THX 1138

Vítejte ve světě monstrózního labyrintu, kde jsou všichni obyvatelé ve stereotypních uniformách a odlidštěnou vizáž jím dodává nepřehlédnutelný lesk holohlavých lebek. Hlavní hrdina (Robert Duvall) je jedním z mnoha nádeníků v ohromném lidském mraveništi, jeho "osobnost" je symbolicky zredukována do znaků - THX 1138. Jeden z mnoha, kterého pohltila všeobjímající mašinérie. Film není komedie, ale drama, jinak by možná tvůrce mohl hledat odlehčující paralelu s Chaplinovou Moderní dobou. K procitnutí THX dopomůže základní lidská emoce, láska, a to jak jinak než v duchu revoltující generace mladých tvůrců, THX okusí "zapovězené ovoce" a přijde o panictví. Prozření mu zprostředkuje soulož se spolubydlící LUH 3417. Následně je ale LUH zabita a plod umístěn do zkumavky. THX se snaží utéct, ale je to vůbec možné? Lucas zaujme nejen příběhem, ale hlavně vizuální stylizací do spektra studených barev. Zdi kolem jsou bílé, uniformy rovněž a stejně tak bezbarvý, dokonale hrůzně sterilní, je design pokojů. Lidé v nich žijí jen z donucení, bez vyšší motivace. Možná, že je to další stádium civilizace, kde již neexistuje "velitel," jen komerční náboženství s automatickými zpovědnicemi. "Kup si barbiturát, užij si ho... cítils to? Kup si víc... a víc! Budiž ti odpuštěno, synu." (oficiální text distributora)

Exkvizitor

Je pravda co jsem o tomto filmu slyšel: skvěle vymyšlené prostředí budoucnosti (která je karikaturou západního konzumu i tehdy aktuálního socialismu) a její výborné technické zpracování, zvláště kamera, na druhou stranu ovšem nekonzistentní příběh. Autor neví zda chce vyprávět lovestory nebo thriller a děj sestává spíše z krátkých na sebe moc nenavazujících epizodek, které budí dojem improvizace (něco jako kdyby Godard točil sci-fi). Herci jsou solidní, neví ovšem často co mají hrát. Některé věci z tohoto filmu byly jistě později okopírovány (a to i v Brazilu), něco však zůstává stále neokoukané - např. nápad s naprogramovanou zpovědní budkou, který mi přišel skvělý. Ať má tento film kolik chce much a mušek, pořád mi přijde lepší než celé Hvězdné války. ()

kajda.l

Kombinace krásného vizuálu a nesmyslného blábolení. Srovnání některých s 1984 od Orwella je zcela mimo mísu, tam byla myšlenka. Silná myšlenka. Orwell ukázal, že antiutopie nemusí být nutně strojově odosobněná (jak tento film). Zde je to dost často jen o sebeukájení (ať už s přístrojem, či bez...) Bavilo, nudilo, štvalo a tak to šlo celých necelých devadesát minut. ()

becki_tu

Těžko uchopitelný a určitě jeden z nejzvláštnějších filmů co jsem kdy viděl. Bohužel Lucas se příliš pitvá v dialozích plných čísel a znaků a samotný příběh tak začně po čase nudit. Z této nudy vás probere až závěrečných zhruba deset minut. Formální (vizuální) stránka má zde jasně navrch nad tou obsahovou a samozřejmě je i rozdíl, když podobný film vidíte v roce 1971 nebo v roce 2010. George Lucas by mě tímhle asi nepřesvědčil o své genialitě, ale naštěstí pro něj (a pro nás) přišly za několik let Star Wars... 50% ()

Shaqualyck

Zapomeňte na Star Wars, George Lucas nás tentokrát bere na výlet do emocionálně pustého světa, kde chladná a sterilní konformita vítězí s nemalým přispěním masové drogové závislosti nad rozmanitostí obyčejného života. Místo jmen změť písmen a čísel, místo lásky "uklidňující" medikamenty. A uprostřed toho Robert Duvall jako někdo, kdo chce vyměnit úlohu pouhé výrobní jednotky v zářivě bílé totalitní kleci za něco víc... Zajímavý film, sice ne zrovna lehce stravitelný, ale za pozornost určitě stojí, už jen proto, že tu nepochybně hledaly (a našly) inspiraci filmy jako Ostrov, Matrix nebo Equilibrium. ()

maseer2

v podstatě 1984 v podání George Lucase, ale je tu daleko více otázek, takže člověk musí neustále dumat nad tím, co to vlastně sleduje.. zaujala mě především vizuální stránka a celkové navození atmosféry onoho tísnivého prostředí, ale příběh samotný je vcelku o ničem a postavy jsou dost nezajímavé.. takže 3* ()

Mononoke.

