Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

mrsin

Ale vždyť má tento stát dobré zákony. Třeba zákon o kremaci. Je zcela nezpochybnitelné, že Spalovač mrtvol patří k tomu nejlepšímu, co kdy bylo na území ČR natočeno. Již četba samotné Fuchsovi předlohy je velice silným zážitkem, o který se v Herzově podání postaral excelující Rudolf Hrušínský. Věneček, nebo rakvičku? 95 % ()

gpx

Přenádherný film o osvíceném muži, který se ve své neskonalé odvaze rozhodne zachránit ohroženou rodinu. A nutno říci, že překážky, které na své cestě musí překonat, jsou nemalé. ()

Merenre

Nemůžu si pomoct, ale je to trošku (spíš trošku víc) nuda. A co na tom sejde, že je to výborně zahrané a nevím co všechno, když se u toho člověk nudí. ()

kacer4

Originálny film s mrazivou atmosférou, pochmúrným dejom a desivým rozprávaním. To všetko dopĺňa vynikajúca hudba, strih a kamera. No napriek tomuto ma film príliš nenadchol. ()

hony23

Jeden z nejlepších filmů naší historie a excelentní Rudolf Hrušínský v roli ďábelského pana Kopfrkingla. Neuvěřitelná směs psycholigického dramatu, hororu a morbidního humoru ve mě vyvolává silné emoce při každém sledování. ()

Shelby14

Asi budu zavražděn všemi filmovými fandy, když vidím vysoká hodnocení. Ale mě tohle dílo prostě nijak zvlášt' nebralo. Možná jsem na ten film ještě nedozrál, zkusím to za tři čtyři roky znovu. ()

Kozlowski8

Dnes již kultovní záležitost Juraje Herze o psychickém zvrhlíkovi - pracovníkovi krematoria Karlovi Kopfrkinglovi, u něhož se jeho úchylka vlivem doby a okolností ještě vyostří a stane se z něj lidská bestie. Film je spíše než hororem konverzačním psychologickým dramatem, i když slovo konverzační také není zcela na místě. Kopfrkingl totiž konverzuje převážně sám se sebou a to množství keců, ačkoliv netvrdím, že jsou napsány špatně, mě postupem času začalo nudit. Pokud by ta cesta a dlouhé prokousávání se k hlavní pointě bylo přímější a dravější, možná bych se připojil k většině diváků a plným počtem hvězd bych film ohodnotil též. Film a hlavně pan Hrušínský si to možná i zaslouží. Na druhou stranu bych křivdil mnoha jiným filmům, které mne bavily o poznání více než Spalovač mrtvol a "pětku" jsem jim nedal. 60%. ()

Emperor1

Přidávám se k davu obdivovatelů charismatického psychopata Kopfrkingla v podání hereckého génia Rudolfa Hrušínského. Jeden z nejlepších českých (československých) filmů, atmosféricky hutný, morbidní, surreálný, prostě dokonalý. Herecká elita ve vedlejších rolích, skvělá režie, perfektní kamera, je vskutku požitkem se na něco takového dívat, opakovaně. ()

tukan008

Jsem rád, že někdy někdo točil horory, u kterých nemusíte mít strach, že se na vás z plátna nebo obrazovky povalí litry krve a kila střev a mozků nebo klišé typu kanibalové, duchové a démoni - a kdy to hororové má své logické uplatnění. Film natočený na motivy knihy Ladislava Fukse nejenže odráží depresivní povahu spisovatele, ale především je geniálním snímkem, který tu genialitu má v jednoduché myšlence - že cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly. Teď si nejsem úplně jistý, jestli to sem sedne, to přísloví, ale myslím, že to nejjednodušeji vysvětluje celý příběh bez toho, aniž bych musel psát spoilery. Velkolepý herecký výkon Rudolfa Hrušínského a mrazivá hudba Zdeňka Lišky - oboje dodává filmu už s tak výborným dějem další dimenzi. Pět hvězd a místo v žebříčku mých nejoblíbenějších filmů. ()

KidCZ

Pan Hrušínský zahrál výborně, jeho výkonu se nedá nic vytknout, bohužel film jako celek mě vůbec neoslovil a zamýšlená tíživá atmosféra a temný příběh na mě působily spíš nudně. 3* dávám za Hrušínského a za audiovizuální zpracování. ()

sibskyn

Jeden z nejlepších Českých filmů vůbec. Naprosto 100 procentě, čistokrevný(žádná zženštilá duševní pohádka), dokonalý film. Miluji ten konec, kdy za doprovodu Liškovy hudby a vynalézavé kamery, Kopfrkingl nahání svou dceru. Jestli se to dá nazývat horor, tak by se to mělo více propagovat, protože by to mělo být v prvních příčkách hororových filmů. ()

jojto

Dnes bola u nas oslava. Vypil som 0,5L absolutky a v deliriu kliknem na csfd a ejhla, spalovac mrtvol na stv2. Idealny stav na toto psycho. Po prologu som si slahol poldeci, ze divny. Pri uvodnych titulkach som chniapol po druhom, ze úlet. Po 15 minutach som bol totalne KO a uvazoval, co vedie ludi k takemu vysokemu hodnoteniu. Divny, az psycho strih, herecke vykony 00 (divne pohlady nepocitam), teda az na pana herca Hrusinskeho a na jeho, viac menej monology. Jeedine stastie, ze uz mam znalost, v style "fasisti sa aktivne zaujimali o budhizmus" a musim uznat, ze som vobec netusil, ze sa tohto sklbenia dockam v SK/CZ totalpsychodramahororkvazi :). ()

buchannon

Celkem morbidní, ale výborný film. Aneb cesta do hlubin spalovačovy duše. Zajímavá podkreslující hudba (i když docela jednoduchá a nejedná se o největší mistrovské dílo). Tento snímek je výjimečný tím, že nemá daleko k monologu, ale vzhledem k nenapodobitelné dikci Rudolfa Hrušínského je jeho přednes opravdu mistrovský. Velmi sugestivně pojatý film. Podle mě byl Rudolf Hrušínský snad nejlepší český herec všech dob díky svojí schopnosti ztvárnit nejen komické role (Švejk nebo Dařbuján a Pandrhola) ale i vážné (Pozor vizita! a Smrt krásných srnců). Mistrovské dílo Juraje Herze. ()

Amalberga

Tak tohle bylo hodně velký psycho. Vynikající práce se kamerou a střihem. Rudolf Hrušínský se na pana Kopfrkingla skvěle hodil. ()

Dawe2 odpad!

Tohle opravdu ne. Když už jsem přetrpěl hodinu, zajímal mě konec, ale nestálo to za to. Takto vysoké hodnocení nechápu. Když si odmyslím téma, které nesnáším, stejně je to hrozně natočené, divná kamera, o scénáři nemluvím. Tomuhle asi opravdu nerozumím, ani nechci. ()

Sevin14

Čekal jsem nějaký nadupaný psycho horor, bohužel nic takového se alespoň v první hodině filmu moc nekoná. Až poté trošku nabere na obrátkách, ale i tak mě nudil. Stále jsem čekal na moment, kdy se film pořádně rozjede a budu mu moct dát alespoň ty tři hvězdy, nestalo se. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)