THX 1138

Vítejte ve světě monstrózního labyrintu, kde jsou všichni obyvatelé ve stereotypních uniformách a odlidštěnou vizáž jím dodává nepřehlédnutelný lesk holohlavých lebek. Hlavní hrdina (Robert Duvall) je jedním z mnoha nádeníků v ohromném lidském mraveništi, jeho "osobnost" je symbolicky zredukována do znaků - THX 1138. Jeden z mnoha, kterého pohltila všeobjímající mašinérie. Film není komedie, ale drama, jinak by možná tvůrce mohl hledat odlehčující paralelu s Chaplinovou Moderní dobou. K procitnutí THX dopomůže základní lidská emoce, láska, a to jak jinak než v duchu revoltující generace mladých tvůrců, THX okusí "zapovězené ovoce" a přijde o panictví. Prozření mu zprostředkuje soulož se spolubydlící LUH 3417. Následně je ale LUH zabita a plod umístěn do zkumavky. THX se snaží utéct, ale je to vůbec možné? Lucas zaujme nejen příběhem, ale hlavně vizuální stylizací do spektra studených barev. Zdi kolem jsou bílé, uniformy rovněž a stejně tak bezbarvý, dokonale hrůzně sterilní, je design pokojů. Lidé v nich žijí jen z donucení, bez vyšší motivace. Možná, že je to další stádium civilizace, kde již neexistuje "velitel," jen komerční náboženství s automatickými zpovědnicemi. "Kup si barbiturát, užij si ho... cítils to? Kup si víc... a víc! Budiž ti odpuštěno, synu." (oficiální text distributora)

Producer

Velice zvláštní film, v této chvíli asi málokdo čekal že jeho autor se později proslaví jako tvůrce Starwars. Přesto v této jeho "orwellovské" vizi budocnosti kde jediné na čem záleží je produkce a láska nemá místo, lze vytušit autorovu imaginaci k vytváření dokonalých nereálných filmových světů. Pár experimentů zde odzkoušených se využije později - viz. bílé a černé postavy na bílém pozadí - nepřipomínají ty barvy něco?Zajímává je také vzájemná citace, Lucas tu na několika místech cituje Spielbergovy filmy (zhasnutí světla po nehodě jako v Duelu) A Steven zas parkrat vzdal hold tomuto filmu v Minority report (jestli se nemýlim:-)). ()

Cralg

Děsivá atmosféra, ještě děsivější pochodující androidi s obušky a ona všudypřítomná svírající "pravda", kterou slyšíte ze všech tlampačů. Tento film je něco na způsob 1984 a equilibrium - co je však jedinečné jsou ony nemastné/neslané kulisy, ze kterých až mrazí. Film na svoji dobu vypadá místy velice zdařile (montáž robotů, "futuristický" sportovní design vozidel...), ostatní klasické bezpečnostní klišé (téměř vše v blankytně bílé, unifikace "účesů" a samozřejmě nějaké to "pseudonáboženství"). Přesto vše, ale filmu nemohu dát více procent, jelikož některé scény byly dočista "hluché" - divák div neusíná nudou u záběrů, kde čekáte dobrých pár minut, než někdo proběhne nebo projede. Také nesmyslně nevyužité náznaky (žádná zrada v zadržovací kóji, velice málo zvratů...). Celkově 75% ()

strpozdiv

Pěkný. Příběh byl oděn do strohého, popisného stylu a oslepující běloby - zřejmě Lucasův kalkul, aby futuristický film příliš rychle nezestárl. Lidské osvobození je možné, přestože ho provází zmatek a startuje nálepka vadného produktu. Díky sociálně kulturním vzorcům, které hrdinu provází od dětství, nelze rozpoznat při útěku nějaký pohyb prostorem, pohyb v ději a jde-li vůbec o útěk. Závěrečná cesta "ven" je triviální a otázkou vlastní volby. Narážka na budoucnost? Opravdu? ()

stuj

Dobré. Ale jak často říkají i ostatní komentáře - tempo je dost nevyvážené, příběh se chvíli docela vleče. ()

Kaloon

Ve filmu se setkáváme s podzemním městem budoucnosti (po globální katastrofě?), kde všemu vládne produktivita a slepé uctívání hmoty namísto ducha. Lucasova prvotina transformuje negativní společenské jevy, které se objevovaly již v době vzniku filmu, do nevídaného vykreslení společenského uspořádání a totální kontroly jednotlivce. Lidé jsou redukování na pouhá čísla. Pracují i žijí jako stroje a všemu dohlíží "konzumní ježíš" neboli tvář, za kterou se ukrývá neznámá vedoucí síla. Hlavní hrdina se snaží vyvázat z totalitního systému a jeho únik před postihem se postupně transformuje přes útěk před sebou samým až v symbolický útěk před lidstvem. Působivé kulisy, skvělé herecké výkony (zejména Duval) a přiměřeně svižný režisérův styl poskytují této "road movie" jak spád tak i filozofický dotek pro přemýšlivé.Této fikci je velice snadné uvěřit a může působit nejenom jako připomínka naší nedokonalosti a stálé hrozby totality ale také síly lásky a lidského ducha. ()

Svatopluk.Vi

Tenhle film je zlváštní v tom, jak líčí realitu, tedy jakými prostředky. Je tu jedno zásadní ale - asi trochu ztratil své kouzlo, protože technika roku 1971 byla zásadně odlišná od toho, co známe dnes a některé věci už tak nemají ten efekt, který vás měl překvapit, protože dnes už je to běžné např. medicínští roboti. Osobně mne film překvapil už v úvodních titulcích. Jsou totiž podkresleny mixem hudby - podivné náladové hudby, která vytváří napětí a skladbou barokního autora G.B.Pergolesiho. K této skladbě mám silný citový vztah a proto mne zajímalo, jaká hudba se ve filmu ještě objeví. Mám však velmi rád filmy s touto vizuální stránkou a ta strohost mi imponuje. Více se hraje na naši fantazii než na "vizuální" orgie. Když to srovnáte s režisérovým dalším dílem - Hvězdnými válkami, je to až do očí bijící. Mým nejslinějším pocitem bylo to, že film snese srovnání s obdobně pojatou vizí a to románem 1984. V podstatě stavějí na podobných základech. Pak mi ale vrtá hlavou - odkud se berou ty aurotity, které si lidstvo podmaní? ()