Létajícím talířem, který na sebe bere podobu pivního soudku nebo kontejneru na odpadky, přistanou na planetě Zemi dva svérázní mimozemšťané A (M. Lasica) a B (J. Satinský). Cílem jejich mezigalaktické mise je poslat na rodnou planetu zprávu o stavu pozemské civilizace. Jako pokusný objekt jim poslouží bezvýznamný, průměrný vědec dr. Jánský (J. Menzel). Oba mimozemšťané mu svými dobrými úmysly způsobí řadu problémů, mimo jiné od něj odeženou nadějnou milenku Jiřinku (N. Konvalinková), znemožní mu odevzdat zprávu pro šéfa a vyhodí mu byt do vzduchu. Zatímco dr. Jánský je na pokraji nervového zhroucení a hledá odpočinek v lesní rezervaci, mimozemšťané posílají domů svá hlášení a vyrážejí do ulic poznávat výdobytky moderní společnosti… (Česká televize)

panmroz

Skvělé - škoda postavy Jiřího Menzela, celej film jsem nepochopil míru karikatury nebo reálnosti, nějakej, jakejkoliv pevnej bod, který by mě pomohl si o něm cokoliv myslet, respektive, nějak překonat dobu, po kterou je na plátně. Jinak ti dva jsou úplně božanský, taková dvojka se už jen tak nenajde, i fyziognomicky k sobě parádně sednou. Nějak jsem moc nepochopil, jak je možné, že tenhle film vzniknul, protože míra jeho kritičnosti ke společenskému zřízení - jakože odehrávat se film na londýnském předměstí, nebo někde v USA, tak chápu - ale pražské sídliště - no, nerozumím. ()

Hepy13

Film nabízí spoustu humorných situací. Konfrontace mimozemšťanů s lidmy, kteří musí být asi hodně technicky vyspělí a chytří, když se k nám na planetu dokázali dopravit, zároveň ale nechápou skoro nic. Hezky a mile pospané jak tu vlastně žijeme. Pokud návštěva z jiné planety vypadá jako dvojice Satinský-Lasica, tak to jsem uplně v klidu. "Zatraceně zkurvená práce". ()

Santino7

Úsmevná sci-fi komédia s krásnym ústredným motívom, zopár vskutku podarenými a originálnymi nápadmi a vynikajúcou dvojicou Lasica+Satinský - táto dvojka proste nedokáže sklamať (páčili sa mi okrem iného aj tie jemné náznaky satiry, ako napríklad na "pokrokovú" architektúru týchto ľudí, vďaka ktorej všetky obydlia vyzerajú na vlas rovnako.. to som sa vážne schuti zasmial:-)), ozajstní majstri situačného humoru! Avšak do vôd (lepšieho) priemeru to podľa mňa "zhadzuje" akási dejová nevyrovnanosť, ktorú ostatne vo svojom komentári vcelku pekne vystihol Oskar. Kresby, ktoré film dopĺňali, boli síce spočiatku roztomilé, no priznám sa, ku koncu ma už tak trošku aj otravovali. To je však oproti tej spomínanej nevyrovnanosti iba taká malá "prkotina", ktorú pri hodnotení vôbec nemá zmysel brať do úvahy a ani som nebral. A hoci som zvažoval aj vyššie hodnotenie, nakoniec predsalen nie, možno nabudúce. A verím tomu, že nejaké nabudúce ešte určite bude, pretože film je to naozaj príjemný. 3/5 ()

Vesecký

Ten film jsem měl vždycky rád, třebaže se doba změnila, a tak satirické ostří bylo poněkud otupeno. Přesto tenhle neotřelý námět pohledu na naši tehdejší skutečnost pozorovateli z jiné planety byl velice trefný a scénárista Oldřich Lipský za pomoci gagů, které sami pro sebe vymýšleli Lasica se Satinským, opět ukázal, že skutečně uměl vymýšlet překrásné koniny. A že nám takový scénárista (který by si třeba vzal na mušku dnešek, ale co dnes satirovat, když co není zakázáno, je dovoleno, a nesmí být zesměšňováno, že...) chybí. ()

hemul

"Kam nás to poslali?" Tak by sa mohli pýtať novorodeniatka, ak by pravda vedeli rozprávať. "Kam nás to poslali?" pýtajú sa dvaja substráti, v podaní Júliusa Satinského a Milana Lasicu, poslaní na Zemeguľu. Je veľké šťastie, že v čase jedného zákazu za druhým, s ktorými sa títo páni potýkali na Slovensku, pozval ich Oldrich Lipský do svojho majstrovského kúsku. Jeho génius sa tak spojil s ich géniom, a géniom Vladimíra Jiránka, plus Jiri Menzel, Ludek Sobota, Petr Skoumal,a další, a vzniklo vskutku geniálne dielo - Temná dystopická vízia ľudstva, prorocká vízia, ktorej nadčasovosť sa ukazuje zakaždým, keď vyzriete z okna, alebo nazriete do internetu, a s krvmraziacou úzkosťou pochopíte posolstvo filmu - "Jestliže ve vesmíru platí stejné zákony vývoje jako na Zemi, pak by eventuální obyvatelé jiných planet museli zákonitě zblbnout jako my." Naozaj nič pre slabšie povahy. ()

