THX 1138

Vítejte ve světě monstrózního labyrintu, kde jsou všichni obyvatelé ve stereotypních uniformách a odlidštěnou vizáž jím dodává nepřehlédnutelný lesk holohlavých lebek. Hlavní hrdina (Robert Duvall) je jedním z mnoha nádeníků v ohromném lidském mraveništi, jeho "osobnost" je symbolicky zredukována do znaků - THX 1138. Jeden z mnoha, kterého pohltila všeobjímající mašinérie. Film není komedie, ale drama, jinak by možná tvůrce mohl hledat odlehčující paralelu s Chaplinovou Moderní dobou. K procitnutí THX dopomůže základní lidská emoce, láska, a to jak jinak než v duchu revoltující generace mladých tvůrců, THX okusí "zapovězené ovoce" a přijde o panictví. Prozření mu zprostředkuje soulož se spolubydlící LUH 3417. Následně je ale LUH zabita a plod umístěn do zkumavky. THX se snaží utéct, ale je to vůbec možné? Lucas zaujme nejen příběhem, ale hlavně vizuální stylizací do spektra studených barev. Zdi kolem jsou bílé, uniformy rovněž a stejně tak bezbarvý, dokonale hrůzně sterilní, je design pokojů. Lidé v nich žijí jen z donucení, bez vyšší motivace. Možná, že je to další stádium civilizace, kde již neexistuje "velitel," jen komerční náboženství s automatickými zpovědnicemi. "Kup si barbiturát, užij si ho... cítils to? Kup si víc... a víc! Budiž ti odpuštěno, synu." (oficiální text distributora)

GameboyNES

Prvotina Jirky Lukáše, trošku náročnější ale velmi působivé a vizionářské, už se to dávno děje, lidé jsou ovládáni plácačkama od google a applu jak loutky Spejbla a Hurvínka, aniž by si to uvědomovaly.... ()

Duke90

THX 1138 je přesně ten typ filmu, kde platí známé pořekadlo, že za málo peněz nabízí opravdu hodně muziky. Na relativně malém prostoru se Lucasovi podařilo diváka vizuálně "obelstít", protože díky originálnímu nadčasovému vyobrazení nelichotivé budoucnosti vše vypadá na dobu vzniku a nízký rozpočet daleko velkolepěji. V roce 1971 to byla "pouze" vize jednoho geniálního filmaře, ale dnes (2020) si můžeme jen přát, aby si nás takhle systém nezačal s dostupnými technologiemi nenápadně zotročovat. Už nějakou dobu totiž jsme svým způsobem otroky moderní doby, i když vlastně stále žijeme vlastním svobodným životem, ale v podstatě všichni po sobě zanecháváme jednoduše dohledatelnou digitální stopu, pokud nejsme kompletně odříznuti od internetu a nežijeme poustevnickým životem. Doufám tedy, že nikdy nebudu (nebo se toho nedožiji) muset žít v obdobném bezútěšném světě připomínající obří laboratoř pro poslušné lidské krysy nebo se sklánět pod bičem neustále se zdokonalující umělé inteligence... ()

PhoenixSwan

Nepřijde Vám, že George Lucas je tak trochu prorok? Dnešní svět je pouze a jen o tom, že musíme pracovat a pracovat, jinak chcípnem. Ale když budeme pracovat a pracovat, tak chcípneme stejně. Dnešní svět je absolutně bez citů a jediné, kde lidé projeví city, jsou nad výplatou (pláčem či smíchem, to je individuální) a nad nějakou mediální senzací. Ať už je to koronavirus, sousedovi uletěla střecha při hurikánu Božena a nebo umřel Kája. Mladá generace vypadá úplně jak kdyby byla pokažená kopírka. Kalhoty nad kotníkama, obočí jak podle šablony a obličej aby člověk hledal pod tunou líčidel. George to zaobalil to futuristického obalu a naservíroval nám to na bezemočním podnose. Bravo Georgi! ()

OL@F

NO,velmi zvláštní snímek.Lucas má velmi osobitou výpravu.Hodí diváka do prostředku děje,bez prologu,dokonce ani v pozdějších dialozích se divák nedozví nic o minulosti(jak je tomu v soudobých filmech).To mu nejspíše kritika vyčetla,neboť v dalším svém díle - Hvězdných válkách - se už objevuje ten celosvětově známý prolog odjíždějícího textu ve vesmíru.Celý film na mě působil docela zmateně,vlastně ani dějová linie není nijak složitá a než si člověk zvykna na neustálé rušivé zvuky(i hlasy),trochu to trvá.Ale v tomto případě musím přihlédnout i k době vzniku filmu,k nápadu a trikům.V poslední řadě bych vytkl to,že prvá polovina filmu se spíše vleče,za to druhá perfektně šlape..Ale víckrát se na to dívat už asi nebudu:-) ()

Dinsberg

THX je dalším (a velmi dobře ztvárněným) symbolem boje za svobodu proti jakékoliv mašinérii, snažící se ovlivnit nebo spíš ovládat lidské myšlení a emoce. Tu mašinérií představují stroje, které si lidstvo pomalu zotročili a život se tak stal je řadou neznámých, které je potřeba matematicky vyřešit. Proti této strojové kultuře THX bojuje nejsilnější lidskou zbraní. Láskou. Svoboda však něco stojí, i on musí za ni platit. Celý film je pak cílenou kalkulací vůči divákovi až do finální honičky, která je vlastně činem zoufalého lidství, které v ten moment přežívá jen v tomto člověku. Jde o jediný moment, kde se divákovi zvedne adrenalin. Tam teprve tryskají emoce a probudí se nejzákladnější lidský pud. Pud sebezáchovy, ale ne ve smyslu fyzického přežití, nýbrž přežití emocionálního. Velmi nedoceněný film. ()

Bigfuckman

Tak v téhle budoucnosti bych nechtěl strávit ani minutu, to bych si radši hodil provaz. Přijde mi to celé i na svou kratší stopáž poněkud zdlouhavé a nudné vyjma posledních 10 minut, kdy je film pojmut trošičku akčněji a probudí diváka z lehkého podřimování. Efekty jsou na tu dobu velmi pěkné a u modelu aut z budoucnosti designéři odvedli velmi dobrý kus práce. ()

Mr.Roman

Džordžií mi nenatočil len SW? To som sice vedel, ale že aj nejaký iný jeho film za niečo stojí, to už nie. Najradšej by som bol, keby (dokonalé) Hviezdne vojny konečne nechal na pokoji a začal sa venovať nejakému novému projektu, pretože talent na to určite má (čo naposledy dokázal hlavne pri III. epizóde, nového Indyho radšej prehliadam, tam je to diskutabilné). ()

McMastamind

Podobné, jako Orwelovo 1984. O něco optimističtější, o trochu depresivnější, alespoň pro mě. Dlouho mě žádný film tak nezlomil. Absence svobody, vůli po svobodě. Malátnost podporovaná sedativy. Kontrola na každém kroku. Zákaz citů. Zákaz myšlení. Ale určité díry v systému se najdou a uniknout jde. Jenom musíte vědět, jak na to. Velmi pokrokový snímek na svoji dobu. Navíc můj oblíbený Sid Haig. I když se mihne jen asi na 30 vteřin. ()

Arcipes

Je škoda, že se Lucas neetabloval jako producent nebo prostě jen jako režisér (to mu šlo vždy až na výjimky dobře). Jeho univerza a příběhy (ano, i Star Wars) jsou sice audiovizuálně podmanivé, ale trpí dvěma zásadními problémy: 1) jsou nesrozumitelné (nebo povrchní) - pravidla a zákony zaznívají jen v Lucasově hlavě (pokud vůbec), k divákovi se nedostanou, a tak jsme zahlceni motivy, čísly a replikami, které jsou prvních pár minut působivé, ale po hodině už úplně ztrácí souvislost. 2) Vždy trpí množstvím logických děr - někdy způsobených rozpočtem, někdy prostě nedostatkem autorovy pozornosti. A malý bonus za třetí: Lucasově obsesi předělávat a "vylepšovat" svá starší díla se nevyhnul ani tento film. Já chci, kurňa, vědět, jak vypadal ORIGINÁL! (Takže pro lásku boží se nedívejte na "Final-cut") 3/5 ()

kubilov

Chápu, že je THX 1138 Lucasovo srdeční dílo, nejen protože to je jeho první celovečerní film, ale také proto, že už za studentský film s tímto námětem byl relativně uznáván. Ve své době s největší pravděpodobností film oplýval originalitou, různými zajímavostmi a pak i zajímavým pohledem na možnou verzi jednotvárné a stereotypní společnosti v budoucnosti, jenže dnes je to již několikrát omleté téma, které zpracováním ani zápletkou diváka nijak neuchvátí. Co se týče přeneseného významu filmu, tak tady určitě je co nabídnout, protože žít takovýto život by si zřejmě nepřál nikdo. Jako obvykle relativně charismatický a umírněně hrající Robert Duvall v obrovském stejnorodém číselném labyrintu stačí i vzhledem k rozumné stopáži říci co chtěl a v někom něco i nechat. K tomu mu dopomáhá zajímavý konec a děsivý Donald Pleasence. ()

DaleCoper

Závěr je dost kitsch tudíž jednu ubírám, ale jinak velmi silné 4, jde o zdařilou dystopii, která je důstojným protějškem jiných podobných filmů Gilliamovým Brazil počínaje a polskou Sexmisí konče. ()

Pitryx

Totální blbina od jinak dobrého režiséra. Od totálního propadáku to zachránilo pár dobrých myšlenek a trošku také ten konec. ()

javlapippi

Vizuálne pôsobivé, atmosféru to tiež má, ale nejako ma to nechcelo chytiť. Dystópie u mňa fungujú v literárnej podobe, tým filmovým vždy niečo chýba. ()

SirGawain

Je to fakt zajímavej film, k jehož plnému pochopení je potřeba ho vidět vícekrát. Skvělá ( tedy spíše hrozivá :-) ) vize budoucnosti. Je zde zřejmá inspirace Orwellovým 1984. Na toto téma hned po Brazil bezesporu nejlepší film. ()

reAnimat0r

O tomto filme som sa dozvedel pomerne dost neskoro. Uzasne prevedenie od Lucasa. Prevelka skoda, ze sa nepokusil o podobne Sci-Fi v dalsich rokoch. Utopicky svet, kde je snad vsetko ludske zakazane a dokonale ovladane, zasadeny do perfektnej vizualizacie. Velmi jednoduche biele kulisy som si hned zalubil. Inspirovane Orwellovym 1984? Mozno, ale rozhodne nadludsky spracovane do detailu. Nenachadzam dalsie subjektiva cize ... Hodnotenie 10/10 ()

nikkittka

Vizionářský kult,osobitý a na svou dobu velmi zajímavý.Z dnešního hlediska se THX 1138 přeci jen táhne až příliš pozvolna,ale Lucas uměl film oživit,vygradovat a divácky zatraktivnit a když se dívám na jeho rané filmy,jako je i tento,říkám si,že je nakonec velká škoda,že prakticky celou svou kariéru věnoval Star Wars,když mohl natočit spoustu jiných kvalitních filmů. ()