Zkáza Titanicu

• Velká Británie A Night to Remember (více)
Velká Británie, 1958, 123 min

Scénář:

Eric Ambler

Hudba:

William Alwyn

Kenneth More, Anthony Bushell, David McCallum, Alec McCowen, Laurence Naismith, Andrew Keir, Derren Nesbitt, Bernard Fox, Desmond Llewelyn, Honor Blackman (více)

Málokdo tušil, že toto bude noc, na kterou nikdy nezapomenou. Je 14. dubna roku 1912, krátce před půlnocí. Největšímu a nejluxusnějšímu plavidlu své doby se do cesty postaví obrovský ledovec. Trhlina v boku Titaniku znamená rozsudek smrti nejen pro samotnou loď, ale i 1500 cestujících, na které nezbude v záchranných člunech místo. Černobílé zpracování jedné z největších námořních katastrof je soustředěno hlavně okolo druhého důstojníka lodi, Charlese Herberta Lightollera (Kenneth More). (mahler)

corpsy

Ak by som to mal zhrnúť do jedného súvetia. Ide o 40 rokov staršiu, čiernobielu a o hodinu kratšiu verziu Cameronovho spektáklu. Tým som vlastne túto snímku vyzdvihol a jeden z mojich najobľúbenejších filmov degradoval. Akokoľvek som fanúšikom Jamesovho filmu, akokoľvek ho mám rád, musím proste uznať, že A NIGHT TO REMEMBER bol viacmenej zdrojom snímku z roku 1997 ( plus ´´Nazi Titanic´´ z roku 1943 ). James Cameron niečo pridal, niečo odobral, niečo premiešal a okorenil podľa svojho gusta. Týmto spôsobom, vyjadrujem poctu a poklonu tomuto dielu. ()

Martin741

Reziser Roy Ward Baker /Krveziznivi Milenci/ natocil vskutku uchvatny film, ktory oproti Kameronovej verzii ma slusnu stopaz 123 minut. Krasne su kulisy Titanicku, obisiel sa zdlhavy a casto nudny pribeh, a po jednom zabere sa slo pekne na vec potopenia. Herci ako Kenneth More, David McCallum a skvela Honor Blackman /Goldfinger/ hrali vyborne. Trochu zamrzi obcas az dokumentarny styl, ale samotna zrazka s ladovcom a potopenie boli natocene vskutku genialne . 98 % ()

fragre

Oproti populárnímu americkému zpracování toto vypadá až dokumentárně. Ten Cameronův film je Love Story na pozadí katastrofy, zde je katastrofa na prvním místě. Jistě tu byla snaha aby to bylo britské, tedy aspoň v duchu té představy, kterou o sobě Britové šířili, tedy nepatetické, nesenzační, odměřené. Statečnost je zde vyjadřována velmi neokázale. Dnes by to asi neprošlo jako málo atraktivní, ale mně ten film připadá velmi důstojný. ()

Rocky62

Pokud bych měl tuto verzi porovnat s jinou, tak snad s touto. Srovnávat tohle s Cameronovým Titanicem je trochu zcestné :-), ale k filmu. Z hlediska faktů, ať už se jedná o konkrétní události či příběhy některých cestujících možná nejvěrohodnější zpracování, nechybí tu emoce a pocit beznaděje je tu cítit v solidní míře. Zkáza Titanicu není na rozdíl od zpracování z roku 1953 naivní a lehkovážná a snaží se mermomocí co nejvíce přiblížit skutečnosti, což se jí podařilo na výbornou a nutno podotknout, že ačkoliv jsou ve filmu použity studijní rekvizity, technické zpracování je také velmi slušné. Příběhy obětí mě však potěšily nejvíc. Např. rozhodnutí Idy Strausové zůstat s manželem až do potopení lodi, příběh kuchaře, jenž se opil, aby se uchránil před ledovou vodou, rozhodnutí Benjamina Guggenheima zemřít jako gentleman, statečné rozhodnutí Thomase Andrewse a Edwarda Smithe atd... myslím, že Cameron měl v tomto pojetí tak trochu inspiraci. Velkým plusem jsou tu také scény z Carpathie, které jsem v žádném jiném zpracování neviděl. Rád bych hodnotil o hvězdičku více, ale brání mi v tom bohužel první půlka filmu, která na mě působila dosti nezajímavě, ale i tak se jedná o nadprůměrné dílo, které je povinností pro všechny, které fascinuje Titanic tak jako mě. 75% ()

Thomassi

Vím, že srovnávat to s Cameronovým hitem není na místě, ale přesto mi to nedá. Kdo totiž vyděl oba filmy, ví, že toho mají celkem dost společného. A zřejmě z tohoto díla si Cameron vzal inspiraci. Jmenuji třeba stavitele Andrewse, jak stojí u hodin a dává rady mladému páru (stejně tak, jak tomu bylo u Camerona) nebo zprovoznění posledních dvou skládacích člunů (říkal jsem si, kde jsem to už viděl :-) Film se odehrává z většiny až v noci 14. dubna a ukázuje nám tak pár hodin katastrofy. A musím uznat, že se jedná o dobré zpracování. Vlastně jsem to až tak působivé nečekal. Film je skutečně spíše takovým filmovým dokumentem, kde sledujeme osudy známých postav a průběh potápění, společně i s děním na okolních lodích (Californian a Carpathia). Dokonce i na tu dobu se mi líbíly efekty (potápějící model vypadal opravdu dobře). Jen ze začátku, kdy byl Titanic spouštěn na vodu a u vyplutí ze Southamptonu, bylo až okatě vidět, že se jedná o úplně jinou loď. Z hereckých výkonů mě zaujal Ken More jako druhý důstojník Lightoller. Pro ty, co se zajímají o Titanic, rozhodně doporučuji, jedná se totiž o výborný snímek. ()

• Scéna, kdy se loď potápí, byla použita i ve filmu Zloději času (2002), akorát byla zpomalena a byly do ní přidány barvy. (skinny9)
  • Hercovi Kennethovi Moreovi, ktorý stvárnil postavu dôstojníka Lightollera, pomáhal počas nakrúcania dôstojníkov syn. Ten mu radil, ako má otca zahrať. Na nakrúcanie sa prišla pozrieť i vdova po Lightollerovi. (classic)
  • Jedná se o jeden z filmů, kterým se nechal James Cameron inspirovat před natočením filmu Titanic (1997). Některé záběry jsou dokonce snímány naprosto totožným způsobem. (Nach)