THX 1138

Vítejte ve světě monstrózního labyrintu, kde jsou všichni obyvatelé ve stereotypních uniformách a odlidštěnou vizáž jím dodává nepřehlédnutelný lesk holohlavých lebek. Hlavní hrdina (Robert Duvall) je jedním z mnoha nádeníků v ohromném lidském mraveništi, jeho "osobnost" je symbolicky zredukována do znaků - THX 1138. Jeden z mnoha, kterého pohltila všeobjímající mašinérie. Film není komedie, ale drama, jinak by možná tvůrce mohl hledat odlehčující paralelu s Chaplinovou Moderní dobou. K procitnutí THX dopomůže základní lidská emoce, láska, a to jak jinak než v duchu revoltující generace mladých tvůrců, THX okusí "zapovězené ovoce" a přijde o panictví. Prozření mu zprostředkuje soulož se spolubydlící LUH 3417. Následně je ale LUH zabita a plod umístěn do zkumavky. THX se snaží utéct, ale je to vůbec možné? Lucas zaujme nejen příběhem, ale hlavně vizuální stylizací do spektra studených barev. Zdi kolem jsou bílé, uniformy rovněž a stejně tak bezbarvý, dokonale hrůzně sterilní, je design pokojů. Lidé v nich žijí jen z donucení, bez vyšší motivace. Možná, že je to další stádium civilizace, kde již neexistuje "velitel," jen komerční náboženství s automatickými zpovědnicemi. "Kup si barbiturát, užij si ho... cítils to? Kup si víc... a víc! Budiž ti odpuštěno, synu." (oficiální text distributora)

panjan

Opravdu zajímavý snímek, viděno 41 let po natočení a stále aktuální téma. Efekty opravdu hodně dobré na tu dobu, Lucas očividně ví, jak na to. Bohužel střih a celková posloupnost pokulhává a po skončení jsem si nebyl vlastně jistý co se dělo. Bay očividně z tohoto filmu hodně čerpal při natáčení Ostrova, akorát ho dotáhl do konce, což se o THX 1138 říct nedá. Filmu by neškodila delší stopáž, protože 88 minut (a to jsem viděl director's cut) je na takové téma opravdu málo a minimálně jsme se mohli dozvědět, co se stalo s hlavním hrdinou na konci. ()

char_t

Tohle že natočil tvůrce Star Wars? Osobité, jistě. Vizuálně... no na svou dobu možná špička, i když dost okatě využívá a neuměle maskuje tehdejší techniku. Ale ten zbytek mě nějak nechytil. A už vůbec ne v kontextu pozdějších filmů, které podobná dystopická témata zpracovávají líp a dokážou vtáhnout do děje (nebo aspoň nějaký děj mají). Tady Lucas odosobněným stylem naprosto bez emocí možná zapůsobí, ale rozhodně nevtáhne. Takže za mě ne, sorry. ()

MickeyStuma

25. století. Lidé nemají svá práva, nemohou prožívat své emoce ani svůj sexuální apetit, žijí v bytových komplexech v podzemí pod dozorem státu, kterým jsou řízeny veškeré jejich myšlenky a činy. Lidé místo jmen mají označení. A jednoho dne se muž THC 1138 a žena LUH 3417 rozhodnou proti všem koncepcím vzbouřit. Výrazný sci-fi film plný filozofie a přesvědčení dodnes ovlivňuje tvůrce napříč žánrovými spektry. Vzhledem ke složitosti obsahu a dialogů je snímek spíše artovým počinem, který vlivem své okázalosti k dané součinnosti veškerého aspektu akceptovatelné vize nepochopí jen tak leckdo. Ona je v tom ukryta i jistá symbolika a varování poplatná snad každé doby. Georgovi Lucasovi se tímto podařilo vytvořit alternativní realistický svět, který je vysoce abstraktní a vizuálně promyšlený. Ano, pro někoho z toho může vyzařovat jisté provokativní myšlení, ale tak, jak je to celé prezentováno, se jedná o jedinečný a stimulující filmový počin zaručující vzrušující zážitek a nové dojmy. Síla není ani tak v příběhu, jako ve znepokojujícím a podivně efektivním vizuálním a zvukovém stylu. Pro mnohé diváky očekávající zase nějakou popkornovou sci-fi zábavu zarputilá nuda, pro ostatní jeden z nejlepších dystopických filmů. ()

Dimo

Mírně složitější film, vyžadující divákovo soustředění, ovšem v celku velmi dobře zvládnuté dílo, které má skrytý půvab z obav z budoucnosti. Být film jen o kousek delší, určitě začne nudit. Konec je ale pěkný. * * * a 1/2 ()

Tosinek

Naprosto souhlasim s JohhnyD. A nechapu lidi, kteri mohli dat vic nez jednu hvezdicku a myslim si, ze alespon polovina lidi tu dala 3, jen aby se prilis nelisila napriklad od POMO. ()

ICE-GRADLO

Další starší film, který nyní doplácí na svoji statičnost, kde jsou scény strnule střídány a nenachází se v nich "téměř" žádná akce. Snímek nicméně přináší velice kvalitně propracované prostředí, za které by se nemusely stydět ani novější snímky. Z pozdějších filmů čerpá z tohoto díla zejména Island, The. Ačkoliv téma není špatné, jedná se pro dnešní generaci o velice těžko stravitelný film, proto pouhé 3*. ()

