Drtivý dopad

• USA Deep Impact (více)

K Zemi se blíží Wolf-Biedermanova kometa, větší než Mount Everest. Ke srážce, jež bude znamenat konec planety Země, má dojít za necelý rok. Zatímco se chystá vesmírná expedice, jež se má pokusit rozstřílet kometu jadernými zbraněmi, na Zemi se rychle chystají podzemní kryty, jakési archy záchrany. (oficiální text distributora)

tvurce

Jedna hvězda za Morgana, jedna za jaderný výbuch na kometě a ta poslední za ten jeden ne až zas tak úplně drtivý dopad na konci filmu. tj pokud správně počítám jsou to *** ()

andydufrsn

Filmy podobného ražení ve mně vždycky vzbudí dojem, že autoři mají tak tři třídy základky a to ještě z protekce. I když tohle nebyla až taková hovadina jako Armagedon pořád to bylo dost strašný. Najme pak scéna slalomu vesmírnou lodí mezi letícíma šutrama, které jsou tedy už sami o sobě dost velkou hovadinou ()

PORTER44

Průměrná katastrofická podívaná s příběhem kdy se na zemi blíží obří kometa,do vesmíru vyšlou Američani vesmírnou loď aby pomocí náloží kometu odklonila jenže pokus nevyjde.Film začne být zajímavý až od okamžiku kdy vyletí posádka do vesmíru do té doby docela nuda. ()

hito

miestami výborné a obmedzené rozpočtom, ale väčšinou zbytočne melodramatické; sci-fi stránka minimálna, to v armageddone jej bolo viac; keď si pozriete záverečný prejav Freemana ako prezidenta, tak vám bude jasné od koho sa Obama učil... ()

frajerson

Tento film je pre mňa metaforou zániku civilizácie ekologickou katastrofou. Ľudstvo sa musí spojiť a konečne pochopiť, že bojuje proti spoločnej hrozbe, aj keď nanešťastie menej očividnej, ako v tomto filme. Film však trpí začiatočníckimi chybami, často usekaným strihom. Herectvo je dobré, obzvlášť ma potešil mladý Elijah Wood, ktorého som v podobnej úlohe zatiaľ nevidel. ()

Jirkacek

Snímek Drtivý dopad z roku 1998 kupodivu unikal dlouhá léta mé pozornosti, ač mám sci-fi žánr velice rád a dobře natočené katastrofické filmy mi nikdy nevadily. V TV jsem jej taky nikdy neviděl, nicméně když jsem pracoval jako prodavač v elektro prodejně, promítali jsme na velkém televizoru ukázky z různých filmů a jedním z nich byly závěrečné scény z Drtivého dopadu. Ale nepředbíhejme, protože film začal sáhodlouhým úvodem, který mne velmi nudil. Opravdu jsem se musel obrnit velkou trpělivostí, než se začalo něco dít, což bylo asi po hodině. Nicméně nejlepší scény byly právě ty na konci, které jsem znal z práce, což bylo asi 15 minut, kdy na Zemi dopadla kometa. Film ovšem začal pozorováním oblohy astronomickým kroužkem, během něhož objevil čtrnáctiletý Leo Biederman (Elijah Wood) dosud neznámou kometu. Snímky komety pak poslali do observatoře, kde se dostali do ruky doktoru Wolfovi (Charles Martin Smith), jenž zjistil, že útvar míří přímo k Zemi. Jenže než stačil kohokoli varovat, zabil se při autonehodě. O rok později se televizní reportérka Jenny Lernerová (Téa Leoni) dostala při pátrání po důvodu odstoupení ministra financí na stopu tajemné Ele, kterou považovala za ministrovu milenku. Vzápětí byla zadržena agenty FBI, kteří ji odvedli k prezidentovi (můj oblíbený Morgan Freeman) a ten ji požádal, aby se svou zprávou počkala ještě dva dny. Vzápětí šokovaná novinářka zjistila, že Ele není žena, ale zkratka, pod níž se skrývala hrozba dopadu obrovské komety, která na Zemi vyhubí vše živé a dopadne za necelý rok. USA a Rusko pracovaly na projektu výpravy, která by měla přistát na jejím povrchu a rozmetat ji na menší kusy jadernými náložemi. Prezident vyhlásil rozsáhlý projekt, který měl umožnit přežití. V hlubokých jeskyních byl vybudován úkryt pro téměř milion Američanů, kteří tu mohli přežít dva roky, než se planeta stane opět obyvatelnou. Pětina z nich, od vědců po umělce, byla vybrána pro své schopnosti, zbytek určil los. Zatímco svět se připraval na katastrofu, pokusili se astronauti roztrhat kometu. Vinou nehody však nemohli připravit všechny nálože a síla výbuchu nebyla dostatečná. Posádka v čele s pilotem Spurgeonem Tannerem (Robert Duvall) se rozhodla k sebevražednému pokusu odpálit zbylé nálože i s Mesiášem a já byl zvědav, jak to celé dopadne. K mému překvapení..ne zbytek už neprozradím, abych vás nepřipravil o zážitek. Jenže než k tomu zážitku došlo, musel jsem prožít nekonečné minuty vyplněné zbytečnými dialogy, rozhovory o ničem a co hůř dojemnými scénami plnými loučení se se životem. Nejzajímavější pasáže filmu byly pouze dvě - když posádka vesmírné lodi Mesiáš instalovala na kometě nálože a když na konci filmu dopadla kometa na planetu. Jinak to byla nuda, nuda a zase nuda. Dokonce jsem uvažoval, že film před půlkou vypnu, ale přece jen jsem vydržel až do konce. Nicméně mne tento dvouhodinový katastrofický snímek velice zklamal a když jsem srovnám s velice podobným filmem Armaggedon, byl dopad velice slabý. Suma sumárum, Drtivý dopad ode mne získal pouze dvě drtivé hvězdičky **. () (méně) (více)

