Jason Bourne (Matt Damon) už poskládal skoro všechny střípky své rozbité životní mozaiky. Potrestal většinu tvůrců zvláštního programu, který z něj udělal stroj na zabíjení. Chce hodit minulost za hlavu a dál pokračovat prostou přítomností, kterou představují ilegální boxerské zápasy. Z tohohle komfortu ho vytrhne bývalá kolegyně, zběhlá agentka Nicky (Julia Stiles), která mu připomene, že na ty nejpalčivější otázky ještě odpovědi nedostal. Když ho pak málem dostane nájemný zabiják, pustí se znovu do boje s Agenturou, teď reprezentovanou tvrdým ředitelem Robertem Deweym (Tommy Lee Jones) a jednou nebezpečně chytrou analytičkou (Alicia Vikander). Jason Bourne se ocitá na staré známé horké půdě, kde nemůže věřit nikomu a ničemu a kde přežití vyžaduje, aby si vzpomněl na to, co se naučil v programu, který díky němu skončil. (CinemArt)

Yoshitsune

Někde sem četl, že Jason Bourne by zbil Jamese Bonda. No nevim, Jason Bourn by se asi plácal na zemi, (v domnění že bojuje) kameraman by zběsile běhal okolo něho a točil to. Agent 007 by opodál nevěřícně koukal a pak by ho zastřelil, jelikož se mu zželelo a následně by nasedla do Jaguáru a s krásnou tmavovláskou, by odjel někam k moři.......kameraman by tam běhal ještě dva dny. Asi takhle by se to ve zkratce dalo popsat, příběhově, je to tedy na úrovni béčkového filmu, ale přitom se film tváří že ne. Zlatý Agent bez minulosti, co se týče akce, tak Řecko má velké plus, ta pouliční válka byla fajn, to v Německu zase zavánělo Batmanem, Las Vegas až na honičku a docela slušnou bitku, to nemá co nabídnout. Jako nápady to nejsou špatný, však jejich provedení, je prostě žalostné. Je to jako když pětileté dítě mlátí klackem do kopřiv, v jeho hlavě je to boží, ale koukat se na to nedá. A to nemluvím o wtf záležitostech, hned několik bych se jich našlo, ale kulka v břichu to vyhrála. Záporáci sou dobrý, hlavně Cassel mně bavil, Tommy celkem normální výkon. Alicia je kočka a docela chytrá mrcha, Bourn co by postava se sice trošku pohnul z místa, ale furt to neni žádný běh. A přitom já mám Damona celkem, rád, né fakt i když hraje v hrozných koninách, tak do svých rolí dává všechno, jen si neumí vybírat. Greengrass je prostě břídil, má klacek a louku kopřiv, ale dál za kopec, prostě neni schopen dojít. ()

cukorek

Neskrývam nadšenie, ktoré vo mne vzplanulo, keď som po pár rokoch uvidel Matta D. v úlohe akčného agenta J. Bourna. Hovorím si super, tak sem stým. Každý z mojej generácie určite pozná prvé dve najúspešnejšie časti, ktoré odštartovali vtedy s vysokou kvalitou. Aj túto novú časť sprevádzali takmer identické črty. Bourne tak ako vtedy ,aj teraz dominoval v každom smere a aj hudobný doprovod vracal moje myšlienky hlbšie do minulosti. Dosť spomínania, čo bolo bolo, doba pokročila, úroveň filmu tiež a tak mi neostáva nič iné, len smutne konštatovať, že Matt D. zostarol a Bourne spolu s ním. Neviem prečo tvorcovia vyšli s úplnou "retro verziou", prečo nepriniesli nič nové hlavne čo sa týka dejového motívu, veď raz si Bourne už vyrovnal účet s agentúrou, ktorá ho zamestnávala. Prečo stúpili zas do tej istej rieky? Bohužiaľ nezachránila to ani nominácia T. Lee Jonesa. Škoda no, škoda tej dobrej úvodnej scény, keď som veril v nové dobrodružstvo agenta na úteku, no po akcii v Grécku bolo už všetko jasné. A ešte jednú vec, ktorú som neprekúsol : vyššia veková hranica, agenta, ktorý bol momentálnou jednotkou a ktorý mal odstrániť Bourna. To bolo fakt na smiech. Slabších 60% ,možno ten film bude mať lepší prínos pre mladšie generácie. ()

silentname

"Jason Bourne" by som ohodnotil ako pozerateľný, no nie veľmi zaujímavý film, ktorý sa zapája do série "Bournoviek" Naposledy sme to mali s Jeremym Rennerom. Tento má veľmi klasicky poskladaný koncept a vieme, kam sa to všetko nakoniec posunie. Matt Damon je v tejto role veľmi dobrý a pripája sa nám sem skvelá Alicia Vikander a Tommy Lee Jones ako padouch. Výber hercov je dobrý, no príbehovo má človek pocit, že už to videl. Na jednej strane moc neodbočujeme od toho, čo už poznáme, no na druhú by som rád videl niečo nové z tohto sveta, lebo mám pocit, že sme zamrzli na mŕtvom bode a už nevieme kam sa s touto sériou posunúť. Podľa mňa je tento film pre fanúšikov pozerateľný a má dobrú atmosféru. Plus je dobré vidieť, keď Vincent Cassel pôjde po Jasonovi na vlastnú päsť a budú sa tu rozohrávať dve rôzne hry. No viac by som asi uvítal, keby sme tu mali zaujímavejší príbeh, po ktorom by Jason mohol ísť. Posledné 3 filmy nám vždy dali skvelý koncept. Tu je to viac varenie z vody, ktoré je však zachránené zaujímavými momentkami, ktoré človeka dostanú do akčnej a thrillerovej atmosféry a dve skvelé naháňačky na začiatku a na konci filmu. Plus aj záverečný súboj medzi Bournom a Assetom je skvelý. Inak ale je všetko pozerateľné ale nie moc zaujímavé. Hodnotenie: B- ()

PetrPan

Jason Bourne se vrátil a zase si honí svého fantoma, ale už v té ruce nemá takovou sílu. Velmi nenáročná podívaná. Každopádně oceňuju černocha v menší záporné roli a občana arabské národnosti v menší kladné roli. Rozhodně nenápadně rasově vyvážené, díky Hollywoode! ()

nash.

Stále to odsýpá, stále je to techniky vypiplané, ale občas už to trochu v tempu klopýtne a spíš než Damon jako Bourne na sebe strhává pozornost skvělý Cassel jako Asset. On vůbec tentokrát Bourne působí poněkud zmateně a jako vedlejší postava, která pokud něco hledá, tak nejspíš včely, které mu ulítly, zatímco ho v sérii zastoupil výborný Jeremy Renner. Zatímco dřív si všechny sebejistě povodil, tentokrát si všichni ostatní povodili jeho. Nemohl jsem se totiž zbavit pocitu, že sleduji šachy, kde se několik hráčů pokouší uhrát celou partii s jedním pěšcem, kterého šoupají po šachovnici bezcílně tam a zpátky. Je skoro zábavné sledovat jak všichni přehrávají nervozitu z toho, že je Bourne chce zlikvidovat a snaží se zjistit co má za lubem, zatímco jemu je to fuk a jen se hňípe ve své depresi. Ještě stále to není špatný film, ale už působí tak trochu samoúčelně, protože téma nijak nerozvíjí a nic nového mu nepřidává. ()

Arsenal83

Obsadenie tak hviezdne a príbehovo tak prázdne. Nebetyčná nuda, nič sa tu nedeje a akcie tak na 5 minút. Hlavne sa tu všetci tvária neskutočne vážne a divák medzitým už zaspal. Lee Jones silne nesympatický, Vikander sa do úlohy nejakej agentky vôbec nehodí. Cassel uhral svoju rolu dobre, ale priestoru dostal len málo. Damona netreba riešiť, to je stále ten istý ksicht. ()

Happens

Po tak dlouhé pauze nepřichází překvapení, které by vyrazilo dech. Neobdržel jsem na druhou stranu ani zklamání. Ale bohužel se režisér začal vyžívat v honičkách auty, kterými propasíroval film skrz naskrz - pro mě chaotické až uspávací scény. Film trochu upadl jako Bourne, který ze svého vrcholu (rozuměj žánrového) se snesl na dno pouličních zápasů, z něhož ho má vytáhnout minulost. ()

Chrustyn

Greengrass a Damon jsou zpět, aby po 9 letech vyslali do akce Jasona Bournea. Čekání bylo skutečně dlouhé a věřím, že to je právě ten hlavní kámen úrazu, proč už není jeho dobrodružství, tak strhující, jako tomu bylo v roce 2007. Stále se jedná o výborný, moderní akční thriller. Filmu se dá vytknout mnoho, od příběhu, který působí jako zápletka z béčkového akčňáku, přes postavu samotného Bournea, která jako by byla starší o 20 let a ne o 9. Může se strhat i Tommy Lee Jones, který je jak na kapačkách i nehodící se, znuděný Vincent Cassel. Hudba také nepřináší jediný nový motiv a kamera je méně přehledná, než by si film zasloužil. Ale proč? Chtěl jsem kvalitní podívanou a tu jsem dostal. Greengrass stále jede na plný plyn a dokáže vytvořit akční a napínavé scény, jako málokdo (honička v Římě, závěrečná akce v Las Vegas). Možná, kdyby s filmem přišly před pěti lety, celkový pocit by byl jiný. Přesto se jedná o kvalitní doplnění, skvělé série, které nepřekročilo stín svého staršího bratra, ale ostudu rodině rozhodně nedělá. A hatit film, jen proto, že je to stále to samé, to je nesmysl. ()

