Westworld

Sci-Fi / Thriller / Western / Drama / Mysteriózní
USA, (2016–2022), 35 h 28 min (Minutáž: 48–91 min)

Hudba:

Ramin Djawadi

Anthony Hopkins, Jeffrey Wright, Sidse Babett Knudsen, Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandiwe Newton, Ed Harris, Shannon Woodward, Luke Hemsworth (více)

Série(4) / Epizody(36)

Seriál inspirovaný stejnojmenným filmem z roku 1973, který napsal a natočil Michael Crichton, pojednává o futuristickém zábavním parku obydleném robotickými bytostmi. Vítejte ve Westworldu! Poznejte svět, který uspokojí všechny vaše touhy... Dramatický seriál z produkce HBO je temnou odyseou, která nás zavede do počátku umělého vědomí a evoluce hříchu. Westworld nám představí svět, kde se protíná blízká budoucnost s minulostí, s níž se dá dle představivosti manipulovat. Svět, ve kterém lze splnit každou lidskou touhu, ať už ušlechtilou, nebo zvrhlou. (HBO Europe)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (41)

Kiksuya (2018) (S02E08)

Dejovo síce nie tak nabúchané ako niektoré predošlé diely, zato emocionálne možno aj najsilnejšie. Konečne utíchli strelné zbrane, od ktorých mi už išli prasknúť ušné bubienky a trochu aj nervy a nastúpili old school dýky a indiánske mudrovanie. Dúfam, že nejde iba o dejovú odbočku, ale vzhľadom na otáznikový záver má každá linka, vrátane tejto, svoje pevné miesto v zložitej mozaike Westworldu. ()

Úběžný bod (2018) (S02E09)

Epizóda, ktorá ukazuje, o čom Westworld je a aj má byť. Strielačky sú definitívne vystriedané skutočnou dramatickou linkou a tým pádom je dej paradoxne napínavejší. Samozrejme sa to bez krvavej akcie ďalej taktiež nezaobíde, ale je chvályhodné, že tvorcovia našli tú správnu mieru. Skutočne poriadny nádych pred finále, len aby sa neukázalo, že išlo o predčasný vrchol. ()

Pasažéři (2018) (S02E10)

Nolanovi jeden svet nestačí a pri jeho virtuálnych pokusoch by aj architekt Matrixu potreboval vysvetľujúcu príručku. Čo potom ale chudák "obyčajný" divák. Páči sa mi, že Nolan a Joy sa scenáristicky totálne odviazali, vlastne si v rámci televízie mohli napísať čo chceli a nemuseli sa, ako slávny brat, udržiavať v mantineloch pochopiteľnosti. Čo ale nemusí byť nutne výhoda a prekombinovanosť záverečného dielu je trochu na škodu. Jednoznačne to chce opakované zhliadnutie na konečný verdikt nielen epizódy, ale aj celej série. VIDENÉ ZNOVA 5/20: Tak záverečný diel rozhodne treba vidieť dvakrát, rovnako aj celú sériu, aby sa to divákovi uležalo v hlave. Okrem množstva technických záležitostí je tu aj veľa emócií, ktoré som na prvýkrát až tak nepochytil. ()

The New World (2020) (S03)

Nolan a Joy sa rozhodli, že každá séria Westworld bude zásadne iná, než tá predchádzajúca. No a to špeciálne platí práve pre tú tretiu, kde sa razantne mení atmosféra, prostredie a svojim spôsobom aj myšlienkový smer. Tvorcovia sa rozhodli upustiť od komplikovaných hrátok s časom, čo nemusí potešiť každého, rovnako ani náhly prechod z prérií a ošarpaných mestečiek do chladného megapolisu. Ten je zobrazený adekvátne, rozhodne však nevyráža dych na spôsob Blade Runner 2049. No a osobne mi práve tuctovejšia vizuálna stránka pripadala ako najväčší kameň úrazu. Vrátane zbytočného množstva akčných scén, tie popravde celú sériu skôr brzdili. Príbeh je totiž stále komplikovaný, ponúka zaujímavé podnety na premýšľanie a to samozrejme aj o našom súčasnom svete. Pochopiteľne pred ďalšou sezónou je nutné zopakovanie, možno až vtedy tretiu sériu naplno docením, ako sa aj stalo pri tej predchádzajúcej. ()

Parce Domine (2020) (S03E01)

No pozerať sa na prvý diel tretej série seriálu, ktorého prvé dve série som si pre istotu zopakoval (bolo to nevyhnutné), je veľmi špecifický zážitok. Postavy sa ocitajú v úplne inom prostredí, atmosféra divokého západu je fuč, máme tu ale ako dôstojnú náhradu futuristické mesto a Evan Rachel Wood v "civile" a štekloch. Začína sa črtať zápletka, ale čo z toho vznikne, ťažko predpovedať, len dúfam, že to bude komplikovanejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. ()

Zimní linie (2020) (S03E02)