NinetyOne

Shodou okolností jsem film našel na Netflixu a ČSFD mě bohužel vyspoilovalo, že se jedná o něco jako Armageddon. To se mi vrylo do hlavy natolik že jsem po celou dobu filmu hledal spojitosti a rozdíly s Armageddonem. Film byl ale zajímavý, je to můj oblíbený žánr a vidět Froda těsně před tím, než je z něj Frodo, bylo zajímavý. Tu a tam trošku komické scény, jako třeba v redakci po tiskovce prezidenta, ale jinak se mi docela líbilo pojetí padající komety na Zemi. Paniku na zemi si dovedu představit daleko větší, ale filmu dám férových 60%. ()

randalll

Dávám čtyři vězdy. Film plyne a já se těším až ta věc dopadne na zem. Výprava a efekty naštěstí zachraňují poměrně dosti průhledný scénář končící jak jinak, než ameriko&hepýjendem. Za Woodovi neustále přehrávání a vytřeštěné kukadla jsem zvažoval hvězdy jen tři, ale budiž ... ()

TylerD.

Víc nž ty tři nedám i když by si to některé scén yzasloužily, kvůli americkému patosu, ten poslední záběr na Grey house je už moc. A jaké překvápko, když jsme se dověděli kde bude místo dopadu - u Ameriky :) A za druhé kvůli citově vyděračským epizodkám, které bych oželil i když byli s příjemnými herci. Největším plusem je rozhodně vykreslení skutečně drtivého dopadu a teď nemyslím jen efekty, které jsou na rok vzniku suprózní, ale především té obrovské síly z venčí, které je šumák že se tady považujeme za pány tvorstva. Nějaká podobná zprávička by mohla obletět svět jako kachna, třeba bychom zase získali pokoru a zanechali těch kravin, co tu vytváříme. Zajímalo by mě na jak dlouho dopředu dokážeme dnes tyto události předpovídat a s jakou jistotou. ()

XSonnyk5

Během sledování Drtivého dopadu jsem stále přemýšlel, jestli si tento katastrofický snímek, které mám celkem rád, zaslouží čtyři hvězdy, či nikoliv. Nakonec jsem dospěl k názoru, že nezaslouží, přestože se rozhodně jedná o slušný film, nicméně Mimi Leder do něj nacpala až příliš "Ameriky", aby vyzněl tak vážně a epicky, než jak mohl. Zobrazení blížící se katastrofy a jejího přijetí je fajn, stejně tak pokus(y) o její přežití, ale co naplat, když jinak zřejmě starostliví rodiče nenacpou dceru do záchranného autobusu, ať už chce, nebo nechce, přestože mohou, jen aby pro ni mohl nezletilý Elijah Wood na poslední chvíli heroicky vyrazit do světa. A jeho rodiče, správně po americku, mu to celkem bez řečí umožní, protože přeci ho nebudou omezovat v jeho rozhodnutí nějak někam vyrazit pro svou přítelkyni, o které nikdo netuší, kde teď vlastně je a jak se k ní klučina dostane, přestože jim za pár hodin má na hlavu spadnout kometa. Podobné momenty hrubě snižují důvěryhodnost i vyznění celého filmu a přestože určitě dál stojí za zkouknutí, řadí jej spíše k filmům průměrným. ()

Kelinej

Podobné spektákly (Den nezávislosti, Armageddon...) nejsou můj šálek kávy. Pro tento ale mám slabost, hlavně kvůli dobře vystavěným postavám a sympatickým hercům. Mimi Leder nešla na komára s kanónem, jak je od devadesátek smutným zvykem, naopak je z jejího přístupu cítit empatie. ()

StandikK

Takový lepší podprůměr. Konec trochu odfláknutý. Celou dobu se vedou dialogy na téma posledního rozloučení. Nakonec z ničeho nic se partička kosmounautů obětuje a zachraní celé lidstvo. Sláva panu prezidentovi juesej za skvělá rozhodnutí. ()

GrooteLulu

Deep Impact doplatil na datum své premiéry s komerčně úspěšnějším Armagedonnem, který jej přejel na celé čáře a ještě s sebou přibral Liv Taylor ()

Hezký den Vám všem!

Hezký den Vám všem!

17.04.2005

Spielbergova stejnojmenného hitu z roku 1951. Trochu ovšem zaráží jméno scenáristy a režiséra, který má projekt na starosti. Je jím totiž Stephen Sommers. Snímek protentokrát neprodukují Sommersovi… (více)