Dokonalý vrchol minimalismu navíc toto scifi inspirovalo mnoho jiných filmů (Star wars, Ostrov, Equilibrium...). Můžeme zde najít mnoho odkazů a paralel, které se později objeví ve Star wars (roboti v továrně, policisti...) ()

JohnCZ

Velice mě překvapil hodně nadčasový vizuál navozující hutnou orwellovskou atmosféru prostředí dystopické budoucnosti, kterou paradoxně kazí některé nezapadající zastaralé CGI scény přidané v Director's Cut edici z roku 2004. Film působí dostatečně divně, ale zároveň ne natolik, aby nedokázal pohltit. Problém vidím spíš v tom, že je THX 1138 film až příliš nedějový, ústřední postavy neosobní (což byl tentokrát asi i záměr) a i přes kratší stopáž má velké problémy udržet si tempo. Prostě takový ten nešvar starých filmů. ()

Marek1991

Film, ktorý pripomína mne ako divákovi, ku ktorému sa skôr dostali súčasné filmy, skôr filmy Ostrov, 1984, Brazil, no záverom najmä film Sexmisia, ktorý z tohto zrejme čerpal. Toto je taký predchodca sci-fi filmov o antiutópii, ktorý však pútavosťou veľmi nezaujal, snažil sa byť umelecký, ako určité znázornenie budúcnosti používal čísla, no napriek nie veľkej dĺžke bol nudný. Vo svojom čase to bol možno významný film, no keď si zoberiem Orwellov román 1984, tak ten ako skoršia vec bola neskôr spracovaná lepšie. Lucasovi tento film nie úplne vyšiel, no má veľkú historickú hodnotu v súvislosti s realitou. ()

corpsy

Dokonalo odpudivý a sterilný dystopický svet budúcnosti. George Lucas natočil film plný číslovitých dialógov a minimalistických hereckých výkonov. A práve to, spoločne s výpravou, sú hlavné plusy. ()

F.man

VYNIKAJÍCÍ záležitost, která však napoprvé nemusí hned dávat smysl popřípadě může dokonce prvních pár minut nudit. Pokud však divák prvotní nedůvěru překoná, rozehraje THX 1138 parádní minimalistický příběh podpořený skvělým audio - vizuálem. Pro mě důkaz, že Lucas umí a to i něco jiného než Star Wars. Skvělá atmosféra! Blessings of the state, blessings of the masses. ()

berny2468

Tvrzením, že George Lucas není skvělým režisérem, jsem žil podstatně dlouho. Star Wars je sice skvěle vytvořený a funkční svět, ale ty nejlepší díly nerežíroval Lucas. Ale po shlédnutí Amerického graffiti (ten se mi líbil moc) a v jistých kruzích dnes již kultovního THX 1138, musím svůj názor přehodnotit. George Lucas zde natočil velmi osobitý antiutopický snímek se skvělou Orwellovskou atmosférou. Je tedy pravda, že snímek se rozjížděl pomalu a z počátku jsem spíše zíral, na jakou blbost se to opět dívám (zdravím Equilibrium), ale po úvodní nezáživné desetiminutovce se snímek rozjede. THX 1138 má jedinečnou atmosféru, kterou má málokterý antiutopický snímek. Příběh hlavního hrdiny, který se zamiluje - Roberta Duvalla, jehož jménem je název filmu, je originální. Naznačený svět vcelku funkční a hlavně zajímavý. Bohužel však někdy v polovině snímek ztrácí tempo a zajímavost je ta tam. Naštěstí se však na konci snímku podaří dostat zpět do tempa a film je zajímavě ukončen. Není to rozhodně snímek pro každého, kdy je na něm uz podstatně znát zub času, ale pro fanoušky žánru by měl být rozhodně povinností. Už se těším až tomu dám někdy druhou šanci. Možná své hodnocení ještě zvednu. 6/10. ()

Terminus

Podle krátkého studentského snímku THX1138:4EB rozvádí Lucas svou vizi budoucnosti. Pro mnohá sci-fi sedmdesátých let jsou typické lokace v nekonečných, sterilních prostorách. Podnětný a vizuálně atraktivní film, v prokreslení společnosti budoucnosti jsou však lepší (např. Westworld). Scénář spolu s Lucasem napsal vyhlášený střihač (Apokalypsa, Kmotr, Anglický pacient) a režisér (Return to Oz) WALTER MURCH. Všimněte si specifického humoru filmu (např. policejní mise ukončená pro překročení rozpočtu). Jak bylo již mnohokrát napsáno, je tento "strojový" film šokem pro (řadové) diváky, kteří znají Lucase jen skrze "lidské" Hvězdné války. ()

Francik

Kéž by současné sci-fi filmy měli tak působivou a úplnou atmosféru. Pro mě film patří do nejlepší skupiny artovýchsci-fi. ()

Rosana

Pěkný příběh zamilovaného páru z podivné dimenze a doby. Mix zvuku mi přišel originální, bohužel místy jsem se nudila (děj zaostával za technickou vymakaností)... asi se musím podívat ještě jednou. ()