Tak tu máme opäť totálnu zmenu atmosféry, čo je spôsobené novým prostredím a návratom do Westworldu. Ocitáme sa vo Warworlde, i keď aj to je o niečo komplikovanejšie a my môžeme byť len radi, že sa Nolan rozhodol točiť vituálny svet na iný formát a nemusíme tak stále premýšľať nad tým, kde sa zrovna nachádzame. Každopádne som rád, že relatívne jednoduchá linka pilotu sa rozrastá, len aby to zas nebolo na konci až príliš prekombinované. ()

Absence pole (2020) (S03E03)

Tak opäť sme v koľajách nastavených pilotným dielom, takže sa dá očakávať, že medzi metropolisom a Westworldom budeme pravidelne pendlovať časť po časti, ale nechcem nič predpovedať, i keď by mi tento spôsob rozprávania celkom sedel. Dozvedáme sa niečo o plánoch na vytvorenie zrkadlového sveta, kde sa však má nachádzať, zatiaľ nemáme ani poňatia. Tipujem ale, že vo virtuálnej realite. No a príliš nerozumiem, prečo sú dôležité presmerované dáta, keď spoločnosť medzičasom získala infošky o všetkých ľuďoch na planéte, ale teším sa na všetky odpovede. ()

Matka vyhnanců (2020) (S03E04)

Tak tu sa prevádzajú veľké čiastky peňazí, niekto niekomu povie, kam má ísť, pritom je niekto zastrelený a keď dotyčný dorazí do cieľa, tak tam je opäť zopár obetí. Ale koniec všetko vynahradí a konečne sa dozvieme, kto je v akom tele a vyriešené je to celkom elegantne, pretože v tom už nebude bordel a Westworld sa tak nestane terčom paródií. Rozhodne poteší návrat Eda Harrisa a Hirojukiho Sanadu. Len s tou akciou by tvorcovia mali šetriť a viac sa sústrediť na to, čo chcú divákom predať a na premyslenosť zápletky, to len aby sa zbytočne nezdržovali... ()

Žánrovka (2020) (S03E05)

V podstate prelomová epizóda tretej série, čo je ale aj celkom logické, keďže sme v jej polovici. Osobne som ale myslel, že k tomu, čo sa Dolores podarilo, dôjde až vo finále a bude to mostíkom k štvrtej rade. Tak ale aspoň sa dej hýbe poriadne vpred a nič ho nebrzdí. Jedna smrť dôležitého človeka prebehla vcelku nedôstojne, vlastne pardon, dve násilné úmrtia boli pre obete nedôstojné. Nedá sa nič robiť, ide sa ďalej... ()

Dekoherence (2020) (S03E06)

Nie až tak dejovo nabúchané, ako povedzme predchádzajúce dve časti. Neriešia sa zatiaľ následky Doloresinho činu medzi obyvateľstvom, ale obchodné záležitosti okolo Delosu, respektíve následné odhalenie krtka a pokus o jeho likvidáciu. No a tu mám trochu problém. Serac chce dotyčnú podľa slov jeho ľudí živú, ale tí po nej strieľajú ako šialení a bohvie prečo sa ani nevedia trafiť. Tak chce ju Serac živú alebo nie? Najzaujímavejšou pasážou epizódy je asi Williamov pokec so sebou samým sebou vo viacerých podobách vo virtuálnej realite. ()

Volný pěšec (2020) (S03E07)

Pre mňa osobne zatiaľ asi najlepší diel novej série. Dozvedáme sa množstvo nových informácií, spoznávame schizofrénneho dvojníka ústredného ultra-mega-počítača a Dolores s Calebom si s ním dosť pokecajú. Ani tej akcie tu nie je našťastie tak veľa, naopak súboj dvoch ústredných ženských umelých inteligencií je ako z Kill Bill. ()

Teorie krize (2020) (S03E08)

Dosť možno ide z trojice doterajších finále o to najslabšie, avšak to neznamená, že nás nečakajú zásadné zvraty a samozrejme aj potitulkové scény, ktoré navnadia na to, čo očakávať od štvrtej sezóny. Crisis Theory nie je príliš oku lahodiaca, tie isté interiéry a exteriéry, takže v tomto smere už ničím neprekvapí. Každopádne sa v nej celá sezóna ukazuje v novom svetle a záverečné rozuzlenie prekvapí a dokonca aj svojou odvážnosťou ísť zrazu iným smerom poteší. Na druhú stranu môže dobrú polovicu fanúšikov sklamať. ()

The Choice (2022) (S04)

Ťažko sa hodnotí štvrtá séria seriálu, ktorá ešte nemala byť finálna, ale nakoniec je. Čo sa týka mindfuck faktoru, ide o najtvrdší oriešok doposiaľ a niet divu, že mnoho divákov to už od druhej série vzdáva. Určite nejde o sériu, ktorú stačí vidieť iba raz, asi si treba všetko pekne ešte raz v pokoji pozrieť. Prípadne si pri niektorých konkrétnych epizódach zapisovať všetky dialógy a potom sa nad nimi ešte raz zamyslieť, predovšetkým pri hrách s časom. Ale HBO Max sa rozhodlo, že celý seriál vyhodí z ponuky... ()

