Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

Kushina

Odpornej, nechutnej a depresivní film. Nikdy už takovou sračku nechci vidět a je mi jedno, jak je to oceňovaný film. Tohle bych nejraději smazal z paměti. Kdyby zabil je i sebe, tak to chápu, kdyby se je pokusil zachránit, chápu.... Jak člověk může takhle vyvraždit svoji rodinu a ještě se cítit dobře. Fuj 35% ()

Pan.Antonin

Už když se mi filmová adaptace líbí podobně jako předloha, považuji to za zázrak. Spalovač mrtvol je ale jeden z mála případů, kdy snímek knihu předčí. Autorova spolupráce na scénáři zajistila to, že film perfektně zachovává tón a všechny důležité momenty předlohy. Pobavil neustále se vracející manželský pár Menšík-Myslíková, jeden ze známých znaků předlohy. Neskutečná práce s kamerou a herecký výkon Hrušínského pak dodávají onu přidanou hodnotu. Jeden z nejlepších československých filmů. ()

PanPyzamo

Mělo to zajímavé kouzlo. Černobílé provedení se mi zde líbilo a podle mě to mělo fajn atmosféru. Rudolf Hrušinský si mě získal a ačkoliv má film pomalejší tempo, tak jsem se nenudil a byl jsem zainteresovaný. Nevím, komu bych to doporučil. Dnes už asi tolik nezaujme, jako tehdy. Jsou novější psychologické filmy, které se mi líbily více. I tak mi to přišlo zajímavé. Nejspíše bych doporučil, pokud jste fandové psychologických filmů a chcete něco od českých ručiček. Nejsem z toho nijak mimo, ale rozhodně to mělo něco do sebe. Za mě dobrý. 7,5/10 ()

Buxholka

Hůře čitelný film, předpokládám, že záměrně. Od 9. dubna 1919 byla v Československu povolena kremace, Juraj Herz v jednom rozhovoru se zmínil o tom, že film nejvíce šokoval v Itálii, kde byla ještě v roce 1968 kremace zakázána. ()

Blackmonster

Spalovače mrtvol bych si bez Hrušínského nedokázal představit. Velmi specifická atmosféra knihy i filmu mě jednou chytla a už nepustila. ()

Super8martiN

Spalovač mrtvol je pro mě takovou Mona Lisou mezi českými filmy. Pro veřejnost neskutečné veledílo, na které se prostě nesahá. Něco, co dosahuje na ty nejvyšší příčky a mě obojí prostě nebaví. Mona Lisa je pro mě jen ženská na plátně, ze které je pro mě z neznámého důvodu legenda, přitom vedle ní existují desítky až stovky krásnějších a úctyhodnějších děl. Spalovač je one-man show sice s úchvatným hereckým výkonem, temnou a hustou atmosférou a hlavně nápaditou kamerou, ale všeho moc škodí bohužel. Tohle pro mě prostě byla strašná nuda. Ze začátku mě aspoň bavila ta kamera, ale nakonec je to asi to jediné, kvůli čemu jsem u filmu zůstal alespoň trochu v pozoru. Část symbolů ve filmu ani nechápu, možná protože jsem nečetl předlohu. Za mě 3 hvězdičky, a to možná hlavně i kvůli již zmíněné nedotknutelnosti díla. ()

wdc

Pro mě tedy tento film neměl žádný přínos, protože vím, že vraždit z jakéhokoli důvodu není v pořádku. Existuje snad značné množství lidí, kteří to musí vidět a pomůže jim to odsoudit jakoukoli ideologii, která zabíjí lidi kvůli původu? Obsah je odpudivý až odporný. Připadá mi diskutabilní vůbec vhodnost něco takového vysílat. ()

