THX 1138

Vítejte ve světě monstrózního labyrintu, kde jsou všichni obyvatelé ve stereotypních uniformách a odlidštěnou vizáž jím dodává nepřehlédnutelný lesk holohlavých lebek. Hlavní hrdina (Robert Duvall) je jedním z mnoha nádeníků v ohromném lidském mraveništi, jeho "osobnost" je symbolicky zredukována do znaků - THX 1138. Jeden z mnoha, kterého pohltila všeobjímající mašinérie. Film není komedie, ale drama, jinak by možná tvůrce mohl hledat odlehčující paralelu s Chaplinovou Moderní dobou. K procitnutí THX dopomůže základní lidská emoce, láska, a to jak jinak než v duchu revoltující generace mladých tvůrců, THX okusí "zapovězené ovoce" a přijde o panictví. Prozření mu zprostředkuje soulož se spolubydlící LUH 3417. Následně je ale LUH zabita a plod umístěn do zkumavky. THX se snaží utéct, ale je to vůbec možné? Lucas zaujme nejen příběhem, ale hlavně vizuální stylizací do spektra studených barev. Zdi kolem jsou bílé, uniformy rovněž a stejně tak bezbarvý, dokonale hrůzně sterilní, je design pokojů. Lidé v nich žijí jen z donucení, bez vyšší motivace. Možná, že je to další stádium civilizace, kde již neexistuje "velitel," jen komerční náboženství s automatickými zpovědnicemi. "Kup si barbiturát, užij si ho... cítils to? Kup si víc... a víc! Budiž ti odpuštěno, synu." (oficiální text distributora)

Master19

Na invečnost Československých sci-fi trháků to nemá, všechno ale dohání atmosféra. Depresivní jednoduchost prostředí je nepopsatelná, tu je nutno vidět... Navíc instituce jakého kompjuterizovaného zpovědníka, který místo otčenáše bonzuje prohřešky dál a hříšníkovi doporučí větší dávku oblbováků, působí nepříjemněji, než špendlík pod nehtem. Stísněnost bezvýchodné situace najdeme ve filmech docela často, tady je zachycena hodně podařeně. ()

Brain-D

Nudný film. Skoro nulový děj v prostředí určitého režimu budoucnosti plného technologií. Již zde Lucas používá prvky, které použil ve své vesmírné sáze STAR WARS. Konečná scéna, kdy se člověk probere z té depresivní části je velmi výborně zpracovaná na rok 1971 a připomíná mi scénu z "Já,robot". No ale to je jediné, kdy se na to dalo dívat. ()

Mishqo

hmm strašne komplikovaný film..sám som sa niekedy strácal v deji a celkovo som asi ani nepochopil čo chcel pán režisér mi týmto povedať ale námet bol dobre spracovaný, zase raz trocha inak keďže táto téma je veľmi častá..čo prilepšilo bola technická stránka...6/10 ()

Terzeus

Neemotívna a pritom príšerne deprimujúca sci-fi klasika od vtedy ešte len začínajúceho Georgea Lucasa. Už tu je jasné, že sa bude jednať o veľkého režiséra. Film je v podstate len tapisériou zopár udalostí, ktorým divák nemá šancu pochopiť pokiaľ sa priamo neangažuje vo významovom systéme filmu. Potom uvidí ďaleko viac, a síce silne existenčnú a veľmi negatívnu víziu sveta plného čísel a kódov, prázdnych robotických hlasov a chladných bielych interiérov. Ľudia sú ovplyvňovaní drogami a slúžia len ako bábky na fungovanie sveta ovládaného počítačom, preč od sveta na povrchu (ktorý je v skutočnosti jedným z aspektov záveru filmu prezentujúcich zaujímavý náhľad na pointu). Nič vo filme neukazuje ani neprodukuje emócie, ktoré človekom pohnú, ani vo vypätých momentoch. Réžia sa vystavuje len na náhľadoch z rôznych "uhloch" pohľadu sveta filmu a výsledkom je prakticky nulová väzba k postavám a ich motívom. Kamera sa navyše často aj cieľavedome díva na veci a problémy s chladnou vzdialenosťou čoby len sprostredkovateľ a nie rozprávač. Finálny produkt čoby film je hodný sledovania, hlavne pre Lucasovu veľmi sugestívnu a negatívnu víziu sveta ovládaného počítačom, v ktorom ľudská hodnota a morálka existuje prakticky len ako odľudštený programovací kód. Unikátne sci-fi, 85%. ()

fefee

Jedným slovom "Smekám". Tak dokonalo stvárnené chladné, surové a sterilné prostredie kde ľudská bytosť je bez identity, emócií a citov sa len tak vo filmovom Sci-fi poli nevidí. (Lola T70 best machines of the movie :) ()

