorej názov už si ani nepamätám, ocenenú hanebne Českým levom, na ktorú sa nedalo vôbec pozerať a filmy typu Habermannov mlyn, Fair play či Lída Baarová, ktoré sa vysporadúvajú s českou históriou bagatelizuje. Aj tieto filmy po počiatočných kritikách a slabých hodnoteniach preveril čas a teraz majú vysoké hodnotenia - myslím, že to isté čaká aj tento film. Určite spolu s Rebelmi najlepší Renčov film. Chcem len pripomenúť mladým filmovým fanúšikom, že vaši prarodičia a starí rodičia sa Baarovej klaňali, hltali jej fotky i každú správu z jej života a ticho jej závideli život hviezdy. Jej všetko život zrátal a túto poctu veľkým filmom si právom zaslúži. Hviezdy sú preto hviezdami, že majú za sebou škandály i prepieraný život. Fajn fajn a ešte raz fajn. Konečne film, na ktorí môžu byť Češi pyšní a môže uspieť kľudne aj vo svete. Zabudol som pochváliť kostýmy, ktoré boli skvelé. ()

Jekyl

Napíšu to stručně. Kritika přitroublejch kritiků na tenhle film patrně vychází ani ne tak z toho, že by ten fim za nic nestál, ale z toho, že to natočil režisér, kterej pro ně není kádrově přijatelnej. Dle mého názoru tohle Renčovo dílo není vůbec tak špatný, jak leckteré komentáře tvrdí. Ano, je to semtam přehnaný a i některé obsazení mi nepřišlo zrovna ideální (začíná být přemádlováno, souhlas), ale co se týče hlavních rolí, tak s tím nemám sebemenší problém. Pauhofová, Markovicz, Stašová, Huba, Kříž - v žádném případě to nebyla trefa mimo terč. Nevadilo mi ani předabování. Za mě tedy nějakých 60%. Už se těším na komentáře typu - No jo, to mělo vysokou návštěvnost jenom pro to, že jsme národ oveček a lidí bez vkusu. Houby, v kině už jsem byl na mnohem větších katastrofách. Tohle není veledílo, ale rozhodně ne propadák a když by se mě někdo zeptal na názor jestli na to jít či nejít, tak odpovídám to první. ()

bigmatko

tak toto je asi jeden z mála českých filmov za poslednú dobu, ktorý ma milo prekvapil. nečakal som nič prelomového a myslel som že to bude trápne a nudné. musím však povedať, že Bárova ma potenciál a neoznačil by som to ako odpad. Je vidiet že si tvorcovia dali záležať na kostýmoch na dobových scénach a na úžasných autách, ktoré tam použili. Rušivý je dabing nemeckých hercov a aj to, že pohlavári ríše rozprávajú po česky. keby to skôr otočili a nechali nemecké scény v nemčine tak by to bolo lepšie. Pauhofova dokonca skutočne hrá a darí sa jej udržať záujem. Je to jeden z lepších českých filmov. určite lepšie ako trapné a silené české komédie, ktoré som za poslednú dobu videl. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady