Veterinář Jan (Jiří Bartoška) už toho má dost. Poslední kapkou je smrt tchána, kterému taky došly síly a trpělivost. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho životě, stáří, a nakonec i o tom, jak a kde bude pohřbený. Nerespektovala žádné jeho přání a touhu, v dobré víře, že ona sama vždy a lépe než on ví, co je pro něj dobré a správné. A tak se k jeho neštěstí o něj starala podle své představy o jeho štěstí. A Janovi začíná být jasné, že je na té samé cestě. Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) se totiž řídí stejnou teorií malého dvorku a dlouhého biče a přesvědčením, že za štěstí svého muže je zodpovědná výhradně ona. Janovi dojde, že už takto dál nemůže, nechce, neumí. Když nic neudělá, skončí jako tchán. Jednoho dne jej napadne způsob, jak se osvobodit a získat zpět vládu nad svým životem. Tato revolta je ale hodně netradiční. Už jen tím, že prvotní inspirací mu byl jeden z jeho pacientů, papoušek s podezřením na Alzheimera. Jan se tak i díky němu vydává na cestu za naplněním toho, o čem se domnívá, že jsou jeho sny. A protože tato cesta nemůže být snadná, stává se její součástí také stádo koz a později i krav, psychiatrický ústav, plavba na voru a život na lodi. Janova cesta za svobodou ovlivní i životy jeho dětí a jejich partnerů. Dcera Olga (Táňa Vilhelmová) totiž převzala matčinu metodu, zatímco snacha Alena (Pavla Beretová) zatím dokázala tlaku rodové tradice odolat a volí vlastní cestu, liberálnější, modernější, lidštější. Důsledky jsou pro jejich protějšky (Jiří Havelka a Jakub Kohák), v obou případech odpovídající. (CinemArt)

Bakllazaan

Opět jednou koukatelný český film, se kterým vlastně nemám mnoho problémů a také mě pobavil. Jen se nemůžu zbavit dojmu, že to vyobrazení zlých žen a pasivně dobráckých mužů nebylo trochu za čárou. ()

Praxis

Skvostný alfasamec Jiří Bartoška a neméně skvělá Eliška Balzerová, která v roli "milující" manželky svému muži udělá ze života narýsovanou přímku ve stylu: svatba, první dovolená v Jugoslávii, druhé dítě... Táňa Vilhelmová ultimátní pizda, která na konci možná zbytečně rychle "procitne" a začne se chovat normálně - vlastně tohle mi tam asi nejvíce vadilo. Prostě taková jedna hořká komedie o mužích pro muže, o podzimu života, povinná ke shlédnutí všem feminám, které si to po svatbě plánují... Jo a Kohák a jeho "Buď budu podvedenej debil nebo šťastnej táta.", to bylo opravdu velice silné. 82% ()

Wysch

Tetsuo, WTF? Samozřejmě, že první akt popisuje tři ze čtyř ženských postav ad extremum, a proto bude Teorie tygra do konce moderní civilizace v mnohých očích jen obyčejný šovinistický flák plný klišovitých mužských postav, které trpí pod tvrdou ženskou nadvládou. Teprve ve třetím aktu se přinejmenším postava Tatiany Vilhelmové dočká plasticity, ale k utrpení feministických kachen se tak jako tak obrátí tím "správným" směrem, totiž přikloní se k názoru svého otce, svého bratra a jeho ženy. V naivitě tak podle sexistického a šovinistického scénáře zůstane pouze manželka (Balzerová) a matka (Janžurka), a hlavní geroj, charismatem stříkající Bartoška, v závěrečném záběru zobrazen jako žijící šťastně až do smrti, přeci jen nakonec překoná všechna útrpenství ženského světa a tyranii své ženy i matky dokáže svrhnout. _____ Recenze a komentáře spíše negativní zmiňují jako nedostatek scénář, ale já s tím nesouhlasím. Což je koneckonců důvod, proč mě v roce 2007 nevzali na scénáristiku - můj názor na dobrý scénář podle mnohých není správný. Podle mě ale (totiž) Teorie tygra má překvapivě dobrý a chytrý scénář, který bych s klidem nazval moderním dramatem. (Budiž i otázka, jestli vůbec recenzenti a komentující někdy viděli filmový scénář.) Dialogy jsou trefné, na potřebných místech vtipné, jinde naopak hořké či (rádoby!) emotivní. Scény jsou místy skvělé, místy spíše průměrné, jednu scénu považuju za zbytečnou (což je na 101 minut stopáže pořád hodně dobrý výkon).______ Baví mě hudba v synchronizaci s kamerou a dlouhými přemýšlivými záběry na klikatice středních Čech. (Přesně ty, které kritizuje DaViD '82.) I tyhle scény mají svůj smysl a symboliku v osobní svobodě a možnosti volby, o kterou přišel. Když se řekne Indiana Jones, jako nej scéna se mi například pro Dobyvatele pravděpodobně vybaví Indiana prchající před valícím se balvanem; "Here's Johnny!" pro Shining; roznožka Sharon Stone v Basic Instinct nebo úplně poslední scéna Breakfast Clubu. Když mi někdo řekne Teorie Tygra, vybaví si záběr přes rameno Bartošky na klikatící se řeku. Tak důležitá tahle scéna podle mě byla. Tak klíčová pro tenhle film. A ve své podstatě jej vystihující. _____ Kritici kritizují, že scénář nedokáže zaplést jednotlivé linky různých párů tak, aby každá měla pointu, ale i s tím nesouhlasím. Na ocet zůstává jen Janžurka, ale její muž je rozprášen v řece a zahrabán u kostela; všechny ostatní páry mají v posledním aktu svoji plasticitu, a v posledních scénách i svoje vyvrcholení. _____ Trochu mě mrzela ztráta tempa v druhém aktu, a přechod formy (a úhlu pohledu) v aktu třetím, ale tak jako tak, výsledek se pro mě dostavil - tempo už nekleslo; a polepšení Vilhelmové mělo svůj důvod a význam a muselo ve scénáři být, jinak by se v zásadě film neuzavřel. Neměl by pointu. _____ Nejen jako vtip slouží závěr s vykastrovaným kocourem. Slouží totiž jako pointa číslo dvě, což je něco, co jsem u českého filmu ani nečekal. ____ Ani jedna z postav by ale neměla být brána jako ta špatná. Motivaci dominantních žen vysvětluje druhý resp. třetí akt. Motivaci trpících manželů vystihuje první resp. druhý akt. Problémem tak zůstává jen to, že ženské vysvětlení přijde až příliš pozdě na to, aby s nimi mužský divák soucítil. Naopak mužskej divák si při scéně "To máš za pade!" možná může říkat, že ta kráva by si zasloužila. ____ Celej film je road movie bez silnice a bez návratu domů. Je o tom, že i když svoji ženu miluješ, musíš zůstat věrný svým snům. Je o tom, že i když chceš pro svýho muže to nejlepší, nesmíš mu vzít jeho mužnost a jeho sny. I.e. nebuď podpantoflák, a ty nebuď stíhačka. Život je moc krátkej na to, abychom ho ztratili žitím, jak jsme žít nechtěli. ____ Bartoška má po tom rakovi ještě víc charismatu. Respekt. ___ Muchow perfektní. () (méně) (více)

Pierre

Film, který je v současné době jakýsi signál potěchy. Když jsem se na Teorii divall, napadlo mě že takhle nějak by měl vypadat správný lidový film. Je to výstižné, každý si vtom něco najde. A je to vhodné jak po náročného diváka tak pro nenáročného. Jsem tímto přesvědčený, že stále točíme dobré filmy. Zpočátku jsem se ale přece jenom trochu bál, aby to nebylo pouze o těch správných mamčách, co dirigují a mají vždycky pravdu (jak se říká.) To by opravdu nebyl moc příjemný film. Ale jak přišla originální zápletka, začalo mě to dost bavit. Některé situace jsou velmi vystihující a působí bohužel dojmem zfilmovaného života. Putování s Jiřím Bartoškou je ale především příjemné. Hold, bůh.:D Ale to i díky závěru ve kterém zazní nádherná hudba, jsou k vidění nádherné lokace. A divák zůstane někde na lodi. Dávám pět. Takových filmů netočíme stovky. 90 %. ()

Laxik

Nevím sice, z koho si Bajgar léčí mindráky, ale díky bohu za to. Pán režiséroscénárista se za svůj názor a svoje sympatie nestydí, a i když se s ním kolikrát nedá souhlasit, aspoň se to neschovává za žádnou líbivou fasádu filmu pro každého. ()

