Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

radek72

Film s nádherným zvukem zejména závěrečná dlouhá pasáž je uchvacující. Možná se tento film velmi blíží skutečné tak, jak to za starých časů opravdu bylo s malým množstvím nutné romantiky. Když jsem četl knihu, nečekal jsem, že by se někomu podařilo knihu tak úžasně zfilmovat. ()

Ajbell

Krásna scenéria, dynamická krajina, vyobrazenie kmeňov, ale cez to všetko je samotný dej málo zaujímavý. Hlavný hrdina je nám donútený bez toho, aby sme ho lepšie spoznali a všetko sa nadmerne dramatizuje. ()

BeholdTheFun

Na tenhle film asi nikdy nezapomenu. Jednoznačně nejlepší "indiánka", jakou jsem kdy viděl. Skvělý příběh, zajímavé postavy a k tomu asi nejlepší hudba, kterou jsem ve filmu doposud slyšel. Fenomenální. ()

Branislav.Po

Hrozny film. Nema to ani hlavu ani patu. Chaoticky dej, ziadne efekty, nezmyselna hudba a na nervy lezuca pesnicka. Nevedno co chcel autor tymto dokazat ()

Sejkorka

V roce 1996 po narození dcery jsem byl někde na pařbě, bylo mi zle ještě druhý den večer, v televizi dávali Posledního mohykána. Koukal jsem s čím dál větším zaujetím a postupně zapomínal na rozbouřené vnitřnosti. I když těch jsem si docela užil i na obrazovce. Od té doby jsem toto skvělé dílo viděl několikrát a nikdy nezklamalo. Klasika, která neomrzí. ()

Bojinda

Několik minut od posledních slov starého sachema do boje Velkého hada je snad nejintenzivnější kus filmu, jaký jsem viděl. ()

J1R1K04

Když jsem Mohykána viděl poprvé (někdy ke konci května 2020), po jeho zhlédnutí jsem nějak nevěděl, jak ho vlastně ohodnotit. Následující den jsem si ho pustil znovu, ale také jsem nevěděl, co s tím. Dnes jsem Mohykána zhlédnul potřetí a konečně na něj mám nějaký názor - Poslední Mohykán je pouze fajn filmek., ve kterým klape všechno - herci jsou hodně fajn ("správňák" Daniel Day-Lewis a odporná záporácká držka v podání Wes Studiho jsou skvělí), kamera je nádherná, stejně tak jako exteriéry a romantická linka mezi Lewisem a Stoweovou je pěkná. Jenže výsledný dojem z filmu pro mě byl něco jako: "Rád se na tenhle film podívám, ale není nějak výjimečný." (i tak si ho ale pustím radši než některé filmy, které jsem hodnotil pěti hvězdičkami). Takhle by tenhle filmek byl na silné 3*, jenže... akční scény jsou zvládnuté skvěle, soundtrack je opravdu nádherný a běžecké finále na skalách má slušné tempo, navíc je i slušně emocionální, Takže celkově to na slabší čtyři hvězdičky postačí ()

LoneGunman

Jednoduše pecka. Dokonalé dobrodružství pro všechny, kteří už odrostli Mayovým pohádkám (to nemyslím pejorativně), ale pořád v sobě mají dost té klukovské fantazie, se kterou si hráli na indiány. Pro tu scénu na konci nemám jiných slov než "fuc...g epic". To je pro mě jedna z nejintenzivnějších scén v dějinách filmu a i když jsem jí viděl tisíckrát, vždycky mi z ní běhá mráz po zádech. Na konec budu trochu genderově nekorektní a řeknu, že pročítání komentářů mě jen utvrdilo v mém přesvědčení, že ten film "není pro holky". Nemyslím to v žádném případě jako výčitku děvčatům za to, že se mnoha z nich film moc nelíbí, jen jako konstatování faktu. Je mi líto dámy, ale vy prostě nemáte pro sledování Posledního Mohykána jeden důležitý předpoklad: Přesně na tohle totiž kluci myslí před spaním v době předtím, než začnou před spaním myslet na vás. My takové příběhy prožili stokrát (co na tom, že ve skutečnosti bysme v tomhle prostředí přežili maximálně dva dny). Pro nás je to tudíž ultimátní návrat do dětství, ale v dospělém zpracování. A v tom podle mě tkví genialita toho filmu, dokázal obléknout to Vinnetouovsky přímočaré, jasně nalajnované, archetypální a až klišovité dobrodružství do zpracování, které dospělého neurazí svojí naivitou a umělostí ale současně si na cestě k dospělosti nemusí pomáhat přemírou krve a brutality (je jí tam přesně tak akorát), ani nějakou snahou o zbytečné komplikování příběhu složitou psychologií postav a jejich vícevrstvými vztahy. Nic takového do klukovských snů prostě nepatří. ()