Larrysbride

Hvězdičku dolů za ten neskutečný počet neuvěřitelně hloupých chyb, kterých se Bourne v průběhu filmů dopouští dokolečka dokola jak ten kolovrátek. ()

klerik

Tak vám treba. To vy ste Greengrassovi nahovorili, že BOURNOVO ULTIMÁTUM bol skvelý film. To vy ste tvrdili, že ten mini náznak scenára bez akejkoľvek logiky bol dostatočný. Tak to tu máte opäť. A teraz je to oveľa väčšia nuda a je tu ešte menej akcie (napriek tomu, že neustále niekto niekam behá). Pokus o žmýkanie námetu, ktorý tak akurát stačil na prvé dva filmy (a už v BOURNOVOM MÝTE mu dochádzala šťava), je vyslovene trápny. Bourne sa mení na karikatúru samého seba – stačí, aby mu niekto povedal, že má nové informácie o Treadstone (a jeho otcovi!!!) a on ako malý chlapec zase spustí lavínu zbesilého pátrania, počas ktorého ani nie je schopný stiahnuť údaje z flešky tak, aby ho nevystopovali... A druhá "dejotvorná" zápletka ohľadom sledovania užívateľov internetu je vyslovene céčková (ale to máte tak, keď vám scenár píše strihač). Ešte aj tá finálna naháňačka vo Vegas je škaredo natočená... Trapas. Zlatý JACK RYAN. O JACKOVI REACHEROVI ani nehovoriac... A Jack Bauer :-) sa len pobavene smeje... ()

classic

Jedným slovom by som nazval štvrtú spoluprácu Greengrassa a Damona, ako totálne z-b-y-t-o-č-n-ú, áno tento film, je katastrofa, nič nové, strašne otrepané, nemá to nič spoločné s tým, ako som obdivoval ich staršie bourneovky, ktoré boli nádherne zrežírované a zahrané ! Dva krát sa nedá vstúpiť do tej istej rieky. Paulovi sa to podarilo iba raz, keď fenomenálne nadviazal z Mýtusu, z roku 2004, na brilantný - Ultimátum, z roku 2007. Toto je extrémna N-U-D-A ! ŠKODA ! Úplná hovadina, podľa mňa ! K tomu, nepríliš dobré herecké obsadenie, Tommy Lee a Cassel, preboha, koho to bol nápad ? Jones, ako riaditeľ sekcie C.I.A, je príšerný ! Vincent, ako zlý chlapík, profesionálny zabiják, nič horšie som si ani nemohol predstaviť ! Vikander je sexy, ale hlbší význam tu nie je, je tu len preto, že je aktuálne - populárna ! Alicia celkom ujde. Režisérovi zrejme chýbal, dvorný spolupracovník, na predošlých dieloch, kameraman, Oliver Wood, ktorý EXCELENTNE nasnímal jednotlivé scény, ktoré oplývali neuveriteľnou dynamikou, tu nič také nie je ! Len miš - maš, čo som už videl predtým ! Taktiež ABSENCIA scenáristu Gilroya a herečky Joan Allen, ktorá stelesnila Pam Landy, je extrémne chýbajúca ! Režisér a jeho dvorný herec, nedokázali to, čo sa im podarilo pred 9. rokmi, respektíve sa vrátim do roku 2004, kedy Paul prevzal štafetu po Limanovi, to bolo úžasne uchopenie látky - Roberta Ludluma, bohužiaľ v roku 2016 som z toho veľmi smutný, čo títo dvaja vyparatili, a tak mi neostáva nič iné, ako sa vrátiť tam, o čom hovorím ! Na samý začiatok, keď bol ešte director v totálnej forme, to isté i David Webb, resp. Jason Bourne ! ()

VenDulin85

Kino Luna, v den premiéry cca 30 lidí (v obrovském sále, před největším plátnem v Ově). K celému Bourneovu příběhu mám poměrně silný citový vztah, který se vyvíjel, až uzrál. Pokud budu později schopná napsat víc, napíšu víc. ()

jojinecko

Ujo Wormboy mi pise z duse: "Nabliskana akcna scena,prerusovana obcasnymi dialogmi". Skoda,ze tam kde sa to vypiplalo do posledneho detailu v akcnych scenach sa ubralo v obsahovej rovine. Takto to proste dokopy nedrzi! Cela seria sa mala genialnou 3kou skoncit.. ()