blackrain

Velmi pestré herecké obsazení, kterému samozřejmě kraluje Jiří Bartoška. Na něm je celý film postaven. Jakub Kohák mě překvapil svým poněkud netradičním zjevem. Na ulici bych ho přešla jako krajinu, pokud by neotevřel ústa a něco symslu plného neřekl. Byl tady totiž velmi inteligentní a ne jako ten televizní šašek. Co člověk to originál. Co vztah to originál. Nepoužívala bych nějakou šablonu. Nedá se ani paušalizovat. Nejsou náhodou na vině vždycky dva. Každý přece přispívá svým podílem a je jedno, jestli se veze nebo je ten vůdce. Čas ale mění nás i naše cíle. Tomu se nelze vyhnout. Tak to prostě je. Postupem času se měníme, tak jak by si partner přál a ztrácíme tak ze své jedinečnosti to, kvůli čemu se do nás náš milovaný protějšek zamiloval. Bohužel si to kolikrát ani neuvědomíme. Když pak si to někdo uvědomí, začne se stavět na zadní. To se stalo i v této rodině. Jaké si to v životě uděláme, takové to máme. Je to kruté, ale je to tak. Jako hlubinná sonda do jedné rozvětvené rodiny to nemělo chybu. Ale ty tři Grácie v podání Ivy Janžurové, Elišky Balzerové a Táni Vilhelmové začaly vytáčet i mně. Doma nic takového nechci. Normální a v pohodě byla manželka Pepíka (Kohák). Je moc dobře, že se nám Jiří Bartoška uzdravil a může filmy a seriály točit dál. Přeju mu vše dobré. ()

kaylin

Jeden z nejlepších českých filmů za poslední roky, který jsem viděl, a to hlavně v tom, jak je snímek podán. Je civilní, není o ničem velkém, je prostě jen o životě a není nutně zábavný. Ale herci, především pak Jiří Bartoška dokazují, že prostě nejsou malé příběhy a i na nich se dá ukázat mistrovství, herecké i filmové. ()

gogos

Barťák válí v neskutečně příjemné lehké komedii, která má výbornou myšlenku, skvěle zpracované momentky a v nudné tuzemské scéně tak zanechává odraz toho, že jsme stále schopni natočit kvalitní biják. Chválím i další herecké výkony, taktéž i scénář, výběr lokací. ()

rt12

Výborně jsem se pobavila a možná i chvílemi chytila za nos. Ano my ženské máme tendenci ty chlapy ,,domestikovat", ale tak jak se to děje v tygrovi - hůůů. Moc nevěřím na prozření postavy, kterou hrála Táňa, ani jsem neslyšela o tom co učila Eliška na katedře. Ale to neřeším. Milým překvapením je pro mě , jak zahrál Jakub Kohák. Nejsympatičtější osobou z celé skvadry byla pro mne Pavla Beretová. Prostě film ke kterému se budu vracet ()

..Lucas..

Vysoké hodnocení u českého filmu ve mě vyvolalo očekávání. Teorie tygra není špatný film, ale bohužel hlavní hrdinky jsou tak moc nesympatické, že mi to sráží zážitek z filmu. Ženský fúrie, chlapi chudinky a manželství je spíše vězení, přesně takovýhle typ vztahu nesnáším a tady toho bylo moc. A na to, že to má být komedie, moc vtipu tu není. Ale dobrý pokus, příště méně otravných postav nebo scén a více zábavy a já budu spokojený. ()

topi

Podzim života natočený v podzimní době v oblasti přehrady Slapy, Davle nebo Třebenice, místa, která mám hodně rád, zvlášť na podzim. Skvěle zahrané jednotlivé charaktery postav a jejich jednání je radost sledovat. Teorie tygra je také hlavně film o svobodě, o té svobodě, které já se nikdy nevzdám! :) ()

major.warren

Vynikající. S Pohádkami pro Emu je to nejsilnější adept na českého lva za nejlepší film roku 2016. Jiří Bartoška je můj nejoblíbenější současný český herec a přál bych mu aby za tento výkon získal českého lva. Eliška by mohla lva získat taky. Oba dva byli vynikající. Všichni herci byli tentokrát výborní. Skvělá Tatiana Vilhelmová a Jakub Kohák. Iva Janžurová s Pavlou Beretovou byli též výborné a Jiří Havelka také:-). Radek Bajgar napsal výtečný scénář s vynikajícími hláškami. Kamera byla nádherná a hudba Jana P. Muchowa byla naprosto dokonalá. Výborný byl obraz a zvuk. Podle mě jsou nejlepší scény blázinec, předstírání Alzheimra, hádka Tatiana Vilhelmové s Jiřím Havelkou, pohřeb a papoušek. Výborný film. Doufám, že dostane českého lva za nejlepší herecké výkony v obou hlavních rolích a za scénář. Případně za nejlepší film roku:-). Myslím, že tuto cenu dostane buď Teorie Tygra nebo stejně skvělé Pohádky pro Emu. Naprosto dokonalý film a má u mě to nejlepší hodnocení. Takové kdyby byly všechny české filmy. ()