F2003F

Prvá polhodina majstrovsky dychberúca, psychologicky desivo fungujúca. Následne sa dielo akoby stratí samé v sebe a prestane sa ďalej vyvíjať. Udržuje si jednotvárnosť bez akéhokoľvek pútavého prvku, ktorý by prinútil sa filmom aspoň vrelo unášať a odniesť si z neho viac než pamätne sálajúcu tiesnivo nepríjemnú atmosféru. Azda extravagantne najvýstrednejší unikát tuzemskej produkcie. Nestarnúci klenot dosiaľ nadmieru odpudivo fungujúci prinášajúci okrem bravúrneho hereckého koncertu Hrušínského aj poriadne vyčerpávajúci efekt na psychickú stránku. K plnému sa nepridávam, pretože ma to nezaujalo natoľko aby som sa nenudil a nemal miestami zdĺhavý dojem. ()

Ywo

Drama? Komedia? Horor? Aj ked mi je z tohto filmu zle, povazujem ho za jeden z najosobitejsich a najlepsich. ()

PavHer

Absolutní česká klasika žánru psychologický horor s excelentním výkonem Rudolfa Hrušínského v roli "spalovače" Karla Kopfrkingla, který je tak trochu šílený, ale hlavně neskutečně bezcitný (až běhá mráz po zádech). Temná atmosféra tohoto filmu se jen tak nevidí. Na dobu vzniku má snímek i výbornou kameru a střih. Tohle se Herzovi povedlo, a podle mě se jedná o jeho nejlepší dílo. A u Hrušínského o nejlepší roli - "Dáš si rakvičku, nebo věneček?" ()

squire

To tehdy v těch skvělých šedesátých letech Ladislav Fuks napsal skvělou novelu, Juraj Herz měl skvělé období, Rudolf Hrušínský byl ve skvělé formě, obsadit do role Miliho Miloše Vogniče byl skvělý nápad..... a vznikl skvělý (nebo geniální ?) film. Zatímco obvykle lze v případě filmových adaptací literárních děl říci to typické: knížka je lepší než film či méně častější : film je lepší než kniha. V případě Spalovače jde o dvě naprosto rovnocenná díla a já mohu naprosto zodpovědně prohlásit: dívejte se i čtěte. Obojí stojí zato! ()

jiziczek

Jeden z mála filmů, který překonal svou literární předlohu. Vzhledem k tomu, že již kniha byla naprosto geniální, nenapadá mě odpovídající adjektivum k zhodnocení filmu snad jen geniálněuchvatněbravurnědokonalýnatřetí? Nepřekonatelný herecký koncert, především v podání mistra Rudolfa Hrušínského, ale i ostatní hrají nad svými možnostmi. Tísnivou atmosféru vykresluje kamera, střih a především studiový zvuk. Tenhle film prostě nikoho nenechá v klidu. ()

Silnica

Elektrizující snímek, který využívá skvělého střihu a celkové stylizace k naplnění žánru psychologický horror. Komu neběhá mráz po zádech při každém slovu a pohybu Rudolfa Hrušínského na plátně jako by neměl cit. Jeho obludně geniální výkon by sám vydal za dalších pět hvězd, protože těch prvních pět už schlamstl příběh a výše zmíněný střih, dále kamera a režie. ()

Pruďas

Jasná ukázka toho, že i v zapadlých českých končinách se dá natočit filmařina SVĚTOVÉHO formátu....... Kdyby to komouši nezavřeli do kamrlíku, určitě by to tak bylo. Režie pana Herze je kvalita sama o sobě, v celém filmu nenajdete jediný záběr, který by tam byl navíc. Herci jsou na tu dobu také skvělí, ale nad všemi jeden z nich vyčnívá..... Rudof Hrušinský v roli zmagořenýho maniaka Karla Kopfrkingla by strčil do kapsy Anthonyho Perkinse i Hopkinse dohromady. Je to jeho životní výkon a je velká škoda, že se díky rudým soudruhům nedostal do světa. ()

pr.del

Vůbec sem tomu nepřišel na chuť. Krásné .......... předlouhé....zzz.... monology.......zzzzzzzzzz. Prostě lepší, než počítat ovečky. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)