Flego

Nadupaný špionážny thriller, ktorý je v podstate jedna obrovská akcia. Návrat k režisérovi je nanajvýš prospešná, vznikol tak svieži, rýchly, oddychový snímok. Niekedy sa však mohol strihač krotiť, lebo pracoval na hrane... ()

BMW12

Pecka film. Od začátku až do konce je to samá akce, pořád se něco děje, neustále musí Bourne někoho zmlátit anebo zastřelit, divák se ani na chvíli nenudí. Tohle pokračování se tedy rozhodně povedlo. Klidně může být i další díl. ()

Jinny

Jason Bourne je neuvěřitelně plochý a nenápaditý film. Většina motivací jsou klišé, většina interakcí nezáživná a o vývoji alespoň hlavní postavy a posunutí Bourna z místa nemůže být ani řeč. Každou chvíli se v tomhle filmu padá, střílí a škrtí, ale mě to bohužel bylo úplně fuk. Na tři hvězdy film nakonec dotáhla skvělá akce v Aténách. ()

poz3n

Z pouhé nostalgie dávám 3 hvězdy. S čistou hlavou však nelze chválit téměř nic. Bourne byl vždy ekvivalentem řemeslně skvělé práce, která dávala honičkám a bojůvkám přehled i dynamiku zároveň. Greengrass jakoby snad všechno z toho zapomněl a servíruje ultra nepřehlednou střihovou smršť, která má nulovou informační hodnotu a diváka z toho maximálně bolí oči. Na Bourneovi jsem vždycky miloval jeho určitou vnitřní poetiku a v každém díle si užíval scénu vymakaného úprku, kdy zatímco třímá ten svůj batoh přes rameno, povodí si Bourne celou armádu agentů před zraky nějakého přeplněného nádraží. O něco podobného se Greengrass křečovitě snaží i zde, ale vše se utápí v takové bezpohlavní křeči, kdy tomu prostě a jednoduše nejde věřit. Nezbývá než si asi přiznat, že motivace tvůrců byla značně pofidérní a podle toho vypadá i samotný film. Je to velká škoda, na Matta Damona se v roli Bournea dívám rád. 5/10 ()

honajz

Celá ta Damonova snaha o cool agenta, tak moc se snažící dohnat Bonda a Ethana Hunta nejlépe současně, jen propáníčka bez humoru a nadhledu, mi silně lezla a leze na nervy. Už třeba jen tím, jak se vzdálila od původního Ludlumova záměru. Asi nejblíže atmosféře a pojetí původní knihy byl Bourne s Chamberlainem, kde byl agent dokonce zranitelný (považte!) a nemohl třeba kvůli zlomeným prstům pár dní nic dělat (no teda!). Takže tenhle vývar z ponožek jakéhosi pisálka vyvařujícího z Ludluma nemá skutečně čím zaujmout. Možná tím, jak se ředitelkou CIA může chtít stát mladá holka bez velkých praktických zkušeností, která sice na oko působí zajímavě, ale celkově nic moc, Samotný film je utahaný jak poledne při čtyřicítkových vedrech. Než se tam něco pohne, stane, uplyne půl hodina. A pak zase čekáme na alespoň mírný větřík. Akce je více v závěru, ale to si člověk jen povzdychne, jak to, že dřív dokázali filmaři natočit honičku aut zajímavě a přehledně bez tolika střihů a rozklepaných kamer? Nebo pěstní souboj? No a nakonec po dvou hodinách zjistíme, čí byl Bourne syn a co vlastně nechtěl. Aniž bychom tušili, co vlastně ale jinak chce? Chodit si jen tak po světě jako Jack Reacher? I tady tedy byl mimochodem Tom Cruise napřed. Nebo svádět pěstní souboje v Srbsku? Úžasné. Mno, a ty logické a faktické nesmysly raději nekomentovat. ()

Pítrs85

Výbornej kinozážitek, Jason Bourne se vrátil po skoro deseti letech a v takový formě, v jaký ještě jaktěživ nebyl. Protivníci slušný svině (hlavně Mistr Tommy Lee Jones), Alicia Vikander aspiruje na nejvážnější tvářičku roku (ta ženská se snad v životě neusměje), akce taková, že sliny tečou proudem (ta automobilová honička s "tankem" od SWAT... fuck yeaaah!), fighty, po kterých vás budou bolet kosti, děj perfektně zamotanej (starej dobrej Greengrass), no a Matt Damon? Kurde, tomu chlapovi že má být letos šestačtyřicet? No fuckin' way, neskutečně ve formě. Jason Bourne pro mě aspiruje na film járu nula šestnáct. A co Moby, bude? Bude :-) ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (více)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

08.02.2019

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (více)