Džejkop

Pozoruhodné sci-fi ve kterém nejsou představy o naší budoucnosti příliš růžové. Svět, který je zde zobrazen, se řídí jakýmsi budovatelsky utopistickým formátem. Společnost, prostá, bez emocí, poslouchající cizí příkazy a přesto v podstatě spokojená. Oholené hlavy, jednotné bílé uniformy, doslova lidské mraveniště kolektivně myslících bytostí. Předprogramované hlášky ve zpovědnici, jsou další absurditou nepřívětivé budoucnosti. Forma parádní, obsah poněkud méně. Hlavní hrdina THX se, opojen všemocnou čarodějkou láskou, vzepře osudu. Po honičce s plechovými představiteli zákona, jež sžírá koroze, uteče z městského komplexu na zemský povrch. Toť ve zkratce celý příběh, který je krom jednoduchosti přespříliš otevřený. Lucasův pesimistický nákres budoucnosti, mě přivedl do rozpaků. Na jedné straně mě Lucas přesvědčil o svých tradičních schopnostech. Má bujnou fantazii, triky i kamera na úrovni, jak to tak bývá. Na straně druhé mi chybí složitější dějová linie, tak jak jsem u Lucase zvyklý. ()

GodComplex

Na tohle jsem se tesil uz dlouho, protoze Lucas sice vytvoril Star Wars, ktere mam rad, ale ktere jsou zaroven stale spise pohadka, nez seriozni sci-fi. THX poskytuje naopak prave hardcore sci-fi bez prikras. Depresivni vize digitalne chladne budoucnosti, ktere vladnou roboticke entity dohlizejici komplet na vsechno. Uniformita a co nejefektivnejsi pracovni vyuziti bezneho obyvatelstva ve prospech celku. Vlastne se jedna o technologicke "1984" ve sci-fi podobe, dokonce ten vnitrni silne neprijemny pocit z prostredi a nastaveneho rezimu byl velmi podobny. Zatimco 1984 ten negativismus dokazalo transformovat v epicky vysledek, z THX mi v zaludku zustala jen ta depresivni digitalni pachut jakobych bezmyslenkovite lizal mikrocip. Zasadni nevyhoda THX je, ze Lucas nedokazal vytvorit prilis silnou (skoro zadnou) konektivitu s charaktery a pri tvorbe sveho sveta zapomel na udrzovani alespon nejakeho tempa, takze se casto nudne utapite v pohledech na bile sci-fi prostory plne uniforme bilych nonameaku. A ta sex scena s LUH 3417, to byl hnus. Nastesti je cely film napumpovan cool zvuky zvocodovanych hlasek robotu a vsemozneho pipani (to bude zlaty dul pro samplovani) a excelentnim akcnim zaverem. Kazdopadne velmi unikatni kousek, skoda, ze Lucas pozdeji totalne zastagnoval na Star Wars. 7/10 ()

MikO_NR_1909

Veľmi náročný film na hodnotenie v päť hviezdičkovom intervale. Lucas podobne ako jeho súputníci z novej vlny dobre poznali históriu americkej kinematografie, invenčné prvky i myšlienkové pochody a samozrejme i nevyhnutné minimum z iných druhov svetového umenie (poslúžilo mu ku koncepcii niektorých originálnych spisovateľských vízií, ktoré do diela zapracoval). v THX 1138 - funkčnej podobizni ľudskej jednotky využil jednak orwellovský modelový svet (ktorý v roku 1971 nebol žiadnym obohratým klišé), zaforsíroval bezútešný vizuálny a bludiskový orient, ktorý mu na lineárnu schému poslúžil a podaktoré technické parametre, ktoré obkukal od konkurencie (spovedník, ktorý spĺňal funkciu fiktívnej spriaznenosti s civilizačným priemerom, na ktorý mal neskoršie poslúžiť trebárs palubný počítač HAL 9000 vo Vesmírnej odysey pre masy). Viditeľná obsesia nad miestom, najintímnejšími partiami a myšlienkovými prúdmi je správne pedantne voyeurská, ako to v dystopickom filme očakávate, ale priebeh neponúka konkluzívne ponor do duševného sveta, ktorý prezentuje THX v obeti celoplošného trýznenia konfrontovaného stranou, ani napokon tie rozvetvené koncepcie, ktoré divákovi môžu pre viacúčelový výklad dohnať nad domýšľavými úvahami, ako čeliť morálnej devastácii. Aj napriek tomu, že mám radšej depresívne science fiction takéhoto razenia (myslené formou), ako ľahko ironické a odbočkové varianty (Brazil či nebodaj Total Recall), u THX zatiaľ zostávam pri silnejších troch hviezdičkách, pretože mi nepriniesol toľko, ako som možno v kútiku dúfal. ()