VanTom

Únik THX 1138 z uniformně dystopické konzumní společnosti vede přes vysazení sedativ, oddání se lásce, sanatorium pro nepřizpůsobivé až na zapovězený povrch. S chladným "bílým" vizuálem a nekoherentním střihem (vyleštěnými digitálními triky v režisérské verzi 2004) zůstává minimalistická Lucasova vize poměrně nepřístupná, nedějově útržkovitá a zdlouhavě experimentální, když zrovna nic neříká. 7/10 ()

Ravi

Lucasovy vize jsou neskutečně promyšlené, precizní a do detailu skvěle provedené. Takhle atmosferický film se vidí málokdy, až se mi nechce věřit, že pochází z hlavy tvůrce Star Wars. Nadčasový film o budoucnosti, která je tak tíživě tísnivá, že diváka film chytne pod krkem a drží ho až do konce pěkně přidušeného. Dalším dojmem je stopáž. Těch 86 minut mi připadalo, jako celý den, ale nikoli v negativním smyslu. Je to geniální vize, která naplnila svůj potenciál beze zbytku, na divákovi nechá dlouhodobou rýhu a nechává dost prostoru k přemýšlení a fantazii. Vynikající 100% = 5/5 ()

mirec88

Celkom silná depka. Z orwellovskej témy asi najviac deprimujúci film, aký som videl. Celý čas bezútešná atmosféra, takmer celý film odohrávajúci sa v bielom, niečo ako ničota, kde človek nevie, kam má ísť. Plus nepríjemný monotónny hlas v pozadí a všade prazvláštne stroje. Nechápal som, prečo sú všetci oholení. Dobrý film, ale už si ho asi nedám. Až takú depku mi netreba. Radšej Brazil. To je aj vtipné aj vážne. Nemôžem dať vyššie hodnotenie, žiaľ. ()

JohnSmith

Hodně, ale opravdu hodně divná sci-fi. Nechce se mi věřit, že by tvůrce Hvězdných válek natočil zrovna tohle, ale to jsem si říkal i u Kačera Howarda. Až na finální honičku není vůbec na co koukat. ()

Kalidor_

Neposadilo mě to na prdel jako třeba 1984 (s Hurtem), ale v rámci žánru se jedná o příjemně depresivní zážitek. Celkem mě udivilo kolik drobností z tohoto filmu si G.Lucas oblíbil a použil ve Star Wars, zejména z oblasti zvuků. ()

Molir

Jeden z tech filmu, ktere me na zacatku chyti a na konci vyplivnou ven a ja si snazim uvedomit, co se se mnou po tobu dobu delo. Tezko rict, cim film zaujal, rozebirat ho na jednotlive komponenty, kdyz celek pusobi hypnoticky. BTW skoda, ze se Lucas "zasekl" u Star Wars a ILM, filmovy svet diky tomu urcite prisel o nekolik nezapomenutelnych filmu (P.S. proti SW (tem prvnim trem) nic nemam)... ()

Ompus

Nechce si mi ani věřit, že je to film od "toho chlápka, kterej natočil Hvězdné války". Vizuální stránka mě úplně uchvátila. Za tu bílou barvu to má minimálně jednu hvězdičku, a tím "nekonečným" bílým prostorem se inspirovali i tvůrci jednoho hudebního videa, které jsem nedávno viděl. ()

Almásy

velke sklamanie. lucas sa naplno rozbehol az pri star wars. same pipanie, blikanie a neskutocne priblble dialogy. jedno vsak filmu nemozmeme upriet: skvela atmosfera. ()

Devilian

Depresivně sterilní? Určitě! Koukáte na to s otevřenou pusou, s němým úžasem (nebo taky strachem?). Je to něco jiného, než jste dosud viděli.... ,,Nevermind..." ()

Cejny

Pro fanoušky science fiction a George Lucase to bude rozhodně velice přijatelný filmový snímek. I já jsem si tento film vcelku užil, ikdyž mě ze začátku otravovalo všemožné pípání a zvuky z vysílaček alá stará Battlestar Galactica, ale velmi příjemně mě překvapilo vizuální zpracování, obzvlášť pak samotná část podzemního města a pěkná automobilová honička (při které jsem si v jednu chvíli říkal, že snad museli použít počítačové grafiky, ale pak jsem si uvědomil, že v 71. roce by to asi fakt nešlo..:-D). Na svou dobu to byl rozhodně neobvyklý film, stejně jako Hvězdné války. 7/10 ()

blastboy

zmatene? podivne? brilantni? zbytecne? uchvatne? obdivuhodne? spatne? nesrozumitelne? nekompaktni? psychotizujici? zajimave! ()

Roxan

jenom proto, že to natočil Georg Lucas se z toho nepo*eru, má to pár dobrých myšlenek, ale jinak je to pouho pouhá nuda v bílym podání ()