Biopler

Sugestívny kúsok, ktorý si na forme dal záležať, z nej sa dá čítať veľa filozofických myšlienok diela i autora. Obsahovo ma to až tak nedostalo, hlavne kvôli hereckému prejavu, gýčovitý záver ma tiež nenadchol. Rozhodne viem povedať, že tento kúsok zreje pri ďalších projekciách. ()

ecis

Zeby prvopociatky Matrixu? :) Po skonceni filmu som mal a stale mam zmiesane pocity. Na jednej strane tajomne, napadite (napr. skvele vyobrazenie vaznice bez stein v buducnosti), ale na druhej stale este z toho dychala ista nevybrusenost a nedokoncenost napadu. ()

dessa

Připadá mi, že film čerpal námět z knihy Aldouse Huxleyho Brave New World. Vzhledem k tomu, že jsem fanda klasické sci-fi literatury, musím udělit 5 hvězdiček za provedení. I přes dnes již úsměvné vidiny nejmodernější techniky je film především psychologickou studií, Robert Duvall exceluje. Moje hodnocení je ale subjektivně zkreslené, ani pro odpůrce sci-fi ani pro nějaké milovníky akčních filmů toto dílo skutečně není. ()

thoosah

Příliš sterilní, depresivní, život, jaký bych nikdy vést nechtěl. Atmosféra mě asi nevtáhla natolik, abych ocenil skvělé technické zpracování snímku. ()

markotter

Na svojí dobu určitě průkopnický film, v téhle době už ale myslím překonaný. Hodně se mi líbila výprava - až jsem se musel ujistit, že je to opravdu z 1971 - a hudba, která skvěle umocňovala atmosféru. Nicméně děj je hodně jednoduchý, místy až nudný, jsou v něm dost velké nelogičnosti a pokud se postavy pustí do větších dialogů, tak nuda graduje. ()

Yellyman

Divný. Moc divný. Těžko říct, zda-li se mi tahle Lucasovina líbila, nebo ne. Designově určitě zajímavé, strohost vyprávění splňuje účel, atmosféra totalitního režimu alá 1984 navozena. V čem je tedy problém? Možná, že je všechno taženo přes čáru. Dlouhé záběry časem omrzí a tak všelijak podobně. Myšlenka každopádně zamyšlení hodná, až se mi nechce věřit, co z Lucase nakonec vyrostlo a že nám byl schopen připravit takové utrpění, jakým je bezesporu Nová trilogie Hvězdných válek. ()

Poken

Nevím zda je na vině má nedostatečná vzdělanost v oblasti kinematografie, či jsem jednoduše ignorant, ale tohle mě zkrátka neoslovilo. Zpracování světa i jeho zákonů je velmi zajímavé (ve své době možná i velmi originální), avšak omezení vyprávění na jednu postavu bez jakéhokoliv charizma, která od druhé poloviny filmu jen jde, utíká, ujíždí, šplhá mi připadá jako mrhání potenciálem. O vedlejších postavách a jejich "nemotivacích" ani nemluvím.. Třeba si pochopení mistrovské geniality ve filmu ukryté žádá další projekci, ale tu popravdě alespoň v dohledné době neplánuji. ()

teddinka1

Tísnivá atmosféra, pocit, že sou všichni blázni, že vy sám jste blázen... Spoustu otázek. Námětem mi to trochu připomíná Předposlední pravdu od Ph. K. Dicka. ()

bono22vox

Příběh samotný není příliš originální, ale snímek zaujme hlavně díky svému vizuálnímu ztvárnění futuristického světa. Je to Lucasova pěkná a zajímavá "rozcvička" pro velkolepé Hvězdné války... ()

Psycho.R

Z podobně futuristických filmů mám stále raději dobovku Loganův útěk. Řekl bych, že právě Tyto dva filmy se časem začali vykrádat tak, že pokud se na ně divák podívá dnes, tak má pocit tisíckrát viděného. THX je hlavně pocitový film, kde záleží na tom, jaké emoce u vás převládnou. Já jsem je měl dost neutrální. V přechodech mezi scénami je poznat Lucasův styl. Jeho rukopis, je ale znát spíše na scénách, které přidal později, neboť jsou jak vystřižené ze Star wars. Zřejmě jediný vtip filmu s narážkou na wookie mě pobavil. ()

LudkovaLevaRuka

George "digitální onanista" Lucas a znásilňování vlastních fosilních filmů pomíjivě nablýskanými počítačovými triky je kapitola sama pro sebe. V režisérské verzi THX jsou ale použity přeci jen trochu citlivěji než v Hvězdných válkách. Děsivě uvěřitelná vize ne-až-tak-vzdálené budoucnosti a našlapané stroje v závěrečné honičce (na rozdíl od digitálních triků) však svou aktuálnost hned tak neztratí. ()

celticek

Mám rád sci-fi. Toto jsem ale nepobral. Podobnost s 1984 se nabízí automaticky. Začátek je tak strašně nudný, až běda. Všude spousta pseudointelektuálních žvástů, přehršel čísel. Hvězda za technické zpracování (na tu dobu) a závěrečnou honičku v autě. Ale nevím - možná časem ještě nějakou uberu.. ()

Milda003

Až po tolika letech jako fanoušek SW, jsem se rozhodl si pustit tento Lucasuv první scifi snímek. Děj je celkem jednoduchý a pochopitelný.. Život v podzemí, kde je zakázáno intimně se sblizit se svým protějškem a choutky se zahání prášky. Plní se jen monotolni práce ve sterylizovanem prostředí. A jak to tak bývá jeden páreček přestane brát léky, zamilujou se a chtějí utéct. To se podaří bohužel jen jednomu a ten zjistí že život na povrchu je normálně možný.. Musím smeknout před Lucasem, že nápad i vizuální provedení je dost dobrý na 45-ti lety film. Samozřejmě bych výtky měl, ale nemůžu soudit, jelikož by to nebylo zcela neobjektivní.. Myslím že si z toho v té době pár lidí na zadek sedlo... a už teď mně napadá několik filmů, které tento tak trošku vykradly.. ()