Viktorie a Abdul

• Velká Británie Victoria and Abdul (více)

Snímek Viktorie a Abdul vypráví skutečný příběh neobvyklého přátelství, které vzniklo během posledních let pozoruhodné vlády královny Viktorie (Judi Dench). Když mladý sluha Abdul Karim (Ali Fazal) přijíždí z Indie, aby pomohl při oslavách výročí královniny korunovace, nečeká, že si získá náklonnost samotné královny. Navzdory okolnostem se mezi stárnoucí vládkyní a jejím sluhou rodí nečekané, ale věrné přátelství, které však vůbec není po chuti jejím blízkým i poradcům. A zatímco se jejich přátelství prohlubuje, královna začíná vnímat měnící se svět novýma očima a s radostí v sobě znovu probouzí dávno zapomenutou lidskost. (Bontonfilm)

Pavlínka9

Je to krásně barvité, živé a zároveň tak smutné, z pohledu té nabubřenosti a nasycenosti v porovnání s tou chudobou a jednoduchostí, se kterou přichází "chudý" Ind ke královně. Jsou tam hezká prohlášení - např. "Čím se liší od Vás", touha po učení a poznání, i se, a život, který královna žije, jak zmiňuje - už ji unavuje. Těžko říct, co bylo na tomto příběhu pravdy, kolik pravdy a zdali vůbec....Ale spojení dvou zemí, které vlastně spojené jsou, ale přitom tak rozličné. Judi Dench je královsky skvělá a ta kostýmy - ale ano - hodni Oscara :) ()

BOURQUE

Jednoduchý, slušne natočený ale ešte lepšie zahraný príbeh, v ktorom do slova „kraľuje“ J. Dench, ktorej parádne „asistuje“ A. Fazal. Slušne vytvorené „autentické“ prostredie. PS.: „Život je taký, ako koberec. Pracujeme na ňom, tkáme, kým na koniec dostaneme jeden obraz.“ Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

buchannon

Královna Viktorie toužila jen po tom, po čem toužíme všichni, po upřímném přátelství a troše toho lidského citu a dostalo se jí obojího od té nejneočekávanější osoby, indického muslima Abdula Karima. Jak postupně rostlo jejich přátelství, bylo ve filmu naprosto zřetelné, jak s tímto královnini nejbližší nesouhlasí a opovrhují jejím Munshim, kterého se snažili odstranit různými prostředky. Po smrti Viktorie její syn nechal zničit téměř všechny doklady o tomto vztahu a až nedávno se podařilo nějaké objevit, takže nikdo vlastně neví, jak moc je tento snímek blízký pravdě, každopádně mě ale zaujal. ()

Streeper

Miluji filmy od Stephena Frearse a tohle je tak povedený film, že mě mrzí, že má zatím takové hodnocení. Judi Dench a Ali Fazal jsou naprosto báječní. U filmu jsem se ani jednou nenudila, již od začátku je to zajímavé, má to krásnou dějovou linku, která mě bavila, rozčilovala i rozbrečela. Jsem překvapená tím, jak se Viktorie zachovala k Abdulovi, s jakou něhou a láskou ho přijala za svého přítele navzdory svým podřízeným a svému synovi, který se zachoval na konci filmu velmi barbarsky. Posledních 10 minut filmu jsem nedělala nic jiného než, že jsem plakala. Je to velmi dojemné a jsem ráda za to, jak byla královna Viktorie v té době pokroková. Ve filmu zazní i krásná hudba a je to opravdu kouzelný příběh dle skutečné události, který byl utajován přes 100 let. ()

corpsy

Nebudem si klamať, keď napíšem že to je len starosvetská ( v tomto prípade ale dosť nenápaditá a nudná ) záležitosť, kde sa aj napriek roku vzniku snímku ( pričom sa dá tvrdiť, že v 21. storočí sa v šoubyznise niečo hýbe ), vcelku nič nedeje. Áno, máme tu dejiny, ale tak nezáživne podané. No...možno nabudúce. ()

• Judi Dench (Victoria) bola na začiatku filmovania (09/2016) o mesiac staršia než kráľovná Victoria v čase, keď zomrela. (Astonko)
  • Počas pobytu v Balmorale povie doktor Reid, že neznáša Škótsko. Jeho predstaviteľ Paul Higgins je v skutočnosti Škót. (Astonko)