Auspicia (2022) (S04E01)

Začíname takpovediac odznova, každý hrdina totiž dostáva po rokoch zdanlivého pokoja vlastnú expozíciu. Dolores sa zmenila na nepoznanie, samozrejme vymazanie spomienok je dôvodom číslo jedna. Kto ju môže iba ako akčnú hrdinku, bude sklamaný. Ale pre mňa príjemná zmena. Aaron Paul konečne vyzerá s novým účesom a bradou ako chlap a nie ako šteniatko, čo sa príliš v tretej sérii neosvedčilo. No a ono je to tak trochu meta a pripomína to Matrix Ressurections, čo ma neodradzuje, ale skôr to vyvoláva zvedavé otázky. ()

Well Enough Alone (2022) (S04E02)

Pokiaľ sa tešíte na Eda Harrisa, tak si ho užijete dosýtosti. Pokiaľ sa tešíte na Evan, tak si radšej pustite prvý diel novej série. Ale aj ona sa tu objaví a jej dejová línia dodáva do celej mozaiky zaujímavé otázniky. Stroje majú jasný plán, trochu, či skôr viac, to pripomína Invaders of Body Snatchers. Ale predsa len to nebude tak prvoplánové, nahradenie existujúcich osobností by totiž ničilo identitu samotných strojov. ()

Annees Folles (2022) (S04E03)

Tak sa naplno rozbehla už aj táto séria Westworldu a povedal by som, že táto epizóda je z nového tria najzvláštnejšia a pre mňa as najmenej obľúbená. Máme tu špeciálne muchy, ktorým patrí záver a bohužiaľ aj jednému dobre známemu nešťastníkovi. 20-roky ma nikdy extra nebrali a tak ma neberú ani vo Westworlde, ale odtiaľ je iba na skok do strediska, kde sa zase odohrávajú veci... podľa predom napísaného scenára. Inak tie malé bitky medzi jedincami kade-tade sú už dosť únavné, ale treba to brať skrátka ako nedielnu súčasť seriálu. ()

Generation Loss (2022) (S04E04)

Tak po tejto epizóde asi zostanú mnohí v šoku, respektíve zmätení tak, ako počas sledovania Westworldu ešte neboli. Neviem, či Nolan a Joy s Wrubelom naschvál citujú scény z Matrixu, zrejme hej, ale aj tak si idú skôr svoje, než by kopírovali. Cítiť, že pozerať WW po týždni je skrátka nezmysel, štvrtú sériu bude nutné vidieť odznova ešte raz a samozrejme v kuse, aby v tom bol väčší prehľad. Ak je samozrejme séria vopred pedantne pripravená. ()

Zhuangzi (2022) (S04E05)

Prvý diel seriálu, kde naplno vidieť a divák navyše naplno prežíva to, že dejovo a aj vo fikčnom svete Westworldu je všetko takmer identicky zrkadlovo obrátené oproti počiatku seriálu, respektíve prvej sezóne. Už len si to pospájať s predchádzajúcou mindfuck epizódou, (nielen) vďaka ktorej si celú štvrtú sezónu plánujem pozrieť po jej skončení na jeden záťah. ()

Fidelity (2022) (S04E06)

Pokiaľ Westworld v štvrtej sérii pripomína Matrix, tak v šiestej časti začína pripomínať Moon. Pokiaľ máte radi Aarona Pula, tak si ho tu skutočne užijete. A užije si aj on sám seba. V podstate rutinná epizóda ale na konci pripraví prekvapenie, na aké sme vo Westworlde zvyknutí, zistíme, kto je koho otec a podobne, mne to aspoň doteraz nedošlo, možno to bolo zrejmé od začiatku, respektíve spomenuté skôr. Mimochodom ak sa tešíte na Dolores, tak tentokrát sa jej dejovej línii úplne vyhneme. ()

Metanoia (2022) (S04E07)

S každou ďalšou epizódou je jasné, že štvorku treba vidieť ešte raz v celku. Ak nie priamo celý seriál znova, ale kto by mal na to čas. Postavy síce pobehujú sem tam, stále vedú dialógy, občas sa niekto s niekým pobije, ale smeruje to k prekvapivému záveru. Ťažko povedať, čo majú tvorcovia vymyslené pre samotné finále, keďže už siedma epizóda pôsobí ako koniec a zároveň návnada na ďalšiu sériu. ()

Jason Bateman natočí netradiční western

Jason Bateman natočí netradiční western

31.01.2023

Seriál Westworld byl nečekaně zrušen

Seriál Westworld byl nečekaně zrušen

05.11.2022

Přestože měli tvůrci seriálového Westworldu Jonathan Nolan a Lisa Joy potvrzenou pátou a finální řadu jejich sci-fi seriálu, HBO od plánů nakonec upustila a projekt tak byl oficiálně zrušen. Popravdě… (více)

Seriálový Last of Us až v roce 2023

Seriálový Last of Us až v roce 2023