RadimFišer

Velice poutavý a originální film. Zajímavé zhodnocení zeměkoule lidmi, kteří nejsou odsud. Na konci se mi líbilo shrnutí , kdy se těší domů a musí zde na planetě zůstat, protože se řítíme do záhuby. Na tento film jsem se díval, když mi bylo deset let a velmi mě zaujal. Pamatuji si, jak dva mimozemšťany dvě holky z uklízecí služby zatáhli do křoví, kde je znásilnili a pak rychle odjeli. Nezapomenutelné. Pan Satinský a Lasica předvedli něco, co zde ještě nebylo. ()

zdeny99

Ufo jako sud od piva, to mohou vymyslet pouze Češi. A to je teprve začátek všeho. Július Satinský a Milan Lasica coby dva mimozemšťané svým kreténismem doslova terorizují chudáka doktora Jánského (Jiří Menzel), tak zároveň bránice diváků. Tahle Lipského inteligentní komedie o dvou mimozemšťanech, se opravdu povedla. Podle mě nemá ve světě obdoby, a to jak svým humorem, tak především svým civilním pojetím (obrovská sídliště, smetiště, bufety, příroda). [7020. hodnocení, 198. komentář, 67%] ()

Rathalos

Dvojica Milan Lasica a Julius Satinsky,tak taketo duo sa uz nenarodi nikdy,super zohrata dvojka,pri ktorej vam usmev na tvari ostane navzdy,skvely film...:-) ()

MickeyStuma

Slovenská humoristická dvojice Lasica-Satinský nebyla ani v Česku v zábavných pořadech neznámým pojmem už pro svůj vlastní nezaměnitelný humor a tak nebylo divu, že tyto dva pánové dostávali, prostor i v českých filmech. Vidět jsme je mohli například v dětském snímku ´Nekonečná-nevystupovat´ (1978). Určitě není náhoda, že si je tvrdě prosazoval i režisér Oldřich Lipský do svého humoristického filmu o mimozemšťanech dělající průzkum o životě a stavu lidstva na planetě Země. Onu lidskou naivitu a podiv nad věcmi denního pořádku by nikdo jiný s takovým respektem zahrát nedokázal. Film se prezentuje převážně jako parodie na filmový žánr sci-fi, ale především je to parodie realismu lidského života a budování technologické struktury takového, jaký skutečně je. No, co se týče doby příběhu, přesněji byl. Realismus socialistického života v první polovině osmdesátých let ve své syrovosti skutečně jak vyšitý. Stálo by za úvahu volné pokračování z doby dnešní, ale kdo by opět tak dokonale scenáristicky zparodoval, a hlavně to tak impozantně zahrál, že? Snímek poukazuje na soudržnosti života, s jakými se běžně každodenně setkáváme a nic z toho nám tudíž nepřijde divné, nebo alespoň minimálně podivné. Prostě jsme se do tohoto životního stereotypu tak vžili, že nám vše připadá zcela normální. Tento snímek na mnohé poukazuje, ale bohužel, vlivem stáří snímku už mnohý humoristický obdiv dokáže ocenit už jen starší generace, která období socialismu skutečně prožila. Proto ta zmínka o volném pokračování. ()

Denny

Docela zajímavý nápad, jak by asi mimozemšťané pohlíželi na naše životní snažení, které opravdu místy působí komicky. ()

Pořez

'Prosím vás, neměl byste pro nás nějakou zkurvenou práci?' Brát to pouze jako komedii je chyba, i když se několikrát skutečně zasmějete. Ekologický podtext je tu zřetelný, ale co mi nejvíc utkvělo v paměti, byla "komercionalizace" přírody ("Jsem křišťálová studánka... Napijte se prosím!) a myslím, že by se tam dalo najít pár "špeků" navrch, které kupodivu utekly cenzúře. ()

analog

Ako malému sa mi to páčilo,najmä veta:"Prosím vás,kde bychom tady našli nějakou zatracenou skurvenou práci?"a Jiránkové ilustrácie.Časom som z tohto hodnotenia vytriezvel.Hlavné mínus=dĺžka. ()

tranquill

"Promiňte, neměl byste pro nás nějakou zatracenou zkurvenou práci?" Nádherná groteskní satira lidské společnosti. Pro mne je tento film takovou českou Vesmírnou odysseou... ()

Avantgarda

Geniální tandem slovenských komiků Lasici a Satinského, tomuto filmu dodává neskutečné kouzlo. Oba pánové mě neskutečně baví a v kombinaci s Jiřím Menzelem, který mi čím dál víc připadá jako takový český Woody Allen, je to prostě báječná podívaná. Ačkoli při filmu netrpím bolestmi břicha od samého smích, neboť je to spíš úsměvný film, jsou zde velice rozkošné nápady, například s automaty na jídlo, moderním lesem a pod. Dále velice oceňuji, sice kraťoučkou, ale velice neočekávanou a vtipnou vsuvku, kdy se odněkud zjeví Zdeněk Svěrák a hledá Járu Cimrmana. Prostě příjemná komedie, na kterou se ráda znovu podívám. ()

Biopler

Absolútne nevtipná komédia s čudným námetom. Taktiež s čudnými postavami, na čele so známou slovenskou dvojkou. Menzla ako herca vôbec nemusím. On je herecký mäkkýš. Len sa mi potvrdil môj názor vychádzajúci z výkonu vo filme Upír z Feratu. V pamäti zostane len najznámejšia hláška: "Jsem křišťálová studánka. Napijte se prosím." ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica