Jason Bourne (Matt Damon) už poskládal skoro všechny střípky své rozbité životní mozaiky. Potrestal většinu tvůrců zvláštního programu, který z něj udělal stroj na zabíjení. Chce hodit minulost za hlavu a dál pokračovat prostou přítomností, kterou představují ilegální boxerské zápasy. Z tohohle komfortu ho vytrhne bývalá kolegyně, zběhlá agentka Nicky (Julia Stiles), která mu připomene, že na ty nejpalčivější otázky ještě odpovědi nedostal. Když ho pak málem dostane nájemný zabiják, pustí se znovu do boje s Agenturou, teď reprezentovanou tvrdým ředitelem Robertem Deweym (Tommy Lee Jones) a jednou nebezpečně chytrou analytičkou (Alicia Vikander). Jason Bourne se ocitá na staré známé horké půdě, kde nemůže věřit nikomu a ničemu a kde přežití vyžaduje, aby si vzpomněl na to, co se naučil v programu, který díky němu skončil. (CinemArt)

S.Quentin QUALE

Rozhodně je to důstojnější pokračování než Odkaz, přičemž nad zbytečností by se dalo bazírovat. Návaznost tam je, přiběhově je to v pořádku, ale nejsem si jistý, jestli jakýkoliv Bourneovy trampoty někoho po deseti letech zajímají. Formálně je všecko OK, linie celé série je kompletně dodržena, bohužel po takové době je to spíš sorta přebytečného konzumu. Nebolelo to ani náhodou, ale kdyby to nevzniklo, ani pes by po tom neštěkl. 70% ()

Ruut

No ano je to v zásadě stejně dobré jako předchozí dva díly od Greengrasse, ale upřímně .. už by to asi fakt stačilo. Série snesla návrat po desetiletce a finýto poslední by měl zhasnout. Tentokrát vše ještě zachraňovalo Las Vegas. ()

Allien.9

Uznávám, že "Agent bez minulosti" byl ve své době poměrně svěží (i když pekelně zdlouhavý) thriller s poctivými akčními scénami, avšak Bourne-mánie kolem Greengrasse, který se původnímu filmu na míle vzdálil, už šla naprosto mimo mě. Na nejnovějšího Bournea jsem se tedy podívala spíše ze zvědavosti než z ryzího fanouškovství a výsledek jsem odhadla naprosto přesně - Greengrasův "Bourne" je totiž i napotřetí lautr to samé. Útěk před CIA, snaha zveřejnit tajné složky, umírání lásek & spolubojovnic, sci-fi práce s počítači, sem tam nejaké to "šokující" rozpomenutí se a honičky & rubačky, které jako jediné za něco stojí, a přesto se do nich z nějakého neznámého důvodu nedokážu naplno ponořit. 2,5*. P.S.: Ještě jednou se musím vrátit k té sci-fi práci s počítači, protože jestli mě něco ničí, tak prolamování různých zabezpečení během několika minut, super-zaostřování záběrů z nekvalitních kamer, neomezené přístupy ke všemožným systémům apod. A co mě opravdu extrémně pobavilo, v Athénách sledovali každý Bourneův krok pomocí satelitů, pouličních kamer a mobilních telefonů (LOL), ale v Londýně, který je kamerami doslova prošpikovaný, to neudělali. Proč? Asi to nechtěli mít tak snadné, ono nevědět, kde ten člověk je, je přece mnohem zábavnější, kór, když ho nutně potřebujete najít.XD ()

Rominator

Nicky Parsons (Julia Stiles) hackne z Reykjavíku servery CIA a podaří se jí na flashdisk stáhnout soubory o všech tajných operacích, které chce zpřístupnit veřejnosti. Nicky objeví nové informace a kontaktuje Jasona (Matt Damon), který se právě nachází v Athénách, ale Robert Dewey (Tommy Lee Jones) tohle nemůže nechat bez povšimnutí a posílá proti nim zabijáka (Vincent Cassel)... Alicia Vikander (Heather Lee) hraje nejednoznačnou postavu, protože divák do poslední chvíle netuší její pravé úmysly. Finální automobilová honička po Las Vegas sice popírala fyzikální zákony, ale bylo na co koukat. V závěrených titulcích opět nechybí nová verze známé písničky Extreme Ways od Mobyho. HODNOCENÍ 70% ()

HAL

Tak jako Gilroyovi v Legacy chyběl Greengrass, tak Greengrassovi tady chybí Gilroy. Aneb tohle problémové manželství se nikdy nemělo rozvádět... a nebo aspoň nezanechávat žádné nevlastní potomky. Nový Bourne vypadá pořád skvěle, protože kameraman tu je asi poloviční Bůh, a Greengrass dokáže udržovat přehled i v totálně nepřehledných situacích, ale jinak je to pokračování silně vychtěné, zbytečné, a nezajímavé. Recyklace starých dobrých nápadů nějak poslepovaných dohromady - což na poměry žánru funguje pořád slušně, ale na poměry starých Bourneovek je to sestup minimálně o třídu. 8/10 ()

liskam

Stokráte ohraná písnička která může bavit jen opravdové skalní příznivce. Mě tohle prostě nestačí. Za mě 45% ()

Goldbeater

Bourne počtvrté (nebo chcete-li popáté) a pořád to samé dokola jako podle šablony. A s příslibem pokračování. Bomba. Tato akční série mi k srdci bohužel nikdy nepřirostla. ()

kingik

Když má Jason Bourne u CIA závoru, nese alespoň pytel zázvoru. A každý americký operativec si dá rád zázvorové pivo. A tak se dvě hodiny Bourne honí evropskými městy, aby mu ten zázvor nesebrali. Mám takový pocit, že už se Bourne vracet nemusel. Damon to už dávno točit nechtěl, přemluvili ho k dalšímu dílu až po deseti letech. Jeho výkon je nucený a rutinní, prostě z něj nešel žádný prožitek. A podobné je to s celým filmem. Není nekvalitně natočen, akorát se nedostaví žádný hutný dějový pletenec, který by diváka přikoval. Akce nejlepší ze všech dílů. Pokud si z filmu budu za určitou dobu něco chtít vybavit, budou to určitě akční sekvence, kterých sice není mnoho, ovšem stojí za to - úvodní honička na motocyklu, která dopadne pro Bournovu pasažérku tragicky, ovšem ta je nic proti pozdějšímu námrdu, tedy finální automobilové honičce, která působí absolutně realisticky, tedy bez angažování CGI, dobrý dojem zanechala i závěrečná bitka se zabijákem. Jenže to je asi tak všechno. Pokud neznáte předchozí díly série, budete značně tápat, do víru děje se dostanete jen sporadicky. Všechny dějové kličky působí rutině a ohraně, o nic víc nenabízí herecké obsazení. O Mattu Damonovi a jeho nezájmu dát do role víc už řeč byla, takový Tommy Lee Jones zopakuje přes kopírák všechny svoje záporné role a má vystaráno, to samé Vincent Cassel v roli zabijáka. Julia Stiles je ve filmu jen na začátku, pokud jde o nejintenzivnější otravování ve filmu, na to je expertka taková Alicia Vikander, takže pokud se vám líbí, užijete si ji vrchovatě. Paul Greengrass se snažil, na akční smršť ho nikdy moc neužilo, byl jsem ale i tak jeho technickou zdatností v akčních sekvencích potěšen. Celý film je ale založen na honičce za zázvorovým pivem, což se poměrně záhy značně okoukalo. Prostě dějově je film o ničem. 5/10 ()

InJo

Je to (opět) skvělé, ale bohužel je to už potřetí (minimálně!) totéž. Greengrass je sice pořád výjimečný adrenalinový guru (celý ten film je v podstatě jedna dlouhá zběsilá akční scéna), ale "naneštěstí" dosáhl v rámci téhle značky svého vrcholu hned svým prvním příspěvkem, a tudíž mu u těch dalších nezbyla jiná možnost, než se už jen opakovat a variovat. Jako samostatný film za 4*, jako čtvrtý/pátý díl výtečné akčně-špionážní série "jen" za 3*. ()

IQ Tiqe

Původní trilogii se nerovná, leccos si od ní vypůjčuje, děj by mohl být hlubší, ale je to už klasika, která má na čem stavět, například perfektní doprovodné hudbě, která snímek hodně vytahuje. ()

HoneyBunny

Eh, za mě nuda - a to mám předchozí Bourny docela ráda. Tenhle poslední příspěvek do série je podivně emocionálně plochý, takže mi pak je úplně jedno, kdo se s kým mlátí (některé bitky jsou hrozně sestříhané) a kdo koho honí (akční úvod v Aténách je technicky fajn). Pokud Tommy Lee Jones, Alicia Vikander (která tu je jen proto, že je právě v Hollywoodu in, a neumí zamaskovat svůj přízvuk) a Vincent Cassel většinu času stráví s unuděným pohledem, tak proč bych se měla starat já. A scény mezi Damonem a Julií Stiles jsou dokonce herecky dost na hraně (všimněte si, jak jen odrecitovávají text). A hlavně mám pocit, že celý film je vlastně zbytečný. Bourne z něj odchází stejně emocionálně znecitlivělý jako předtím, jeho nově přidaná backstory vlastně nic zásadně nemění. 50 % PS: To technické kouzlení ze strany CIA je místy až úsměvné... ()

Anderton

Išiel som na akčný zábavný triler a dostal som akčný zábavný triler. Čiže to, čo už 3, respektíve 4 krát predtým. Logické nedostatky som neriešil, respektíve ma nezaujímali a že ich tam je dostatok. Vlastne mi je aj jedno, že ak v CIA asi chápu, že Bourne vie, že ho sledujú a keď si s niekým dohodne "rande", tak že tam agentov bude čakať. Na toto akoby v CIA nereagovali, idioti. Ale čo tam potom, keď sa stále niečo deje a dobre sa na to pozerá. Iba by som trochu bol opatrný s tým Snowdenom, pretože ak sme vo fikčnom svete a mladý Ind je jeho fikčným odzrkadlením, úplne to samo o sebe stačí a reálne mená sú zbytočné. Postavy sa našťastie na rozdiel od väčšiny blokbasterov nechovajú ako napísané pre teen publikum, predsa len sme v sérii, ktorá si svoje fanúšikovské jadro vytvorila dekádu dozadu. ()

Frajer42

Poslední díl vznikl před dobrými devíti lety, na což se páni tvůrci rozhodli nebrát zřetel a hodili nás nešťastné diváky do pořádně rozjetého vláčku. Na jednu stranu je fajn, že se od první minuty do poslední něco děje. Autíčka vybuchují. Kulky létají vzduchem. Investované dolary jsou cítit. Vše je krásně nasnímáno a ještě lépe ozvučeno. Na stranu druhou bych tomu něčemu velmi rád rozuměl. Na začátku na nás skočí zápletka pojednávající o nelegálním zisku citlivých dat, přičemž by mě opravdu zajímalo, odkud tvůrci čerpali informace z oblasti hackingu, protože minimálně jednou jsem se během sledování hodně zarazil a uvědomil si, že filmaři zřejmě vědí něco, co já ne a měl jsem v jistém ohledu dodnes zcela mylnou představu. Poté už následuje pouze klasická naháněná Mattíka Démona, na kterou se velmi pěkně koukalo, ale nepěkně jsem ji rozuměl. Konečně jsem dozrál do věku, kdy jsem schopen podobný snímeček náležitě docenit a jako na potvoru, tvůrci už ve čtvrtém pokračování nemají z čeho vařit. Nebo mi to tak alespoň přišlo. Přiznám se, že většina mé pozornosti se ubírala k vedlejšímu sedadlu a ta špetka pozornosti, která zůstala na plátně, byla náležitě zmatena. Více než tři nedám. ()

Kothy

Nakonec to vůbec není špatné. Měl jsem trochu obavy, ale Bourne se vrací v plné parádě. Na 3 to sice nemá, ale Paul Greengrass se pořád snaží. Matt Damon do toho taky dává všechno. Hodně se tu řeší minulost. Jason si na některé věci vzpomíná a hledá pravdu o svém otci. Dost se taky cestuje. A celý film je hlavně o hackování, o které se stará šikovná agentka v podání Alicie Vikander. Tommy Lee Jones hraje jejího šéfa a Julia Stiles ta má jen malou roli. Jason zas dělá to, co mu de nejlíp a to je srovnat všechny na jednu hromadu. Opět předvádí všechny ty svoje vychytávky na odvedení pozornosti atd. No nevím, udělejte si obrázek sami, ale podle mě to je povedený návrat legendy. "Otevři to!" Recenze ()

swamp

I páni režiséři stárnou, případně jim jistá část technologické reality uniká, ale že bych od dlouho očekávaného "reunionu" Paula Greengrasse a Matta Damona, jejichž společné projekty z Ludlumova světa - The Bourne supremacy a The Bourne ultimatum - patří v mém filmovém světě k akční špičce, dostal takovou slátaninu, to jsem opravdu nečekal. Naprosto mi to připomnělo zklamání v podobě "hackerského" filmu Michaela Manna Blackhat, jenže tady to bylo ještě horší. Tuny nelogičností (z absolutně rozpixelovaného obrázku prostě "smooth image" neuděláte, je na čase přestat se dívat na CSI), hackerských "vychytávek" tak směšných, že jsem málem pukl smíchy, ŠPATNÁ recyklace již viděného ve zmíněných předchozích dílech (motorka v Aténách byla vyloženě špatná), davové scény smrděly komparzem na sto honů (ať už demonstrace v Aténách nebo davy lidí v Londýně - bylo zřejmé, jak "na povel" všichni najednou jdou doleva, doprava...), zcela zbytečná Julia Stiles, ale vlastně i Alicia Vikander (hrozná škoda) či Tommy Lee Jones jako šmoula. A co mě pobavilo nejvíc? Asi zašifrovaná flashka s obřím nápisem ENCRYPTED. :D ()

DwayneJohnson

Už zhouba po dvaceti minutách jsem věděl, že pod čtyři dnes nepůjdu ani náhodou. Možná to bylo nostalgií, možná velkým plátnem v kině, každopádně tenhle nový Jason navazuje na toho posledního a objektivně nejlepšího z velké části. Něco málo chybí, ale to mě dnes nechá úplně v klidu, protože tenhle film ( série) je po těch hodně letech naprostá, srdeční záležitost. A Alicia, ukázkově slizký Tommy a záporák Vincent, to už byly jen takové malé třešínky, na tomhle dortu, kterému mu právě dopekli čtvrté patro. Bouernův odkaz samozřejmě nepočítám. ()

Slartibarkfast

[ČSFD projekce] Když pominu to, že "vcelku úspěšně" uzavřená série Bournova mýtu se nám tu znova otevírá čtvrtým, nastavovaným dílem, aby se nám producent Matt Damon vůbec objevil na plátnech kin, nepokrytě projevím své zklamání nad tímto nanejvýš trapným a zbytečným počinem, který stál naprosto za hovno. Už v prvních minutách dostáváme lekci z programování, nesmyslných propojení všeho se vším a všemocnosti SíAjEj. Že se k hackování stránek národní bezpečnosti dá použít dotazovací jazyk SQL jsem netušil ani v nejdivočejších snech, načež jsem vyprskl smíchy na uživatele v předních řadách. Další vysoce nepravděpodobné nesmysly následovaly, a tak jsem se neustále ošíval a nevěřícně skrýval pohled do dlaní. V mnohém mi to připomnělo další nebetyčnou hovadinu Hackera, kde se nemožné stávalo skutečným a přitom to nebylo sci-fi. Dál nám vykradli jednoho z posledních Bondů a to už byl vrchol. Nekonečné honičky a hrátky s technologiemi tak otřásly mým zažívacím traktem, že mi z toho bylo na zvracení. Jason Bourne.. nevr mór! 25% ()

nascendi

Som mimoriadne sklamaný a smutný. Najviac z toho, že sa k tomu prepožičal jeden z mojich najobľúbenejších režisérov, u ktorého som ani vo sne nepredpokladal, že jeho dielu dám iba dve hviezdičky. Ale bohužiaľ, nebol najmenší dôvod pre pridanie čo i len jednej navyše. Tri by som dal v prípade, že by neexistovala bournovská trilógia a tento film by sa z ničoho nič zjavil. Ale po tej trojici nemám čo hodnotiť. Pár nových hercov? (aj tak ma z nich zaujala iba Alica Vikander, ktorú nepoznám), nové lokácie? a nič viac, pretože všetko ostatné bola iba recyklácia, vykrádanie a z toho plynúca nuda. Dúfam, že tento poklesok Paula Greengrassa bol posledný. ()

Ratemus

Ukázkový příklad vyhozených peněz za kino, po vzoru, Podfukářů 2, Sousedů 2, Médi2, je toto další absolutně zbytečné pokračování které nepřináší ale VŮBEC nic nového. Téměř jedna čtvrtina filmu jsou předlouhé honičky, film založený na scénách na dav lidí, klikání do počítače a utíkání. Z kina jsem odcházel s bolestí očí protože tak roztřesenou kameru jsem neviděl už hodně dlouho a závěrečný boj? jedna velká smutná trapárna, souboj sestříhaný, nepřehledný, celkové scény chaoticky nastříhané a vše se třese a je nepřehledné, kameraman má asi Parkinsona, nebo jinak si to vysvětli neumim. Film nemá žádné překvapení, vše jsme už viděli v předešlých dílech a nebo jiných filmech, žádný zvrat, žádné wau, NIC. Alicia má jen jeden výraz v ksichtě, nikdo tam skoro nemluví a Tommy Lee nudí tim svým skleslým výrazem. Toto je tragédie, doufám že pokračování nebude, fakt lituju těch peněz., těžce ubíjející nuda, dávám jednu hvězdu za průměrného a nudného Vincenta Cassela ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (více)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

08.02.2019

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (více)