Legenda pekelného domu

• Velká Británie The Legend of Hell House

Nechte svůj rozum přede dveřmi! Pekelný dům. Zahaleno mlhou a tajemstvím je místo živoucího zla a vražedného teroru. Roddy McDowall v čele obsazení vzrušujícího hororu a čtyřech vyšetřovatelích a temnotě obklopující sídlo, které oni sami nazvali "Mt. Everest všech strašidelných domů". Odvážná čtveřice se pouští do riskantního podniku a chce vypátrat a odhalit jeho tajemství. Všichni musí projít hotovým utrpením, setkat se s vraždou a s tím, co pro ně nachystali duchové obývající toto hrůzné místo, aby přišli na to, že pravda je může dovést k šílenství. (Bonton Home Entertainment)

lennyd

Toto není obyčejný dům. Většina z účastníků poslední výzkumné expedice, která měla odhalit tajemství tohoto domu, skončila mrtvá a nebo v sanatoriu, řádění duchů přežil jediný muž. A právě on se ve společnosti dalších tří vyšetřovatelů do Pekelného domu vydává znovu... Jasně, chápu že film je více jak čtvrt století starý, ale to může omluvit horší vizuální kvalitu filmu, ale nikoliv to, že jsem se větší část filmu dost nudil. Ono je těžké přijít s něčím originálním v tak otřepaném námětu, jako je strašidelný dům (buď můžete vsadit na herecké obsazení, nebo na vizuální efekty, a nebo alespoň na strašidelnou atmosféru). Nic z toho ale tento film nenabízí - nejvíc jsem se bál jen v okamžiku, kdy čtveřice k domu přijíždí a ten vystupuje z husté mlhy. Pak už ani ťuk - bouchání dveří a podobné nikoho moc nepostraší.. ()

noriaki

Nejsem expert na duchařský žánr, takže nevím nakolik je námět originální nebo dokonce revoluční, ale podobných hororů jsem moc neviděl. Napadá mě snad jen o čtrnáct let mladíš Vládce temnot, ale i ten hrál na trošku jinou strunu. Legenda pekelného doma kombinuje poctivou starosvětskou duchařinu s kriminálním subžánrem, pro který mají angličané nelibozvučný název "whodunnit". Žádné policejní pátrání se tu pochopitelně neprovádí, ale sbírání indicií a vědecký odstup je typický pro všechny postavy. I když jim ledový klid dlouho nevydrží, tak nikdy nespadnou do stejné kategorie, v níž dominují vypsychlé hloupé blondýnky a hráči amerického fotbalu přetékající testosteronem. Závěr je buď na pět hvězdiček, nebo na jednu. ()

Brain-D

Tohle šlo bohužel mimo mě a zub času tu sice je, ale dokážu ocenit i starší snímky. Tady i když z počátku před vstupem do domu se traduje jaká to bude hrůza a děs. No přitom to je spíše děsná nuda. 20% ()

giovanni3

No průměrný horor v kterém není nějak moc věcí co vyloženě vyděsí.. spíše fůra různých hlasů, větru atd... Potěšila scéna s supermoderním přístrojem a jeho výsledkem. Celkově průměr = 3z5 ()

Jello Biafra

Štandartná záležitosť o strašidelnom dome neponúka nič viac než nesúrodú skvadru hercov a len akýsi chabý náznak nadprirodzena. Korunu všetkému nasadí záverečné hlúpe rozuzlenie, ktoré ma tak naštvalo že som sa rozhodol dať filmu podpriemer. ()

Šakalík

Z filmu mám takové smíšené pocity. Na jedné straně je to naprosto tuctová duchařina, která kromě třesoucích se stolů, létajícího nádobí a tajemných zvuků nenabízí vlastně nic zajímavého, na straně druhé to má docela slušnou atmosféru a hlavně teda VELMI pohlednou dívčinu v jedné z hlavních rolí. Pamela Franklin je tady prostě k sežrání, ostatně uznejte sami. :-) Film je typický thriller sedmdesátých let, takže většina toho strašidelného se odehraje mimo objektiv kamery, takže je na divákovi, aby si ledacos domyslel sám (což není úplně na škodu). Na svou dobu má film možná až překvapivě svižný rozjezd – na nic se nečeká, nic moc nevysvětluje a velmi rychle se do domu nevalné pověsti instalují čtyři dobrodruzi, kteří mají záhadu rozluštit. Na každého působí síly v domě jinak, takže se postupně dostanou do sporu, o co že tam vlastně jde. Film má také nečekané a svým způsobem originální rozuzlení, které se mi docela líbilo. Celkově bych tento film označil za čistě průměrnou duchařinu, i když fanoušek žánru si v něm silné momenty určitě najde. ()

bari68

Neverím, že aj v dobe svojho vzniku sa diváci u podobných vecí báli. Atmosféra tu niet žiadna, ,,strašenie,, je viac než úsmevné a scenár spolu s jeho topornými dialógmi mi otváral v kapse krivák. Naviac to bolo miestami zdĺhavo vleklé. ()

Han22

Čtveřice odborníků přichází prozkoumat jeden starý prokletý dům a odhalit jeho tajemství. A mě to bavilo, konečně tu máme duchařinu bez zbytečných odboček, nudy, která nenutí diváka přemýšlet zda opravdu straší nebo ne (viz Haunting). Herci v čele s Roddy McDowallem jsou fajn, atmosféra taky a u pár scén jsem si řekl "ty vole". Konec je pravda trošku o ničem, ale čert to vem. Poctivá stará duchařina, na rok vzniku to asi líp natočit nešlo. ()

Holina

Tak tady vede především vynikající sedmdesátková atmosféra, která by se dala krájet. Gore je tu jen poskrovnu , jen minimálně a to především proto, aby byl uspokojen i divák tehdy populárních krváků. ()

Blue.Shark

Byl jsem zvědav, co tento film přinese a jsem spokojen. Nedávno jsem poslouchal audiopovídku od Mathesona a...no asi mě to trochu zdeformovalo. Na hercích moc nejsou znát emoce (nebo aspoň ne tolik, jako v dnešních filmech), ale mě to vůbec nevadilo právě kvůli zmíněné povídce. Film beru jako takové zpestření poslouchaného příběhu o obraz a na mou duši jsem si přesně takhle představoval dané situace. Také musím vypíchnout neuvěřitelně sedící hudbu, ze které jsem měl kolikrát stísněnější pocit, než ze scén samotných. Asi začínám mít rád staré horory. ()

CrazyLom

sice jsem se pořád musel smát, protože jsem si vždycky vzpomněl na scary movie 2, ale jinak obstojná duchařina :-) ()

Olík

Oldschool atmosférická duchařina klasika Johna Hougha o bandě medii, spiritualistů a kdoví čeho ještě snažící se dostat na kloub tajemstvím nelichotivými legendami protkaného domu. Vzhledem k datu vzniku jsem přimhouřil obě oči, ale ani tak jsem se nevyhnul zívnutí nebo dokonce pousmání – nic co bych potřeboval zažít ještě jednou! ()

Andronikos

Horor bez hudby, prostriedku, pomocou ktorého sa v týchto filmoch veľmi prominentným spôsobom buduje atmosféra, je dosť zaujímavým fenoménom. Na retro snímok to bolo slušne natočené, na dve ženské postavy (spolu s erotickými prvkami, ktoré sa okolo nich "vyskytli") sa pozeralo dobre, film bol aj vďaka atmosfére (áno, podarila sa aj bez hudby!) napínavý. Ale film napokon zlyhal v záverečnej pointe (v čom tento subžáner, duchársky horor, nachádza svoju Achilleovu pätu takmer vždy): tá totiž nebola príliš zaujímavá a ani ďaleka nedala neracionálne konajúcim postavám (a paranormálnym javom) toľko potrebnú koherenciu a zmysel. Kladné hodnotenie dávam za to, že ide o klasiku a zrejme vo svojej dobe o vcelku originálnu vec, a za už zmienené klady (atmosféra, vizáž Pamely Franklin a Gayle Hunnicutt [= pani Barrettová]). Inak by šlo v podstate o hororový priemer, zasluhujúci si iba 3 hviezdičky podobne ako jeho mladší pendant (a klon/imitátor?) z pera S. Kinga. ()

J. T. Kirk

No není to Dům v růžích. Chvilkama je to i docela strašidelné, ale hned je to zase nuda. Z toho kocoura jsem se málem posral. No každopádně celkový dojem je dobrý, na nudný večer je to ideální volba, teda pokud nebydlíte v domě, v jehož okolí není živá duše. V tom případě bych zvolil něco míň hororového ;) ()

alambert

Úterý 14.2.2012, 15:11...Velmi pěkně natočené, na rok 1973 i efekty v pořádku. Obrovským problémem jsou ale často až stupidní dialogy, slabý závěr a také až otravně nesympatická postava dr. Barretta. Také mám pocit, že jediný slušný herecký výkon předvedla Pamela Franklin a zbytek byl vážně nic moc...Úterý 14.2.2012, 15:13 :-D ()

Raziel_cz

Já to tedy řeknu: Nehledě na kvality scénáře (vyjma posledních asi pěti minut) a herců (Roddy McDowall je bůh), hudbu, speciální efekty a atmosféru, The Legend of Hell House by nebyl z poloviny tak dobrý (což sice znamená, že by pořád byl fakt dost super, ale stejně) bez kamery – a tím pádem předpokládám bez Alana Huma. Bez všech těch křivých úhlů, hravé perspektivy a kompozice scén. Audiovizuální orgasmus, skoro lepší než The Changeling a skoro vrchol hororů o strašidelných domech. Skoro. Ten konec je totiž fakt na pěst. ()

Knor

Tak nakonec to bylo lepší než jsem myslel. Mělo to slušnou atmosféru, která fungovala i přes stáří filmu a nepůsobilo to hloupě. Přesto mě to nějak zvlášť nechytlo, neříkám, že by to byl špatný horor, ale nedokázal na mě tak zapůsobit a něčím mě zaujmout. Ale za jedno kouknutí to stojí. ()

mac000

V odlehlé části Anglie stojí v mlze pekelný dům, kdysi sídlo tajuplné osoby, který vykonávala moc a nade vše stavěla sílu vůle. Teď je to obávaný strašidelný dům... . Richard Matheson přepsal svůj hororový román, přesunul děj z Nové Anglie v USA do anglických pustin a zvýraznil více sexuálně podbarvené scény. Jinak ale průměrná duchařina od J. Hougha, který rok předtím natočil Ostrov pokladů (1972) se skvělým Orsonem Wellesem jako Johnem Silverem. ()