salalala

Být feministka, tenhle film mě vytočí do krajnosti. Debutující Radek Bajgar totiž do titulního příběhu navěsil všemožné stereotypy, které jen rozvíjel a vůbec je nerozporoval. Z pohledu nefeministy jde o solidní počin, který ale klame tělem a na druhé zhlédnutí už nemá moc co nabídnout. Záběry krajiny jsou místy krásné, Bajgar se divákovi opravdu vůbec nepodbízí a celou dobu je znát, že točí přesně to, co točit chtěl. Humor není prvoplánový a nikterak vulgární, je naopak velmi decentní a příjemný a nikdy nesklouzne k nějakým karikaturám nebo lacinostem, velmi příjemná je i hudební složka. Samotný příběh je pak trochu předvídatelný, klišovitý a plný stereotypů, přesto má své určité kouzlo, jen se nad ním divák nesmí moc zamýšlet, protože pak by řešil to, že ti muži de facto mají, co chtěli a to, že v průběhu manželství si nedokázali vymezit potřebné mantinely, je spíš vina jejich a ne manželek. Příběhové a určité morální nedostatky nicméně vyvažuje výborný Jiří Bartoška v titulní roli, který snímek utáhne zcela sám a ostatní mu jen sekundují, nicméně třeba Eliška Balzerová a Tatiana Dyková jsou výborné, u zbylých mužských rolí už je to trochu horší, nicméně nejde o nic tragického a i takový neherec Kohák je poměrně solidní. Tempo nicméně mohlo být svižnější a závěrečná proměna jedné z manželek mnohem víc důvěryhodnější, protože samotný závěr díky tomu působí nechtěně směšně, málo uvěřitelně a trochu víc prvoplánově. Teorie tygra ale ve výsledku není vůbec špatný film, jen je třeba se smířit s tím, že nemá žádný přesah a jeho mužští hrdinové jsou vlastně uťápnutí pánové, kteří si nedokáží vydobýt respekt svých partnerek. 60 % ()

PP66

Komedie o tom, jak nás ženy připravují o "koule". Do dvou třetin jsem velmi dobře bavil, pak přišel zlom v ději návratem Bergra domů, a od té chvíle jsem ději moc nevěřil, zejména proměně dcery Olgy. Proto je za "slabé" čtyři. Kino Lucerna. ()

TominoLa

Teorie tygra má pěknejch pár vad na kráse. Přesto jsem si tenhle film neskutečně zamiloval. Kdybych měl psát o všech kladech a záporech tak by to nebyl komentář, ale recenze. V každém případě herci jsou bezchybní a pan Bartoška ... smekám. O jeho charisma už se tu píše dost. Největší záhadou je pro mě Radek Bajgar. Nasadil si laťku hodně vysoko pač jeho debut bude pro mě pravděpodobně největším překvapením roku. Těším se už na páté zhlédnutí. 9/10 ()

kajas

Tak tahle divácky tolik oblíbená (soudě podle návštěvnosti v kinech) komedie mě vlastně spíše rozesmutnila. Nepopírám, že Bajgar nemá v něčem pravdu, ale ženy zde až příliš démonizuje. Přesto hodnotím pozitivně a každou jednu hvězdičku věnuji jednomu z představitelů mužských rolí. Mám upřímnou radost, že se pan Bartoška dal dohromady a svým úsměvem zase láme srdce jako dřív ;). Mile překvapil také Kohák a pochválit samozřejmě zaslouží dokonalý Jirka Havelka, který se po Hřebejkově "Až po uši" konečně ukázal i na filmovém plátně. Scéna chycení Vilhelmové pod krkem je prostě milionová. "Když ho dáte do hrobu, zase ho vyhrabu." ()

Aleee89

Možná že za to taky může těch několik sklenic ginu, ale po zhlédnutí Teorie tygra mi bylo nějak divně, smutno. Překvapivě civilní Kohák, na kterého mám jinak spíše alergii, mi nevadil. Bartoška štramák větší než dřív, ale příběh... No, rozhodně to není komedie. Ale dál nevím, co si o snímku myslet. Vstřebávám ho, přemýšlím... Je to snůška klišé, nebo to tak doopravdy je? Každopádně postavy byly otravné - na obou stranách barikády. A vlastně doufám, že je to "jen film"... ()

Vědma

Nevím jaké ponaučení z filmu vyplynulo. Že se chlapi celý život vezou na zádech svých žen, které za ně všechno řeší a pak až si na to ty ženy zvyknou, tak jim to začne vadit? Tak to pak je film pro mladé kluky, aby si to zavčas uvědomili. Jiří Bartoška má charisma, které film táhne. (Hudba je příšerná). ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017