Kajinek11

Filmový přepis známého románu Jamese Fenimora Coopera by se mohl být jen dalším takovým dílem, kterých jsou stovky a které sice shlédnete a brzy zapomenete. Ne však tento film! To co dělá tento film výjimečným je práce s kamerou, střihem, ale hlavně HUDBOU. Právě netradiční kombinace hudby a děje (hudba jakoby nekopíruje filmový děj, ale žije si svým způsobem svůj příběh) posouvá tento film nečekaně někam úplně jinam. Je to audiovizuální orgie z atraktivního prostředí dobývaní Ameriky. Kdo román nečetl, bude možná malinko tápat v příběhu, asi by to chtělo kvalitnější scénář. Film jsem viděl několikrát a klidně si ho pustím znovu. ()

GrooteLulu

Průměr, spíš podprůměr, hlavní hrdina bojuje s vervou vlastní jako Steven Segal v nejlepších letech, akorát s mušketou namísto granátů....hezká příroda, soundtrack v té době patřil k těm oblíbenějším, ale to je tak vše. úspěšností podobné, jako Conquest of paradise, nebo Rob Roy. Ve své době promítání se dával v kině podobnej film, kterej je vždy převálcoval návštěvností...v tomto případě byli oblíbenější Braveheart, nebo Dance of wolves ()

mdf

Jeden z mých top dobrodružných filmu. Příběh, kamera,výprava a hlavně hudba,ta je opravdu nezapomenutelná. ()

petrkocou

Romantický akční film. Co dodat? Zpomalené líbání v mlžném oparu a spousty zabitých protivníků. Snad jen, že český dabing se zase jednou "vyznamenal", tak že by klidně mohl sloužit jako výukový materiál jak nedělat dabing. ()

lupulus111

Nuda v lese, to už to mohl vzít rovnou dokumentární cestou a bylo by to zábavnější. Mě to celé připadalo jak, když jdete hrát deskové hry a vysvětlujete složité pravidla verbální cestou, ta je poměrně složitá a tak dovětíte, že ve hře to pak pochopí mnohem líp a jdete hrát hru a do toho implikovat zmíněné pravidla. Bohužel tady si ražisér řekl seru na verbální vysvětlení pravidel pravidla a podstatu pochopíte u hry... tramtadadá  2/5 ()

Mustrum

Velmi výpravný film s neskutečným hudebním doprovodem. Romantický příběh, který ale není plytký, a to i díky velice kvalitnímu výkonu herců. Vše ještě zakomponováno do ohromující přírodní scenérie. Vše vyvrcholí v závěrečné akční scéně, která na vás chrlí vodopád emocí, a to i v doprovodu opravdu špičkového hudebního podkreslení. Pro mě nezapomenutelný zážitek. ()

Othones

Film mě zaujal na první pohled - trailery slibovaly bohatý příběh doprovázený skvělým soundtrackem. Úvod byl velice slibný, zejména se mi líbilo zapojení protagonistky jakožto pomocné postavy, která se ptá na důležité otázky tak, aby je pochopil divák. Po první polovině filmu se ale začal celý děj sypat jako hromádka kamení. Rovněž ustaly všetečné avšak vítané otázky hlavní hrdinky, a člověk se tak musel mnohdy pozastavovat nad dějem, aby jej pochopil. Byť uznávám, že "The Kiss" je mimořádnou skladbou, filmu by v tomto ohledu prospěla větší tvořivost, jelikož většina skladeb byly pouze variací této ústřední písně. Celkově hodnotím film na 60 %. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)